Προς το περιεχόμενο

Η IDC εκτιμάει ότι το 2016 το Android θα κατέχει 85% μερίδιο στην αγορά. Στο 14,3% το iOS της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλίμονο, με την διαφορά ότι αυτή στιγμή στην αγορά αγοράζεις συσκευή που θα τρέχει την Nouggat με το πολύ 200€ και κάνει τη δουλειά του ένας μέσος χρήστης π.χ. Moto G 4. Αντίθετα το φθηνότερο iPhone που πουλιέται επίσημα είναι στα 500€ και είναι το SE. Άν δε δει κανείς τις υψηλές τιμές από το 7αρι λογικό είναι πολλοί πελάτες να κοιτάξουν κάποια άλλη ναυαρχίδα με λιγότερα χρήματα. 

To φθηνοτερο iphone SE κοστιζει 383€ με 16GB μνημης και 430€ με 64GB μνημης.

Μη λεμε οτι μας κατεβει.

Προκειται για συσκευη που βαζει κατω Galaxy S7 σε επιδοσεις και αυτονομια.

Μικρο μεν, αλλα τερατακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συγνώμη άσχετο με το θέμα,έχω ένα iphone 6s φίλου μου, μπορώ να περάσω εφαρμογή εκτος app store οπως γίνεται με ta apk αρχεία των android η θέλει jail break το iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OnePlus 3T στα 439ευρω,και καθαρισατε,,εγω σκεφτομαι απο iphone 6s  να κανω την αγορα,γιατι με μπαταρια ποu να κραταει στο iphone 6s   4 ωρες δεν πας πουθενα,και στο sto service  να σου λενε δεν εχουμε stock περιμενουμε παραγγελεια,.haha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2016 το Android θα κατέχει 85% μερίδιο στην αγορά. Στο 14,3% το iOS της Apple 

 

μαλιστα ... οκ... αλλα καλα α παθουν με αυτα που κανουν κ πειραζουν το λειτουργικο που καποτε σκοτωνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπο?Τι θες να βαλεις στο καπο? Στο πορτ μπαγκαζ ποιον θα βάλεις?

για την χρηση που κανει η πλειοψηφεια δεν ειναι ασχημη ιδεα. Οποιοδηποτε εξυπνο τηλεφωνο που πουλιεται συνηθως κανει περισσοτερο την δουλεια του κινητου. Απλα οι περισσοτεροι το περνουν οπως οι ιθαγενεις τα καθρεφτακια για να ειναι in...

Αν κρινω απο την αντιδραση σου και εσυ προσπαθεις να δικαιολογησεις το καθρεφτακι σου, παραβλεποντας οτι υπαρχουν και φτηνοτερα κινητα που κανουν μια χαρα την δουλεια τους. Μηπως εχεις καποιο κολλημα με  συγκεκριμένη εταιρεία?.

 

ΥΓ. http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/6282_399895_516988/Android-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-1280-x-720-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-2GB.html?price_max=100.001

Φτηνοτερα υπαρχουν, το θεμα ειναι οτι αμα πεσεις πολυ κατω απο τα 100 ευρω παιρνεις ενα κινητο που ειναι τοσο σαπιο που πρακτικα ειναι αχρηστο.

και φυσικα το συγκεκριμενο xiaomi παταει κατω ολα τα κινητα στη λιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα 4S σπίτι το θες να το αγοράσεις να μου πεις πόσο μια χαρά πάει με iOS 9.3.5?

 

Καλά το ξεκίνησες και το χάλασες στο τέλος. Το Android δεν είναι ανοιχτό και δεν είναι παντού, ο πυρήνας του Linux είναι ανοιχτός, είναι λειτουργικό που το αναπτύσσει η Google η οποία είναι κλειστή εταιρία. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς να πεις ότι το iOS είναι ανοιχτό λειτουργικό επειδή βασίζεται στον πυρήνα του UNIX που είναι ανοιχτός. Επίσης υπάρχουν τηλέφωνα Android τα οποία φυσικά τρέχουν μη σκιναρισμένο δίχως bloatware Android το οποίο δεν κάνει μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας και τέλος οι χρήστες iPhone ανταλλάσσουν αρχεία με την αντίστοιχη Bluetooth-WLAN συνδυασμένη τεχνολογία που χρησιμοποιεί η Apple και ονομάζει AirDrop που είναι γρηγορότερη από το Bluetooth αλλά περιορισμένη σε Apple συσκευές. Τώρα και εγώ ανέκαθεν έστελνα τις φωτογραφίες μέσω κάποιας Messaging App που γίνετε πολύ πιο γρήγορα έως και Instant. Χαζομάρες μην λέτε. Ο καθένας προτιμά όπως είπες το λειτουργικό της αρεσκείας του. Το ίδιο πόρους θα μπορούσε να τραβήξει ένα Jailbroken iPhone κάργα Tweakαρισμένο σε επίπεδο Android.

