Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Paypal χρησιμοποιεί πλέον αναγκαστικά τη δική του ισοτιμία στις μετατροπές συναλλάγματος


aiadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μέσα απο τη revolut κάνουμε εμείς exchange ώστε να έχουμε € , £ και $ τη γίνεται το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Το πρόβλημα δεν είναι τι έχεις στην κάρτα αλλά η μετατροπή που υποχρεωτικα κάνει το ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν στο e-mail και μου επέστρεψαν και περισσότερα χρήματα απ'ότι ήταν η ισοτιμία $-€ την ημέρα της αγοράς.

 

Οπότε να στέλνετε e-mail και αν μπορείτε και ένα screenshot που να φαίνεται ότι δεν αλλάζει ο τρόπος πληρωμής, για να σας επιστρέψουν τα extra χρήματα που κρατούν με τις δικές τους ισοτιμίες.

 


Dear xxxxxxxx xxxxxxxxx,

Thank you for your email. My name is Malgorzata and it is my pleasure to assist you.

I am sorry to hear all the inconvenience you have experienced in this matter.

This is happening due to a technical issue which is being dealt with by our technical team. This issue has been currently resolved for PayPal App.

Thank you for your time and your patience.

Yours sincerely, 
Malgorzata 
PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τι να σου πω καταπληκτική λύση αυτή, με καμία 10αρια 20 αγορές τον μήνα, πρέπει να μην ασχολουμε με τίποτα όλη μέρα, παρά μόνο με το ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ, καλό είναι να τους πρήζουμε με τα e-mails μπας και το διορθώσουν μια ώρα αρχύτερα και αν είναι κάθε φορά να μας επιστρέφουν περισσότερα χρήματα από την τρέχουσα ισοτιμία, ακόμα καλύτερα...  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα στο ebay δεν κατάφερα με καμιά παναγία να αλλάξω την μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το paypal. Βάζω και screens με την συναλλαγή να δείτε το σφάλμα που βγάζει.

Μιλάμε για μικρό ποσό αλλά έστειλα mail και στο paypal και το ebay να μου επιστρέψουν τα χρήματα που μου πήρανε με τα ψηλά rates που έχουν και να διορθώσουν το πρόβλημα ώστε να μην αναγκαστώ να διακόψω τις υπηρεσίες τους.

 

Να δούμε τι θα απαντήσουν.

 

Πηγα να κανω και εγω μια δοκιμαστικη αγορα απο ebay και στην εικονα σου που εχει το change, οταν το παταω δε μου εμφανιζει καμια ισοτιμια. Τι σημαινει αυτο?

 

Στο PP ειναι απο καιρο ενεργοποιημενο να μην κανει αυτο τη μετατροπη.

 

Και κατι αλλο που δεν ξερω αν εχει σχεση με το θεμα. Γενικα ψωνιζω απο gearbest μεσω revolut/paypal. Ειδα κατι στις πληρωμες και θελω να ρωτησω αν ειναι οκ. Εκανα μια αγορα τον οκτωβρη και η χρεωση ειναι σε δολαρια. Εκανα μια αγορα το νοεμβρη (με τον ιδιο τροπο) και η χρεωση εγινε σε ευρω. Το σωστο πιο ειναι?

post-42276-0-14530200-1482850183_thumb.jpg

post-42276-0-78518400-1482850185_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS! πάω να αγοράσω ένα MacBook pro 2.100 λίρες και στο View exchange rate options όταν πάω να πατήσω για να αλλάξω τη μετατροπή του νομίσματος συμφωνα με την ισοτιμία της τράπεζας τότε μου εμφανίζει συνεχώς error

 

Αν ακολουθήσω την ισοτιμία της τράπεζας θα χρεωθω περίπου 120 ευρώ επιπλέον, οπότε υπάρχει κάποια λύση; δυστυχώς ο πωλητής δεχεται μόνο paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αντί για PayPal πληρώσουμε μέσο κάρτας κατ'ευθείαν ? δεν θα ήταν μια καλή τιμωρία


Παιδιά SOS! πάω να αγοράσω ένα MacBook pro 2.100 λίρες και στο View exchange rate options όταν πάω να πατήσω για να αλλάξω τη μετατροπή του νομίσματος συμφωνα με την ισοτιμία της τράπεζας τότε μου εμφανίζει συνεχώς error

 

Αν ακολουθήσω την ισοτιμία της τράπεζας θα χρεωθω περίπου 120 ευρώ επιπλέον, οπότε υπάρχει κάποια λύση; δυστυχώς ο πωλητής δεχεται μόνο paypal...

