Προς το περιεχόμενο

Το λειτουργικό Sailfish εγκρίθηκε για κυβερνητική και εταιρική χρήση στη Ρωσία


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το λειτουργικό αυτό είναι ότι καλύτερο έχω πιασει στα χέρια μου.

Δύο χρόνια τώρα και τρέχει νεράκι.

Η συσκευή πολύ καλή για κινέζική, αλλά είναι λίγο πίσω σε χαρακτηριστικά και συμβατότητα με τις εφαρμογές android.

Aν το δουλεύεις χωρία Android, δεν υπάρχει καλύτερο.

 

Ας είναι καλά το N9 που έδιξε το δρόμο με το MeeGo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλάει ρε συ η ανάλυση για τα WP;

 

Για την είδηση τώρα τα νέα είναι πολύ καλά. Πρώτα γιατί η Google και η Apple ίσως χάσουν και 2η αγορά μετά την Κίνα και ύστερα γιατί η έγκριση αυτή μετά από έλεγχο 18 μηνών ίσως σημαίνει ότι δεν υπάρχουν backdoors και privacy θέματα στο συγκεκριμένο OS.

Πράγμα που αμφιβάλω οτι συμβαίνει με τα 3 αλλά (Android,iOS,WP10)

 

Για να δούμε και καμιά καλή συσκευή στην Ελλάδα,why not ..

Και ποιος σου είπε ότι οι ρώσοι δεν θα βάλουν Backdoors :P μιλάμε για μία υπερδύναμη σαν χώρα με ικανότατες μυστικές υπηρεσίες και Hacker.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sailfish os είναι ένα πολύ περίεργο και πρωτότυπο λειτουργικό. Δεν το έχω χειριστεί, αλλά έχω δει πολλά βίντεο και ήλπιζα να έρθει στην Ελλάδα σε κάποια συσκευή. Αν πετύχει στη Ρωσία, τότε θα γίνει και αυτό.

Το άλλο που μένει να δούμε είναι η ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων, η διαχείριση της RAM και το πώς αντιμετωπίζονται οι εφαρμογές του Android από το λειτουργικό. Αν πχ έχουν δικό του χώρο (προστατευμένο περιβάλλον) ή είναι "μπάτε σκύλοι αλλέστε". Αν ισχύει το δεύτερο τότε ουσιαστικά μιλάμε για μια διαφορετική εκδοχή του Android και όχι για καινούριο λειτουργικό. Πχ στο BB OS, οι εφαρμογές android, εκτελούνται σε emulator και δεν δίνουν απεριόριστη πρόσβαση στο λειτουργικό.

Αν κάποιος έχει βάσιμες πληροφορίες, παρακαλώ, να τις μοιραστοί μαζί μας...

 

Το Sailfish αποτελεί συνέχεια του ΛΣ Meego το οποίο αναπτύχθηκε ως προϊόν συνεργασίας μεταξύ των Nokia (Maemo) και Intel (Moblin) με σκοπό να διαδεχτεί το Symbian. Αναπτύσσεται από τη Φινλανδική εταιρία Jolla η οποία απαρτίζεται από πρώην υπαλλήλους της Nokia, αφού η τελευταία τους απέλυσε κατ' εντολή του Stephen Elop, προκειμένου να προωθήσει τα Windows CE εκμεταλλευόμενος το brand της Nokia.
 
Δανείζεται το μηχανισμό διεπαφής του WebOS το οποίο σχεδίασε ο Matías Duarte (Material Design), μέσω του οποίου ο χρήστης μεταβαίνει από μια εφαρμογή σε μια άλλη κάνοντας swipe.
 
Το software stack (ΛΣ) είναι linux με πλήρες multitasking (εξ' αρχής) και είναι γραμμένο σε assembly και c. Οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε C++ χρησιμοποιώντας το QT framework (της Nokia) ενώ αναπτύσσεται πλέον από την Digia διότι αποτελούσε ανοικτού κώδικα ανταγωνιστικό προϊόν του .NET και σύμφωνα με τη msft έπρεπε να καταργηθεί.
 
