Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι πάνε στο ταχυδρομείο για άσχετα πράγματα?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέγα λάθος, δεν πρόκειται για δήλωση κτηματολογίου αλλά για πιστοποιητικό μεταγραφής υποθηκοφυλακείου.

Τους χιλιοπαρακάλεσα από το τηλέφωνο, τους είπα ένα σωρό άλλες λύσεις (από ΚΕΠ, υπηρεσιακά στο τοπικό υποθηκοφυλακείο, ηλεκτρονικά, κλπ). Τίποτα αυτοί, ανένδοτοι. 'Η θα πήγαινα εκεί ή ταχυδρομικά.

 

 Sorry τότε, απλά όταν διάβασα για "χαρτιά κτηματολογίου" το μυαλό μου πήγε σε δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


Το "ταχυδρομείο" δεν παρέχει αποκλειστικά μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες εδώ και αιώνες. Κι από τη στιγμή που παρέχει και άλλες υπηρεσίες και δεν είναι πια αποκλειστικά "ταχυδρομείο", KANENAΣ δεν έχει περισσότερο δικαίωμα από κανέναν άλλο στο αν θα βρίσκεται στην ουρά για οποιαδήποτε από αυτές τις υπηρεσίες, είτε ταχυδρομκές, είτε μη, είτε την Χ ώρα είτε την Ψ.
 
To να κατακρίνετε τον οργανισμό/επιχείρηση/κατάστημα/whatever, για το ότι έχει συμπεριλάβει κι άλλες υπηρεσίες χωρίς να έχει φροντίσει σωστή οργάνωση προς ομαλή εξυπηρέτηση λόγω του αυξημένου κοινού, σεβαστό και κατανοητό.
 
Αλλά αυτό που νομίζετε ότι σας πέφτει λόγος και δικαίωμα κριτικής στο αν έχει δικαίωμα κι αν πρέπει να βρίσκεται εκεί κάποιος για μια υπηρεσία που του παρέχει το κατάστημα, οπότε όχι καταχρηστικά, ότι ο δικός σας χρόνος κρίνεται πιο σημαντικός απ' ότι είναι ο χρόνος του άλλου γι' αυτόν, τα "κόσμος και κοσμάκης", "παπούδια", "θείτσες" και λοιπά εμμέσως πλην σαφώς απαξιωτικά, που διαχωρίζουν τον μεταξωτό -ταχυδρομικής υπηρεσίας- ποπό σας, και ότι τέλος πάντων η δική σας τσιχλόφουσκα έχει μεγαλύτερο δικαίωμα να βρίσκεται εκεί από την τσιχλόφουσκα του Χ άλλου -ξανά, για μια υπηρεσία που παρέχει το κατάστημα- με ξεπερνά.

 

scullyist, κατ' αρχάς τι κάνεις το ΣΚ, κατά δεύτερον νομίζω το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι από τις 10 προσφερόμενες υπηρεσίες των ΕΛΤΑ, οι 9 καλύπτονται και αλλού αλλά μόνο μία γίνεται αποκλειστικά και μόνο εκεί. Είναι λογικό να χρίζει προτεραιότητας, ηθικά και λειτουργικά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scullyist, κατ' αρχάς τι κάνεις το ΣΚ, κατά δεύτερον νομίζω το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι από τις 10 προσφερόμενες υπηρεσίες των ΕΛΤΑ, οι 9 καλύπτονται και αλλού αλλά μόνο μία γίνεται αποκλειστικά και μόνο εκεί. Είναι λογικό να χρίζει προτεραιότητας, ηθικά και λειτουργικά.

 

Όπως δλδ με τις έγκυους?

 

Εγώ που ήθελα να πληρώσω βεβαιωμένη παράβαση Άμεσης Δράσης(σε ΕΛΤΑ ή σε Δήμο πληρώνονται αυτές), έπρεπε να περιμένω μέχρι να τελειώσουν πρώτα όλοι όσοι είχαν δέμα να στείλουν? Αντί για 1,5 ώρα αναμονή θα έφευγα μετά το κλείσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δλδ με τις έγκυους?

