Προς το περιεχόμενο

Μήπως οι εταιρείες άρχισαν να ανακαλύπτουν την πραγματική αξία του DLC;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι 28 κι όχι 48 και 58, όταν αγοράζω ένα παιχνίδι (ναι, το λέω παιχνίδι, όχι "game", μήπως και καταλάβεις ότι μιλάμε για ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ μιας και βγάζεις κόμπλεξ) απαιτώ να είναι πλήρες! Όταν μου λέει "πλήρωσε για να ξεκλειδώσεις", δεν είναι πλήρες, όταν πλέον έχουμε περάσει στη λογική αυτή, το κόστος ξεφεύγει από τα 50 ευρώ. Βέβαια, έτσι κερδίζουν οι εταιρείες μέρος από τη χασούρα που έχουν ελέω της πειρατικής διακίνησης του λογισμικού. Τώρα, το τί είναι το Doom, το Empire Earth, το Quake, το Age of Empires κι ένα σωρό άλλα, δε θα κάτσω να σου τα μάθω εγώ, αλλά ας ψάξεις στο Google. Στην εποχή που αναφέρεις, δεν ξέραμε καν τί σημαίνει η λέξη bug, αυτό ήταν, αυτό έπαιζες, με τα καλά του και τα κακά του, δεν υπήρχαν τότε διορθωτικά updates (βλέπε PES2017 με τη Λίβερπουλ να λείπει ενώ διατυμπανίζει τόσο καιρό ότι έχει τα δικαιώματά της και λείπει το Anfield κλπ). Και επειδή πολύ ασχολήθηκα, στην εποχή που χλευάζεις, έφευγαν χρήματα για ουσιαστικά πρόσθετα. Έχεις ιδέα τί είναι το "SIMS"; Αυτά...

 

Και επανερχομαι στο bf1 που το διακινει η EA και ειναι η πιο κακοφημη εταιρια οσον αφορα DLC. Με 50Ε retail και δε μιλαω για sales κλπ, παιρνεις το full GAME με φοβερο single και multi, και δε χρειαζεται να πληρωσεις ευρω για να ξεκλειδωσεις οτι νομιζεις εσυ οτι ξεκλειδωνει με λεφτα. Τελος. Οπως παλια δηλαδη.

 

Μετα ερχεται το season pass που ειναι ολα τα dlc μαζι, κανει 50ε, και ειναι περιεχομενο αλλο τοσο και ισως μεγαλυτερο απ το vanilla game. Οποτε τι λες? Δεν ειναι θεμα του ποσο εισαι ειναι θεμα του αν εισαι κλασσικος κλαψουρας πικροχολος ελληνας που κραζει στα boards χωρις να χει ιδεα τι κραζει. Οποτε πες μου φιλε guru, που ειναι το κακο στο πως διακινει η ΕΑ το bf1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι ακριβώς έτσι, κάνεις λάθος. Δεν είναι "Expansions". Έτσι λες κάτι που ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΣΤΗΝ MAIN QUEST/PLOT του παιχνιδιού.

 

Μα ΑΝ προσθέτει, σημαίνει ότι δεν έχει τελειώσει το main quest. Τα expansions, νομίζω, προσθέτουν κάτι άλλο, κάτι παραπάνω απ'την κύρια ιστορία. Αν το κυρίως παιχνίδι έχει ένα σαφές τέλος, δηλαδή είναι ολοκληρωμένο, τα expansions δε χρειάζονται να επεκτείνουν την ιστορία. Αυτό το κάνει το Skyrim 2, στην περίπτωση μας.

 

Τα expansions κάνουν expand τον κόσμο ή την ιστορία, δεν είναι απαραίτητο να την συνεχίζουν.

 

 

Αυτά τα 3 official DLCs που έβγαλαν για το Skyrim - καθώς και τα 3-4 φοβερά unofficial που users έχουν βγάλει, προσθέτουν ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΑΛΛΟ ΣΕΝΑΡΙΟ, δεν έχει σχέση με την κύρια ιστορία/σενάριο - έχει φυσικά σχέση με... σένα, τον "Δρακογέννητο", σαφώς.