Οκ στείλε φωτογραφίες με messengers. Εγώ θα στέλνω τα αρχεία μου pdf mp3 κλπ....

Όπα ξέχασα.... Θα τα στέλνω και εγώ με messengers....

 

Εντάξει δε σχολιάζω άλλο αφού λέω χαζομάρες όπως λες....

 

Παρεπιπτωντος WiFi direct..... Κάντο ένα Google search..... Ίσως βγάλει κατι... Αλλά τι λέω....έχεις airdrop....

 

Άκου εκεί χαζομάρες λέμε.... Ο καθένας λέει τη γνώμη του εδώ αλλά αυτό τι το γραψες τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνοτερα υπαρχουν, το θεμα ειναι οτι αμα πεσεις πολυ κατω απο τα 100 ευρω παιρνεις ενα κινητο που ειναι τοσο σαπιο που πρακτικα ειναι αχρηστο.

και φυσικα το συγκεκριμενο xiaomi παταει κατω ολα τα κινητα στη λιστα.

ναι ειναι το καλυτερο καθρεφτακι απο τα υπόλοιπα....

Φανταζομαι μικροι τι κοντρες κανατε με τα παιχνιδια σας. Φτασαμε να πηγαινουμε κοντρα με το ποιο ειναι το καλυτερο κινητο για ποιο λόγο? Για να παιρνουμε και οι δυο στο τελος τηλεφωνο. Γιατι για το εξυπνοτερο κινητο δεν λεει κατι αν ο ιδοκτητης ειναι ....χαμηλου επιπέδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα android,πηρα ios.

Μπορει το android να δινει περισσοτερες επιλογες αλλα μετα απο 2-3 χρονια παρουσιαζει προβληματα. Μπαταρια,καμερα κολλαει,κολληματα γενικα,αναγκασμενες επανακινησεις κλπ.

Το ios (iphone 5 κατοχος) προς το παρον εχει βγει διαμαντι. Δε κολλαει,καλα υλικα κατασκευης,ελαφρυ και γρηγορο λογισμικο,μπαταρια γυρω στα 1700mA αλλα με φουλ χρηση αντεχει μια μερα σε συγκριση με αλλα κινητα των 3000mA που αντεχουν 1μιση μερα.Αλλα περιορισμενο σε εφαρμογες,μουσικη κλπ.

Καταληγω εν ολιγοις.

Η Apple εχει ενα δικο της λογισμικο που τα χει βαλει με ολες τις αλλες εταιριες και παρολα αυτα,αντεχει και πουλαει πολλα προιοντα ,εναντι σε ενα android που παιρνει καθε αλλη εταιρια και βαζει στα κινητα. Εννοω,λογικο να κατεχει τοσο μεγαλα ποσοστα στην αγορα εναντι του ios. Μια εταιρια εναντι πολλων και αντεχει; ΜΑΓΚΙΑ ΤΗΣ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι το καλυτερο καθρεφτακι απο τα υπόλοιπα....

Φανταζομαι μικροι τι κοντρες κανατε με τα παιχνιδια σας. Φτασαμε να πηγαινουμε κοντρα με το ποιο ειναι το καλυτερο κινητο για ποιο λόγο? Για να παιρνουμε και οι δυο στο τελος τηλεφωνο. Γιατι για το εξυπνοτερο κινητο δεν λεει κατι αν ο ιδοκτητης ειναι ....χαμηλου επιπέδου.

Πες μας και για το πως εσβησες το FB και για το πως το crossfit και η χορτοφαγικη διατροφη σου καλυτερεψαν την ζωη και εχεις το ολοκληρωμενο πακετο του ψαγμενου χιπστερα. Νομιζεις πως ολοι εχουν τις δικες σου αναγκες, αμα εσυ θες κινητο με 512mb ram παρτο, δεν σε εμποδιζει κανεις, καποιοι ομως εχουν υψηλοτερες απαιτησεις και μισθο και εχουν καθε δικαιωμα να δωσουν 200 και 300 και 500Ε αμα θελουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στην πεθερά μου ένα Lg -με Android εννοείται- των 100 ευρώ. 100 πεταμένα ευρώ. Λογικά με καταριέται τώρα. Κάπως έτσι ανεβαίνουν τα μερίδια. Και αυτό το... πράμα συγκρίνεται από ορισμένους με high end Androids ή iPhone, να ούμε. Και δεν ντρέπονται αυτοί που κάνουν τέτοιες συγκρίσεις!...

