Προς το περιεχόμενο

Ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω για πετρελαιο, αν δεν θελω θερμανση;


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, βρισκομαι σε μια πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση.

 

Προσφατα, επειδη δεν εχουν αναψει καλοριφερ ακομη, αγορασα εναν θερμοπομπο και εφοσον το σπιτι ειναι μικρο, ειμαι καλυμμένος. Μου γραψε σημερα ο διαχειριστης πανω στο χαρτι των κοινοχρηστων να δωσω +30€ για να μπει πετρέλαιο. Ειμαι υποχρεωμενος να συμμετεχω τη στιγμη που δεν εχω αναγκη την θερμανση ή μπορω και να το αποφυγω;  

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια, βρισκομαι σε μια πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση.

 

Προσφατα, επειδη δεν εχουν αναψει καλοριφερ ακομη, αγορασα εναν θερμοπομπο και εφοσον το σπιτι ειναι μικρο, ειμαι καλυμμένος. Μου γραψε σημερα ο διαχειριστης πανω στο χαρτι των κοινοχρηστων να δωσω +30€ για να μπει πετρέλαιο. Ειμαι υποχρεωμενος να συμμετεχω τη στιγμη που δεν εχω αναγκη την θερμανση ή μπορω και να το αποφυγω;  

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 ,,απο την στιγμη που η θερμανση ειναι κοινοχρηστη πρεπει να δωσεις οτι σου αναλογει διοτι δεν υπαρχει τροπος να αποδειξεις οτι εσυ δεν την αναβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είσαι υποχρεωμένος (τουλάχιστον από την υπάρχουσα νομοθεσία).

Άσχετα αν υπάρχει κεντρική ή αυτόνομη θέρμανση, αν καις ή δεν καις, αν μένεις στο σπίτι ή είσαι για ταξίδι στο...Νεπάλ, η συμμετοχή σου είναι υποχρεωτική (στο λέω γιατί είμαι "καμμένος" και δεν έχω βρει νόμιμο τρόπο απαλλαγής).

Τώρα αυτά τα περί...κονικλοτροφίας που σου προτάθηκε (σύνηθες σημάδι των καιρών αναφορικά με τις υποχρεώσεις μας), κατά τη συνείδησή σου (και τις αντιδράσεις των γύρω) πράτεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω μπορείς να ζητήσεις να σου σφραγίσουν τα σώματα και να πληρωνεις μόνο ένα 30% ως απώλεια θέρμανσης.

Αυτό ισχύει αν είσαι ιδιοκτήτης, όχι ενοικιαστής, ο ενοικιστής είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τις οφειλές των κοιχρηστων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δική μου περίπτωση κοινόχρηστης θέρμανσης πολυκατοικίας με αυτόνομη θέρμανση διαμερίσματος, δεν πληρώθηκε το 30% γιατί υπήρχε απόδειξη κατανάλωσης και άρα θέρμανσης από την αυτόνομη. Χρειάστηκε φασαρία στην συνέλευση αλλά τελικά έγινε αποδεκτό από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Εξαρτάτε βέβαια και τι χαρακτήρες είναι οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία.

Νομικά ισχύει ότι πρέπει να πληρωθεί το 30% ως συμμετοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πέρυσι ο ιδιοκτητης κληθηκε να πληρώσει την συντηρηση των σωμάτων. Χρειάστηκε να τσακωθούμε αρκετες φορες βεβαια γιατι δεν είναι και ο πιο ευκολος ανθρωπος που μου έκατσε αλλα δεν πειράζει. 30 ευρώ σε μια οικοδομη με 4 διαμερίσματα έναν ιδιοκτητη επισης από πανω άλλο έναν ενοικιαστη και εμενα. Οι 2 από πάνω ειπαν δεν θέλουν. βασικα εγω περυσι εκαψα την περισσοτερη κατανάλωση ο ενας που δεν συμμετειχε καθολου προφανως και δεν πληρωσε τιποτα.