 

Άμα το 'χετε παίξει το εν λόγο παιχνίδι (το 'χω "ΛΙΩΣΕΙ" 4 βδομάδες πλέον, είμαι 50 level και προχωρώ ακάθεκτος, με 288 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ώρες παιχνιδιού!), εάν έχετε τελειώσει την main quest (που δεν χρειάζεται κάποιο DLC) και αρχίσετε πχ. το "Dwanguard" DLC... τί σχέση έχει η αρχική ιστορία με την "Βαμπιρο-Εκστρατεία" του DLC;;; Ή ακόμα και το "Dragonborn" DLC, που αφορά ευθέως τον "Δρακογέννητο", ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με την αρχική ιστορία, σε "πάει αλλού" σε πιο... "Κθούλου" καταστάσεις (σόρρυ για τα ημι-σπόιλς μου).

 

Άλλο η "ξεπέτα" τύπου "No Mans Sky"... άλλο αυτό που λέω (και ανέφερα το Skyrim).

Αναφέρεις, βέβαια, το Skyrim που είναι ότι πιο open world υπήρχε μέχρι το 2011-12 που βγήκε. Σαφώς, και η κύρια ιστορία στον κόσμο του είναι απλά μια ιστορία και τίποτα παραπάνω. Όλο το ζουμί είναι ο κόσμος του και η ανακάλυψη του. Όλα τα side quests πιστεύω ότι είναι εφάμιλλα της κύριας ιστορίας, δε συμφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επανερχομαι στο bf1 που το διακινει η EA και ειναι η πιο κακοφημη εταιρια οσον αφορα DLC. Με 50Ε retail και δε μιλαω για sales κλπ, παιρνεις το full GAME με φοβερο single και multi, και δε χρειαζεται να πληρωσεις ευρω για να ξεκλειδωσεις οτι νομιζεις εσυ οτι ξεκλειδωνει με λεφτα. Τελος. Οπως παλια δηλαδη.

 

Μετα ερχεται το season pass που ειναι ολα τα dlc μαζι, κανει 50ε, και ειναι περιεχομενο αλλο τοσο και ισως μεγαλυτερο απ το vanilla game. Οποτε τι λες? Δεν ειναι θεμα του ποσο εισαι ειναι θεμα του αν εισαι κλασσικος κλαψουρας πικροχολος ελληνας που κραζει στα boards χωρις να χει ιδεα τι κραζει. Οποτε πες μου φιλε guru, που ειναι το κακο στο πως διακινει η ΕΑ το bf1?

 

Το ένα κακό είναι οτι ενώ το BF1 έπρεπε να κοστίζει 50-60ε με απ'ολα, εσύ το γουστάρεις σκέτο 50 και δίνεις άλλα 50 να βάλεις τζατζίκι, κρεμμύδι και ότι αλλο πλασάρουν, για να "γουστάρεις". Στην απλή αριθμητική του δημοτικου, 60ε<100ε.

 

Το άλλο κακό είναι οτι αν ήσουν 100% εντάξει με τον εαυτό σου που έδωσες τα 100ε, δεν ήσουν κι εσύ ένας "πικρόχολος έλληνας κλάψουρας που κράζει στα boards" τους υπόλοιπους.

 

Οσο για την EA συγκεκριμένα που δείχνεις να υπερλατρεύεις, η πασίγνωση άθλια εμπορική τακτική της τόσα χρόνια, την κατατάσει δίκαια στην πιο φραγκοφόνισσα εταιρία του gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οσο για την EA συγκεκριμένα που δείχνεις να υπερλατρεύεις, η πασίγνωση άθλια εμπορική τακτική της τόσα χρόνια, την κατατάσει δίκαια στην πιο φραγκοφόνισσα εταιρία του gaming.

Την ΕΑ μπορεί να την ειχα του σατανά,αλλά στο Battlefield 1 αριστεψε μπορώ να πω αξίζει και το game και πιθανοτατα το season pass που δυσανασχετώ να το παρω αλλα μαλλον θα ενδωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα δεν με ενδιαφερει καν  αν υπαρχουν dlc   επι πληρωμη η' οχι  η' ακομα και microtransactions .

