Προς το περιεχόμενο

Καρτες κινητης, περιπτερα και πιστωτικες-χρεωστικες


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ μια χαρά καταλαβαίνω αυτό που λες, η διαφορά είναι ότι δεν συμφωνώ. Ο λόγος που δεν δέχονται κάρτες για πληρωμή paysafe, κάρτες ανανέωσης κινητής τηλεφωνίας κτλ είναι ότι οι προμήθειες των τραπεζών είναι σχεδόν ίσες με το ποσοστό κέρδους που έχουν τα παραπάνω είδη. Αυτός είναι ο λόγος, όχι αυτός που νομίζεις.

 

Ειναι ΚΑΙ το ποσοστό κέρδους που λες, αλλα με αυτη την λογική υπάρχει πρόβλημα στις καρτες που ειναι μικρο το ποσοστό κέρδους αλλα δεν υπαρχει πρόβλημα στα τσιγάρα που εχει κέρδος ~0.10€ η στην τσίχλα ακομα λιγότερο.

 

 

Σε αυτό που ρώτησα παραπάνω θα απαντήσεις? Ξέρεις κάποια εταιρεία που να απαιτεί να πληρώνεται μόνο με μετρητά και όχι μέσω τράπεζας?

http://interkiosk.gr/

 

Μπορει να μην το απαιτεί αλλα να το προτείνει. Το τι γράφουν τα site δεν αποδεικνύει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είσαι λάθος, μετρητά είναι μόνο τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα, τίποτα άλλο. Τα χρήματα που έχεις μέσα στο λογαριασμό σου ούτε είναι ούτε θεωρούνται μετρητά, είναι καταθέσεις. Έχεις ένα θεματάκι τελικά με τις ονομασίες. Αυτό που περιγράφεις δεν λέγεται τόκος, λέγεται προμήθεια.

Εχει δυο εννοιες. Η μια οπως ειπες, και η αλλη ειναι οτι υπαρχουν ως η πρωτη εννοια.

 

Πχ δεν γινονται δεκτες οι συναλλαγες μεγαλυτερες των 500€ σε μετρητα. (Η πρωτη εννοια)

 

Δωσανε απο 3εκ μετρητα για να συμμετεχιυν στον διαγωνισμο με τις αδειες. (Η δευτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω κάποια εταιρεία που να κάνει αυτό που λες, γνωρίζεις μήπως εσύ?

Η payzone που εκδίδει τις κάρτες καρτοκινητής, paysafe κλπ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΚΑΙ το ποσοστό κέρδους που λες, αλλα με αυτη την λογική υπάρχει πρόβλημα στις καρτες που ειναι μικρο το ποσοστό κέρδους αλλα δεν υπαρχει πρόβλημα στα τσιγάρα που εχει κέρδος ~0.10€ η στην τσίχλα ακομα λιγότερο.

Για τις τσίχλες δεν έχω ιδέα, για τα τσιγάρα που ξέρω το κέρδος του λιανοπωλητή δεν είναι 10 λεπτά, είναι 3%. Το κέρδος από τις άυλες κάρτες είναι 2%. Σύμφωνα με τις τράπεζες η μέση προμήθεια είναι 1,2%, οπότε για μικρούς επαγγελματίες όπως περίπτερα και ψιλικατζίδικα λογικά θα είναι παραπάνω. Ε δεν χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβεις γιατί μερικοί σου πουλάνε με κάρτα τσιγάρα αλλά όχι άυλες κάρτες.

 

http://interkiosk.gr/

 

Μπορει να μην το απαιτεί αλλα να το προτείνει. Το τι γράφουν τα site δεν αποδεικνύει τιποτα.

Έτσι πιστεύω και εγώ, πως προτείνει την πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, αλλά είναι δυνατόν να μην δέχεται πληρωμή με τον τρόπο που προτείνει?

 

Ακόμα και αυτό το site που ποστάρισες γράφει κάπου "Δωρεάν παροχή κάρτας ATM, για διευκόλυνση στην εξόφληση του τιμολογίου".

Εχει δυο εννοιες. Η μια οπως ειπες, και η αλλη ειναι οτι υπαρχουν ως η πρωτη εννοια.