 

Εγώ που ήθελα να πληρώσω βεβαιωμένη παράβαση Άμεσης Δράσης(σε ΕΛΤΑ ή σε Δήμο πληρώνονται αυτές), έπρεπε να περιμένω μέχρι να τελειώσουν πρώτα όλοι όσοι είχαν δέμα να στείλουν? Αντί για 1,5 ώρα αναμονή θα έφευγα μετά το κλείσιμο...

 

Σίγουρα υπάρχει άνθρωπος που θα έλεγε "ας χρησιμοποιούσε προφυλάξεις" και για την έγκυο! Κατά τα άλλα, εγώ μπορώ να στείλω δέμα μόνο σε ταχυδρομείο, όχι σε δήμο και δεν έκανα και καμιά παράβαση! Οπότε γενικά, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα αν το ταχυδρομείο είναι πιο κοντά στο σπίτι σου, ο εκάστοτε αποστολέας δεν έχει καν την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε με χαλαει που τα ΕΛΤΑ εχουν κι αλλες υπηρεσιες. Αντιθετως, τρελαινομαι να βλεπω τις διπλες/τριπλες ουρες φιδακι στα κεντρικα της ΔΕΗ για να πληρωσουν εναν λογαριασμο διχως να γνωριζουν πως πληρωνεται και στα ταχυδρομεια (τα οποια μαλιστα καποια ειναι ως το βραδυ ανοιχτα) και γλιτωνουν την ταλαιπωρια.

 

Κατατα συμφωνω με Σκαληιστ και εννοειται πως οταν θελω να πληρωσω κατι με real money, αν μπορω να το κανω σε ΕΛΤΑ που με βολευει θα το κανω. Κυριως επειδη το παρεχουν οι αλλοι ως υπηρεσια.

 

Ταυτοχρονα ομως θεωρω και πιο "λογικο" και βολικο να υπαρχει διαχωρισμος ταμειων για ταχυδρομικες υπηρεσιες και αλλων υπηρεσιων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχει άνθρωπος που θα έλεγε "ας χρησιμοποιούσε προφυλάξεις" και για την έγκυο! Κατά τα άλλα, εγώ μπορώ να στείλω δέμα μόνο σε ταχυδρομείο, όχι σε δήμο και δεν έκανα και καμιά παράβαση! Οπότε γενικά, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα αν το ταχυδρομείο είναι πιο κοντά στο σπίτι σου, ο εκάστοτε αποστολέας δεν έχει καν την επιλογή.

 

Εγώ πάλι ούτε για έγκυο θα έλεγα "ας χρησιμοποιούσε προφυλάξεις", ούτε σε αυτόν που πήρε κλήση θα έλεγα "ας πρόσεχε".

 

Το θέμα είναι αλλού, και στον Δήμο να πάω πάλι θα χάσω τη σειρά μου μια και σίγουρα οι περισσότεροι θέλουν να πληρώσουν το νερό τους και δεν έχουν άλλη επιλογή. Και για να σε προλάβω, για μερικούς Δήμους δεν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής online(Δήμος Δύμης πχ που τυγχάνει να ανήκω). Ας μου έλλειπε τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με χαλαει που τα ΕΛΤΑ εχουν κι αλλες υπηρεσιες. Αντιθετως, τρελαινομαι να βλεπω τις διπλες/τριπλες ουρες φιδακι στα κεντρικα της ΔΕΗ για να πληρωσουν εναν λογαριασμο διχως να γνωριζουν πως πληρωνεται και στα ταχυδρομεια (τα οποια μαλιστα καποια ειναι ως το βραδυ ανοιχτα) και γλιτωνουν την ταλαιπωρια.

.....

Ταυτοχρονα ομως θεωρω και πιο "λογικο" και βολικο να υπαρχει διαχωρισμος ταμειων για ταχυδρομικες υπηρεσιες και αλλων υπηρεσιων.

