Προς το περιεχόμενο

Το λειτουργικό Sailfish εγκρίθηκε για κυβερνητική και εταιρική χρήση στη Ρωσία


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χουν ξεφτυλισει το θεμα οι Ρωσσοι. Δεν ειστε μονοι στο πλανητη . Μαθετε να συνεργαζεστε γιατι στο τελος θα το φατε το αγγουρι,αλαζονες!

και χέστηκαν για σένα οι ρώσοι τώρα και για τα αμερικανάκια που θέλουν να τους παρακολουθούν όλους,τι σε νοιάζει τι κάνουν στην χώρα τους ? 

άμα γουστάρουν έτσι καλά κάνουν,άντε γίναμε όλοι τώρα πυροβολημένα αμερικανάκια σε τρόπο σκέψης και συνήθειες και όλα τα διαφορετικά μας φαίνονται αλλόκοτα.

αλίμονο απο τους Ελληνες που ξέχασαν ποιοι είναι και τι εκπροσωπούν και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χουν ξεφτυλισει το θεμα οι Ρωσσοι. Δεν ειστε μονοι στο πλανητη . Μαθετε να συνεργαζεστε γιατι στο τελος θα το φατε το αγγουρι,αλαζονες!

 

Δε νομιζω να το κάνουν γι αυτό... Το θέμα τους είναι η παρακολούθηση και η ασφάλεια. Αν δεί το Citizenfour (2014) ή το Snowden (2016) θα καταλάβει για πιο λόγο μάλλον θέλουν να το προωθήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η MS είναι η μόνη που ΘΑ μπορούσε να χτυπήσει το android. Το ios με την σημερινή μορφή (πάει πακέτο με κινητά των 1000$ που είναι ένα το χρόνο) δεν μπορεί να γίνει mainstream.

 

(Μαζί με την nokia )η MS είχε την κυριαρχία των έξυπνων τηλεφώνων με το windows mobile OS που είχε κάποτε ως λειτουργικό κοντά στο 2010 και πιο πριν. βάζαμε SPB shell και γινόταν και λειτουργικό με τα δάχτυλα το κινητό. Βλέπεις μπορεί το ίδιο το λειτουργικό να μην ήταν καλό στο θέμα shell (καθώς είχε σχεδιαστεί για palmtops/pda με γραφίδα) αλλά επέτρεπε shells. Κακώς η MS η ίδια δεν έβγαλε ένα αξιοπρεπές τότε (ας αγόραζε την SPB!) θα ήταν ακόμα no1.

 

Μετά έκανε την πατάτα να βγάλει τα windows phone 7.X με απίστευτα κλειδώματα και περιορισμούς (κόντρα στο wm που είχε άλλο πνεύμα και για αυτό πήγαινε καλά). Όλοι οι ευχαριστημένοι χρήστες τότε (με κάτι omnia της samsung κάτι htc) πήγαμε Android γιατί τότε τα smart phones τα είχανε άνθρωποι της τεχνολογίας και αυτοί είναι που απαντήσουν εφαρμογές και καθιερώνουν μία τεχνολογία και ας ακολουθούν οι υπόλοιποι καθώς αυτοί πρέπει να τους τα προτίνουν. Περιορισμούς ΔΕΝ ανέχεσαι στην τεχνολογία που θέλει να λέγεται έξυπνη (τους iphone χρήστες ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω) και εκεί νομίζω αρχικά απέτυχε η MS με τα νέα wp7 (θα μου πεις γιατί δεν απέτυχε η apple? άλλη κουβέντα).

 

Το άλλο της λάθος (εκτός των περιορισμών που προσπάθησε να μαζέψει μετά την έκδοση 8) ήταν κατά την γνώμη μου η εμμονή στα άθλια, αντιαισθητικά πλακάκια! Ναι αυτά τα tiles είναι άσχημα και βαρετά και και και... Σε συνδυασμό με το άκαμπτο UI (αισθητικά και λειτουργικά) το οποίο είναι και ιδιόρρυθμο, επέφεραν την κατάρρευση που απομάκρυνε τους τελευταίους "πιστούς" οπαδούς που κουράστηκαν να χρησιμοποιούν ένα λειτουργικό έξυπνο μεν, χωρίς εφαρμογές δε..

