Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι πάνε στο ταχυδρομείο για άσχετα πράγματα?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία η ευαισθησία και κακό το τσουβάλιασμα, να λέγονται αυτά. Αλλά επειδή ο στερεοτυπικός "γέρος στα ΜΜΜ" δεν είναι ο γλυκούλης παππούς με την τραγιάσκα που πάει να βολτάρει στην Πλάκα για να θυμηθεί τότε που αγόραζε καραμέλες στα εγγόνια του, αλλά ο @@δης που μπαίνει να μανουριαστεί με την διπλανή γριά, να γκρινιάξει γιατί "δε χωράμε ρε παιδιά, πάρτε το επόμενο" και που απαιτεί να σηκωθείς να κάτσει αυτός κι ας γυρνάς εσύ από εφημερία όπου έραβες τον συνομήλικό του, θεωρω ότι δεν είναι παράλογο να αναφωνείς από μέσα σου "πάρτο σε μία ώρα από τώρα το γ#^μένο, πρέπει ΤΩΡΑ που πάνε/γυρνάνε όλοι απ' τις δουλειές τους;"

 

Καλώς ή κακώς, να ψ*λαρμενίσουν πάνε, την ώρα που ο άλλος πάει να δουλέψει. Ε αν πρέπει ντε και καλά να πας ΤΟΤΕ στο καφενείο, μην έχεις και απαίτηση να στέκεται ο κόσμος προσοχή επειδή εσένα τα μαλλιά σου είναι άσπρα.

Αν ο Γκανταλφ έχει απαίτηση να σηκωθώ, ενώ εγώ κρίνω πως για χ-ψ-ω λόγους δεν χρειάζεται να του προχωρήσω τη θέση μου. Θα τον γραψω και ας μανουριασει όσο θέλει.

Η μιρλα βγαίνει σε όλες τις ηλικίες, όλα τα γένη και όλα τα μεγέθη. Όσο επιτρέπεται να επιβιβάζονται και οι μαλακες στα ΜΜΜ καλά κάνουν και επιβιβάζονται. Οι λόγοι της χρήσης ενός μέσου, με αφήνουν αδιάφορο όσο αυτός επιτελεί τον σκοπό της μεταφοράς από ένα σημείο στο άλλο.

Κατά τα άλλα είμαι της άποψης πως αξιωματικά, κάνεις δεν πρέπει να περιμένει το οτιδήποτε από τον άλλον. Όλα είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θα διαφωνήσω κάπου, ειδικά στο κομμάτι της γκρίνιας θα ήταν οξύμωρο μιας και ακριβώς αυτό κάνω αυτή τη στιγμή! Ούτε θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι περιορισμένη η πρόσβαση σε οποιονδήποτε σε ΜΜΜ, καθολικά ή σε συγκεκριμένες ώρες. Αλλά αν πρέπει να λυπηθώ κάποιον σε λεωφορείο σαρδέλα, θα λυπηθώ αυτόν που πρέπει να το φάει πηγαίνοντας να δουλέψει και όχι να βολτάρει. Αυτό που μου τη βιδώνει είναι ο τυπικός παραλογισμός "δε σηκώνεσαι να κάτσω που 'μαι γέρος άνθρωπος και μου χαλάς τη βολτούλα μου". Είναι σα να αποφασίζω εγώ να πάω για καφεδάρα στην Κηφισιά 8 το πρωί και να γκρινιάζω για την κίνηση στην Κηφισίας. Ε θράσος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλη απαντηση στην ερωτηση του ts. Επειδη ο ελτα προσφερει και αλλες υπηρεσιες εκτος απο ταχυδρομικες, ο κοσμος επιλεγει και πηγαινει εκει γιατι στις υπηρεσιες τις κανονικες εχει απειρο κοσμο.

 

