Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις απο καινουριο χρηστη


tsioulak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω νεα.

 

Πρωτα απο ολα να πω ενα ευχαριστω στον mphxths που με ειπε πως να κατεβασω απο το terminal, λοιπον βρηκα πως να ενεργοποιησω ολα τα repos ακομα και πως να βαλω αλλα repos (το συστημα βεβαια με πολεμουσε) αλλα τιποτα καινουριο δεν εμφανιζοταν στο software center, επισης οτι και να εκανα δεν μπορουσα να εγκαταστησω απο deb αρχεια, μετα απο πολλες ωρες προσπαθειας και δουλειας αποφασισα να το ψαξω λιγο το θεμα και ειδα οτι φταιει η εκδοση των ubuntu και ειδικοτερα το καινουριο software center (απο οσο μπορεσα να καταλαβω η εκδοσεις 16,04 και 16,10 εχουν θεματα).

 

Θελω να ρωτησω, δουλευει κανεις σας την εκδοση 16,05,1 για να μου πει αν το software center και η εγκατασταση με deb αρχεια δουλευει μια χαρα;

Επιπλεον η εκδοση14,04,5 ειναι καλη, σταθερη, ολα δουλευουν ή να παω στην 12,04,5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu στηριχτηκε στο debian αλλα καποια στιγμη επαψε να ειναι 100% συμβατο με αυτο.

 

Αρα δεν μπορεις να εγκαταστησεις ο,τι πακετο deb βρισκεις δεξια και αριστερα...μονο οσα αναγραφουν οτι ειναι για ubuntu.

 

Eιτε παιζε σε τερματικο με

apt-cache search <πακετο>

για να ψαχνεις πακετα

apt update
apt upgrade

ενημερωση ρεπος και εγκατασταση ενημερωσεων

apt install <πακετο>
apt remove <πακετο>

εγκατασταση/απεγκατασταση πακετων

 

Με λιγα λογια χεστο το software center.Aν δεν ψηνεσαι τοσο με τερματικο , εγκατεστησε το synaptic και ψαχνε/βαζε/βγαζε πακετα απο κει περα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ωπα mphxths, ενα ενα, ενταξει εσυ εισαι πυροβολο αλλα εγω τωρα εχω αρχισει να μαθαινω linux.

 

Τι ειναι το synaptic;

 

το apt install <ονομα πακετου> (και το remove) το κανω αφου κανω navigate (με την εντολη cd) στο φακελο που ειναι το πακετο;

 

το apt update και apt update (τα οποια τα εμαθα σημερα και τα χρησημοποιησα) ειναι το apt update για να ενημερωθει το συστημα τι καινουριο υπαρχει στα repos και το apt upgrade για κανει αναβαθμιση του συστηματος με οτι υπαρχει στα repos σου, σωστα;

επισης τι διαφορα εχει το update με το upgrade, τι ακριβως κανει το καθενα;

 

το apt-cache search <πακετο> δεν το ξερω, να υποθεσω οτι ψαχνει σε ολα τα repos σου για να βρει το πακετο που εβαλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το apt-cache search <πακετο> δεν το ξερω, να υποθεσω οτι ψαχνει σε ολα τα repos σου για να βρει το πακετο που εβαλες; 

 

ακριβως.

 

 

επισης τι διαφορα εχει το update με το upgrade, τι ακριβως κανει το καθενα;

 

το απαντησες μονος σου.

 

 

το apt update και apt update (τα οποια τα εμαθα σημερα και τα χρησημοποιησα) ειναι το apt update για να ενημερωθει το συστημα τι καινουριο υπαρχει στα repos και το apt upgrade για κανει αναβαθμιση του συστηματος με οτι υπαρχει στα repos σου, σωστα;

 

αυτο ακριβως.

 

 

το apt install <ονομα πακετου> (και το remove) το κανω αφου κανω navigate (με την εντολη cd) στο φακελο που ειναι το πακετο;

 

οχι..το συστημα ξερει που θα εγκατασταθει το καθε πακετο και που βρισκεται αν ειναι ηδη εγκατεστημενο..τις εντολες αυτες τις βαρας απο οπου (φακελο) γουσταρεις.

