Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή για gaming (1000 ευρώ)


elsaladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από αρκετά χρόνια και αφού ο αρκετά παλαιός υπολογιστής μου έκαψε διαδοχικά δύο κάρτες γραφικών στα δύο χρόνια, αποφάσισα επιτέλους να αγοράσω ένα νέο υπολογιστή. Θα ήθελα τη βοήθεια λοιπόν  για να φτιάξω ένα καλό μηχάνημα. Θα ήθελα όλα τα parts να τα πάρω από ένα κατάστημα για να μπορέσω να δώσω μία προκαταβολή και τα άλλα σε δόσεις.

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1000 ευρώ

Χρήση υπολογιστή : Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Όχι , (LG Flatron E2250V , 22'')

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Όλα από το ίδιο κατάστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Συναρμολόγηση από το κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Windows 10

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τις 2 συνθέσεις, καλύτερα να προτιμηθεί μια κάρτα απο το Skroutz. Η εγκατάσταση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο YouTube.

 

 

 

 

 

Κατά την γνώμη μου, καλύτερα να συμπεριληφθεί και μια οθόνη, μιας και η LG είναι παλιά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο συνθεσεις ειναι βουρδουλας  στο τι θα αγορασεις αυτη την περιοδο.Σε ενα μηνα βγαινουν οι καινουργιοι επεξεργαστες της ΑΜD και θεωρω πως,αν δεν ειναι μεγαλη αναγκη για αναβαθμιση,καλο θα ηταν να περιμενεις λιγο να δεις πως θα παιξουν οι τιμες και τι προσφερουν οι ΖΕΝ επεξεργαστες.Πιστευω αξιζει η αναμονη δεδομενου οτι πας για ολικη αναβαθμιση.

Αν βεβαια δεν κρατιεσαι η παραπανω συνθεση ειναι μια χαρα :D !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο συνθέσεις είναι εξαιρετικά κακό value for Money. Δεν φταίνε τόσο αυτοί που τις προτείνουν που προφανώς ερασιτέχνες και πολλές φορές απλά επαναλαμβάνουν συνθέσεις άλλων.

Το  κίτρινο μαγαζί είναι ότι χειρότερο. Με μερικά βιντεάκια στο youtube στήνεται μόνο του. Με επιλογή από άλλα καταστήματα παίρνεις καλύτερα κομμάτια... και από εξωτερικό χτυπάς δυνατό hardware. καλά τα 110€ win10 τι να σχολιάσει κανείς.

καλά την rx 470 με τα 8Gb τι να πει κανείς.... :lol: :lol: :lol:

ενδεικτικά η πρώτη σύνθεση βγαίνει 830€ από Γερμανία με μεταφορικά. Μετάφραση; 170€ κέρδος.

Δεν θα κάνω πρόταση αλλά το έχω ξαναπεί. Κανείς εδώ δεν πρέπει να ακούει προτεινόμενες συνθέσεις. Ακόμα και 10 χρ. γράφουν εδώ χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους.

 

 

Τέλος για το Ts. Δόσεις και τεχνολογία δεν είναι καλό deal. μάζεψε τα χρήματα. διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαραμίσεις μπόλικο χρήμα το οποίο δεν διαθέτεις. 1200 δλδ καθώς δεν θα στα δώσουν άτοκα φυσικά, δεν είναι λίγα. ΣΥμβουλέψου έναν επαγγελματία τεχνικό.

 

Bonus τι χρειάζεται ένα βασικό δυνατό Gaming pc μέχρι 1000αρικο. και αν μείνεις και σε 1080p μια χαρα 5ετια ΑΑΑ ultra 60fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις. Το λειτουργικό βγαίνει off από το budget.

Όσον αφορά το πως θα το πληρώσω αυτό είναι δικό μου θέμα :) εννοείται ότι θα πάει σε δόσεις ένα μικρό μέρος.

Δεν υπάρχει περίπτωση να το στήσω μόνος μου γιατί έχω επίγνωση της ασχετοσυνης μου.

Προτιμάω ελληνικό site για να έχω και το οποίο Support σε περίπτωση προβληματος.

 

Αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό με την αφαίρεση του λειτουργικού θα το εκτιμούσα να μου το κοινοποιουσατε :)

 

Και πάλι παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο συνθέσεις είναι εξαιρετικά κακό value for Money. Δεν φταίνε τόσο αυτοί που τις προτείνουν που προφανώς ερασιτέχνες και πολλές φορές απλά επαναλαμβάνουν συνθέσεις άλλων.