Aυτο ειναι ξεκαθαρα θεμα της καθε εταιρειας.Το γεγονος οτι υπαρχουν σημαινει πως εχουν αποδοχη απο το αγοραστικο κοινο  αλλιως δεν θα υπηρχαν. Για καθε "Μητσο" που κραζει υπαρχει  ενας αντιστοιχος Φωτης που αγοραζει .

Τωρα οι χαρακτηρισμοι "θυμα " ,"κοροιδο" και τα σχετικα ειναι πολυ ευκολο να σας τους επιστρεψω με αντιστοιχους για τα καβουρια που εχετε στην τσεπη στην καλυτερη .

Εχω αγορασει και θα αγορασω στο μελλον οτι θεωρω  οτι με ενδιαφερει και  οτι θεωρω εγω πως αξιζει και χαιρομαι παρα πολυ που εχω την δυνατοτητα επιλογης  η οποια σε καθε περιπτωση ειναι προαιρετικη .

Θελω  οι εταιρειες να εχουν εσοδα και ανθηρα οικονομικα γιατι ετσι εξασφαλιζω πως θα   εχω καλυτερη συνολικη εμπειρια απο τους παραγωμενους τιτλους  και επειδη εκει δουλευουν ανθρωποι  και πρεπει και αυτοι να αμειβονται αναλογα .

Γραφικοτητες τυπου ναι αλλα στο παρελθον δεν υπηρχαν αυτα και αλλες τετοιες ανοησιες δεν εχουν καμμια βαση διοτι τοτε η αναπτυξη ενος παιχνιδιου  ΑΑΑ δεν κοστιζε εκατονταδες εκατομμυρια δολλαρια  ουτε ειχε καμια σχεση στον τεχνικο τομεα με τωρα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα συμφωνήσω απολυτά και μπορω να πω οτι τώρα βγαίνουν πολλά περισσότερα καλά παιχνίδια από οτι παλαιότερα άπλα έχουμε πολύ περισσότερες απαιτήσεις..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα του ποσο εισαι ειναι θεμα του αν εισαι κλασσικος κλαψουρας πικροχολος ελληνας που κραζει στα boards χωρις να χει ιδεα τι κραζει. Οποτε πες μου φιλε guru, που ειναι το κακο στο πως διακινει η ΕΑ το bf1?

ρε παιδιά έχετε σκεφτεί αυτά που γράφετε; οι κλαψούρες γίνονται εκεί έξω όποτε γίνονται 

 

ποιος τους χέζει τους ελάχιστους έλληνες gamers? αυτοί τη "τάση" ακολουθούν ή  απλά έχουν την αναμενόμενη αντίδραση σε κάποια πράγματα όπως όλοι

 

κάνετε λες και ζείτε στη 10ετια του '50 που έσκασε ο μπρούκλης από τα ξένα που έχει λεφτά για σκόρπισμα 

 

εντάξει πουλάτε το κομμάτι σας με τα μηλαράκια που είναι για εσάς τους πλούσιους και τους πολιτισμένους-προχω ξένους, όμως τα games απευθύνονται σε πολύ πιο ευρύτερο κοινό 

 

το παράπονο είναι γενικότερο και κακά τα ψέματα η διαφοροποίηση στη συμπεριφορά δεν εξαρτάται από το πορτοφόλι, αλλά από το πώς έχει μάθει ο καθένας και ένας gamer από το '90s πχ δεν ανέχεται τα ίδια με αυτόν που παίζει από τα '00s

 

δεν είναι απόλυτο αυτό φυσικά, αλλά όταν είχες μάθει να παίζεις το παιχνίδι υπερπαραγωγή της εποχής τελειωμένο και πληρωμένο μία φορά και πλέον παίζεις μισοτελειωμένα και προβληματικά (ας αφήσουμε τα dlc έξω) και σου φαίνεται φυσιολογικό, προφανώς έχεις πιο χαμηλά στάνταρ γιατί έχεις μάθει στα σκατά από μικρός 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν με ενδιαφερει καν  αν υπαρχουν dlc   επι πληρωμη η' οχι  η' ακομα και microtransactions .