Οι προαναφερθείσες εφαρμογές εκτελούν κανονικά (δεν απαιτούν εικονική μηχανή) ενώ οι εφαρμογές του Android χρησιμοποιούν VM (Alien Dalvik). Εννοείται ότι, όσες εφαρμογές του Android χρησιμοποιούν υπηρεσίες της goog, δε μπορούν να λειτουργήσουν κανονικά (στο Sailfish μέσω προσομοίωσης).
 
Ρίχνοντας μία ματιά εδώ, μπορείς να δεις την απόδοση του ΛΣ στην έκδοση 1.2 σε μια συσκευή με 1 πυρήνα και 1GB κύριας μνήμης, στην οποία ο χρήστης τρέχει ταυτόχρονα γύρω στις 10 εφαρμογές.
 
Στο θέμα ασφάλειας, η εκχώρηση δικαιωμάτων γίνεται όπως και στο *nix. Οι εφαρμογές εκτελούν με δικαιώματα απλού χρήστη, ενώ μια κακόβουλη εφαρμογή μπορεί να εκμεταλλευτεί κενό ασφαλείας (και στον emulator) με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Εν' ολίγοις, υπάρχουν τα ίδια προβλήματα ασφαλείας με παρόμοιες φορητές πλατφόρμες, αφού τα appstores φιλοξενούν σωρεία εφαρμογών κλειστού κώδικα αγνώστου ποιότητας - προέλευσης.
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το Sailfish αποτελεί συνέχεια του ΛΣ Meego το οποίο αναπτύχθηκε ως προϊόν συνεργασίας μεταξύ των Nokia (Maemo) και Intel (Moblin) με σκοπό να διαδεχτεί το Symbian. Αναπτύσσεται από τη Φινλανδική εταιρία Jolla η οποία απαρτίζεται από πρώην υπαλλήλους της Nokia, αφού η τελευταία τους απέλυσε κατ' εντολή του Stephen Elop, προκειμένου να προωθήσει τα Windows CE εκμεταλλευόμενος το brand της Nokia.
 
Δανείζεται το μηχανισμό διεπαφής του WebOS το οποίο σχεδίασε ο Matías Duarte (Material Design), μέσω του οποίου ο χρήστης μεταβαίνει από μια εφαρμογή σε μια άλλη κάνοντας swipe.
 
Το software stack (ΛΣ) είναι linux με πλήρες multitasking (εξ' αρχής) και είναι γραμμένο σε assembly και c. Οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε C++ χρησιμοποιώντας το QT framework (της Nokia) ενώ αναπτύσσεται πλέον από την Digia διότι αποτελούσε ανοικτού κώδικα ανταγωνιστικό προϊόν του .NET και σύμφωνα με τη msft έπρεπε να καταργηθεί.
 
Οι προαναφερθείσες εφαρμογές εκτελούν κανονικά (δεν απαιτούν εικονική μηχανή) ενώ οι εφαρμογές του Android χρησιμοποιούν VM (Alien Dalvik). Εννοείται ότι, όσες εφαρμογές του Android χρησιμοποιούν υπηρεσίες της goog, δε μπορούν να λειτουργήσουν κανονικά (στο Sailfish μέσω προσομοίωσης).
 
Ρίχνοντας μία ματιά εδώ, μπορείς να δεις την απόδοση του ΛΣ στην έκδοση 1.2 σε μια συσκευή με 1 πυρήνα και 1GB κύριας μνήμης, στην οποία ο χρήστης τρέχει ταυτόχρονα γύρω στις 10 εφαρμογές.
 
Στο θέμα ασφάλειας, η εκχώρηση δικαιωμάτων γίνεται όπως και στο *nix. Οι εφαρμογές εκτελούν με δικαιώματα απλού χρήστη, ενώ μια κακόβουλη εφαρμογή μπορεί να εκμεταλλευτεί κενό ασφαλείας (και στον emulator) με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Εν' ολίγοις, υπάρχουν τα ίδια προβλήματα ασφαλείας με παρόμοιες φορητές πλατφόρμες, αφού τα appstores φιλοξενούν σωρεία εφαρμογών κλειστού κώδικα αγνώστου ποιότητας - προέλευσης.

