Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το iOS 10.1.1 εξαντλεί άμεσα την αυτονομία μερικών iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τελευταία έκδοση του iOS 10.1.1 φαίνεται ότι δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στην αυτονομία μερικών iPhone σύμφωνα με τελευταίες αναφορές μιας μικρής μερίδας χρηστών.

Συγκεκριμένα με βάση μηνύματα στα social media αλλά και σε συζήτηση 13 σελίδων στο forum υποστήριξης της Apple, πολλοί χρήστες αναφέρουν εξαιρετικά μικρούς χρόνους αυτονομίας στο iPhone τους από τη στιγμή που εγκατέστησαν το iOS 10.1.1. Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε διάφορα μοντέλα iPhone όπως το iPhone 6, iPhone 6s και iPhone 5s, με τη στάθμη της μπαταρίας να πέφτει συνεχώς κατά τη χρήση του smartphone. Άλλες αναφορές κάνουν λόγο για εξάντληση μιας πλήρους φορτισμένης μπαταρίας σε μερικές ώρες χωρίς να υπάρχει χρήση ενώ άλλοι χρήστες αναφέρουν την απευθείας απενεργοποίηση της συσκευής ακόμα και αν η στάθμη της μπαταρίας ήταν στο 30 με 50%.

 

Η Apple έχει κυκλοφορήσει τις τελευταίες ημέρες δύο εκδόσεις του iOS 10.1.1, με την πρώτη να κάνει την εμφάνισή της στις 31 Οκτωβρίου και να αναφέρεται ως μία διόρθωση bug που έχει σχέση με την εμφάνιση δεδομένων που προέρχονται από την πλατφόρμα Health. Η δεύτερη έκδοση κυκλοφόρησε στις 9 Νοεμβρίου για όσους δεν είχαν προχωρήσει στην προηγούμενη αναβάθμιση, με την Apple όμως σ' αυτή την περίπτωση να μην δημοσιεύει κάποια πληροφορία για τις αλλαγές στις οποίες είχε προχωρήσει. Δυστυχώς, το να επιστρέψει κάποιος στην προηγούμενη έκδοση δε λύνει το πρόβλημα

 

 

Πριν μερικές ημέρες, η Apple ανακοίνωσε ένα πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταρίας που αφορούσε ένα μικρό αριθμό iPhone 6s τα οποία πουλήθηκαν το διάστημα Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου του 2015, και τα οποία παρουσίαζαν τυχαίες επανεκκινήσεις και απενεργοποιήσεις του iPhone.

 

Link.png Site: TNW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Το αντιμετώπισα κι εγω με το iPhone 6. Το πρόβλημα λύθηκε (σχετικά) με restore συσκευής. Ακομα ομως κανει κάποια 'κόλπα'. Για παράδειγμα μετα το 50% η ένδειξη μείωσης μπαταρίας δεν ειναι σωστή, ενω αν ειναι στο 30% κ βάλω το φορτιστή τότε αυτόματα παει στο 50%. Μετα το restore ομως δεν εχω αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα στη λειτουργία της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αντιμετωπιζω και προβλημα με τo bluetooth δεν συνδεεται με συσκευες και τελειωνει γρηγορα η μπαταρια στο 6s...εκανα λαθος που βιαστηκα να ανβαθμισω στη 10.1.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6+ χωρίς πρόβλημα με την μπαταρία στην 10.1.1, ακόμα και στο 1% όταν πέφτει παραμένει για 2-3 ώρες σε standby.

Edit: 10 λεπτά και μόνο μία εξυπνάδα, το forum δεν είναι σε φόρμα σήμερα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε iPhone 7,έπεσε λίγο,αλλά σχετικά καλή είναι και τώρα...

 

Λογικά κοιτάνε πρώτα τα νέα μοντέλα εάν τρέχει σωστά και μετά τα υπόλοιπα για προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6s εδώ και έχω σοβαρό θέμα (αλλά είναι με τις μέρες του) με battery drain αλλά όχι μόνο στην 10.1.1 αλλά από την 10.0.

 

και μαζι με αυτό είχα και data burn τον προηγούμενο 900ΜΒ σε push notifications (δεν εχω σχεδον πουθενα - μαλλον κατι παιχτηκε με τα rich notifications του iOS 10) και αλλα 3000ΜΒ σε "Documents & Sync" - δε χρησιμοποιω iCloud Drive...

 

αν ειναι να εχω τετοιο quality control από την apple γιατι δεν αγοραζω ενα android που ειναι μεν καφενειο αλλα ειναι τουλαχιστον φτηνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι πως γινεται εταιριες οπως η apple, lg, samsung να κυκλοφορουν προβληματικο λογισμικο/hardware, μια φορα το τεσταρουν και τελος; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

αν ειναι να εχω τετοιο quality control από την apple γιατι δεν αγοραζω ενα android που ειναι μεν καφενειο αλλα ειναι τουλαχιστον φτηνο.

 

Αναλόγως τις εταιρίες.

Δεν υποστηρίζουν το λογισμικό τους το ίδιο όλες οι εταιρίες που κυκλοφορούν android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τις εταιρίες.

Δεν υποστηρίζουν το λογισμικό τους το ίδιο όλες οι εταιρίες που κυκλοφορούν android.

 

ειναι σαπακι γενικοτερα κατ εμε. ολο αυτο το openness που κανει ο καθε κατασκευαστης και ο καθε dev ο,τι γουσταρει με τη συσκευη ειναι απο την αρχη και απο τη βαση του λαθος. τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα του θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σαπακι γενικοτερα κατ εμε. ολο αυτο το openness που κανει ο καθε κατασκευαστης και ο καθε dev ο,τι γουσταρει με τη συσκευη ειναι απο την αρχη και απο τη βαση του λαθος. τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα του θρεντ.

ενω ειναι καλυτερο να σου τα χει κλειδωμενα ολα...

βρε τι ακουμε...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...