 

Αυτό το θα εχεις συμμετοχη ενώ δεν καις πρωτη φορά το ακουω. Τους υπολογισμούς τους καναμε με βάση το ρολοϊ του κάθε διαμερίσματος στο τέλος βεβαια επειδή εγώ εκαιγα μέχρι και τον Μάρτιο (επειδή εδώ εχει υγρασία και δεν το ρισκάρω να γλιτώσω 300 ευρω το χρονο και να πάθω κανα άσθμα πχ) μου τελειωσαν τα 150 λιτρα που ειχα βάλει και πηρα από αυτόν αλλα 90 που ειχε στη δεξαμενή του. Μολις τελειωσαν και αυτά έφερα εγω και του έβαλα αυτά που του έκαψα πάντα βεβαια με υπολογισμούς πιο πριν και δειχνοντας του τι και πως.

 

Συνεννοηθήκαμε μια χαρά εν ολιγοις και πάλι φετος τα ιδια θα γινουν εγω έβαλα 150 λιτρα πριν 1 εβδομάδα. Μιλαμε για υγρασία. Το αναβω κάθε βραδυ από 9 μέχρι 12. Ξέρεις τι είναι να αφηνεις παπούτσια? και μετα να βλέπεις να πιάνουν μουχλα από πάνω? αυτά στην Αθηνα που μενω και Βορεια σε προάστιο δεν παιζουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πέρυσι ο ιδιοκτητης κληθηκε να πληρώσει την συντηρηση των σωμάτων. Χρειάστηκε να τσακωθούμε αρκετες φορες βεβαια γιατι δεν είναι και ο πιο ευκολος ανθρωπος που μου έκατσε αλλα δεν πειράζει. 30 ευρώ σε μια οικοδομη με 4 διαμερίσματα έναν ιδιοκτητη επισης από πανω άλλο έναν ενοικιαστη και εμενα. Οι 2 από πάνω ειπαν δεν θέλουν. βασικα εγω περυσι εκαψα την περισσοτερη κατανάλωση ο ενας που δεν συμμετειχε καθολου προφανως και δεν πληρωσε τιποτα.

 

Αυτό το θα εχεις συμμετοχη ενώ δεν καις πρωτη φορά το ακουω. Τους υπολογισμούς τους καναμε με βάση το ρολοϊ του κάθε διαμερίσματος στο τέλος βεβαια επειδή εγώ εκαιγα μέχρι και τον Μάρτιο (επειδή εδώ εχει υγρασία και δεν το ρισκάρω να γλιτώσω 300 ευρω το χρονο και να πάθω κανα άσθμα πχ) μου τελειωσαν τα 150 λιτρα που ειχα βάλει και πηρα από αυτόν αλλα 90 που ειχε στη δεξαμενή του. Μολις τελειωσαν και αυτά έφερα εγω και του έβαλα αυτά που του έκαψα πάντα βεβαια με υπολογισμούς πιο πριν και δειχνοντας του τι και πως.

 

Συνεννοηθήκαμε μια χαρά εν ολιγοις και πάλι φετος τα ιδια θα γινουν εγω έβαλα 150 λιτρα πριν 1 εβδομάδα. Μιλαμε για υγρασία. Το αναβω κάθε βραδυ από 9 μέχρι 12. Ξέρεις τι είναι να αφηνεις παπούτσια? και μετα να βλέπεις να πιάνουν μουχλα από πάνω? αυτά στην Αθηνα που μενω και Βορεια σε προάστιο δεν παιζουνε.

 

Άσχετα αν το ακούς πρώτη φορά, είναι μια πραγματικότητα (δεν λέω σωστή, αλλά νομικά υπαρκτή) που υπάρχει πάνω από 10 χρόνια.

Αν ψαχτείς μάλιστα λίγο στα φόρουμ θα δεις ότι είναι πολυσυζητημένο και, σε κάποιες περιτπώσεις, flame topic.

Μάλιστα πριν 1-2 χρόνια είχε ανακοινωθεί ότι το θέμα θα επαναξετασθεί αλλά.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το "30%" υποτίθεται ότι είναι διότι ένα μη-θερμαινόμενο διαμέρισμα επιβαρύνει και τα γύρω του. Οπότε εσύ μπορεί να μην καις, αλλά καίνε περισσότερο οι άλλοι εξαιτίας σου.

