Προς το περιεχόμενο

The Last Guardian [6 Δεκ][PS4]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω λογικα θα το χτυπησω, καποια στιγμη..... Εμενα με χαλαει τα κρητιρια που εχουμε γενικα οι χρηστες (γιατι και οι reviewers , χρηστες ειναι ) στην βιομηχανια και βλεπουμε την "κλαψα" για τα 10 χρονια δημιουργιας του FFXV και τα 7ρια που χτυπαει και 7.5 γιατι εχει κοινη ιστορια και οχι κατι το φανταστικο (ενω απο κοσμο , battle mechanics , missions και και και και και ειναπο αρκετα καλο εως σουπερ) , ενω το TLG δικαιολογειται μετα απο 9 χρονια , να ναι 8-9 ωρες ΜΕ προβληματα και απο την πρωτη στιγμη δειχνει την ηλικια του και περνει 8 και 9....

 

Επισης μην ξεχναμε οτι εμεις δωσαμε τοση σημασια και βαρος στο the Last Guardian , καθως και το Ico Και το Shadow of Colossus απευθυνοταν σε συγκεκριμενο κοινο και οχι στον Casual Gamer...Φταιμε και μεις με το hype που δημιουργησαμε μονοι μας... Εδω ρε γμτ εχουμε πιασει τις 5 σελιδες χωρις να υπαρχει ουσιαστικη συζητηση για το παιχνιδι απο καποιον που να το χει παρει.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μετά από 130 χρόνια να έβγαινε το TLG πάλι 10 ώρες θα ήταν και όχι παραπάνω γιατί δεν χρειάζεται να είναι παραπάνω.Το ico είναι ακόμα πιο μικρό και ακόμα θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια του και όσα συναισθήματα μου δημιούργησε σε αντίθεση με τα χίλια δυο άλλα παιχνίδια που κρατανε 50 ώρες με ψεύτικα quest και μηδέν χαρακτήρα.

 

Ναι έδωσα 60 ευρώ και θα τα ξαναεδινα χωρίς σκέψη γιατί το παιχνίδι είναι κάτι το μοναδικο και ίσως να μην ξαναδουμε ποτέ κάτι τέτοιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το παν ειναι το οικονομικο.Για καποιον που εχει αγορασει ολο το 2016 1-2-3παιχνιδια εννοειται οτι δεν θα τον πειραξει να δωσει 60ευρω για 9ωρες(ή αν εχει οικονομικη ανεση προφανως).

 

Τωρα αν καποιος ομως εχει ηδη αγορασει 6+παιχνιδια το 2016,λογικο ειναι η day one αγορα για 8-9ωρες να του φενονται πολλα τα χρηματα.

 

Προφανως και το παιχνιδι εχει κατι το μοναδικο που το ξεχωριζει απο την μαζα,δεν θυμαμαι να ειπε κανεις το αντιθετο(και προσωπικα βγαζω απεξω και τα τεχνικα προβληματα που αναφερουν πολλοι,εμενα δεν με πειραζουν τοσο).

 

Ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη του καθενος το ποσο αξιζει απο πλευρας χρηματων το εν λογω παιχνιδι. Στο μονο που συμφωνουμε ολοι ειναι οτι οποιοσδηποτε κατοχος του ps4 πρεπει να το παιξει

ειτε αγοραζοντας το day one

ειτε περιμενοντας να πεσει η τιμη του(το ποσο παλι ειναι αναλογα στον καθενα)

ειτε να το δανειστει απο ενα φιλο ή να το παιξει μαζι του

ειτε να το νοικιασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα και εγω. Λεφτα υπαρχουν, που ελεγε και ο τεραστιος. :P

 

Το προβλημα ειναι οτι ηδη κουτουλαω απο την κουραση οποτε πρωτες εντυπωσεις με βλεπω για αυριο. Αν ειναι να λαγοκοιμαμαι στην εισαγωγη να το βρασω.

 

Ναι εχω τα παραπονα μου (με μεγαλυτερο την διαφορα σε αποδοση των 2 PS4) αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα και εγω. Λεφτα υπαρχουν, που ελεγε και ο τεραστιος. :P

 

Το προβλημα ειναι οτι ηδη κουτουλαω απο την κουραση οποτε πρωτες εντυπωσεις με βλεπω για αυριο. Αν ειναι να λαγοκοιμαμαι στην εισαγωγη να το βρασω.

 

Ναι εχω τα παραπονα μου (με μεγαλυτερο την διαφορα σε αποδοση των 2 PS4) αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω.

