Προς το περιεχόμενο

The Last Guardian [6 Δεκ][PS4]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκρινιάζουν όλοι στο metacritic για τα framedrops και τα framedrops, και μετά απορούμε γιατί οι εταιρίες μας δίνουν μόνο call of duty και gameplay όπως το the last guardian, όπως τα zelda κτλ εξαφανίζονται απο την αγορά.

 

Αφού η αγορά θέλει μόνο γραφικάρες 4K και 60fps, θα φάμε τις συνέπειες.

 

(BTW όλες αυτές οι γκρίνιες θα φτιαχτούν με update)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γκρινιάζουν όλοι στο metacritic για τα framedrops και τα framedrops, και μετά απορούμε γιατί οι εταιρίες μας δίνουν μόνο call of duty και gameplay όπως το the last guardian, όπως τα zelda κτλ εξαφανίζονται απο την αγορά.

 

Αφού η αγορά θέλει μόνο γραφικάρες 4K και 60fps, θα φάμε τις συνέπειες.

 

(BTW όλες αυτές οι γκρίνιες θα φτιαχτούν με update)

Ποιοι ειναι αυτοι οι ολοι που γκρινιαζουν για τα framedrops?

 

Εκτως του οτι ουτως ή αλλως ειναι αναμενομενο να υπαρχουν βαθμολογιες 0 και 1/10 ολες και ολες οι αρνητικες βαθμολογιες 3 ειναι και προφανως και δινουν βαση μονο στα αρνητικα.Πολυ πιθανο να μην εχουν καν το παιχνιδι πλεον και απλα να γραφουν οτι διαβαζουν απο εδω και απο εκει.

 

Εγω βλεπω οτι ακομα και τα χαμηλοτερα σε βαθμολογια reviews λενε οτι αυτα που μας ενδιαφερανε οπως η ιστορια και οι χαρακτηρες σε γενικες γραμμες ειναι αυτα που θελαμε. Επισης δεν ειναι μονο τα frame drops που αναφερονται γενικα που το εχουμε κανει θεμα. 

 

Το παιχνιδι εννοειται οτι αξιζει να το παιξουν σχεδον ολοι οι κατοχοι ps4 ή εστω να το δοκιμασουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιάζουν όλοι στο metacritic για τα framedrops και τα framedrops, και μετά απορούμε γιατί οι εταιρίες μας δίνουν μόνο call of duty και gameplay όπως το the last guardian, όπως τα zelda κτλ εξαφανίζονται απο την αγορά.

 

Αφού η αγορά θέλει μόνο γραφικάρες 4K και 60fps, θα φάμε τις συνέπειες.

 

(BTW όλες αυτές οι γκρίνιες θα φτιαχτούν με update)

 

Σωστός, η βιομηχανία άλλαξε ως προς το χειρότερο πλεον , και φταίμε εμείς ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιάζουν όλοι στο metacritic για τα framedrops και τα framedrops, και μετά απορούμε γιατί οι εταιρίες μας δίνουν μόνο call of duty και gameplay όπως το the last guardian, όπως τα zelda κτλ εξαφανίζονται απο την αγορά.

 

Αφού η αγορά θέλει μόνο γραφικάρες 4K και 60fps, θα φάμε τις συνέπειες.

 

(BTW όλες αυτές οι γκρίνιες θα φτιαχτούν με update)

Δηλαδή παιχνίδια τύπου Zelda δεν γίνεται να παίζουν ένα σταθερό 30άρι; Λόγω ποιότητας σαν παιχνίδι πέφτει και η απόδοση; Μην λέμε ότι θέλουμε...Σόρρυ αλλά εν έτη 2016 είναι απαράδεκτο να παίζεις με ζόρια μέσω όρο 25 fps είτε λέγεσαι last guardian είτε Cod που για μένα cod δεν υπάρχει εδώ και πολλααα χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιάζουν όλοι στο metacritic για τα framedrops και τα framedrops, και μετά απορούμε γιατί οι εταιρίες μας δίνουν μόνο call of duty και gameplay όπως το the last guardian, όπως τα zelda κτλ εξαφανίζονται απο την αγορά.

