Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Paypal χρησιμοποιεί πλέον αναγκαστικά τη δική του ισοτιμία στις μετατροπές συναλλάγματος


aiadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όμως δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά, μιας και ο αθέμιτος ανταγωνισμός διώκεται.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιείς revolut ή όποια άλλη δεν σε χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος.

Θα είχες παράδειγμα ένα 90 ευρώ στην τσέπη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ, αλλά την ίδια ισοτιμία δεν θα είχα χρεωθεί εαν έκανα τη μεταφορά από τον λογαρισμό μου της Alpha στην revolut? Εννοώ πάλι θα έχανα από την ισοτιμία απο εκεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά την ίδια ισοτιμία δεν θα είχα χρεωθεί εαν έκανα τη μεταφορά από τον λογαρισμό μου της Alpha στην revolut? Εννοώ πάλι θα έχανα από την ισοτιμία απο εκεί.. 

 

Η revolut δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος. Το μόνο που θα έχανες θα ήταν το 1 ευρώ του εμβάσματος, που σημαίνει ότι θα έχανες 2 με 3 ευρώ, μιας και το όριο των ελληνικών τραπεζών είναι 1000/ μήνα.

 

Εάν είχες n26 ή leupay επίσης θα είχες καλύτερη ισοτιμία από την τράπεζα σου και χωρίς έξοδα συναλλάγματος και θα κατέθετες τα χρήματα από διάφορους λογαριασμούς χωρίς να περιμένεις ένα τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά, μιας και ο αθέμιτος ανταγωνισμός διώκεται.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιείς revolut ή όποια άλλη δεν σε χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος.

Θα είχες παράδειγμα ένα 90 ευρώ στην τσέπη σου.

 

Ο "αθέμιτος ανταγωνισμός" διώκεται -λέμε τώρα...- ακριβώς γιατί είναι ...αθέμιτος! Δεν βγαίνει λοιπόν από αυτό συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά. Και όχι εγώ προσωπικά δεν είμαι υποστηρικτής της ελεύθερης αγοράς -όπως την εννοούν οι νεοφιλελέ τουλάχιστον-. Απλά σου παρουσιάζω πως έχουν τα πράγματα.

Η Revolut επίσης δεν χρεώνει καμία προμήθεια για μετατροπή. Ισοτιμίες Mastercard χρησιμοποιεί περίπου. Το όφελος που θα είχε αν την είχε χρησιμοποιήσει θα ήταν μικρό. Άσε που ΄θα ήταν από δύσκολο έως αδύνατο έτσι κι αλλιώς να τη χρησιμοποιήσει για τόσο μεγάλο ποσό, λόγω cc και ορίων που αυτή έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αθέμιτο ανταγωνισμό τον ανέφερα γιατί εκεί υπάγονται οι τακτικές, τιμές κάτω του κόστους ή εκπτώσεις 90%. Συνεπώς στην αισχροκέρδεια δεν υπάρχει κανένα όριο ή περιορισμός. Γι αυτό και δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά.

 

Όσων αφορά την revolut θα το λέω μέχρι να αλλάξει κάτι. Δίνει την καλύτερη ισοτιμία. Η mastercard που αναφέρεις δεν έχει σχέση. Τα χρήματα τα μετατρέπεις στην εφαρμογή που αυτή τι στιγμή τα 2.050 gbp είναι 2.399 ευρώ, σε αντίθεση με την leupay που τα δίνει 2.424 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φτιαξανε στο ebay...μολις παραγγειλα ενα μικροαντικειμενο απο Ασια

Πλεον δουλευει η επιλογη για χρεωση στο νομισμα του πωλητη απο το σχετικο μενου στο checkout χωρις να κανει τη μετατροπη το paypal με τις δικες του ληστρικες ισοτιμιες/προμηθειες.

 

 

 

Σε εμένα το θέμα έχει στρώσει και μου δίνει την επιλογή να κάνω  αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ισοτιμίας. 

 

Σε μένα εξακολουθεί να υφίσταται η ληστρική χρέωση του PayPal, όμως πληρώνω μέσω app του ebay χωρίς αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τηλεφώνησα στην τράπεζα και υπήρχε όριο αγορών στην κάρτα μου το οποίο η συγκεκριμένη συναλλαγή το ξεπερνούσε. Ζήτησα αύξηση ορίου και πραγματοποίησα επιτυχώς την αγορά!

 

Επειδή όμως έκανα την αγορά σε λίρες, βλέπω ότι η ισοτιμία παίζει πάρα πολύ. Πιο συγκεκριμένα:

2.050 λίρες ήταν η αγορά

2.513 ευρώ ήταν η ισοτιμία αν διάλεγα την ισοτιμία του PayPal

2.400 ευρώ είναι η ισοτιμία από το xe.com 

2.492 ευρώ χρεώθηκε η κάρτα μου με την ισοτιμία της τράπεζας (λύθηκε αυτό το θέμα που υπήρχε στο PayPal για αγορές από ebay που δεν σε άφηνε να επιλέξεις να χρησιμοποιηθεί η ισοτιμία της τράπεζας και αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσεις αυτή του ebay)

 

Δεν περίμενα να έχει τόσο κακή ισοτιμία η τράπεζα... Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά από αυτή που δίνουν τα website μετατροπών συναλλαγματος;

Η τιμή που βλέπεις στο xe είναι η ισοτιμία που υπάρχει εκείνη την στιγμή στις αγορές χωρίς να λαμβάνει υπόψιν τυχόν προμήθειες της τράπεζας σου. (στην Πειραιώς είναι 2% για νόμισμα εκτός EUR)

Ψάξε για "visa/mastercard rates" στο google ανάλογα την κάρτα σου, και εκεί θα δεις πόσο ακριβώς θα χρεωθείς στο μέλλον. 