 

Νομίζω αν ξεκολλήσει από τα πλακάκια και αφαιρέσει μερικές ιδιορρυθμίες (πχ να μπορείς να βάλεις 3rd party launchers) θα ξανασηκώσει κεφάλι. Kαι πραγματικά είμαι από αυτούς που το θέλουν και για αυτό την βρίζω όταν κάνει λάθη, (από στεναχώρια :P ως παλιός ευχαριστημένος  χρήστης).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλάει ρε συ η ανάλυση για τα WP;

 

Για την είδηση τώρα τα νέα είναι πολύ καλά. Πρώτα γιατί η Google και η Apple ίσως χάσουν και 2η αγορά μετά την Κίνα και ύστερα γιατί η έγκριση αυτή μετά από έλεγχο 18 μηνών ίσως σημαίνει ότι δεν υπάρχουν backdoors και privacy θέματα στο συγκεκριμένο OS.

Πράγμα που αμφιβάλω οτι συμβαίνει με τα 3 αλλά (Android,iOS,WP10)

 

Για να δούμε και καμιά καλή συσκευή στην Ελλάδα,why not ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ κάπως κολλάει. Συζήτηση για λειτουργικά κινητών είναι. 

Έφτασε η κουβέντα εκεί.

 

Για το sailfish τι παραπάνω να πεις; Και να βγούνε μερικές συσκευές (ποιος θα τις βγάλει και υποστηρίξει δεν κατάλαβα ακριβώς) θα ζούνε στη σκιά του.. android (η συμβατότητα με apps από αυτό είναι η ελπίδα τους).

 

Το ίδιο πήγε να κάνει και το blackberry OS  να στηριχθεί στην "συμβατότητά" του με android apps (που όμως τα περισσότερα θέλουν google services κτλ) αλλά δεν τα κατάφερε και είχε κοινό όταν το αποφάσισε. Αυτό γιατί να πετύχει; Επειδή θα έχει (θα έχει?) φτηνότερες συσκευές; Από ποιους; Από τους κινέζους με android?

 

Η κίνα πιο καλά το χειρίστηκε. Έκοψε όλη την google και κράτησε το android στα κινητά της. Δεν παρακολουθεί το android. Η google παρακολουθεί πάνω σε android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sailfish os είναι ένα πολύ περίεργο και πρωτότυπο λειτουργικό. Δεν το έχω χειριστεί, αλλά έχω δει πολλά βίντεο και ήλπιζα να έρθει στην Ελλάδα σε κάποια συσκευή. Αν πετύχει στη Ρωσία, τότε θα γίνει και αυτό.

Το άλλο που μένει να δούμε είναι η ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων, η διαχείριση της RAM και το πώς αντιμετωπίζονται οι εφαρμογές του Android από το λειτουργικό. Αν πχ έχουν δικό του χώρο (προστατευμένο περιβάλλον) ή είναι "μπάτε σκύλοι αλλέστε". Αν ισχύει το δεύτερο τότε ουσιαστικά μιλάμε για μια διαφορετική εκδοχή του Android και όχι για καινούριο λειτουργικό. Πχ στο BB OS, οι εφαρμογές android, εκτελούνται σε emulator και δεν δίνουν απεριόριστη πρόσβαση στο λειτουργικό.

Αν κάποιος έχει βάσιμες πληροφορίες, παρακαλώ, να τις μοιραστοί μαζί μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χουν ξεφτυλισει το θεμα οι Ρωσσοι. Δεν ειστε μονοι στο πλανητη . Μαθετε να συνεργαζεστε γιατι στο τελος θα το φατε το αγγουρι,αλαζονες!

 

Ο μόνος αλαζών είσαι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλίμονο απο τους Ελληνες που ξέχασαν ποιοι είναι και τι εκπροσωπούν και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε 

 

Ποιοι είναι δλδ; Επειδή πριν από 2μιση χιλιάδες χρόνια κάποιοι Έλληνες έκαναν παπάδες, τι λέει αυτό για τους υπόλοιπους όλα αυτά τα χρόνια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χουν ξεφτυλισει το θεμα οι Ρωσσοι. Δεν ειστε μονοι στο πλανητη . Μαθετε να συνεργαζεστε γιατι στο τελος θα το φατε το αγγουρι,αλαζονες!

Teach me the art of trolling Sensei.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η MS είναι η μόνη που ΘΑ μπορούσε να χτυπήσει το android. Το ios με την σημερινή μορφή (πάει πακέτο με κινητά των 1000$ που είναι ένα το χρόνο) δεν μπορεί να γίνει mainstream.

 

(Μαζί με την nokia )η MS είχε την κυριαρχία των έξυπνων τηλεφώνων με το windows mobile OS που είχε κάποτε ως λειτουργικό κοντά στο 2010 και πιο πριν. βάζαμε SPB shell και γινόταν και λειτουργικό με τα δάχτυλα το κινητό. Βλέπεις μπορεί το ίδιο το λειτουργικό να μην ήταν καλό στο θέμα shell (καθώς είχε σχεδιαστεί για palmtops/pda με γραφίδα) αλλά επέτρεπε shells. Κακώς η MS η ίδια δεν έβγαλε ένα αξιοπρεπές τότε (ας αγόραζε την SPB!) θα ήταν ακόμα no1.