 

Αφού η αγορά θέλει μόνο γραφικάρες 4K και 60fps, θα φάμε τις συνέπειες.

 

(BTW όλες αυτές οι γκρίνιες θα φτιαχτούν με update)

 

Βουτιές στα 20fps επηρεάζουν πολύ αρνητικά το χειρισμό ενός παιχνιδιού άσχετα εαν κάποιοι δεν ενοχλούνται από αυτό. 

 

Ειδικά σε ένα παιχνίδι με τα mechanics και το χειρισμό του συγκεκριμένου, αυτές οι πτώσεις μπορεί να γίνουν πραγματικό εμπόδιο.

Επίσης, δεν δικαιολογούνται κιόλας με τέτοιο φτωχό οπτικό αποτέλεσμα. 

 

Tα σταθερά 30άρια σε κονσόλα πρέπει να είναι standard πλέον. Δεν είναι θέμα 4Κ και graphics whoring. Θέμα απόκρισης χειρισμού είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ είναι απαράδεκτο να κυκλοφορούν το game έτσι μετά από τόσα χρονια, βασικά είναι ντροπή που δεν τρέχει στα 60 fps looking like this, το TLOS τρέχει stable 60 ffs, και κάτι μου λέει ότι τα patch δεν θα αλλάξουν τίποτα, άμα δεν κατάφεραν 9 χρονια να κάνουν σωστό optimization σιγά μην μπορέσουν τώρα. Παρόλα αυτά δεν δίνω πολύ σημασία σε performance όταν το game είναι πολύ καλο. Μεθαύριο τελικά θα είναι το game διαθέσιμο οπότε on hold μέχρι τότε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα το παρω το περιμενα 10 χρονια δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο .

Θελω να στηριξω τον δημιουργο  που μας εχει δωσει μερικα απο τα καλυτερα games   ολων των εποχων.

 

ditto. αλλα οταν βγει σε προσφορα.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιάζουν όλοι στο metacritic για τα framedrops και τα framedrops, και μετά απορούμε γιατί οι εταιρίες μας δίνουν μόνο call of duty και gameplay όπως το the last guardian, όπως τα zelda κτλ εξαφανίζονται απο την αγορά.

 

Αφού η αγορά θέλει μόνο γραφικάρες 4K και 60fps, θα φάμε τις συνέπειες.

 

(BTW όλες αυτές οι γκρίνιες θα φτιαχτούν με update)

 

Με κάτι τέτοια σχόλια δεν είναι να απορούμε γιατί οι εταιρείες βγάζουν τα videogames αποκλειστικά σε PowerPoint port. Console game που δεν διατηρεί τα 30fps στο 99% του gameplay είναι για τα σκουπίδια. Πόσο μάλλον όταν είχαν 10 χρόνια μπροστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα review απο τον Dreamcast Guy. Αν δειτε το καναλι του ειναι κυριως retro gamer και δεν έχει σχεση με παθιασμενο με γραφικα/frames. Βασικα δεν σχολιαζει καθολου τα γραφικα, κυριως για τον χειρισμο λεει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω παντως να παρει κανεις το last  guardian  για τα γραφικα και τα frames   παρολο που εγω τα θεωρω σημαντικο κομματι   του gaming  . 

Πρεπει να κανουμε ενα διαχωρισμο .

Δεν ειναι ολα τα παιχνιδια το ιδιο  ,δεν αποκομιζουμε την ιδια εμπειρια απο αυτα ,ορισμενα ειναι τεχνη και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζονται.

Tο Ιco  ,to shadow  of colossus  και το last of guardian εχουν  ιδιαιτερη θεση στην βιομηχανια .

Ξεχωριζουν  διοτι οταν τα τελειωσεις βγαινεις λιγο καλυτερος ανθρωπος η' τουλαχιστον θα επρεπε να σε αγγιξουν σε καποιες ευαισθητες χορδες που ολοι εχουν .