Ολα τα LG σε αυτο το budget εχουν 1gb ram, λογικο που σερνεται το κινητο. Υπαρχουν σαφως καλυτερες επιλογες στα 100Ε αλλα φυσικα καμια δεν μπορει να συγκριθει με high end ναυαρχιδες, οποιος νομιζει το αντιθετο κοροιδευει τον εαυτο του. Κινητα στα 200-300Ε ομως, που εχουν πολλαπλασια μνημη, ισχυροτερους επεξεργαστες, καλυτερες καμερες και μπαταριες, μεταλλικη κατασκευη και μερικες φορες ακομα και Oled οθονες μια χαρα συγκρινονται με ναυαρχιδες, μπορει να μην ειναι το ιδιο καλα αλλα ειναι εξαιρετικα κοντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και για το πως εσβησες το FB και για το πως το crossfit και η χορτοφαγικη διατροφη σου καλυτερεψαν την ζωη και εχεις το ολοκληρωμενο πακετο του ψαγμενου χιπστερα. Νομιζεις πως ολοι εχουν τις δικες σου αναγκες, αμα εσυ θες κινητο με 512mb ram παρτο, δεν σε εμποδιζει κανεις, καποιοι ομως εχουν υψηλοτερες απαιτησεις και μισθο και εχουν καθε δικαιωμα να δωσουν 200 και 300 και 500Ε αμα θελουν. 

Οχι κραζω αυτους που μπαινουν στην συγκριση με το υπερτατο καθρεφτακι το iphone, χωρις να παιρνουν χαμπαρι οτι πεφτουν στην παγιδα να κανουν στο τελος αυτο το οποιο βρίζουν. Υπαρχουν και άλλα κινητα αλλα πάντα θα βρουν  μονο αυτο που μπορει να κοντραρει το iphone. Δεν το κανουν απο αποψης τεχνολογιας αλλα απο ψυχωση. Με το που τους θιξαμε το iphone killer αμεσως βγηκαν να το υπερασπιστουνε μη τους χαλασουμε το ονειρο.

Για την ιστορια το CUbot S600ειναι καλυτερο απο το αντιστοιχης τιμης xiaomi.

Προφανως δεν ειδες τα κινητα που υπάρχουν εκει εξω με λιγοτερα λεφτα απο το xiaomi και γραφεις σαν μεγας επιστημονας την τεχνολογιας χωρις να ξερεις.....

 

ΥΓ.Σοβαρα μονο τα 512 ram ειδατε? Αλλα εστω και αυτα δεν φτανουν για να παρεις τηλεφωνο?Στο τελος θα μας πειτε οτι το 85% ειναι μονο technonerds σαν εσάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ στείλε φωτογραφίες με messengers. Εγώ θα στέλνω τα αρχεία μου pdf mp3 κλπ....

Όπα ξέχασα.... Θα τα στέλνω και εγώ με messengers....

 

Εντάξει δε σχολιάζω άλλο αφού λέω χαζομάρες όπως λες....

 

Παρεπιπτωντος WiFi direct..... Κάντο ένα Google search..... Ίσως βγάλει κατι... Αλλά τι λέω....έχεις airdrop....

 

Άκου εκεί χαζομάρες λέμε.... Ο καθένας λέει τη γνώμη του εδώ αλλά αυτό τι το γραψες τώρα ?

Οτι τωρα τι;

Περιοριζεται και τζαμπα παιδευεται με messengers;

Εσυ που ακομα να ανακαλυψεις FLAC, AAC κτλ εν ετει 2016 τι κανεις;

mp3 εστελνα το 2003!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα android,πηρα ios.

Μπορει το android να δινει περισσοτερες επιλογες αλλα μετα απο 2-3 χρονια παρουσιαζει προβληματα. Μπαταρια,καμερα κολλαει,κολληματα γενικα,αναγκασμενες επανακινησεις κλπ.

Το ios (iphone 5 κατοχος) προς το παρον εχει βγει διαμαντι. Δε κολλαει,καλα υλικα κατασκευης,ελαφρυ και γρηγορο λογισμικο,μπαταρια γυρω στα 1700mA αλλα με φουλ χρηση αντεχει μια μερα σε συγκριση με αλλα κινητα των 3000mA που αντεχουν 1μιση μερα.Αλλα περιορισμενο σε εφαρμογες,μουσικη κλπ.

Καταληγω εν ολιγοις.

Η Apple εχει ενα δικο της λογισμικο που τα χει βαλει με ολες τις αλλες εταιριες και παρολα αυτα,αντεχει και πουλαει πολλα προιοντα ,εναντι σε ενα android που παιρνει καθε αλλη εταιρια και βαζει στα κινητα. Εννοω,λογικο να κατεχει τοσο μεγαλα ποσοστα στην αγορα εναντι του ios. Μια εταιρια εναντι πολλων και αντεχει; ΜΑΓΚΙΑ ΤΗΣ.

Ακριβως αυτο.