 

Μετά έκανε την πατάτα να βγάλει τα windows phone 7.X με απίστευτα κλειδώματα και περιορισμούς (κόντρα στο wm που είχε άλλο πνεύμα και για αυτό πήγαινε καλά). Όλοι οι ευχαριστημένοι χρήστες τότε (με κάτι omnia της samsung κάτι htc) πήγαμε Android γιατί τότε τα smart phones τα είχανε άνθρωποι της τεχνολογίας και αυτοί είναι που απαντήσουν εφαρμογές και καθιερώνουν μία τεχνολογία και ας ακολουθούν οι υπόλοιποι καθώς αυτοί πρέπει να τους τα προτίνουν. Περιορισμούς ΔΕΝ ανέχεσαι στην τεχνολογία που θέλει να λέγεται έξυπνη (τους iphone χρήστες ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω) και εκεί νομίζω αρχικά απέτυχε η MS με τα νέα wp7 (θα μου πεις γιατί δεν απέτυχε η apple? άλλη κουβέντα).

 

Το άλλο της λάθος (εκτός των περιορισμών που προσπάθησε να μαζέψει μετά την έκδοση 8) ήταν κατά την γνώμη μου η εμμονή στα άθλια, αντιαισθητικά πλακάκια! Ναι αυτά τα tiles είναι άσχημα και βαρετά και και και... Σε συνδυασμό με το άκαμπτο UI (αισθητικά και λειτουργικά) το οποίο είναι και ιδιόρρυθμο, επέφεραν την κατάρρευση που απομάκρυνε τους τελευταίους "πιστούς" οπαδούς που κουράστηκαν να χρησιμοποιούν ένα λειτουργικό έξυπνο μεν, χωρίς εφαρμογές δε..

 

Νομίζω αν ξεκολλήσει από τα πλακάκια και αφαιρέσει μερικές ιδιορρυθμίες (πχ να μπορείς να βάλεις 3rd party launchers) θα ξανασηκώσει κεφάλι. Kαι πραγματικά είμαι από αυτούς που το θέλουν και για αυτό την βρίζω όταν κάνει λάθη, (από στεναχώρια :P ως παλιός ευχαριστημένος  χρήστης).

Προφανώς δεν έχεις δουλέψει με Windows phone. Tα προβλήματα της Microsoft δεν ήταν τα tiles, ίσα ίσα τα tiles είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να παρουσιάσει. Ήταν πολλά άλλα τα προβλήματά της... Τα Windows 8.1 που δούλεψα εγώ ήταν καλύτερo OS του Android Marshmallow που έχω στο S7! Αντί για βαρετά στατικά icons που παραπέμπουν στην εποχή της Amiga και των ΙΒΜ PC, έχεις δυναμικά, έντονα παραμετροποιήσιμα widgets, αλλά πολύ καλύτερα από τα widgets βέβαια. Έτσι δεν χρειάζεται να ανοίξεις την εφαρμογή λχ. στο FB για να δεις αν ένας φίλος σου έκανε like σε μια ανάρτησή σου... Το έβλεπες στο tile. Αυτό τα λέει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η MS είναι η μόνη που ΘΑ μπορούσε να χτυπήσει το android. Το ios με την σημερινή μορφή (πάει πακέτο με κινητά των 1000$ που είναι ένα το χρόνο) δεν μπορεί να γίνει mainstream.

 

(Μαζί με την nokia )η MS είχε την κυριαρχία των έξυπνων τηλεφώνων με το windows mobile OS που είχε κάποτε ως λειτουργικό κοντά στο 2010 και πιο πριν. βάζαμε SPB shell και γινόταν και λειτουργικό με τα δάχτυλα το κινητό. Βλέπεις μπορεί το ίδιο το λειτουργικό να μην ήταν καλό στο θέμα shell (καθώς είχε σχεδιαστεί για palmtops/pda με γραφίδα) αλλά επέτρεπε shells. Κακώς η MS η ίδια δεν έβγαλε ένα αξιοπρεπές τότε (ας αγόραζε την SPB!) θα ήταν ακόμα no1.