Ο  Uenda   δεν ειναι  ενας καλος developer αλλα δημιουργος και δυστυχως τετοιοι σπανιζουν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω παντως να παρει κανεις το last  guardian  για τα γραφικα και τα frames   παρολο που εγω τα θεωρω σημαντικο κομματι της  του gaming  . 

Πρεπει να κανουμε ενα διαχωρισμο .

Δεν ειναι ολα τα παιχνιδια το ιδιο  ,δεν αποκομιζουμε την ιδια εμπειρια απο αυτα ,ορισμενα ειναι τεχνη και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζονται.

Tο Ιco  ,to shadow  of colossus  και το last of guardian εχουν  ιδιαιτερη θεση στην βιομηχανια .

Ξεχωριζουν  διοτι οταν τα τελειωσεις βγαινεις λιγο καλυτερος ανθρωπος η' τουλαχιστον θα επρεπε να σε αγγιξουν σε καποιες ευαισθητες χορδες που ολοι εχουν .

Ο  Uenda   δεν ειναι  ενας καλος developer αλλα δημιουργος και δυστυχως τετοιοι σπανιζουν .

Ico και SotC τα εχω παιξει μονο σε PS2. Και οπως εχω γραψει πολλες φορες ειναι αγαπημενα.

 

Μια σχετικη ιστορια: Οταν βγηκε το Duke Forever κοντεψα να φαω ban απο το Eurogamer. Μου φαινοταν αδιανοητο οτι η συνεχεια ενος αγαπημενου παιχνιδιου δεν ειναι και τοσο καλη. Εννοειται το ειχα παιξει-τελειωσει. Καποια φεγγαρια μετα που το ξανα εβαλα τελικα συμφωνησα. Δεν ηταν και τοσο καλο.

 

Καθε καινουριο παιχνιδι που βγαινει, οση προιστορια και να εχει ο developer/δημιουργος/σειρα θα πρεπει να στεκεται στα δικα του ποδια.

 

Λέγοντας ολα αυτα βεβαια σημερα ειναι πολυ πιθανο γυριζωντας απο την δουλεια να κανω μια σταση να το αγορασω. Μου αρεσει ασχετως reviews να εχω την δικη μου αποψη πανω σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το παιχνιδι επρεπε να ειχε κοστολογηθει αναλογα εξ αρχης παντως.Με ενα 40ευρω αν ειχε αρχικη τιμη(ή εστω το κλασσικο 49.99),θα ειχαν κλεισει πολλα στοματα και σιγουρα τα γνωστα αρνητικα που εχουν ηδη αναφερθει θα τα ειχαν προσπερασει κριτικοι και κοινο λογω της λογικης τιμης. Τα 60-70ευρω που χτυπαει η sony ή οποιος τα κοστολογησε στην παρουσα φαση ειναι πολλα,αν βαλουμε κατω και τα προβληματα που εχει στην παρουσα φαση και την διαρκεια του.

 

Τουλαχιστον οποιος θελει να παρει το παιχνιδι day ,ας κανει την υπερβαση και ας δωσει 5ευρω παραπανω για την Steelbook εκδοση,κριμα ειναι

https://www.skroutz.gr/s/9234538/The-Last-Guardian-PS4.html?from=account_notifications#js_review_109217

https://www.skroutz.gr/s/10523789/The-Last-Guardian-Special-Edition-PS4.html?from=favorites_popup

 