 

 

Τι ειναι το synaptic;

 

σαν το software center αλλα λιγο πιο απλο λιτο και πρακτικο...χωρις φρου φρου και αρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεον η εκδοση14,04,5 ειναι καλη, σταθερη, ολα δουλευουν ή να παω στην 12,04,5;

 

H 12.04.05 λήγει τον Απρίλιο του 2017

 

14.04.05 είναι η επιλογή σου ειδικά αν όπως λες σου δουλεύει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 12.04.05 λήγει τον Απρίλιο του 2017

 

14.04.05 είναι η επιλογή σου ειδικά αν όπως λες σου δουλεύει σωστά

 

Οταν λες ληγει; τι σημαινει; οτι δεν θα βγαινουν αλλα updates για το λειτουργικο και για τα προγραμματα (και ισως οτι καινουρια προγραμματα ή αναβαθμισμενες εκδοσεις δεν θα βγαινουν για το 12,04,05); ή καμια χαζομαρα του τυπου δεν θα μπορεις να κατεβαζεις τιποτα για αυτο ουτε updates για το λειτουργικο ουτε τιποτα.

 

Δεν εχω δοκιμασει ακομα την 14,04,05, αυριο θα την δοκιμασω (οπως και την 16,04,01), η 14,04,05 δεν ειναι καλη; δεν ειναι σταθερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η 14.04.05

 

Όταν λέμε ότι λήγει εννοούμε ότι σταματάνε να βγαίνουν ενημερώσεις και να συντηρούνται τα "αποθετήρια"  (repositories) των "πακέτων -εφαρμογών"

 

Βασικά στο λινουξ και στο τι διανομή θα επιλέξουμε μεγάλο ρόλο παίζει και το αντίστοιχο hardware που έχουμε , ειδικότερα αν μιλάμε για υπολογιστές της περασμένης δεκαετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό

https://www.cnet.com/products/lenovo-thinkpad-w500-series/specs/

 

δεν νομίζω να  έχεις πρόβλημα όποια διανομή κι αν χρησιμοποιήσεις.

 

Σε αντίστοιχα ελαφρά πιο αδύναμα δικά μου μηχάνηματα τρέχω Ubuntu Mate 16.04 και LXLE  14.04 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο είναι, εγω δοκίμασα να βαλω την 16.10 αλλα δεν μου δούλευε καλα το software center και ειχα και με αλλα repos πρόβλημα, το κυριότερο προβλημα μου ηταν να βαλω και να χρησιμοποιήσω το repo του υπουργείου παιδείας (για γυμνάσιο και λύκειο) και να εχω πρόσβαση στα πακετα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο σταθερές εκδόσεις των ubuntu-ειδών είναι οι λεγόμενες LTS (Long Term Support) και βγαίνουν κάθε ζυγή χρονιά κατά τον Απρίλιο ,εξ ου και η αντίστοιχη αρίθμηση 12.04 , 14.04 , 16.04 . Αυτές οι εκδόσεις έχουν πενταετή υποστήριξη από την Canonical και από τις αντίστοιχες κοινότητες.

 

Συνήθως οι μη LTS  εκδόσεις έχουν αρκετά bugs και χρησιμοποιούνται πιο πολυ από power users που θέλουν ότι πιο πρόσφατο υπάρχει σε κώδικα καθώς μπορούν να δοκιμάσουν , να αναφέρουν αλλά και να λύσουν πολλά από αυτά τα προβληματάκια έτσι ώστε η επόμενη LTS έκδοση να είναι "σταθερή" .

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα την 14.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα εβγαλα ακρη.

 

Θελω να ευχαριστησω (ξανα) τον mphxths για το synaptic, καταπληκτικο εργαλειο.

Τελικα κατεληξα στα lubuntu 16.04, μια χαρα κατσανε, οτι επρεπε να βαλω εκατσε μια χαρα και με το ελαφρυ (και απλοικο) γραφικο περιβαλλον που εχουν τρεχουν καλυτερα απο τα ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...