 

Μετά έκανε την πατάτα να βγάλει τα windows phone 7.X με απίστευτα κλειδώματα και περιορισμούς (κόντρα στο wm που είχε άλλο πνεύμα και για αυτό πήγαινε καλά). Όλοι οι ευχαριστημένοι χρήστες τότε (με κάτι omnia της samsung κάτι htc) πήγαμε Android γιατί τότε τα smart phones τα είχανε άνθρωποι της τεχνολογίας και αυτοί είναι που απαντήσουν εφαρμογές και καθιερώνουν μία τεχνολογία και ας ακολουθούν οι υπόλοιποι καθώς αυτοί πρέπει να τους τα προτίνουν. Περιορισμούς ΔΕΝ ανέχεσαι στην τεχνολογία που θέλει να λέγεται έξυπνη (τους iphone χρήστες ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω) και εκεί νομίζω αρχικά απέτυχε η MS με τα νέα wp7 (θα μου πεις γιατί δεν απέτυχε η apple? άλλη κουβέντα).

 

Το άλλο της λάθος (εκτός των περιορισμών που προσπάθησε να μαζέψει μετά την έκδοση 8) ήταν κατά την γνώμη μου η εμμονή στα άθλια, αντιαισθητικά πλακάκια! Ναι αυτά τα tiles είναι άσχημα και βαρετά και και και... Σε συνδυασμό με το άκαμπτο UI (αισθητικά και λειτουργικά) το οποίο είναι και ιδιόρρυθμο, επέφεραν την κατάρρευση που απομάκρυνε τους τελευταίους "πιστούς" οπαδούς που κουράστηκαν να χρησιμοποιούν ένα λειτουργικό έξυπνο μεν, χωρίς εφαρμογές δε..

Εμείς οι δύο κατά κάποιο περίεργο τρόπο έχουμε ακριβώς τις ίδιες απόψεις. Αν και προτιμούσα το shell της htc στο wm αλλά και της spb ήταν φοβερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν έχεις δουλέψει με Windows phone. Tα προβλήματα της Microsoft δεν ήταν τα tiles, ίσα ίσα τα tiles είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να παρουσιάσει. Ήταν πολλά άλλα τα προβλήματά της... Τα Windows 8.1 που δούλεψα εγώ ήταν καλύτερo OS του Android Marshmallow που έχω στο S7! Αντί για βαρετά στατικά icons που παραπέμπουν στην εποχή της Amiga και των ΙΒΜ PC, έχεις δυναμικά, έντονα παραμετροποιήσιμα widgets, αλλά πολύ καλύτερα από τα widgets βέβαια. Έτσι δεν χρειάζεται να ανοίξεις την εφαρμογή λχ. στο FB για να δεις αν ένας φίλος σου έκανε like σε μια ανάρτησή σου... Το έβλεπες στο tile. Αυτό τα λέει όλα.

η λειτουργία των tiles γίνεται (όπως λες και εσύ) από τα widgets. Τα οποία είναι μακραν ομορφότερα από τα tiles για αυτό και επιζούν τόσα χρόνια σε αντίθεση με τα tiles που προβλέπω (όπως ο λεβέντης :P ) να παραγκωνίζονται και από την ίδια την MS.

 

Μπορεί εσένα να σου αρέσουν αλλά στο περισσότερο κόσμο δεν αρέσουν. Δεν εκτιμήθηκαν στα win 8 (νέο start και χαζομάρες) και στα 10 είναι για να εξαφανίζεις (αυτό κάνουν οι περισσότεροι ή απλά τα αγνοούν). 

 

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι η Amiga να είχε widgets, (αν και εγώ των atari st είμαι γνώριμος). Ίσως αναφέρεσαι σε κάτι πρώιμο που όμως δεν θυμάμαι (πχ τα "μάτια" που ακολουθούσαν το ποντίκι ξερωγω). Αλλά μικρή σημασία έχει και καλώς αν υπήρχαν. Και με αφορμή αυτό είμαι και της άποψης ότι αυτό που "επιζεί" ήταν και το σωστό και δεν είναι ανάγκη να αναμένουμε ότι κάθε "νέο" είναι και "φοβερό" και ότι ήρθε να αντικαταστίσει (με το ζόρι) κάτι παλιό και καλό. Όχι ότι δεν υπάρχουν καινοτομίες που ακόμα δεν ανακαλύφθηκαν.. Απλά τα tiles δεν είναι αυτό το πράγμα. To κλασσικό (πλέον) καμιά φορά είναι καλύτερο. Απόδειξη το start που ξαναήρθε μετά δόξης. Το ανακάλυψε η ms το 1995 με τα win 95 και αγαπήθηκε. Τα tiles όχι. Τα tiles αν ρωτάς εμένα πέθαναν στην πρώτης τους έκδοση (new metro start πήγαν να το πουνε και γέλαγε ο κόσμος. Το ίδιο θα σου πούνε (ότι πέθαναν) αν ρωτήσεις τα.. ποσοστά τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...