Προς το περιεχόμενο

Netflix - Ελληνικοί υπότιτλοι


domus71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 965
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα είναι να βγαίνει κερδισμένος ο καταναλωτής και στην προκειμένη περίπτωση όλοι εμείς που αγοράσαμε τηλεόραση πριν μερικά χρόνια και βλέπουμε ότι υποστηρίζετε ακόμη ..... έστω και με μια εφαρμογή η οποία τα τελευταία 2 χρόνια έχει αναπτυχθεί πολύ.

Αποψή μου είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση η NETFLIX ανέλαβε ενεργό ρόλο πρώτα με την μετατροπή των υπότιτλων ώστε να δείχνουν και σε παλαιότερα μοντέλα και τώρα με αυτή τη κίνηση που ομολογουμένως εκτός από εμένα δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει καποιος άλλος. Ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί καινούριο ΘΕΜΑ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίπλεον κάτι που έπεσε στην αντίληψη μου είναι ότι πλέον όλο το περιβάλλον είναι το ίδιο όπως σε όλες τις υπόλοιπες συσκευές μου Apple TV , ps4 . Επίσης υπάρχει και να δυνατότητα για παράλειψη τυχόν εισαγωγής σε κάθε επεισόδιο . 

Επειδη δοκίμασα και σε ένα wd live media player εκεί η κατάσταση παραμένει ως έχει δυστυχώς και λίγο χειρότερα αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για ελληνικούς υπότιτλους καθόλου. Ούτε και κατά τη διάρκεια επεισοδίου ή ταινίας . Η μόνη επιλογή είναι στον ήχο εφόσον υπάρχει μεταγλωτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λογικά θα αναβαθμιστούν και άλλα μοντέλα τηλεοράσεων.

Ποιες όμως θα είναι αυτές και με ποια κριτήρια επιλέγονται τα μοντέλα που θα αναβαθμιστούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zillakarpen είπε

Επίπλεον κάτι που έπεσε στην αντίληψη μου είναι ότι πλέον όλο το περιβάλλον είναι το ίδιο όπως σε όλες τις υπόλοιπες συσκευές μου Apple TV , ps4 . Επίσης υπάρχει και να δυνατότητα για παράλειψη τυχόν εισαγωγής σε κάθε επεισόδιο . 

Επειδη δοκίμασα και σε ένα wd live media player εκεί η κατάσταση παραμένει ως έχει δυστυχώς και λίγο χειρότερα αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για ελληνικούς υπότιτλους καθόλου. Ούτε και κατά τη διάρκεια επεισοδίου ή ταινίας . Η μόνη επιλογή είναι στον ήχο εφόσον υπάρχει μεταγλωτιση.

Δυστυχώς τα μηχανάκια της WD είναι εντελώς ψόφια, και στις σελίδες τους είναι legacy χωρίς πιθανότητα κι ελπίδα αναβάθμισης... Νομίζω έτσι κι αλλιώς πως στις ROMs τους δεν γινόταν αναβάθμιση εφαρμογών μεμονωμένα αλλά μόνο με νέο FW. Γι αυτό κι εγώ πήγα σε ένα Kodi box με RPi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει τα player WD  είναι μοντέλο του 2008 και του 2009 είναι λογικό.. Αλλά τηλεοράσεις δύο και τριών χρονών δεν είναι δυνατόν να μην αναβαθμίζονται.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην LG LA620 του 2013 (webOS 04.28.17), όλα παίζουν κανονικά πλέον, ακόμα και η επιλογή για ελληνικούς υπότιτλους από το μενού (που και αυτό είναι στα ελληνικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε LG του 2015 πλέον όλα είναι ελληνικά ( περιγραφές κλπ )

Μέχρι πρότινος φόρτωνα αυτό που ήθελα να το δω από άλλη τηλεόραση του 18 και έπαιζε στην άλλη κανονικά. Σε όλες τις υπόλοιπες, αγγλικοί και τουρκικοί υπότιτλοι αποκλειστικά. Όποιος κι αν την έκανε, χρειαζόταν γιατί ήταν κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί και σε κάποιες samsung και κάποια περίπτωση σε panasonic. Το λέω όμως ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ αφού κάποιοι μπορεί να εννοούν την υποστήριξη των υποτίτλων με νέα κωδικοποίηση από το netflix και όχι την αναβάθμιση της εφαρμογής. Ελληνικό μενού. Ελληνικές περιλήψεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω έναν λογαριασμό στο netflix ο οποίος δημιουργήθηκε στην Σουηδία και τώρα που βρίσκομαι Ελλάδα δεν μου εμφανίζει σε κάποιες σειρές ελληνικούς υπότιτλους, ενώ σε άλλον λογαριασμό που τσέκαρα υπάρχουν. Η γλώσσα στο προφίλ μου είναι ρυθμισμένη στα ελληνικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μου εμφανιστούν οι ελληνικοί υπότιτλοι; (Να σημειώσω ότι το πρόβλημα αυτό γίνεται μόνο σε ορισμένες σειρές, ενώ σε άλλες μου εμφανίζονται κανονικά οι ελληνικοί υπότιτλοι.

 

Η πρώτη εικόνα είναι από τη σειρά the fall στον λογαριασμό μου, ενώ η δεύτερη από την ίδια σειρά στον λογαριασμό ενός φίλου

Screenshot_1.jpg

57121004_316210999041288_6640536721182162944_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...