 

Πολυ σωστα, απο την στιγμη που επιτρεπουν android apps να τρεξουν η ασφαλεια που ευαγγελιζονται παει περιπατο, και ο μονος λογος που το κανουν ειναι να παρακολουθουν αυτοι τους Ρωσσους μεσα απο το ΛΣ και οχι οι Αμερικανοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λειτουργία των tiles γίνεται (όπως λες και εσύ) από τα widgets. Τα οποία είναι μακραν ομορφότερα από τα tiles για αυτό και επιζούν τόσα χρόνια σε αντίθεση με τα tiles που προβλέπω (όπως ο λεβέντης :P ) να παραγκωνίζονται και από την ίδια την MS.

 

Μπορεί εσένα να σου αρέσουν αλλά στο περισσότερο κόσμο δεν αρέσουν. Δεν εκτιμήθηκαν στα win 8 (νέο start και χαζομάρες) και στα 10 είναι για να εξαφανίζεις (αυτό κάνουν οι περισσότεροι ή απλά τα αγνοούν). 

 

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι η Amiga να είχε widgets, (αν και εγώ των atari st είμαι γνώριμος). Ίσως αναφέρεσαι σε κάτι πρώιμο που όμως δεν θυμάμαι (πχ τα "μάτια" που ακολουθούσαν το ποντίκι ξερωγω). Αλλά μικρή σημασία έχει και καλώς αν υπήρχαν. Και με αφορμή αυτό είμαι και της άποψης ότι αυτό που "επιζεί" ήταν και το σωστό και δεν είναι ανάγκη να αναμένουμε ότι κάθε "νέο" είναι και "φοβερό" και ότι ήρθε να αντικαταστίσει (με το ζόρι) κάτι παλιό και καλό. Όχι ότι δεν υπάρχουν καινοτομίες που ακόμα δεν ανακαλύφθηκαν.. Απλά τα tiles δεν είναι αυτό το πράγμα. To κλασσικό (πλέον) καμιά φορά είναι καλύτερο. Απόδειξη το start που ξαναήρθε μετά δόξης. Το ανακάλυψε η ms το 1995 με τα win 95 και αγαπήθηκε. Τα tiles όχι. Τα tiles αν ρωτάς εμένα πέθαναν στην πρώτης τους έκδοση (new metro start πήγαν να το πουνε και γέλαγε ο κόσμος. Το ίδιο θα σου πούνε (ότι πέθαναν) αν ρωτήσεις τα.. ποσοστά τους. 