Το  κίτρινο μαγαζί είναι ότι χειρότερο. Με μερικά βιντεάκια στο youtube στήνεται μόνο του. Με επιλογή από άλλα καταστήματα παίρνεις καλύτερα κομμάτια... και από εξωτερικό χτυπάς δυνατό hardware. καλά τα 110€ win10 τι να σχολιάσει κανείς.

καλά την rx 470 με τα 8Gb τι να πει κανείς.... :lol: :lol: :lol:

ενδεικτικά η πρώτη σύνθεση βγαίνει 830€ από Γερμανία με μεταφορικά. Μετάφραση; 170€ κέρδος.

Δεν θα κάνω πρόταση αλλά το έχω ξαναπεί. Κανείς εδώ δεν πρέπει να ακούει προτεινόμενες συνθέσεις. Ακόμα και 10 χρ. γράφουν εδώ χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους.

 

 

Τέλος για το Ts. Δόσεις και τεχνολογία δεν είναι καλό deal. μάζεψε τα χρήματα. διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαραμίσεις μπόλικο χρήμα το οποίο δεν διαθέτεις. 1200 δλδ καθώς δεν θα στα δώσουν άτοκα φυσικά, δεν είναι λίγα. ΣΥμβουλέψου έναν επαγγελματία τεχνικό.

 

Bonus τι χρειάζεται ένα βασικό δυνατό Gaming pc μέχρι 1000αρικο. και αν μείνεις και σε 1080p μια χαρα 5ετια ΑΑΑ ultra 60fps

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Όλα από το ίδιο κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Συναρμολόγηση από το κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Windows 10

 

 

Γι'αυτο ειναι απο e-shop η συνθεση.Επισης εξηγησε πως η αγορα καρτας μπορει να γινει απο αλλο μαγαζι και να την βαλει μονος του.

 

Επιπλεον μπορει να μην θελει να μπλεξει με εξωτερικο. Οποτε ο,τι προταθηκε ειναι μεσα στο budget της ελληνικης αγορας.Το ο,τι ανακαλυψες μια 1070 στο 400 ευρω στο mindfactory και ενα 10χρονο μπορει να το κανει :P Mε τα παραπανω δεδομενα λοιπον μια rx 470 ηταν μια χαρα.Χωρις τα windows προφανως 1060 οπως διορθωθηκε.

 

Τελος το να λες ''Bonus τι χρειάζεται ένα βασικό δυνατό Gaming pc μέχρι 1000αρικο. και αν μείνεις και σε 1080p μια χαρα 5ετια ΑΑΑ ultra 60fps''  ειναι τουλαχιστον μπακαλιστικο γιατι δεν ξερεις τα αλματα της τεχνολογιας και δεν μπορεις να τα προβλεψεις. Ειδικα με 1000 στην Ελλαδα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από αρκετά χρόνια και αφού ο αρκετά παλαιός υπολογιστής μου έκαψε διαδοχικά δύο κάρτες γραφικών στα δύο χρόνια, αποφάσισα επιτέλους να αγοράσω ένα νέο υπολογιστή. Θα ήθελα τη βοήθεια λοιπόν  για να φτιάξω ένα καλό μηχάνημα. Θα ήθελα όλα τα parts να τα πάρω από ένα κατάστημα για να μπορέσω να δώσω μία προκαταβολή και τα άλλα σε δόσεις.

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1000 ευρώ

 

Χρήση υπολογιστή : Gaming

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Όχι , (LG Flatron E2250V , 22'')

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: Όχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα.

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Όλα από το ίδιο κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Συναρμολόγηση από το κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Windows 10

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

 

Καλημέρα. Πόσο παλιός είναι ο υπολογιστής; Άν μπορείς γράψε τα χαρακτηριστικά του.

Κρίσιμο ερώτημα έχεις πιστωτική; Πόσα χρήματα έχεις μαζέψει; Ποια παιχνίδια παίζεις συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο συνθέσεις είναι εξαιρετικά κακό value for Money. Δεν φταίνε τόσο αυτοί που τις προτείνουν που προφανώς ερασιτέχνες και πολλές φορές απλά επαναλαμβάνουν συνθέσεις άλλων.

Το κίτρινο μαγαζί είναι ότι χειρότερο. Με μερικά βιντεάκια στο youtube στήνεται μόνο του. Με επιλογή από άλλα καταστήματα παίρνεις καλύτερα κομμάτια... και από εξωτερικό χτυπάς δυνατό hardware. καλά τα 110€ win10 τι να σχολιάσει κανείς.

