Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Paypal χρησιμοποιεί πλέον αναγκαστικά τη δική του ισοτιμία στις μετατροπές συναλλάγματος


aiadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ο,τι λέει ο τίτλος, παιδιά. Μόλις έκανα μια μικρή αγορά από ebay και χρεώθηκα με την ισοτιμία που ορίζει το Paypal, παρόλο που έχω ορίσει οι μετατροπές συναλλάγματος να γίνονται από την κάρτα μου.Μάλιστα, η αλλαγή πολιτικής από το Paypal στις μετατροπές νομισμάτων θεωρώ ότι έγινε με ύπουλο τρόπο, αφού στο ιστορικό συναλλαγών φαίνεται η χρέωση στο νόμισμα του πωλητή. Ωστόσο, στην απόδειξη που στέλνει το Paypal με ψιλά γράμματα αναφέρονται τα εξής: 

 

Currency conversion: To complete this transaction, we converted the payment amount to the currency of your card based on our agreement with you. PayPal's currency conversion fee is added to the exchange rate, set by an external financial institution. For more information about fees, see our user agreement.

 

Στο forum του Paypal αναφέροναι τα εξής:

 

Answer from PP:

“in October 2016 PayPal have introduced new payment method and at the moment the feature to be ‘Billed in sellers currency invoice currency’ is not available at the moment. We hope to have this feature operating soon again but we have no set date as of yet. We will try our best.

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/No-more-quot-Other-conversion-options-quot/td-p/983636/page/3

 

Οπότε μιλάμε για αρπαχτή από το Paypal, υποθέτω ο στόχος είναι να  βγάλουν αρκετά με τις χριστουγεννιάτικες αγορές και μετά "συγγνώμη, λάθος". Κρίμα μια τόσο μεγάλη εταιρία να καταφεύγει σε τέτοιες πρακτικές...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγορά δεν έχω κάνει τις τελευταίες μέρες, για να έχω εμπειρία, αλλά το "Bill me ..." παραμένει κανονικά σε όλες τις συνδεδεμένες κάρτες μου και μπορώ να το αλλάξω.

 

Βλέπω, επίσης ότι, το νήμα στο paypal, που παραπέμπει το link του TS,  δεν είναι φρέσκο αλλά έχει ανοίξει από 29/6/2015 και τα πρώτα μηνύματα αφορούσαν στη μη εύρεση της καρτέλας με το "Bill me ...", δηλαδή μετά την αλλαγή του interface.

Μερικά μηνύματα στις 21/11/16 αναφέρονται στη χρέωση με την ισοτιμία του paypal αλλά οι κάρτες τους είναι σε δολάρια και όχι σε ευρώ.

 

Η απάντηση του paypal που γράφει ο TS, πράγματι αναφέρεται από το χρήστη Ukranian, αλλά και αυτός αναφέρεται σε δολαριακό λογαριασμό.

 

Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το θέμα, μέχρι να ξεκαθαρίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιώσω και εγώ πως βλέπω κανονικά τα conversion options, τα οποία αλλάζουν κανονικά.

Επιβεβαιώνοντας το σκεπτικό του makfil, να αναφέρω επίσης πως έχω κάρτα με νομίσμα USD, για την οποία δεν βλέπω conversion options. Επομένως ενδεχομένως το πρόβλημα να εντοπίζεται μόνο εκεί.

