Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ηλιακού συλλέκτη και συντήρηση Θερμοσίφωνα


raftako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum οπότε συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος τοποθεσία.Το πρόβλημά μου είναι το εξής :

Έχανα τα νερά του ηλιακού και φώναξα έναν υδραυλικό στο σπίτι όπου με ενημέρωσε πως έχει τρυπήσει το στοιχείο στον έναν εκ των δύο συλλεκτών οπότε θέλει και αλλαγή.Ο ίδιος μου ζήτησε 300€ αγορά και εργασία κάτι που μου φαίνεται υπερβολικό καθότι βρίσκω τους συλλέκτες στο σκρουτζ περίπου 120€.Αν τον αγοράσω και τον τοποθετήσω μόνος μου είναι δύσκολο;Χρειάζεται κάτι που πρέπει να ξέρω;Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τεχνικές λεπτομέρειες;Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον βρήκα 120€ στο σκρουτζ.Αυτός λέει θα τον πάρει 180€ συν 40€ τα υπόλοιπα υλικά συν 80€ εργασία.Πολλά δεν είναι για συλλέκτη 1,5 τμ;Πάνω από μισή ώρα δουλειά δεν είναι...

http://www.electronica.gr/C02358DE.el.aspx?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε γνωρίζω ταρίφες αλλά αυτό που λες δεν έχει λογική. Πληρώνεις το χρόνο που χρειάστηκε να κάτσει να μάθει αυτά που χρειάζονται για να μπορεί να σου φτιάξει το θερμοσίφωνα, το χρόνο που θα κάτσει να δουλέψει και την ευθύνη που παίρνει για να στο φτιάξει. 80 ευρώ μπορεί να είναι όντως πολλά, δεν έχω ιδέα, αλλά δεν πληρώνεις μόνο "μισή ώρα δουλειά".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον βρήκα 120€ στο σκρουτζ.Αυτός λέει θα τον πάρει 180€ συν 40€ τα υπόλοιπα υλικά συν 80€ εργασία.Πολλά δεν είναι για συλλέκτη 1,5 τμ;Πάνω από μισή ώρα δουλειά δεν είναι...

http://www.electronica.gr/C02358DE.el.aspx?ref=bestprice.gr

 

Όχι δεν είναι πολλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε πολλά δεν είναι αν σκεφτείς τι παίρνουν οι υδραυλικοί για να φτιάξουν ένα καζανάκι που τρέχει.

Στο συγκεκριμένο τώρα που λες ότι τρύπησε το στοιχείο.

Κάτω απο τους καθρέπτες του στοιχείου υπάρχουν χαλκοσωλήνες.

Σε εμένα μια χρονιά που χιόνιζε διεστάληκαν και γίνανε κόσκινο ( ο ηλιακός μου είναι παλιός ανοιχτού τύπου)

Έβγαλα τα καπάκια,τον άδειασα , στέγνωσε καλά και κόλλησα τις τρύπες με καλαι.

Τώρα πια δεν χρειάζεται καν αυτή η ταλαιπωρία . Υπάρχει υλικό σαν 2 πλαστελίνες που τις πλάθεις μαζί και βουλώνεις τις τρυπίτσες.

Όταν στεγνώσει γίνεται σαν σίδερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πολλά. Εκτός αυτού άλλος ο συλλέκτης ο δικός σου με 120€ και άλλος με 180€. Επίσης τα έξτρα υλικά που θα χρειαστείς;;; για 300€ φέρε κάποιον επαγγελματία να στο κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum οπότε συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος τοποθεσία.Το πρόβλημά μου είναι το εξής :

Έχανα τα νερά του ηλιακού και φώναξα έναν υδραυλικό στο σπίτι όπου με ενημέρωσε πως έχει τρυπήσει το στοιχείο στον έναν εκ των δύο συλλεκτών οπότε θέλει και αλλαγή.Ο ίδιος μου ζήτησε 300€ αγορά και εργασία κάτι που μου φαίνεται υπερβολικό καθότι βρίσκω τους συλλέκτες στο σκρουτζ περίπου 120€.Αν τον αγοράσω και τον τοποθετήσω μόνος μου είναι δύσκολο;Χρειάζεται κάτι που πρέπει να ξέρω;Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τεχνικές λεπτομέρειες;Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Μπορεί να είναι (δύσκολο) μπορεί και όχι.

Εξαρτάται από τις γνώσεις σου.

Θέλει όμως προσοχή αφού άλλοι συλλέκτες είναι με κλασσικά ρακόρ και άλλοι με "μηχανική σύσφιξη".

Αν δεν προσέξεις κατά το βίδωμα (πχ δεις να στάζει λίγο και πας να το βιδώσεις λίγο παραπάνω) μπορεί να το "πάρεις στο χέρι" και να αχρηστεύσεις το συλλέκτη.

Ο υδροσκελετός (οι εσωτερικές σωληνώσεις) στους συλλέκτες είναι χάλκινες και αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ εύκολο, αφού ο χαλκός είναι μαλακό μέταλο, να το στραβώσεις/κόψεις/σχίσεις.

Το "μισή ώρα δουλειά" δεν θα το σχολιάσω καν αφού έχω βαρεθεί (γενικά μιλάω, όχι για σένα) το ότι όλοι έχουν άποψη για το κόστος της δουλειάς...των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά καλά τα λέτε εσείς αλλά αν είχα τα χρήματα δεν θα το συζητούσα.

Φίλε μου ο ηλιακός σου προσφέρει ζεστό νερό όταν υπάρχει ηλιοφάνεια και σου γλυτώνει 300-400€ στην ΔΕΗ. Δεν αξίζει να δώσεις και εσυ λίγα να τον συνεφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έδωσα 120€,αγόρασα έναν συλλέκτη και τον τοποθετησα μαζί με τον γαμπρό μου που το κατέχει το θέμα και όλα μια χαρά.σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έδωσα 120€,αγόρασα έναν συλλέκτη και τον τοποθετησα μαζί με τον γαμπρό μου που το κατέχει το θέμα και όλα μια χαρά.σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τη βοήθειά σας.

Ωραίος... Να μην χαρείς.. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...