Προς το περιεχόμενο

Cookies/internet


-krisos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καθώς πληκτρολογώ μια διεύθυνση  στο browser πριν γράψω την διεύθυνση εμφανίζει σελίδες με τους χαρακτήρες γραμμάτων της ιστοσελίδας.Τι ακριβώς συμβαίνει εδώ;Είχε γίνει ολόκληρο σκάνδαλο στην ΕΡΤ όταν κατά το ρεπορταζ στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων εμφανίστηκε μια ροζ σελίδα.Πως είναι ο όρος στα αγγλικά αν τυχόν χρειαστεί να googlαρω?Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καθώς πληκτρολογώ μια διεύθυνση  στο browser πριν γράψω την διεύθυνση εμφανίζει σελίδες με τους χαρακτήρες γραμμάτων της ιστοσελίδας.Τι ακριβώς συμβαίνει εδώ;Είχε γίνει ολόκληρο σκάνδαλο στην ΕΡΤ όταν κατά το ρεπορταζ στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων εμφανίστηκε μια ροζ σελίδα.Πως είναι ο όρος στα αγγλικά αν τυχόν χρειαστεί να googlαρω?Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

 

Ποιο browser έχεις ;

 

πχ για chrome έχει οδηγίες εδώ:

https://support.google.com/chrome/answer/95656?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en&oco=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κάνω μια εργασία και με ενδιαφέρει καθε πληροφορία σχετική με τα cookies.Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας το αναφέρει.Ευχαριστώ! :)

 

H αναζήτηση καθώς πληκτρολογείς   δεν έχει σχέση με τα cookies, το ιστορικό που κρατά ο browser χρησιμοποιεί για τις προτάσεις

 

Αν θες δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς τα cookies και θα δεις οτι η πρόβλεψη καθώς γράφεις συνεχίζει κανονικά

 

https://support.google.com/accounts/answer/61416?hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να καταργήσω εντελώς τα cookies , η αφορμή ήταν κυρίως γιατί ψάχνω προιόντα σε ανύποποτο χρόνο όταν κοιτάζω σελίδες μου παρουσιάζονται προιόντα που έχω δει σε άλλες  ιστοσελίδες πριν ....και πιθανόν να θέλω να τα αγοράσω. Αυτη η ρύθμιση αλλάζει και απο εδώ https://www.google.com/settings/ads/anonymous?sig=ACi0TCjD-tg0pOWWxMVn20AknIfnhOfPxqfyYcMi3lZ2i2gUmLvCHHSuMW3wbfQe8zd3o3WgHCg06y-CS1-E6HgVdJLQTdKYpVvjdc6FJqByUyWwdn5cW3M&hl=el

 

Το ιστορικό και τα cookies συνδέονται με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να καταργήσω εντελώς τα cookies , η αφορμή ήταν κυρίως γιατί ψάχνω προιόντα σε ανύποποτο χρόνο όταν κοιτάζω σελίδες μου παρουσιάζονται προιόντα που έχω δει σε άλλες  ιστοσελίδες πριν ....και πιθανόν να θέλω να τα αγοράσω. Αυτη η ρύθμιση αλλάζει και απο εδώ https://www.google.com/settings/ads/anonymous?sig=ACi0TCjD-tg0pOWWxMVn20AknIfnhOfPxqfyYcMi3lZ2i2gUmLvCHHSuMW3wbfQe8zd3o3WgHCg06y-CS1-E6HgVdJLQTdKYpVvjdc6FJqByUyWwdn5cW3M&hl=el

 

Το ιστορικό και τα cookies συνδέονται με κάποιο τρόπο;

 

Απλά συνήθως στους browsers στην ρύθμιση για εκκαθάριση ιστορικού υπάρχει και η εκκαθάριση cookies.

Ουσιαστικά δεν έχουν σχέση , το ένα είναι η λίστα των site που μπήκες την οποία κρατά ο browser σου και το άλλο μικρά αρχεία που αποθηκεύουν οι ίδιες οι σελίδες που μπήκες στον υπολογιστή σου και περιέχουν δεδομένα σχετικά με την περιήγηση σου εκεί ( πχ η ρύθμιση γλώσσας που είχες επιλέξει , τo session ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις ξανά login και να σε αναγνωρίζει αυτόματα κτλ ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κοιτάζω σελίδες μου παρουσιάζονται προιόντα που έχω δει σε άλλες  ιστοσελίδες πριν ....

Αυτό λέγεται remarketing. Απλώς το αναφέρω αν θέλεις να το ψάξεις περισσότερο αν θεωρείς ότι μπορεί να σου φανεί χρήσιμο στην εργασία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δεν έχει να κάνει με το θέμα του topic αλλά το γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο. Στον Google Chrome οταν ανοίγω 3 συγκεκριμένες σελίδες μου τις εμφανίζει σαν mobile version. Πως αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...