 

Στα ταχυδρομεία όμως δεν γίνεται διακανονισμος, δόσεις κτλ, που δυστυχώς οι περισσότεροι γι αυτό πάνε πια στα γκισε της ΔΕΗ.

 

Στο να υπάρχει διαχωρισμός ταμείων συμφωνω κι επαυξανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με χαλαει που τα ΕΛΤΑ εχουν κι αλλες υπηρεσιες. Αντιθετως, τρελαινομαι να βλεπω τις διπλες/τριπλες ουρες φιδακι στα κεντρικα της ΔΕΗ για να πληρωσουν εναν λογαριασμο διχως να γνωριζουν πως πληρωνεται και στα ταχυδρομεια (τα οποια μαλιστα καποια ειναι ως το βραδυ ανοιχτα) και γλιτωνουν την ταλαιπωρια.

 

Ποια ελτα; Ηθελα να ξερα οι γιαγιαδες που τα ξερουν ολα στη γειτονια ρε γμτ, το οτι ο Μασουτης στη Θεσσαλονικη δεχεται οοοοοοοολες τις ΔΕΚΟ χωρις προμηθεια δεν το ξερουν; Οταν βλεπω στα ελτα να ερχονται με λογαριασμο δεκο να πληρωσουν, λεω καλα να παθετε, στηθειτε τωρα για τιμωρια στην ουρα. ΒΟΪΔΙΑ!

 

Τοσο στησιμο στην ουρα για κατι που θα περιμεναν ουτως ή άλλως οταν πηγαιναν ταμειο για τα ψωνια. Τι να πω ρε γμτ....

 

Το ακομα καλυτερο ειναι που παν μερικοι καημενοι και στελνουν λεφτα με western union και καπελο κανενα 10ρικο για πλακα. Ουτε paypal εχουν ακουστα, ούτε revolut, ουτε ebanking??? :shock:

Άλλα ετσι ειναι, αυτο ξερουν αυτο εμπιστευονται,  και το κ@λ$πιασιμο για κερασακι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γιατί λέτε μόνο για ΕΛΤΑ;  Έτσι λειτουργούν όλα!

 

Τελευταία φορά πριν λιγα χρονια που αποφάσισα να πληρώσω ΔΕΗ στην αντίστοιχη υπηρεσία βρήκα μια ουρά σε απόσταση όσο Ομόνοια-Πειραιάς...  Θα μου πεις γιατί δεν πήγαινες αλλού... Ε την έχω κοντά  στο σπίτι μου ούτε αμάξι δεν έπαιρνα κάποιες φορές...

 

Επίσης ποτέ δεν πάμε αρχές του μήνα αν δεν καιγόμαστε για κάτι, ούτε εορταστικές περιόδους και δη Χριστούγεννα που όλοι τρέχουν τελευταία στιγμή για τις υποχρεώσεις τους!

 

'Εκανα το κασκαντεριλίκι αυτό περσι στα ΕΛΤΑ περιπου παραμονες Χριστουγεννων για να στείλω δέμα και βρήκα περίπου 400 νουμερα μπροστά μου με 3 ταμεία το ενα εκ των οποίων υπολειτουργουσε. Έφυγα και γύρισα μετά από κάνα 3ωρο και είχαν περάσει τα 380... Εντωμεταξυ η κατσιβελια και η γκρινια εκει μεσα ειχε χτυπησει κοκκινο...

 

 Απο τότε αποφεύγω και αποστολές με ΕΛΤΑ γι αυτό το λόγο...

