Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος ηχείων


adespotoskopros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,χθες σύνδεσα τον καινούργιο μου υπολογιστή με τα ηχεία και δεν σταματάνε να κάνουνε θόρυβο,παράσιτα,σαν να ξεφουσκώνει μπαλόνι,αυτός ο λεπτός ήχος που κάνει όταν ξεφουσκώνει,συν τα ζζζζζζζζ γενικά διάφοροι ήχοι ασταμάτητα,όταν κουνάω το ποντικάκι και μπαίνω στο ιντερνετ η όταν ανοίγω εφαρμογές κάνει περισσότερο θόρυβο.Έφτιαξα τα καλώδια,απεγκατέστησα τους drivers της realtek και τους ξανά εγκατέστησα,τελευταίες εκδώσεις και πάλι τίποτα,τα έβαλα 5.1 7.1 και πάλι τίποτα,η κάρτα ήχου μου είναι η κάρτα της μητρικής asus z170-a και τα ηχεία μου δύο krk rockit 6.Στον παλιό υπολογιστή δεν είχα κανένα πρόβλημα,δεν ακουγότανε τίποτα,απλά όταν κουνιόταν το ένα rca καλώδιο πίσω από το ηχείο χανόταν ο ήχος,το κουνούσα μέχρι να κάνει επαφή πέρα δώθε και επανερχόταν,αλλά μόνο αυτό,θόρυβο δεν έκαναν καθόλου.Το rca καλώδιο δεν το είχαν μέσα τα ηχεία όταν τα αγόρασα,πρέπει να το αγοράσεις εσύ ξεχωριστά και σκέφτομαι πως μπορεί να φταίει αυτό,γιατί αυτό που πείρα ήταν των δύο ευρώ,συν το ότι ο υπολογιστής είναι καινούργιος,λέω μήπως φταίει το καλώδιο πχ δεν μπορεί να ανταποκριθεί στην καλύτερη κάρτα ήχου της μητρικής.Όταν συνδέω στα ηχεία με το rca mp3 ή κινητό δεν ακούγετε τίποτα,όταν συνδέω δύο AKG ακουστικά των 60 ευρώ στην πράσινη υποδοχή της μητρικής δεν ακούγετε τίποτα,αντιστοίχως άμα βάλω δύο ψείρες samsung των 10 ευρώ ακούγονται παράσιτα όπως ακούγονται και στα ηχεία. 

Πηγαίνοντας στην διαχείριση συσκευών-ελεγκτές ήχου-και κάνοντας απενεργοποίηση του realtek High Definition Audio ο θόρυβος σχεδόν σταματάει να ακούγετε,πολύ λίγο,αλλά δεν μπορώ να ακούσω μουσική χωρίς realtek.Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένη η μητρική?αλλά γιατί να είναι αφού με τα ακουστικά είναι κομπλέ,πραγματικά δεν ξέρω τη να κάνω να αγοράσω κανένα rca με 20 ευρώ ?αν δεν είναι από εκεί τζάμπα το 20σάρικο.....το πολύπριζο το έβαλα και σε άλλη πρίζα αλλά τίποτα άλλαξα και το φις γιατί δεν ταιριάζουν οι τρύπες μπας και αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άλλαξα τροφοδοτικό ο θόρυβος εξαφανίστηκε,αλλά τώρα όταν ακούω μουσική γίνονται αυξομειώσεις στην ένταση του ήχου πχ πάει να σκάσει το μπιτ και αντί να ακούγετε πιο έντονα ή στην ίδια ένταση ακούγετε πιο χαμηλά,σαν να μην έχει δύναμη ένα πράμα,δεν ξέρω τι να πω,παρήγγειλα και ένα rca των 10 ευρώ ελπίζω να στρώσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...