Στα fora που έχω μπει εγώ για τα OS τα tiles είναι αυτό που αρέσει περισσότερο και πολύς κόσμος όπως εγώ που άλλαξε πλατφόρμα (στα κινητά) τα νοσταλγεί. Άρα στον δικό σου κόσμο μπορεί να μην αρέσουν στον κόσμο που έχω γνωρίσει εγώ όμως αρέσουν πολύ! Η Αmiga δεν είχε widgets όπως και ο ΙΒΜ PC. Είχε τα γερασμένα icons όπως τα σημερινά Android και Apple Os, νομίζω ότι ήμουν απολύτως ξεκάθαρος! Τα widgets δεν είναι παραμετροποιήσιμα, έρχονται σε καθορισμένα μεγέθη, και βεβαίως δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα icons, δεν μπορείς να έχεις μόνο widgets αντί για icons και δεν είναι και τόσο όμορφα όσο τα tiles, ενώ δεν έχουν και ενιαίο σχεδιασμό. Επίσης, δεν φταίνε τα tiles που τα Windows Mobile πήγανε άπατα. Eξάλλου, τα Windows 10 χρησιμοποιούν κατά κόρον tiles και είναι απολύτως επιτυχημένα αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο  αναγκαία όσο σε ένα κινητό! Το start στην έκδοση των Windows desktop το ήθελα και εγώ, αλλά έχεις μπερδέψει τα Windows desktop με τα Windows mobile, δείγμα ότι δεν είχε ποτέ Windows mobile κινητό. Εξάλλου κανένα λειτουργικό σε κινητό δεν έχει start και δεν χρειάζεται να έχει! Για να μην γκρινιάζω όμως, στο Android μπορείς να ενσωματώσεις widgets οπουδήποτε θες (βασική οθόνη, δεύτερη, τρίτη κοκ.) δίπλα στα συβατικά icons, με τους περιορισμούς που έχουν βέβαια, ενώ στο Apple OS τα widgets βρίσκονται σε ξεχωριστή δική τους κατηγορία και δεν μπορείς να τα προσθέσεις όπου θες!! Υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα fora που έχω μπει εγώ για τα OS τα tiles είναι αυτό που αρέσει περισσότερο και πολύς κόσμος όπως εγώ που άλλαξε πλατφόρμα (στα κινητά) τα νοσταλγεί. Άρα στον δικό σου κόσμο μπορεί να μην αρέσουν στον κόσμο που έχω γνωρίσει εγώ όμως αρέσουν πολύ! Η Αmiga δεν είχε widgets όπως και ο ΙΒΜ PC. Είχε τα γερασμένα icons όπως τα σημερινά Android και Apple Os, νομίζω ότι ήμουν απολύτως ξεκάθαρος! Τα widgets δεν είναι παραμετροποιήσιμα, έρχονται σε καθορισμένα μεγέθη, και βεβαίως δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα icons, δεν μπορείς να έχεις μόνο widgets αντί για icons και δεν είναι και τόσο όμορφα όσο τα tiles, ενώ δεν έχουν και ενιαίο σχεδιασμό. Επίσης, δεν φταίνε τα tiles που τα Windows Mobile πήγανε άπατα. Eξάλλου, τα Windows 10 χρησιμοποιούν κατά κόρον tiles και είναι απολύτως επιτυχημένα αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο  αναγκαία όσο σε ένα κινητό! Το start στην έκδοση των Windows desktop το ήθελα και εγώ, αλλά έχεις μπερδέψει τα Windows desktop με τα Windows mobile, δείγμα ότι δεν είχε ποτέ Windows mobile κινητό. Εξάλλου κανένα λειτουργικό σε κινητό δεν έχει start και δεν χρειάζεται να έχει! Για να μην γκρινιάζω όμως, στο Android μπορείς να ενσωματώσεις widgets οπουδήποτε θες (βασική οθόνη, δεύτερη, τρίτη κοκ.) δίπλα στα συβατικά icons, με τους περιορισμούς που έχουν βέβαια, ενώ στο Apple OS τα widgets βρίσκονται σε ξεχωριστή δική τους κατηγορία και δεν μπορείς να τα προσθέσεις όπου θες!! Υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή!

στα fora που λες εσύ είναι ικανοποιημένο το 0.00000κάτι % των χρηστών γενικά, σταγόνα στον ωκεανό δηλαδή

 

επίσης τα widgets μια χαρά τα παραμετροποιείς και εδώ και αρκετές εκδόσεις τους αλλάζεις μέγεθος, εκτός από μερικά που δεν υποστηρίζεται από το δημιουργό τους και έχουν fix μέγεθος

 

κι εγώ χρησιμοποιώ tiles στο pc μου ας πούμε είτε γιατί είναι πρακτικά υποχρεωτικό (είναι ενόχληση να προσπαθήσεις να βγάλεις στο desktop εφαρμογές από το store της ms) είτε γιατί όντως μου αρέσουν και είναι χρήσιμα κάποια, αλλά οκ είναι αυτό που είναι δεν είναι και καμιά επανάσταση να σκίζουμε τα ρούχα μας

 

στα κινητά μάλιστα εγώ ξέρω αρκετούς που αν και τόλμησαν να κάνουν τη δοκιμή ήθελαν να τα πετάξουν σε πολύ σύντομο διάστημα επειδή δεν τους έδιναν πράγματα που είναι αυτονόητα στο android 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να φτιάξουν κάποιο (ή κάποια) λειτουργικό/α που να είναι συμβατό με όλα σχεδόν τα κινητά. Να μπορείς δηλαδή να ξηλώσεις το ένα λειτουργικό και να βάλεις κάτι άλλο όπως στα pc.