 

Πχ δεν γινονται δεκτες οι συναλλαγες μεγαλυτερες των 500€ σε μετρητα. (Η πρωτη εννοια)

 

Δωσανε απο 3εκ μετρητα για να συμμετεχιυν στον διαγωνισμο με τις αδειες. (Η δευτερη)

 

Από όσο ξέρω δεν έδωσαν από 3.000.000 μετρητά, εγγυητική επιστολή τραπέζης έδωσαν. Δες και ένα σχετικό δημοσίευμα:

 

www.protothema.gr/greece/article/606077/oristiko-kai-oi-9-kanalarhes-sto-diagonismo-plirosan-to-paravolo-ton-3-ekat/

Η payzone που εκδίδει τις κάρτες καρτοκινητής, paysafe κλπ.

 

Μπορείς να αποδείξεις με κάποιο τρόπο πως η payzone απαιτεί να πληρώνεται μόνο με μετρητά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ήταν να το τεκμηριώσεις εσύ κάπως :)

Μας τα 'πριζαν απο την εταιρία του περιπτέρου για να μην δεχόμαστε κάρτες για την payzone επειδή εξοφλούταν με μετρητά. Σκέψου οτι αν ξεχνιόμουν και την περνούσα σε πιστωτική μαζί με άλλα πράγματα που πήρε ο πελάτης, θα την πλήρωνα στην εταιρία του περιπτέρου σε μετρητά άμεσα και θα μου τα επέστρεφαν όταν θα κανόνιζαν την πληρωμή τους απο την τράπεζα!

Να ελεγες ταριφας, να το καταλαβω, αλλα περιπτερας; Μεχ

Τί εννοείς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα 'πριζαν απο την εταιρία του περιπτέρου για να μην δεχόμαστε κάρτες για την payzone επειδή εξοφλούταν με μετρητά. Σκέψου οτι αν ξεχνιόμουν και την περνούσα σε πιστωτική μαζί με άλλα πράγματα που πήρε ο πελάτης, θα την πλήρωνα στην εταιρία του περιπτέρου σε μετρητά άμεσα και θα μου τα επέστρεφαν όταν θα κανόνιζαν την πληρωμή τους απο την τράπεζα!

 

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Όταν ο περιπτεράς πληρώνεται με πιστωτική/χρεωστική κάρτα η τράπεζα δεν του πιστώνει το ποσό αμέσως, περνάνε 2-5 ημέρες πρώτα, οι εταιρείες όμως που παρέχουν τα μηχανάκια άυλου χρόνου απαιτούν εξόφληση κάθε βδομάδα. Ε σε αυτή τη περίπτωση ο περιπτεράς είναι αναγκασμένος να πληρώσει την εταιρεία από την τσέπη του, και θα τα πάρει πίσω όταν η τράπεζα του πιστώσει τα χρήματα.

 

Αυτός ναι, θα μπορούσε να είναι λόγος να μην δέχεται ο περιπτεράς πληρωμή με πιστωτική/χρεωστική κάρτα μόνο για κάρτες άυλου χρόνου, το να απαιτεί η payzone και η κάθε payzone μόνο μετρητά δεν στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς και απ' ό,τι μου 'χανε πεί τότε(επειδή το έθιξα το θέμα για άλλους λόγους) έχει να κάνει με το capital control η απαίτηση της payzone χωρίς να πούνε περισσότερες λεπτομέρειες(πιθανόν να μην ήξεραν κιόλας περισσότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς και απ' ό,τι μου 'χανε πεί τότε(επειδή το έθιξα το θέμα για άλλους λόγους) έχει να κάνει με το capital control η απαίτηση της payzone χωρίς να πούνε περισσότερες λεπτομέρειες(πιθανόν να μην ήξεραν κιόλας περισσότερα).

 

Δεν έχει να κάνει με cc, έχει να κάνει με το πλαφόν του περιπτερά. Η απαίτηση της εταιρείας για άμεση εξόφληση εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα τώρα που το λες θυμήθηκα οτι όντως το κάθε περίπτερο έχει δικαίωμα να εκδόσει συγκεκριμένο αριθμό καρτών την ημέρα(τόσες 10ευρες, τόσες 20ευρες κοκ Αν δηλαδή συμπληρώσω το όριο των 100ευρων ας πούμε και πάω να εκδόσω κι άλλη, τότε η κάρτα δεν εκδίδεται αλλά χρεώνεται κανονικά. Για να ακυρώσω την έξτρα χρέωση έπρεπε να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με την payzone!), πιθανότατα να έχει κι αυτό τον ρόλο του. Πέρα απο όσα σου είπα όμως μέχρι τώρα δεν ξέρω κάτι παραπάνω... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...