Πλέον έχω 1,5 χρόνο που όλα τα πληρώνω online και ησύχασα. Χαλάλι και οι προμήθειες απο το να αντιμετωπίζω τέτοια χάλια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κοροϊδία με τους αναξιοπαθούντες καλά κρατεί... Όλοι οι τσιγγάνοι, οι μαμελουκοι ανάξιοι της πρόνοιας, οι παλιννοστούντες τεμπέληδες που ή μόνη ασχολία από το 93 είναι να παίζουν στις πλατείες ένα δικό τους είδος "ταβλι", και ένα σωρό καρικατούρες εκμεταλλευτές του συστήματος. Εκτός ότι κατακλύζουν τα ΕΛΤΑ Φωνάζουν ,μαλώνουν για την σειρά , τα χαρτάκια , τους λογαριασμούς την χρέωση για πληρωμή κλήσης και ένα σωρό άλλα. Λυποθημανε δηθεν για να εξυπηρετηθούν (κυρίως αθιγγανες)...το ίδιο στα νοσοκομεία ...το ίδιο παντου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το venting θέμα της ημέρας. 'Εχουμε συζητήσει για τα παππούδια που μπαίνουν στα ΜΜΜ χωρίς λόγο και πάνε σε τράπεζες-δημόσιες υπηρεσίες από βαρεμάρα. Τα ΕΛΤΑ όμως είναι άλλο επίπεδο γιατί πλέον η πλειοψηφία των πελατών που πάνε εκεί δεν θέλουν καν ταχυδρομική υπηρεσία.

Σήμερα ειδικά είχε μαζευτεί όλο το τσαντιρολόι των γύφτων και υποθέτω πως ήταν μέρα που παίρνουν το ζεστό τους επίδομα από το κράτος. 'Ολοι οι αναξιοπαθούντες και μη, με την φασαρία τους και όλα τα υπόλοιπα γνωστά χαρακτηριστικά τους.

Εκτός από αυτούς, μπαρμπάδες και θείτσες για λογαριασμούς πάσης φύσεως.

 

Ας βάλουν τουλάχιστον μια θυρίδα μόνο για τα ταχυδρομικά (θα το προτείνω επίσημα).

Μιάμισι ώρα αναμονή ρε παιδιά και να βλέπω όλα τα άσχετα για τα οποία δεν υπάρχει καν λόγος να πάει στα ΕΛΤΑ ή να στηθεί σε ουρά κανείς.

 

Δεν είναι όλοι μορφωμένοι τεχνολογικά. Μην θεωρείς δεδομένο κάποια πράγματα επειδή εσύ διαβάζεις από το Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ελτα; Ηθελα να ξερα οι γιαγιαδες που τα ξερουν ολα στη γειτονια ρε γμτ, το οτι ο Μασουτης στη Θεσσαλονικη δεχεται οοοοοοοολες τις ΔΕΚΟ χωρις προμηθεια δεν το ξερουν; Οταν βλεπω στα ελτα να ερχονται με λογαριασμο δεκο να πληρωσουν, λεω καλα να παθετε, στηθειτε τωρα για τιμωρια στην ουρα. ΒΟΪΔΙΑ!

 

Τοσο στησιμο στην ουρα για κατι που θα περιμεναν ουτως ή άλλως οταν πηγαιναν ταμειο για τα ψωνια. Τι να πω ρε γμτ....

 

Το ακομα καλυτερο ειναι που παν μερικοι καημενοι και στελνουν λεφτα με western union και καπελο κανενα 10ρικο για πλακα. Ουτε paypal εχουν ακουστα, ούτε revolut, ουτε ebanking??? :shock:

Άλλα ετσι ειναι, αυτο ξερουν αυτο εμπιστευονται,  και το κ@λ$πιασιμο για κερασακι

αυτο ακριβως ηθελα να πω... και το χειροτερο απ ολα?  στα ΕΛΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τραγικο

"δημοσια" υπηρεσια, για δημοσιας υπηρεσιας λογαριασμο περνει προμηθεια... και δεν περνει το σουπερμαρκετ...

αυτο τα λεει ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ηθελαν και ταχυδρομικη επιταγή για μεγαρόσημο που νομίζω δεν το κάνουν τα κούριερ. Αλλιώς κι εγώ πλερώνω για να μην ταλαιπωρούμαι.

 

Ούτε το κούριερ των ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...