 

Έχει παρατηρηθεί, αν θυμάμαι καλά, να "επανέρχεται" η ρύθμιση στη μετατροπή από paypal. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο και δεν το πήρες χαμπάρι; Τσέκαρες πάντως ιδίοις όμμασι να δεις ότι δε σε αφήνει να το αλλάξεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, οι ρυθμίσεις του λογαριασμού μου στο Paypal ήταν και είναι να χρεώνεται η κάρτα μου στο αρχικό νόμισμα χρέωσης, το ήλεγξα πριν την αγορά. Υπάρχουν πολλές αναφορές παγκοσμίως που επιβεβαιώνουν την νέα πολιτική του Paypal,ακόμη και στο αντίστοιχο thread του Paypal στο insomnia. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν το paypal εφαρμόζει επιλεκτικά το νέο καθεστώς, καθώς πολλοί χρήστες αναφέρουν ότι μετά απο επικοινωνία μαζί τους, οι εκπρόσωποι του Paypal το έπαιζαν κινέζοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό άρχισαν να το εφαρμόζουν από τότε που άλλαξαν την εμφάνιση της ιστοσελίδας τους, εγω ημουν απο τους πρωτους που μου το εκαναν, μέχρι τώρα υπήρχε τρόπος να το παρακάμψω, κάθε φορά που έκανα λογιν για να αγοράσω κάτι, άλλαζα την επιλογή από την σελίδα εισόδου και όλα καλά, τωρα δεν ξέρω τι παίζει γιατί το έχω εγκατάλειψη, αγοράζω από αλι πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιβεβαιώνω και εγώ πως παρότι έχω στις επιλογές της κάρτας να μην κάνει το paypal την μετατροπή σε 3 αγορές από gearbest μου έβγαλε υποχρεωτικά να κάνει την μετατροπή το paypal !!!!

 

ευτυχώς ακόμα σου δίνει επιλογή πριν πατήσει το pay now να κάνεις την αλλαγή για την συγκεκριμένη πληρωμή.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και όχι βιαστικές κινήσεις !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω οτι σε αγορά με δολλάρια το paypal δεν δέχονταν την κάρτα (revolut) που είχε δολλάρια και έπρεπε να αλλαχθεί το νόμισμα σε λίρες.

Εφ'όσον έγινε η συναλλαγή σε λίρες το paypal έβαλε την προμήθεια του για την μετατροπή σε δολλάρια παρ'όλο που ήταν προεπιλεγμένη η δυνατότητα να κάνει την μετατροπή ο issuer της κάρτας.

Το αποτέλεσμα είναι να χρεωθώ και την ισοτιμία του paypal!!!

 

Εχει σταλεί μήνυμα στο paypal και αναμένω απάντηση για το θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Προσπαθω να βρω που ειναι το bill me, κ να δω εαν υπαρχει η εχει αλλαξει αυτο που εχω βαλει να γινεται η μετατροπη απο την τραπεζα μου.

Μπορει καποιος να με οδηγησει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον για τώρα που έκανα αγορά σε λίρες αγγλίας με revolut, με χρέωσε κανονικά σε λίρες. (καμία έξτρα χρέωση)

 

Κάντε copy paste και ελέγξτε αν εμφανίζονται οι επιλογές για την μετατροπή του συναλλάγματος.

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Κάντε copy paste και ελέγξτε αν εμφανίζονται οι επιλογές για την μετατροπή του συναλλάγματος.

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub 

Εμενα το εχει κανονικα τικαρισμενο, οπως το εχω τικαρει κ διαλεξει πριν καποια χρονια.

 

Bill me in the currency listed on the seller's invoice. Bill me in the currency listed on the seller's invoice.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τουλάχιστον για τώρα που έκανα αγορά σε λίρες αγγλίας με revolut, με χρέωσε κανονικά σε λίρες. (καμία έξτρα χρέωση)

 

 

Λογικό είναι γιατί η revolut είναι Αγγλική και βλέπει ως default τις λιρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal παραδέχεται οτι υπήρξε σφάλμα στις συναλλαγές που χρειάζονται αλλαγή σε συνάλλαγμα.

Παρα ταυτα καλό είναι να τσεκάρει οποιος κανει συναλλαγές με ισοτιμία της τράπεζας του αντι του paypal εαν ισχύει η ισοτιμία ή μηπως το paypal εκανε αυτό την αλλαγή του νομίσματος με δικό του rate.

 

 

post-272946-0-91208700-1481131439_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...