Aυτο ειναι ξεκαθαρα θεμα της καθε εταιρειας.Το γεγονος οτι υπαρχουν σημαινει πως εχουν αποδοχη απο το αγοραστικο κοινο  αλλιως δεν θα υπηρχαν. Για καθε "Μητσο" που κραζει υπαρχει  ενας αντιστοιχος Φωτης που αγοραζει .

Τωρα οι χαρακτηρισμοι "θυμα " ,"κοροιδο" και τα σχετικα ειναι πολυ ευκολο να σας τους επιστρεψω με αντιστοιχους για τα καβουρια που εχετε στην τσεπη στην καλυτερη .

Εχω αγορασει και θα αγορασω στο μελλον οτι θεωρω  οτι με ενδιαφερει και  οτι θεωρω εγω πως αξιζει και χαιρομαι παρα πολυ που εχω την δυνατοτητα επιλογης  η οποια σε καθε περιπτωση ειναι προαιρετικη .

Θελω  οι εταιρειες να εχουν εσοδα και ανθηρα οικονομικα γιατι ετσι εξασφαλιζω πως θα   εχω καλυτερη συνολικη εμπειρια απο τους παραγομενους τιτλους  και επειδη εκει δουλευουν ανθρωποι  και πρεπει και αυτοι να αμειβονται αναλογα .

Γραφικοτητες τυπου ναι αλλα στο παρελθον δεν υπηρχαν αυτα και αλλες τετοιες ανοησιες δεν εχουν καμμια βαση διοτι τοτε η αναπτυξη ενος παιχνιδιου  ΑΑΑ δεν κοστιζε εκατονταδες εκατομμυρια δολλαρια  ουτε ειχε καμια σχεση στον τεχνικο τομεα με τωρα .

Δεν διαφωνω, και εγω αν με ενδιαφερει κατι θα το παρω, επισης σωστα οι εταιρείες πρεπει να εχουν ανθηρα οικονομικα και το development AAA τιτλων δεν ειναι οπως παλια κοστιζει πολυ περισσοτερο. Αλλα πχ αν ολοι αγοραζουν οτι DLC τους πετανε, μισοτελειωμενα παιχνιδια, pay για features που επρεπε να ειναι μεσα απο την αρχη κτλπ οι εταιρείες δεν θα σταματήσουν εκει τα πραγματα θα γινουν χειρότερα, σε λιγο θα σου πεταει και κανενα "pay 20e to remove ads".

 

Με το να γινεις ο "καλύτερος καταναλωτής" επειδη εχεις λεφτα(δεν λεω για εσενα συγκεκριμενα ως ταση το βλεπω) δεν νομιζω οτι βοηθάει γενικά, και εγω και πολλοι αλλοι μπορει να εχουν αλλα δεν σημαινει οτι θελω να με πιανουν και κορόιδο και να βοηθάω μια εταιρεία που δεν αξίζει καθως και πρακτικες που δεν μου αρεσουν.

 

Balance θελει, δωσε μου ενα καλο dlc οπως τα DS πχ και θα το αγορασω day 1, αν προσπαθείς να με κοροϊδέψεις τοτε vote with your wallet που λενε για να παρουν το μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απολυτά και μπορω να πω οτι τώρα βγαίνουν πολλά περισσότερα καλά παιχνίδια από οτι παλαιότερα άπλα έχουμε πολύ περισσότερες απαιτήσεις..... 

ανάλογα τη χρονιά, πχ το '16 ήταν καλό αλλά υπήρξαν και χρονιές που η ξεραϊλα και η σαβούρα επικρατούσαν 

 

και δεν είναι μόνο θέμα στανταρς (που είναι δε λέω), αλλά αντικειμενικά βγαίνουν πολλές μαλακίες

 

βέβαια ανέκαθεν έβγαιναν ακόμα και σε "ρομαντικές" εποχές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα video games υπηρετούν την πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού. Δηλαδη τους έφηβους.