Για δοκίμασε από εδώ https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub  να αλλάξεις Conversion Options αν έχεις επιλέξει Bill me in the currency listed on the seller's invoice. άλλαξε το σε Use PayPal's conversion process και όταν πας να κάνεις αγορά προσπάθησε τότε να αλλάξεις χειροκίνητα σε Bill me in the currency listed on the seller's invoice και πες μας αν πέτυχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! το έχω κάνει ήδη αυτό, αλλά από ότι διάβασα by default η επιλογή στο ebay ειναι η χρέωση να γίνεται σύμφωνα με την ισοτιμία του PayPal.

 

Ωστόσο αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω, καθώς  στο  View exchange rate options όταν πάω να πατήσω για να αλλάξω τη μετατροπή του νομίσματος συμφωνα με την ισοτιμία της τράπεζας τότε μου εμφανίζει συνεχώς error.

Φαντάζομαι χειροκίνητα εννοείς αυτό, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! το έχω κάνει ήδη αυτό, αλλά από ότι διάβασα by default η επιλογή στο ebay ειναι η χρέωση να γίνεται σύμφωνα με την ισοτιμία του PayPal.

 

Ωστόσο αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω, καθώς στο View exchange rate options όταν πάω να πατήσω για να αλλάξω τη μετατροπή του νομίσματος συμφωνα με την ισοτιμία της τράπεζας τότε μου εμφανίζει συνεχώς error.

Φαντάζομαι χειροκίνητα εννοείς αυτό, σωστά;

Αλλα τις τα αμερικανακια του Paypal :) Μετατροπη μονο με τη δικια τους ισοτιμια..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS! πάω να αγοράσω ένα MacBook pro 2.100 λίρες και στο View exchange rate options όταν πάω να πατήσω για να αλλάξω τη μετατροπή του νομίσματος συμφωνα με την ισοτιμία της τράπεζας τότε μου εμφανίζει συνεχώς error

 

Αν ακολουθήσω την ισοτιμία της τράπεζας θα χρεωθω περίπου 120 ευρώ επιπλέον, οπότε υπάρχει κάποια λύση; δυστυχώς ο πωλητής δεχεται μόνο paypal...

Γυρνα τα λεφτα στην καρτα σε λιρες, με ποια καρτα πληρωνεις?

Εχεις revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως τραγικοί οι τύποι στην ππ. 

 

Έκανα πριν λίγο δυο αγορές με διαφορά λίγων λεπτών από το ίδιο κατάστημα και στη μια μου έκανε κανονικά την αγορά σε δολάρια και την άλλη την έκανε αυτόματη μετατροπή σε ευρώ μόνο του. Θα τους στείλω και εγώ μειλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως τραγικοί οι τύποι στην ππ. 

 

Έκανα πριν λίγο δυο αγορές με διαφορά λίγων λεπτών από το ίδιο κατάστημα και στη μια μου έκανε κανονικά την αγορά σε δολάρια και την άλλη την έκανε αυτόματη μετατροπή σε ευρώ μόνο του. Θα τους στείλω και εγώ μειλ!

Πραγματικά μπαχαλο τελευταία στο paypal αγοράζεις και δεν ξέρεις τι λυπητερή θα σου έρθει  :cry:

Εγω έστειλα email διαμαρτυρίας για μια αναίτια μετατροπή απο ευρώ σε British Pounds για αγορά σε ευρώ απο ευρωπαικό κατάστημα (Γαλλία) που είχε σαν αποτέλεσμα στη Revolut το ποσό σε λίρες που έστειλε το paypal να ξαναμετατραπεί σε ευρώ και να χάσω 2,45 ευρώ ανευ λόγου.  

Το ποσό δεν με ενδιέφερε τόσο αλλά φοβόμουν για μια πρόσφατη μεγαλούτσικη παραγγελία απο sportsdirect μην ξανακάνουν το ίδιο. Τελικά μάλλον τη γλίτωσα :unsure: δηλαδή βλέπω έστειλαν το ποσό στη Revolut σε λίρες δίχως όμως να κάνουν αυτοί κάποια μετατροπή... Θα δείξει... Πάντως καλού κακού τους τα έψαλλα προληπτικά :-D  :-D  

 

Υ.Γ. Η πλάκα είναι πως σε άλλες δύο αγορες απο το ίδιο κατάστημα πρόσφατες, το paypal έστειλε λογαριασμό σε ευρώ στη Rev δίχως να κάνει κάποια μετατροπή δικιά του, και τώρα ξαφνικά έστειλε στη Rev σε λίρες αγγλίας, πάλι δίχως να κάνει μετατροπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...