Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Paypal χρησιμοποιεί πλέον αναγκαστικά τη δική του ισοτιμία στις μετατροπές συναλλάγματος


aiadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που επείγομαι να κάνω μια αγορά και επειδή το ποσό σε λίρες είναι μεγάλο (2.100) πως μπορώ να προχωρήσω χωρίς να χάσω στην ισοτιμία; 

 

Αν πάω στο view exchange rate options βγάζει συνεχώς Things don't appear to be working at the moment. Please try again later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑ!!! Τρέλα είστε μερικοί πραγματικά! :-D

Ρε μάστορα αυτό ακριβώς το πρόβλημα συζητάει ολόκληρο αυτό το τοπικ! Για αυτό φτιάχτηκε! Αν υπήρχε τρόπος να ξεπεραστεί με τον κανονικό τρόπο, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης! Έχει πρόβλημα το Paypal. Απολύτως φυσιολογικά, σε ρωτάει ο ppetr με ποιά κάρτα πλήρωσες, μήπως και μπορέσει να σου δώσει εναλλακτικό τρόπο παράκαμψης του προβλήματος! Με το να κάνεις σε κάθε σελίδα copy-paste την ίδια ερώτηση δεν πρόκειται να λυθεί τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως τραγικοί οι τύποι στην ππ. 

 

Έκανα πριν λίγο δυο αγορές με διαφορά λίγων λεπτών από το ίδιο κατάστημα και στη μια μου έκανε κανονικά την αγορά σε δολάρια και την άλλη την έκανε αυτόματη μετατροπή σε ευρώ μόνο του. Θα τους στείλω και εγώ μειλ!

 

Μου πίστωσαν και εμένα τελικά 10 ευρώ αν και στο μειλ τους ειπα οτι έχασα περίπου 8 ευρώ και μου λέει ο τύπος από το support πάρε 10 να πιεις και ένα καφέ από εμένα!!  :confused:

Πολύ Large εκεί στην paypal! Μάλλον ταρίφα είναι το 10ρικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πίστωσαν και εμένα τελικά 10 ευρώ αν και στο μειλ τους ειπα οτι έχασα περίπου 8 ευρώ και μου λέει ο τύπος από το support πάρε 10 να πιεις και ένα καφέ από εμένα!! :confused:

Πολύ Large εκεί στην paypal! Μάλλον ταρίφα είναι το 10ρικο!

...ή μπορεί να είναι και τα τελευταία που παίρνεις σαν επιστροφή λόγο ισοτιμίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια παιδια..

Ξαναμπηκα να δοκιμασω να αγορασω κατι και παλι βγαζει το καταρεμενο μυνημα και δεν με αφηνει να πληρωσω στο νομισμα του πωλητη.Ποτε θα το φτιαξουν αραγε ;;; Ή ειναι ρητορικη η ερωτηση ;

 

Τους εστειλα και μυνημα/ερωτημα εκει που γραφει αν δειτε στο :

message center --> sending/receiving money --->Currencies Exchange Rate

 

Στειλε οσοι περισσοτεροι στειλουμε παραπονα τοσο το καλυτερο...ακολουθει το μηνημα που τους εγραψα :

 

 

Hello,
This message is about Paypal's currency exchange rate/fee when i am buying a product in a different currency than mine.
 
In the ebay checkout window, i am clicking on the MasterCard exchange rate given by Paypal (convert GB to EUR for example) then click on view exchange rate options so i can choose to pay in the sellers currency and let my bank charge me for currency conversion.
But it does not work since a pop-up Paypal window keeps saying "Things don't appear to be working at the moment. Please try again later." In the past i tried this method and it works but not any more.I have also read some public internet forums and the problem exists for plenty paypal users as well.
Is there any timeframe or estimate about/when this problem will be resolved ?
 
Thanks in advance.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πίστωσαν και εμένα τελικά 10 ευρώ αν και στο μειλ τους ειπα οτι έχασα περίπου 8 ευρώ και μου λέει ο τύπος από το support πάρε 10 να πιεις και ένα καφέ από εμένα!!  :confused:

Πολύ Large εκεί στην paypal! ...Μάλλον ταρίφα είναι το 10ρικο!

Πιθανως επιστρεφουν κατι λιγο παραπανω απ΄ το ποσο που φαινεται πως ''χαθηκε'' λογω μετατροπης, σε οποιον διαμαρτυρηθει, επικοινωνοντας μαζι τους.

Τωρα, εαν η επιστροφη ειναι για μια κ μοναδικη φορα, θα δειξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω την πατησα χθες με αγορα ταμπλετ αξιας 82 ευρω με χρεωσε περιπου 87 αφου μου μετετρεψε λιρες σε δολαρια ενω ειχα ευρω στην καρτα..Η καρτα ηταν MasterCard της revolut. Απο αυτους που τους επιστρεψανε τα επιπλεον εξοδα ειναι ευκολο να γραψετε τι ακριβως τους στειλατε και σας κανανε την επιστροφη και που το στελνουμε;;;Ευχαριστω εκ των προτερων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω τους τα ειχα ''ψάλλει'' (post #75) και τελικά δεν με χρεώσαν με έξτρα μετατροπή στην συναλλαγή που ήταν σε κατάσταση pending αλλά ούτε και  σε μια νέα πρόσφατη αγορά   :confused:    Το επιδιορθώσαν;

 

Δεκάρικο για καφέ όμως δεν μου επιστρέψαν  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε δική μου αγορά (από sportsdirect) σε GBP (ηθελημένα) χθες το βράδυ, άφησε κανονικά την κάρτα μου (N26) να κάνει τη συναλλαγματική μετατροπή σε EUR χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην κάρτα είχα ορίσει το "Bill me..." και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα νομίζω ότι εντοπίζεται στο ebay και μόνο τελικά και οι γενικότερες ανωμαλίες πιθανότατα στη Revolut από όσους τη χρησιμοποιείτε ακόμα. Ίσως και να το έφτιαξαν σε ό,τι αφορούσε το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ebay+paypal μάλλον είναι το πρόβλημα μιας και σ'εμένα το εμφάνισε με Ελληνική κάρτα.

Σε άλλη συναλλαγή με revolut και sportdirect το paypal άφησε την κάρτα να κάνει την μετατροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έκανα και εγώ τα παράπονα μου και μου πίστωσαν 20$ για οποιοδήποτε πρόβλημα με τις μετατροπές προκύψει στο μέλλον. Μάλλον θα πάει πολύ ακόμα. Επίσης μου είπε οτι μέσα απο το απλικέισον κάποιοι μπορούν να κάνουν αγορές απροβλημάτιστα.

 

Μόνο στο ebay έχω πρόβλημα εγώ. Σε άλλα site δεν κάνει μετατροπές το pp.

 

Και η απάντηση τους

 

Thank you for contacting PayPal regarding your query.

My name is Poliana and I am happy to help you today.

We are aware that some customers are having problem to choose the exchange rate.

Our technical department are working nonstop to fix it. At the moment some customers are able to choose the exchange rate when they are trying to complete the payment using the mobile application.

In order to cover any currency conversion in the future, I have credited 20.00USD on your PayPal account.

Please let me know if you need further assistance.

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...