 

Αυτό βέβαια συνεπάγεται και συνεργασία με τις εταιρείες που φτιάχνουν το hardware των κινητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι αφιερωμενο στο sailfish ,για το windows smartphone ενα εχω να πω το εγκατελειψε η ιδια η μαμα εταιρια του μετα απο απυθμενες ανοησιες σε πολλα θεματα κυριως σε αναβαθμισεις σε κλειστο λειτουργκικο και τα τοιαυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεργασία μεταξύ ''λειτουργικών'' και ..εταιρειών hardware για να έχουμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι το τέλειο κινητό από το οποίο και με το οποίο θα μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε και όπως το θέλουμε.. σαν ανέκδοτο ακούγεται. Θέλεις με το κινητό σου να κάνεις τη δουλεία σου όπως εσύ τη θές; Κάτσε και γράψε εσύ το λειτουργικό της συσκευής σου για τη συσκευή που εσύ θα επιλέξεις να αγοράσεις. Κάνε φορμάτ στο προκαθορισμένο λειτουργικό και γράψε μόνος σου τον κώδικα για το κινητό σου. Μια ωραία τέτοια συσκευή είναι το OnePlus 3 , το Huawei Nexus 6P , το LG Nexus 5 ή το 5X και πολλά πολλά άλλα.Ακόμα και τα Blackberry passport , Priv , Z30 , Lenovo Z2 Pro , vibe shot , S5 , LG E975 Optimus G κτλ. Γίνε developer του Sailfish ή του Tizen ή του Blackberry os ή φτιάξε τη δική σου open source εκδοχή του αγαπημένου σου λειτουργικού. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Ολα τα υπόλοιπα είναι μιζέριες για τους κυρίους μιζερόπουλους ( περί γκρίνιας για πίσω πόρτες , κενά ασφάλειας & ασχήμιας γραφικού περιβάλλοντος ) . Ο,τι δέν σου αρέσει άλλαξέ το μόνος σου και μήν περιμένεις από τους άλλους με τις γραβάτες και τους χαρτογιακάδες. Αυτοί τη δουλεία τους και σύ τη δική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sailfish αποτελεί συνέχεια του ΛΣ Meego το οποίο αναπτύχθηκε ως προϊόν συνεργασίας μεταξύ των Nokia (Maemo) και Intel (Moblin) με σκοπό να διαδεχτεί το Symbian. Αναπτύσσεται από τη Φινλανδική εταιρία Jolla η οποία απαρτίζεται από πρώην υπαλλήλους της Nokia, αφού η τελευταία τους απέλυσε κατ' εντολή του Stephen Elop, προκειμένου να προωθήσει τα Windows CE εκμεταλλευόμενος το brand της Nokia.

 

Δανείζεται το μηχανισμό διεπαφής του WebOS το οποίο σχεδίασε ο Matías Duarte (Material Design), μέσω του οποίου ο χρήστης μεταβαίνει από μια εφαρμογή σε μια άλλη κάνοντας swipe.

 

Το software stack (ΛΣ) είναι linux με πλήρες multitasking (εξ' αρχής) και είναι γραμμένο σε assembly και c. Οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε C++ χρησιμοποιώντας το QT framework (της Nokia) ενώ αναπτύσσεται πλέον από την Digia διότι αποτελούσε ανοικτού κώδικα ανταγωνιστικό προϊόν του .NET και σύμφωνα με τη msft έπρεπε να καταργηθεί.

 

Οι προαναφερθείσες εφαρμογές εκτελούν κανονικά (δεν απαιτούν εικονική μηχανή) ενώ οι εφαρμογές του Android χρησιμοποιούν VM (Alien Dalvik). Εννοείται ότι, όσες εφαρμογές του Android χρησιμοποιούν υπηρεσίες της goog, δε μπορούν να λειτουργήσουν κανονικά (στο Sailfish μέσω προσομοίωσης).