Όσο αυτοί θα πληρώνουν τα αίσχη, αίσχη θα έχουμε. #nohope

η πλειοψηφία είναι στα 30. διάβασε καμιά έρευνα πριν σχολιάσεις άλλη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επανερχομαι στο bf1 που το διακινει η EA και ειναι η πιο κακοφημη εταιρια οσον αφορα DLC. Με 50Ε retail και δε μιλαω για sales κλπ, παιρνεις το full GAME με φοβερο single και multi, και δε χρειαζεται να πληρωσεις ευρω για να ξεκλειδωσεις οτι νομιζεις εσυ οτι ξεκλειδωνει με λεφτα. Τελος. Οπως παλια δηλαδη.

 

Μετα ερχεται το season pass που ειναι ολα τα dlc μαζι, κανει 50ε, και ειναι περιεχομενο αλλο τοσο και ισως μεγαλυτερο απ το vanilla game. Οποτε τι λες? Δεν ειναι θεμα του ποσο εισαι ειναι θεμα του αν εισαι κλασσικος κλαψουρας πικροχολος ελληνας που κραζει στα boards χωρις να χει ιδεα τι κραζει. Οποτε πες μου φιλε guru, που ειναι το κακο στο πως διακινει η ΕΑ το bf1?

Το ποιος είναι ο κλαψιαρης μεταξύ των δυο μας, φαίνεται απο τον τρόπο που εθιξες το θεμα ηλικιακα. Εγώ σου λέω, θελω όταν πληρώνω κατι να ειναι πληρες! Ουτε Patch, ούτε DLC, ούτε Expansion. Τόσο απλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα DLC είναι η εκδίκηση των εταιρειών στην πειρατεία των προηγούμενων ετών. Ότι λεφτά χάσανε την περίοδο PS1,PS2 αλλά και PC τα παίρνουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα DLC ειναι οταν δεν ειναι συνεπεις οι εταιρειες στις ημερομηνιες ολοκληρωσης-κυκλοφοριας των παιχνιδιων και αποζητουν το ευκολο χρημα, γιατι βλεπουν τους αγοραστες σαν τσεπες.

 

Και βγαινει ενα παιχνιδι που κανει 60 και 70 ευρω, με επιπλεον πληρωτεο DLC, και επανακυκλοφορει μετα απο μερικα χρονια σε "Collector's edition" κλπ, και περιεχει ηδη ολα τα DLC, στην τιμη του αρχικου παιχνιδιου (???) Μπερδεμα

 

Και δεν έχουν όλα να κάνουν με extra κοστουμια και χαρτες κλπ.. Το BioShock Infinite ειχε DLC με σεναριακες συνδεσεις-επεξηγησεις στο βασικο παιχνιδι. Επρεπε εξ αρχης να συμπεριλαμβανεται σε αυτο..

 

Οσο υπαρχει ζητηση θα υπαρχει και προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν είχα λεφτά για πέταμα (ουπς, σόρρυ... εννοούσα για να "γουστάρω") θα είχα επίσης όλα τα skins!

Μι-ζε-ρια. Τελεια. Σαν τους τυπους που δε κερνανε ποτε εξω και περιμενουν τα 20 λεπτα ρεστα απο το delivera. Ασχετο με την οικονομικη κατασταση του καθενος. 

Αλλα ναι, το λολ εχει το πιο δικαιο συστημα κ γιαυτο γουσταρεις κ τα σκας. Οταν σε εξυπηρετουν καλα ειτε αυτο ειναι να πας να φτιαξεις το αμαξι σου, ειτε να φας, ειτε να πας στις π.....ς, ειτε να παιξεις λολ, γουσταρεις κ τα ξανασκας. Οπως κ εσυ εκει που δουλευεις περιμενεις ο πελατης να ξαναρθει κ να σε πληρωσει.

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΖΝΑ. Το λολ κ το καθε λολ, το εφτιαξε καποιος με υψηλοτερο ΙQ κ απο σενα κ απο μενα. Και σου πουλαει διασκεδαση, δε σε υποχρεωνει φυσικα. Με τη λογικη των "πεταμενων λεφτων" να μη κανουμε τπτ λοιπον, including του να μην πληρωνουμε καν την εφορια κ τον ενφια. Γιατι αμα θες να μιλησουμε για πραγματικα πεταμενα λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...