Βασικα σου βγαζω το καπελο,μονο και μονο επειδη αν θυμαμαι καλα επαιζες αυτες τις μερες το FF15 που δεν εχεις προλαβει να βγαλεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα σου βγαζω το καπελο,μονο και μονο επειδη αν θυμαμαι καλα επαιζες αυτες τις μερες το FF15 που δεν εχεις προλαβει να βγαλεις :P

Ακομα το παιζω. Απλα μαζευω backlog για τις περιοδους ξηρασιας. Και με κουρασε λιγακι το grinding που λεγαμε.

 

Να αλλαξω και λιγο το ρητο. Παιχνιδια υπαρχουν! Ο χρονος ειναι λιγοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτες εντυπωσεις:

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ηχος! Καιρο ειχα να ακουσω τοσο καλο surround! Μουσικη, sound effects κορυφαια. Το μπασο οταν βρυχαται ο Trico εκκωφαντικο.

-Τα γραφικα ειναι επιπεδου PS3. Προσωπικα δεν με ενοχλει, αλλα μην περιμενετε ποιοτητα Uncharted. Θυμιζουν πολυ (στο καλυτερο βεβαια) τα γραφικα του Ico Remaster. Αυτο που δειχνει τωρινης γενιας ειναι το animation του Trico. Σε Pro στο 1080 mode ομαλοτατο χωρις να παρατηρουνται frame drops. I

-Χειρισμος. Εδω αρχιζουν τα ασχημα. Η καμερα καταφερνει να ειναι αργη και αποτομη ταυτοχρονα. Πραγματικα ασχημη. Ο χειρισμος του χαρακτηρα εχει και αυτος τις ατελειες του. Αργη σχετικα αποκριση και αρκετη αδρανεια. Επισης δεν σου επιτρεπει να αλλαξεις κουμπια απο οτι ειδα και το αλμα στο τρίγωνο αντι για το σταυρο μου εχει σπασει ηδη τα νευρα.

-Gameplay. Προς το παρων μου φαινεται μια μιξη των Ico και SotC. Οταν σκαρφαλωνεις στον Trico θυμίζει το 2ο και το υπολοιπο το 1ο. Εχει μαγεια και παρολα τα προβληματα που ανεφερα θελω να το προχωρησω.

Αυτα τα ολιγα προς το παρων.

 

Edit: Μερικες φωτογραφιες και ενα μικρο video. Μιας και ειμαι στην αρχη δεν ειναι και κανενα τρελο spoiler.

 

 

 

 

15384398_1119425788176237_87506127327433

 

15400408_1119425781509571_26950973447222

 

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να πάω να το τσιμπήσω κ γω αλλά βαρέθηκα να τρέχω, καθώς μένω θες/νίκη κ πιο συγκεκριμένα Συκιές και είχα 2 επιλογές.η να μπω κέντρο πράγμα που βαριόμουν η να τρέξω ξανά media markτ πράγμα που πάλι βαριόμανε ....Από αύριο κ βλέπουμε.....vste άρα είναι αυτό που περίμενα....ωραία.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να πάω να το τσιμπήσω κ γω ,είχα 2 επιλογές.η να μπω κέντρο πράγμα που βαριόμουν η να τρέξω ξανά media markτ πράγμα που πάλι βαριόμανε 

μαρεσει που τουλαχιστον εισαι σταθερος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα fulgore , το κοψα το κακο συνηθειο...δεν αγοραζω οτι να ναι πλεον. Και αυτο θα το παιρνα μονο και μονο επειδη εκατσαν κατι ξαφνικα φραγκακια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα γρηγορο update.

 

Δυστυχώς οσα καλα και να εχει σαν παιχνιδι η @#$£# καμερα και δευτερεύοντος ο χειρισμος ειναι ενας πολυ καλος λογος να το παρατησεις.

 

7 στις 10 οταν σκαρφαλωνεις στον Trico βλεπεις μονο μια μαυριλα. Αλλες φορες γυριζει μονη της σε ασχετη κατευθυνση, για να την κεντραρεις εκει που θελεις ειναι τοσο αποτομος ο χειρισμος που νοιωθεις οτι παρκαρεις τριαξονικο στην Μιχαλακοπουλου. Κριμα.. :(

 

Οσο για τον χειρισμο. Οσες φορες πεθανα ηταν λογο χειρισμου και μονο. Ευτυχως μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα με την ΑΙ του Trico.

 

Κριμα γιατι σαν ατμοσφαιρα και γριφους αξιζει.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει εγω το νοικιασα να δω τι παιζει απο πρωτο χερι και απ οτι φαινεται το 50ρικο θα το φαω στο ποκεμον....Θα επανελθω και γω με περισσοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...