 

Ρίχνοντας μία ματιά εδώ, μπορείς να δεις την απόδοση του ΛΣ στην έκδοση 1.2 σε μια συσκευή με 1 πυρήνα και 1GB κύριας μνήμης, στην οποία ο χρήστης τρέχει ταυτόχρονα γύρω στις 10 εφαρμογές.

 

Στο θέμα ασφάλειας, η εκχώρηση δικαιωμάτων γίνεται όπως και στο *nix. Οι εφαρμογές εκτελούν με δικαιώματα απλού χρήστη, ενώ μια κακόβουλη εφαρμογή μπορεί να εκμεταλλευτεί κενό ασφαλείας (και στον emulator) με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Εν' ολίγοις, υπάρχουν τα ίδια προβλήματα ασφαλείας με παρόμοιες φορητές πλατφόρμες, αφού τα appstores φιλοξενούν σωρεία εφαρμογών κλειστού κώδικα αγνώστου ποιότητας - προέλευσης.

Το μοναδικό πραγματικά χρήσιμο post μέχρι τώρα. Κάποια από αυτά τα είχα διαβάσει κι εγώ, αλλά για το πώς διαχειρίζεται τις εφαρμογές android δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χουν ξεφτυλισει το θεμα οι Ρωσσοι. Δεν ειστε μονοι στο πλανητη . Μαθετε να συνεργαζεστε γιατι στο τελος θα το φατε το αγγουρι,αλαζονες!

 

Από που κι ως που ΟΙ ΡΩΣΣΟΙ σε "χάλασαν" κι όχι τα "Αμερικλανάκια";;;; Οι Ρώσσοι, ανέκαθεν, ήθελαν να 'ναι "πριβέ", στην (αχανή) χώρα τους και ψιλο-επενέβεναν εδώ κι εκεί, σε σχέση με τους ΝΤΑΒΑΔΕΣ του πλανήτη Γιάνκηδες, που ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ σου "κατσικώνονται στο σβέρκο" σε ΚΑΘΕ ΙΝΤΣΑ του πλανήτη.

 

Και εν πάσει περιπτώσει... γιατί να "τρώμε στην μάπα" την Δυτική τεχνολογία ΚΑΙ ΜΟΝΟ κι όχι και την Ανατολική;

 

Έχεις δει, φιλαράκι "Ρωσο-hater", ΤΙ ΚΑΝΕΙ ένα "Σουκχόι" ή ένα "Μιγκ" σε σχέση με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ "F-κάτι";;;... Τελευταία φορά που είδα με τα μάτια μου ρώσικο μαχητικό, ήταν στον "Αρχάγγελο" του 2007 (νομίζω) - η πρώτη φορά που ήρθαν ΚΑΙ Ρώσσοι στην εκδήλωση. Αφού είδαμε και χαρήκαμε τους Δυτικούς και τα ωραία τους... ήρθε η σειρά των Ρώσσων... και ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ (χιλιάδες παρεβρισκόμενοι) "έμειναν παγωτό" απ' τις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ των μαχητικών (και μη) τους.

...Το ΦΟΒΕΡΟΤΕΡΟ, ήταν όταν προσγειώθηκαν και μας επέτρεψαν να ανέβουμε στα κόκπιτς, για να ανακαλύψουμε έκπληκτοι ΠΟΣΟ "ΦΤΩΧΑ" ήταν! Σε ερώτησή μου σ' έναν Αντισμήναρχο Ρώσσο, εκείνος χαμογέλασε πλατιά και μου απάντησε στα αγγλικά "μα είναι παμπάλαιο σκάφος αυτό, τα... καινούργια μας έχουν ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΟΡΓΑΝΑ"...!

ΑΝ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ήταν τα... "παλιά τους"... δεν θέλω να σκέφτομαι ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ τα ...καινούργια τους!

 

 

Και γενικά... αρκετά με τους Γιάνκηδες, αρκετά τους "φάγαμε στη μάπα" απ' το '45 έως τώρα. Ας αφήσουμε και τα Ρωσσάκια ή τα Κινεζάκια, να μας δείξουν (αν θέλουν) λίγη απ' την τεχνολογία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...