πχ εγω θελω να πληρωσω ενφια και καποιες δοσεις σε τραπεζες, και επειδη εχω μια καρτα prepaid απο εξωτερικο και δεν ειναι εθνικης, πειραιως κτλ δεν την δεχονται στην τραπεζα ουτε στο site για ηλεκτρονικη πληρωμη, και αναγκαζομαι και πηγαινω στον ελτα επειδη ειναι διευκολυνση για εμενα.Πολυ απλα. Τωρα αν νομιζεις οτι εσυ εχεις περισσοτερο δικαιωμα εξυπηρετησης απο εμενα τι να σου πω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα διαφωνήσω κάπου, ειδικά στο κομμάτι της γκρίνιας θα ήταν οξύμωρο μιας και ακριβώς αυτό κάνω αυτή τη στιγμή! Ούτε θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι περιορισμένη η πρόσβαση σε οποιονδήποτε σε ΜΜΜ, καθολικά ή σε συγκεκριμένες ώρες. Αλλά αν πρέπει να λυπηθώ κάποιον σε λεωφορείο σαρδέλα, θα λυπηθώ αυτόν που πρέπει να το φάει πηγαίνοντας να δουλέψει και όχι να βολτάρει. Αυτό που μου τη βιδώνει είναι ο τυπικός παραλογισμός "δε σηκώνεσαι να κάτσω που 'μαι γέρος άνθρωπος και μου χαλάς τη βολτούλα μου". Είναι σα να αποφασίζω εγώ να πάω για καφεδάρα στην Κηφισιά 8 το πρωί και να γκρινιάζω για την κίνηση στην Κηφισίας. Ε θράσος.

Σ αυτό συμφωνώ μέχρι κεραίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κοσμος επιλεγει και πηγαινει εκει γιατι στις υπηρεσιες τις κανονικες εχει απειρο κοσμο.

 

Εσύ επιλέγεις να πας στα ΕΛΤΑ γιατί σε βολεύουν και καλά κάνεις.

Ο τύπος που θέλει να στείλει ένα γράμμα ή να παραλάβει ένα συστημένο, επιλέγει να πάει στα ΕΛΤΑ ή είναι αναγκασμένος;

Δεν πάει κάπου αλλού δλδ που θα μπορούσε να πάει επειδή έχει κόσμο (όπως εσύ) και προτιμάει τα ΕΛΤΑ;

 

Δεν είπε κανείς να μη μπορείτε να πληρώνετε ΕΝΦΙΑ και στα ΕΛΤΑ, δεν είπε κανείς να αναγκαστείτε να μπορείτε να το κάνετε μόνο στις τράπεζες (πχ).

Αλλά επειδή αυτόν τον περιορισμό, το οποίο προφανώς δε θα θέλατε, ο άνθρωπος που θέλει ταχυδρομική υπηρεσία τον έχει, λογικό θα είναι να έχει προτεραιότητα στην εξυπηρέτηση ή έστω ένα γκισέ αφιερωμένο σε ταχυδρομικές υπηρεσίες μόνο.

 

Και εξίσου προφανώς δε λέει κανείς "μην αξιοποιείτε την τάδε υπηρεσία" απ' τη στιγμή που υπάρχει. Αλλά είναι μαλακία εκ μέρους της οργάνωσης των υποκαταστημάτων να προστίθεται χρόνος αναμονής για υπηρεσία που μπορώ να κάνω μόνο στο Χ μέρος, επειδή στο Υ μέρος, άσχετο με τη δουλειά μου, έχει κόσμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις νουμερακι και πας μια βολτα αν εχει κοσμο.Το σπαστικο οτι καταργησαν (δεν ξερω αν ισχυει σε ολα ) το απογευματινο ωραριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις νουμερακι και πας μια βολτα αν εχει κοσμο.Το σπαστικο οτι καταργησαν (δεν ξερω αν ισχυει σε ολα ) το απογευματινο ωραριο

 

Θα μπορούσε να μιλάει για τράπεζα, εφορία, ΔΕΗ, οτιδήποτε αυτό το ποστ, ολόιδιο.

Επίσης μεγάλο φιάσκο η φάση με τους προπληρωμένους, να το κάνουμε σφαιρικό το κράξιμο xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις νουμερακι και πας μια βολτα αν εχει κοσμο.Το σπαστικο οτι καταργησαν (δεν ξερω αν ισχυει σε ολα ) το απογευματινο ωραριο

 

Αν έχεις να κάνεις άλλες δουλειές ή αν είσαι αργόσχολος ναι, βολεύει το νουμεράκι(εφόσον είναι διαθέσιμο φυσικά).

 

Και όχι, δεν καταργήθηκε το απογευματινό ωράριο, αλλά υπάρχει μόνο σε ελάχιστα καταστήματα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις να κάνεις άλλες δουλειές ή αν είσαι αργόσχολος ναι, βολεύει το νουμεράκι(εφόσον είναι διαθέσιμο φυσικά).

 

 

Γιατι αν εισαι πολυασχολος τι θα παθεις αν περπατησεις 3 τετραγωνα και περασει ενα εικοσαλεπτο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ επιλέγεις να πας στα ΕΛΤΑ γιατί σε βολεύουν και καλά κάνεις.

