Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με συνδεση LAN στο Speedport 2i


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και 1 μηνα αντιμετωπιζω προβληματα με την Lan καθως μετα απο καποια ωρα η συνδεση σκαλωνει και μου βγαζει στο δικτυο το κιτρινο συμβολο και αναγκαζομαι να το κλεινω και να το ανοιγω ξανα,Δεν μπορω να μπω ουτε στο interface του,εχω βαλει static ip αλλα ουσια μηδεν,η τηλεφωνια ειναι voip και το firmware το τελευταιο περασμενο.Μηπως να αγορασω tp-link να τελειωνω γιατι τα speedport πολυ bug και το τωρινο 2i και το w 724v.Ακουω τις γνωμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφερω το firmware του speedport ειναι η τελευταια εκδοση επομενως ακομη και αντικατασταση του τωρινου 2i με νεο 2i να γινει δεν νομιζω οτι θα λυθει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τι προτεινεις να κανω?Να ζητησω αντικατασταση μηπως και βρω την ακρη με το speedport ή να αγορασω ενα tp-link για να ξεμπερδευω μια και καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 1 μηνα αντιμετωπιζω προβληματα με την Lan καθως μετα απο καποια ωρα η συνδεση σκαλωνει και μου βγαζει στο δικτυο το κιτρινο συμβολο και αναγκαζομαι να το κλεινω και να το ανοιγω ξανα,Δεν μπορω να μπω ουτε στο interface του,εχω βαλει static ip αλλα ουσια μηδεν,η τηλεφωνια ειναι voip και το firmware το τελευταιο περασμενο.Μηπως να αγορασω tp-link να τελειωνω γιατι τα speedport πολυ bug και το τωρινο 2i και το w 724v.Ακουω τις γνωμες σας.

 

την επόμενη φορά που λές οτι θα σκαλώσει ,δοκίμασε ασύρματα απο κινητό ή τάμπλετ να μπείς στο νετ και στο interface του ,γιατι μου φαινεται σαν προβλημα των windows αυτο με το δικτυο που λες.

 

αν όντως ευθύνεται το μοντεμ θα πρέπει να διαβάζεις και την βλαβη του στις φωτεινές λυχνιες του μοντεμ.

 

και αν απο κινητό ή τάμπλετ έχεις κανονικά νετ , ψάξε το πρόβλημα σε firewall ,anti-virus ,driver lan ,προγράμματα επιτάχυνσης lan που μπορεί να εχεις εγκαταστήσει ,

αλλα και στο utp καλώδιο του lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το wifi μπαινω στο κινητο μια χαρα,ποτε δεν ειχα προβλημα!

Και οσον αφορα απο antivirus προγραμματα drivers δεν υπαρχει προβλημα γιατι χθες ηρθε ο κολλητος μου με το laptop του για να ελεγξουμε αν θα ειχε προβλημα με το LAN ή οχι αλλα και εδω σκαλωσε η LAN συνδεση χθες το βραδυ,δοκιμασαμε και τις 3 θυρες LAN αλλα τζιφος,ενω με WIfi εμπαινε μια χαρα στο internet.

Εχω αλλαξει καλωδια πολλες φορες και τα εχω συνδεσει και στις 3 θυρες LAN αλλα δεν ελυσε τιποτα.

Εχω μιλησει και με εναν γνωστο μου που εχει εναν τεχνικο φιλο του στον ΟΤΕ και μου εχει πει πως οι περισσοτεροι ειχαν ιδια προβληματα με το Speedport,και σε αντικατασταση του ιδιου router ειχαν παλι τα ιδια θεματα κι αναγκαστηκαν και αγορασαν router του εμποριου και ησυχασαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δοκίμασες και αλλο λαπτοπ και ειχε θεμα τοτε φταίει το μοντεμ τελεια και παυλα.

 

δοκιμασε σαν τελευταια λύση μια επαναφορα του μοντεμ στα εργοστασιακα και αν δεν λυθει πρεπει να πας σε νεο μοντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις δοκιμασα και απο αλλον φιλο laptop παλι ειχε θεμα το LAN οποτε φταει το μοντεμ!

Επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις εχω κανει πολλες φορες ξεχασα να το αναφερω δεν ελυσε τιποτα!!!

Οποτε αντικατασταση του speedport με speedport ή να αγορασω TP-link και να τελειωνω?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η αντικατάσταση ειναι δωρεαν , ναι ,να την κάνεις

αν ειναι να δώσεις money καλύτερα να τους επιστρέψεις την μπακατέλα τους ,και να αγοράσεις εσύ ένα καινούργιο,

και να σου μείνει και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...