Ιδια περιπτωση κι η δικη μου, με τη διαφορα οτι χρησιμοποιω καθημερινα και Android και iOS.

Ειδικα σε θεματα αυτονομιας και ταχυτητας το iOS υπερεχει.

Δεν θα μπορουσα να συμφωνουσα περισσοτερο.

Και δεν μπορω να καταλαβω, τι ζορι τραβανε μερικοι.

Επιλογες υπαρχουν, ο καθενας κρινει αναλογα με τις αναγκες και το budget του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι κραζω αυτους που μπαινουν στην συγκριση με το υπερτατο καθρεφτακι το iphone, χωρις να παιρνουν χαμπαρι οτι πεφτουν στην παγιδα να κανουν στο τελος αυτο το οποιο βρίζουν. Υπαρχουν και άλλα κινητα αλλα πάντα θα βρουν  μονο αυτο που μπορει να κοντραρει το iphone. Δεν το κανουν απο αποψης τεχνολογιας αλλα απο ψυχωση. Με το που τους θιξαμε το iphone killer αμεσως βγηκαν να το υπερασπιστουνε μη τους χαλασουμε το ονειρο.

Για την ιστορια το CUbot S600ειναι καλυτερο απο το αντιστοιχης τιμης xiaomi.

Προφανως δεν ειδες τα κινητα που υπάρχουν εκει εξω με λιγοτερα λεφτα απο το xiaomi και γραφεις σαν μεγας επιστημονας την τεχνολογιας χωρις να ξερεις.....

 

ΥΓ.Σοβαρα μονο τα 512 ram ειδατε? Αλλα εστω και αυτα δεν φτανουν για να παρεις τηλεφωνο?Στο τελος θα μας πειτε οτι το 85% ειναι μονο technonerds σαν εσάς....

CUbot S600; Εννοεις αυτο με την μικρη μπαταρια και τον σαπιο επεξεργαστη; Δεν μου εθιξες καμια εταιρια, ουτε υπερασπιστηκα καμια συσκευη αλλα το συγκεκριμενο κινητο σιγα το vfm που ειναι, με ποιο xiaomi το συγκρινες και συμπερανες οτι ειναι καλυτερο;

Με 512mb ram με το ζορι ανοιγει ο dialer, εδω συσκευες με 1gb και σερνονται. Λες πως με το που τους εθιξες βγηκαν να υπερασπιστουν, εγω το μονο που βλεπω να κανεις ειναι να κραζεις ολα τα "προβατα" που εκαναν το υπερτατο λαθος να παρουν κινητο που κανει απο 80Ε, λες και σου ζητησαν εσενα να το πληρωσεις.

 

Υ.Γ: Εχω cubot, ανυπαρκτο support, κανενα update, αθλιο power management και λιγο bloatware, ακομα και τα doogee καλυτερα τα βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CUbot S600; Εννοεις αυτο με την μικρη μπαταρια και τον σαπιο επεξεργαστη; Δεν μου εθιξες καμια εταιρια, ουτε υπερασπιστηκα καμια συσκευη αλλα το συγκεκριμενο κινητο σιγα το vfm που ειναι, με ποιο xiaomi το συγκρινες και συμπερανες οτι ειναι καλυτερο;

Με 512mb ram με το ζορι ανοιγει ο dialer, εδω συσκευες με 1gb και σερνονται. Λες πως με το που τους εθιξες βγηκαν να υπερασπιστουν, εγω το μονο που βλεπω να κανεις ειναι να κραζεις ολα τα "προβατα" που εκαναν το υπερτατο λαθος να παρουν κινητο που κανει απο 80Ε, λες και σου ζητησαν εσενα να το πληρωσεις.

 

Υ.Γ: Εχω cubot, ανυπαρκτο support, κανενα update, αθλιο power management και λιγο bloatware, ακομα και τα doogee καλυτερα τα βρισκω

Βλεπω ατομα να τρωνε κολλημα με μια εταιρεια μονο και μονο για να αποδειξουν οτι ειναι καλυτερη απο iphone. Υπάρχουν και αλλες επιλογες και μαλιστα ιδιες με την xiaomi. Γιατι μη μου πειτε οτι όλα τα xiaomi βγηκανε τέλεια και τα καλυτερα android κινητα στον κοσμο.

Απαντησα στο διλημα μεταξυ iphone και xiaomi, γιατι πολυ απλα βλεπω οτι δινουν αξια καποιοι σε λαθος πράγματα. Δεν εκραξα κανεναν απλα δειχνω τις επιλογες. Μπορεις να μου δειξεις το 85% android τι ποσοστο έχει πανω απο 1gb ram?

Aν οχι, σε παρακαλω μην υποτιμας την αξια της ram, ειδικα αν o καυγας ξεκινησε συγκρινοντας κινητο που δεν κυκλοφορει πια και εχει 512mb ram....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...