Ο τύπος που θέλει να στείλει ένα γράμμα ή να παραλάβει ένα συστημένο, επιλέγει να πάει στα ΕΛΤΑ ή είναι αναγκασμένος;

Δεν πάει κάπου αλλού δλδ που θα μπορούσε να πάει επειδή έχει κόσμο (όπως εσύ) και προτιμάει τα ΕΛΤΑ;

 

Δεν είπε κανείς να μη μπορείτε να πληρώνετε ΕΝΦΙΑ και στα ΕΛΤΑ, δεν είπε κανείς να αναγκαστείτε να μπορείτε να το κάνετε μόνο στις τράπεζες (πχ).

Αλλά επειδή αυτόν τον περιορισμό, το οποίο προφανώς δε θα θέλατε, ο άνθρωπος που θέλει ταχυδρομική υπηρεσία τον έχει, λογικό θα είναι να έχει προτεραιότητα στην εξυπηρέτηση ή έστω ένα γκισέ αφιερωμένο σε ταχυδρομικές υπηρεσίες μόνο.

 

Και εξίσου προφανώς δε λέει κανείς "μην αξιοποιείτε την τάδε υπηρεσία" απ' τη στιγμή που υπάρχει. Αλλά είναι μαλακία εκ μέρους της οργάνωσης των υποκαταστημάτων να προστίθεται χρόνος αναμονής για υπηρεσία που μπορώ να κάνω μόνο στο Χ μέρος, επειδή στο Υ μέρος, άσχετο με τη δουλειά μου, έχει κόσμο.

 

Το οτι συσσωρευεται η ουρα αυτο ειναι λαθος δρομολογησης των tasks εκ μερους των ελτα. :P

Ειναι σαν τις διεργασιες στο pc, αν ειναι 1 cpu λογικο ειναι να εχεις Bottleneck και να περιμενεις 800 ωρες... Γι αυτο χρειαζεται multicore (πολλαπλα ταμεια) ετσι ωστε να εξυπηρετειται ο κοσμος οπως πρεπει. 

 

Δεν φταιω εγω, ο ελτα φταιει. Οποτε μην ακουω γιατι παει ο καθε "ασχετος" στο ελτα.

Επισης υπαρχουν και οι ιδιωτικες ταχυδρομικες υπηρεσιες, οποτε καποιος μπορει να παει κ εκει να στειλει δεματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν εισαι πολυασχολος τι θα παθεις αν περπατησεις 3 τετραγωνα και περασει ενα εικοσαλεπτο ?

Το λες σοβαρά αυτό τώρα;

Και αντε πες οκ για 20 λεπτά αλλά αν είναι να περιμένεις κάνα 3ωρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιω εγω, ο ελτα φταιει. Οποτε μην ακουω γιατι παει ο καθε "ασχετος" στο ελτα.

 

Συμφωνώ, το ανέφερα. Δεν είναι δική σου ευθύνη ή του κάθε εξυπηρετούμενου να οργανώσει ή να ιεραρχήσει τη λειτουργεία της κάθε υπηρεσίας.

Ένα γκισέ (απ' όλα) μόνο για ταχυδρομικές υπηρεσίες, στο ταχυδρομείο, ζητάω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες σοβαρά αυτό τώρα;

Και αντε πες οκ για 20 λεπτά αλλά αν είναι να περιμένεις κάνα 3ωρο;

Σοβαρα το λεω.Το προβλημα ειναι αν πρεπει να παρεις αδεια απο την δουλεια και στραβωσουν .Για αυτο ανεφερα το ωραριο.Ξερεις ποσα νουμερα περνανε σε τριωρο ? Τωρα αν καποιος ειναι τοσο πολυασχολος,ο χρονος ειναι χρημα και τα σχετικα ας παει στα courrier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος, δεν πρόκειται για δήλωση κτηματολογίου αλλά για πιστοποιητικό μεταγραφής υποθηκοφυλακείου.

Τους χιλιοπαρακάλεσα από το τηλέφωνο, τους είπα ένα σωρό άλλες λύσεις (από ΚΕΠ, υπηρεσιακά στο τοπικό υποθηκοφυλακείο, ηλεκτρονικά, κλπ). Τίποτα αυτοί, ανένδοτοι. 'Η θα πήγαινα εκεί ή ταχυδρομικά.

Υπαρχουν και couriers αν δεν θες να ερχεσαι σε επαφη με το ποπολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν παει στο σουπερμαρκετ να παρει τυρι και εχει κοσμο ας πει οτι ειναι πολυασχολος.Η να φτιαξει λιστα να παει η οικιακη βοηθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...