 

Φυσικά βασίζεται στη λογική του ότι "είτε χρησιμοποιείς καλοριφέρ πετρελαίου, ή μένεις σε ιγκλού" διότι τα υπόλοιπα μέσα θέρμανσης δεν είναι και τόσο διάσημα - γνωστά. Το ότι μπορεί το σπίτι να είναι ΦΟΥΡΝΟΣ με A/C, θερμοπομπούς ή οτιδήποτε άλλο, δε το σκέφτονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30% που πάει στα πάγια έχει και έναν άλλο λόγο.

Ο πρώτος που ανάβει στην αυτόνομη θέρμανση ξεκινάει με ένα κρύο λέβητα. Άρα θα κάψει ο λέβητας για Χ ώρα μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας, χωρίς να του έχει αποδώσει τίποτα.

Γι' αυτό και πιο παλιά υπήρχαν περιπτώσεις που ο ένας "έστηνε αυτί" και άναβε τη θέρμανση μόνο όταν ήδη άκουγε να λειτουργεί ο λέβητας, για να γλυτώσει τα κερατιάτικα.

Γι' αυτό το λόγο πλέον, μέχρι να φτάσει το σύστημα σε θερμοκρασία λειτουργίας δεν μετράει ώρες, άσχετα αν το έχεις αναμένο. Από την άλλη όμως καίει Χ ποσότητα πετρελαίου η οποία αναφέρεται σαν "πάγιο" και επιμερίζεται σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30% που πάει? για την συντηρηση ή για το πετρελαιο που θα μπει? αν είναι για την συντηρηση οκ. Θα πρέπει να συμμετέχουν ολοι απλα εγω περυσι σαν νέος ένοικος ειχα πληρώσει σπιτι που έχει θέρμανση αλλα τα καλοριφέρ δεν αναβαν οποτε στράφηκα προς τον ιδιοκτήτη που δεν ειχε κάνει συντηρηση και του ειπα εσυ θα την επωμιστείς. Τωρα αν αυτό δεν ζητησε ή ζητησε μετα και από τους αλλους εμενα αυτό δεν με ενδιαφέρει.


Άσχετα αν το ακούς πρώτη φορά, είναι μια πραγματικότητα (δεν λέω σωστή, αλλά νομικά υπαρκτή) που υπάρχει πάνω από 10 χρόνια.

Αν ψαχτείς μάλιστα λίγο στα φόρουμ θα δεις ότι είναι πολυσυζητημένο και, σε κάποιες περιτπώσεις, flame topic.

Μάλιστα πριν 1-2 χρόνια είχε ανακοινωθεί ότι το θέμα θα επαναξετασθεί αλλά.........

 

Αν δεν έχεις βάλει πετρελαιο? ποιο 30% αυτου που δεν θα κάψεις?

 

Το αν θα ζεσταίνεται ο άλλος διπλα με το νερο του επειδή άναψα εγω καλοριφέρ ή αν είναι πιο πανω αυτος ή πιο κάτω εγω δεν τα βάλαμε καν στους υπολογισμυς για λογους ευκολιας. Εμενα πρακτικα δεν με ενδιεφεραν γιατι δεν το ψυριζω τοσο πολύ χωρις λογο.

 

Εντάξει έχει ζεστο νερο και αυτος χειμωνιάτικα επειδή αναβω εγώ δεν πειράζει ας έχει να κάνει το μπανάκι του εμενα δεν με ενοχλεί.

 

Οι υπολογισμοί έγιναν με βάση αποκλειστικα τις ώρες που αναγράφονται στα ρολογια. Αυτό και τιποτα άλλο. Και τα βρήκαμε μια χαρά και αυτος μας άφησε μετά να πάρουμε από το πετρελαιο του και εμεις του βάλαμε μετα με βυτιο την ποσοτητα που του κάψαμε και ηταν ευχαριστημένος όταν ρωτήθηκε. Μια τέλεια συνεργασια! Αντε και του χρονου. (Φετος δηλαδή) :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30% που πάει? για την συντηρηση ή για το πετρελαιο που θα μπει?

 

To 30%(ή όποιο ποσοστό προβλέπει το καταστατικό) αφορά αποκλειστικά και μόνο το πετρέλαιο που καταναλώθηκε. Το 30% του πετρελαίου που καταναλώθηκε το πληρώνουν όλοι, ο καθένας ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης που έχει το διαμέρισμα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...