Παντως εμενα αν και πλεον αυτη τη γενια ειμαι περισσοτερο pc gamer στα multiplatform δεν εχω θεμα με τα framedrops,γραφικα ή τα αλλα που εχουν αναφερθει αλλα πιο πολυ με το κοστος αγορας σε σχεση με την διαρκεια του(ειναι και τα 2 final που πρεπει να παρω τωρα τις γιορτες,κοινως και αλλα εξοδα :P),αλλα σιγουρα θελω να το παιξω γιατι οσα εχω δει ως τωρα απο video μαρεσαν πολυ,ακομα και τα γραφικα που σε αλλους δεν αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση οτι πολλά reviews απο Ελληνικά κυρίως site το εκθειάζουν μόνο και μόνο επειδή είναι το The Last Guardian, προσωπικά για εμένα και το λέω γενικότερα όχι για το συγκεκριμένο παιχνίδι μόνο, δεν είναι σοβαρή διάρκεια παιχνιδιού 8-9 ώρες. Πάνω που έχω μπεί στο κόσμο του, τελειώνει..και μένω με το π@υλί στο χέρι... :-D

Ευτυχώς εγώ έχω χαθεί στον κόσμο του Final Fantasy XV..πήρα και λίγες μέρες πρίν το PS4 Pro και έδεσε το γλυκό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση οτι πολλά reviews απο Ελληνικά κυρίως site το εκθειάζουν μόνο και μόνο επειδή είναι το The Last Guardian, 

Τα Ελληνικα site ,και κυριως το gameover που αν θυμαμαι καλα βλεπουμε κυριως και στο metacritic,ειναι του υψους και του βαθους πολλες φορες στις βαθμολογιες τους.

Δεν ξεχναω οτι εκτως απο το 9/10 που εδωσε στο Last Guardian εδωσε την ιδια χρονια

 

 

9/10 στο Quantum break

9/10 στο call of duty remastered

9/10 deus ex,

9/10 pro 2017

10/10Dark Souls 3

10/10 Ratchet and Clank

10/10 Uncharted 4

9.5 dirt rally

9/10overwatch

9/10 doom και πολλα αλλα.

Ναι οκ διαφορετικα ατομα κανουν αρκετα review,αλλα με το να μπαινουν τοσες πολλες βαθμολογιες(υπαρχουν και αρκετα 8 και 8.5ρια επισης)χανεται εν μερη το μετρο συγκρισης που υποτιθεται πρεπει να εχουν παιχνιδια με τοσο υψηλες βαθμολογιες.

 

Δεν λεω καποια παιχνιδια οντως πεφτουν πιο κοντα στον μεσο ορο και δικαιολογουν καπως αυτες τις βαθμολογιες,αλλα σε αρκετα αλλα οπως βλεπουμε δινουν αρκετα ευκολα υψηλες βαθμολογιες.

Και το αλλο που δεν μαρεσει καθολου στα site αυτα ειναι οτι σχεδον ολοι οσοι σχολιαζουν απο κατω,συμφωνουν παντα με την βαθμολογια που βαζει ο συντακτης.

 

 

 

Για το last guardian οτι ειχαμε να πουμε για το παιχνιδι και την γνωμη που μας ενδιεφερε πριν την αγορα νομιζω την πειραμε πανω κατω. Τωρα θελει καποιος να παρει το παιχνιδι τωρα day one,θελει να το νοικιασει,θελει να περιμενει να πεσει λιγο η τιμη του ή δεν θελει να το παρει καθολου ειναι στην δικια του προσωπικη κριση.

 

Ουτε η σημερινη κατασταση μας φταιει σε τιποτα,ουτε γιατι τα ποδοσφαιρακια και τα γνωστα πρωτου προσωπου παιχνιδια μας φταινε,ουτε ειμαστα αχαριστοι ουτε τιποτα. Οι εταιριες λειτουργουν με βαση την προσφορα και την ζητηση. Αν η ιδια η Sony ηταν τοσο σιγουρη για το last guardian(ειδικα σε σχεση με το βαρυ ονομα που κουβαλαει απο τα προηγουμενα παιχνιδια),σιγουρα θα ειχε ριξει παραπανω χρημα στην προβολη/διαφημιση του εν λογω παιχνιδιου ειδικα μιας και βγαινει και σε περιοδο Χριστουγεννων.

Αλλα γνωριζουν και οι ιδιοι οτι απευθυνεται σε συγκεκριμενη κατηγορια κοινου ουτως ή αλλως,σε αντιθεση με το Uncharted 4 φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...