 

 

Ευχαριστώ, αλλά την ίδια ισοτιμία δεν θα είχα χρεωθεί εαν έκανα τη μεταφορά από τον λογαρισμό μου της Alpha στην revolut? Εννοώ πάλι θα έχανα από την ισοτιμία απο εκεί.. 

 

Η revolut δεν έχει προμήθεια συναλλάγματος, άρα αφού θα έκανε εκείνη την μετατροπή θα γλίτωνες την προμήθεια της ελληνικής τράπεζας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά την ίδια ισοτιμία δεν θα είχα χρεωθεί εαν έκανα τη μεταφορά από τον λογαρισμό μου της Alpha στην revolut? Εννοώ πάλι θα έχανα από την ισοτιμία απο εκεί.. 

Αν μιλαγες πιο πριν θα ειχες τωρα 90€ στην τσεπη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά την ίδια ισοτιμία δεν θα είχα χρεωθεί εαν έκανα τη μεταφορά από τον λογαρισμό μου της Alpha στην revolut? Εννοώ πάλι θα έχανα από την ισοτιμία απο εκεί.. 

 

Δεν μπορούσες (ούτε εύκολα, ούτε αρκετά γρήγορα) να κάνεις 2500€ έμβασμα στη Revolut! Αφού υπάρχει μηνιαίο όριο 1000€ ανά άτομο για τα εμβάσματα! Και εφόσον είσαι σε θέση να βγάλεις και να δώσεις 2,5 χιλιάρικα για λάπτοπ το οποίο προφανώς είναι αρκετά ακριβότερο να το πάρεις από εδώ, δεν νομίζω να έχεις και ιδιαίτερο πρόβλημα για 40-50€. Η όποια σημερινή ισοτιμία μπορεί να είναι κάποια σήμερα εξάλλου και αύριο να γίνει δυσμενέστερη κατά πολύ περισσότερο από το όποιο όφελος της όποιας "μανούβρας". Έχουν κολλήσει και σου λένε τα ίδια και τα ίδια οι άλλοι και είμαστε και εκτός θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια στο AliExpress μπορω  να κανω αγορα  με την καρτα της Revolut ? γιατι εκανα μια δοκιμη και εγραψε---- Your issuer declined 

your payment .[ η αγορα ηταν 102 ευρω  και στην κατρα εχω 100 ευρω και 58 δολ .]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στο AliExpress μπορω  να κανω αγορα  με την καρτα της Revolut ? γιατι εκανα μια δοκιμη και εγραψε---- Your issuer declined 

your payment .[ η αγορα ηταν 102 ευρω  και στην κατρα εχω 100 ευρω και 58 δολ .]

 

 

το πες μονος σου... τι θες απο μας?

 

Και εισαι σε ασχετο τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ισοτιμία στο paypal.

Παλιά, οποιεσδήποτε αγορές έκανα σε άλλο νόμισμα εκτός ευρώ , όταν πατούσα πάνω σε ένα συγκεκριμένο transaction , μου έγραφε και ποιο είναι το αντίστοιχο ποσό που αφαιρέθηκε σε ευρώ.

Τώρα μου εμφανίζει μόνο το ποσό που αφαιρέθηκε στο νόμισμα αγοράς (πχ δολάριο αμερικής , λίρα κλπ).

Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ισοτιμία στο paypal.

Παλιά, οποιεσδήποτε αγορές έκανα σε άλλο νόμισμα εκτός ευρώ , όταν πατούσα πάνω σε ένα συγκεκριμένο transaction , μου έγραφε και ποιο είναι το αντίστοιχο ποσό που αφαιρέθηκε σε ευρώ.

Τώρα μου εμφανίζει μόνο το ποσό που αφαιρέθηκε στο νόμισμα αγοράς (πχ δολάριο αμερικής , λίρα κλπ).

Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

Το ποσό που αφαιρέθηκε σε ευρώ, σου το λένε οι κινήσεις της κάρτας σου. Εκεί μπορείς να το δεις πανεύκολα. Δεν το ξέρει το Paypal για το λόγο που σου είπε ο ppetr: γιατί δεν υφίσταται για το Paypal εφόσον του έχεις πει να χρεώνει στο νόμισμα που τιμολογεί ο πωλητής. Παλιότερα το έβλεπες γιατί προφανώς είχες επιλεγμένη την άλλη ρύθμιση στη συνδεδεμένη κάρτα σου.

 

Να το βαζεις να κανει την ισοτιμια το paypal, και οχι η καρτα σου

 

Η σωστή προτροπή θα ήταν να κοιτάξει τις κινήσεις της τράπεζας/κάρτας του. Όχι να γυρίσει στην ασύμφορη μετατροπή που κάνει το Paypal μόνο και μόνο για να βλέπει ένα νουμεράκι που δεν έχει καν έννοια να βλέπει κιόλας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...