καλά την rx 470 με τα 8Gb τι να πει κανείς.... :lol: :lol: :lol:

ενδεικτικά η πρώτη σύνθεση βγαίνει 830€ από Γερμανία με μεταφορικά. Μετάφραση; 170€ κέρδος.

Δεν θα κάνω πρόταση αλλά το έχω ξαναπεί. Κανείς εδώ δεν πρέπει να ακούει προτεινόμενες συνθέσεις. Ακόμα και 10 χρ. γράφουν εδώ χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους.

 

 

Τέλος για το Ts. Δόσεις και τεχνολογία δεν είναι καλό deal. μάζεψε τα χρήματα. διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαραμίσεις μπόλικο χρήμα το οποίο δεν διαθέτεις. 1200 δλδ καθώς δεν θα στα δώσουν άτοκα φυσικά, δεν είναι λίγα. ΣΥμβουλέψου έναν επαγγελματία τεχνικό.

 

Bonus τι χρειάζεται ένα βασικό δυνατό Gaming pc μέχρι 1000αρικο. και αν μείνεις και σε 1080p μια χαρα 5ετια ΑΑΑ ultra 60fps

Γνώμη μου θα μπορούσες να γράψεις αυτά που θες χωρίς να προσβαλεις τα παιδιά που έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν αλλιώς εκτός από 2 με 3 άτομα όλοι οι άλλοι είτε θα παραμείνουν ερασιτέχνες είτε θα προτιμησουν να μην βοηθήσουν για να αποφύγουν το γιου χάρισμα.

 

Σχολίασε την σύνθεση και όχι το μαγαζί αν έχεις διορθώσεις, ο ts ζήτησε δόσεις και όλα από ένα μαγαζί, είναι σωστή η δική σου απάντηση που του λες να το φτιάξει μόνος του?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου θα μπορούσες να γράψεις αυτά που θες χωρίς να προσβαλεις τα παιδιά που έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν αλλιώς εκτός από 2 με 3 άτομα όλοι οι άλλοι είτε θα παραμείνουν ερασιτέχνες είτε θα προτιμησουν να μην βοηθήσουν για να αποφύγουν το γιου χάρισμα.

 

Σχολίασε την σύνθεση και όχι το μαγαζί αν έχεις διορθώσεις, ο ts ζήτησε δόσεις και όλα από ένα μαγαζί, είναι σωστή η δική σου απάντηση που του λες να το φτιάξει μόνος του?

εχω σχολιάσει πολλες φορές ευγενικά και μυαλό δεν βάζουν. επειδή κατα πρόσωπο ξέρω άτομα που προτείνουν εδω και πραγματικά δεν ξέρουν την τύφλα τους.... επίσης ο ts μπαίνει να πάρει συμβουλές και όχι να του χαιδέψουν τα αυτιά. Οπότε του λέω ξεκάθαρα τι τον συμφέρει να κάνει και όχι τι θέλει να κάνει. Ας μπει να πει "θέλω να πετάξω 1200 ευρώ γιατί δεν εχω τι να κάνω με δόσεις, να αρχίσω να στήνω pc αξιας 800€ με 400 € καπέλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ δεν έχουν όλοι την δυνατότητα όμως να δώσουν 1000ε με την μία, το να λες περίμενε να τα μαζέψεις σε ένα χρόνο για να γλυτωσεις 150ε, καλά κάνεις και το προτείνεις αλλά πως θα περιμένει ο άλλος 1 χρόνο? Θα προτιμήσει τις δόσεις και ας του βγουν 15ε παραπάνω τον μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σχολιάσει πολλες φορές ευγενικά και μυαλό δεν βάζουν. επειδή κατα πρόσωπο ξέρω άτομα που προτείνουν εδω και πραγματικά δεν ξέρουν την τύφλα τους.... επίσης ο ts μπαίνει να πάρει συμβουλές και όχι να του χαιδέψουν τα αυτιά. Οπότε του λέω ξεκάθαρα τι τον συμφέρει να κάνει και όχι τι θέλει να κάνει. Ας μπει να πει "θέλω να πετάξω 1200 ευρώ γιατί δεν εχω τι να κάνω με δόσεις, να αρχίσω να στήνω pc αξιας 800€ με 400 € καπέλο

Εσύ -καλά κάνεις- και προτείνεις τί πιστεύεις ότι συμφέρει τον ts, και οι άλλοι από την πλευρά τους προτείνουν κατά την άποψή τους τι συμφέρει τον ts. Γι'αυτό δεν υπάρχει περιθώριο μονάχα μιας απάντησης-αλλά όσων χρειάζεται, για να γίνουν εναλλακτικές προτάσεις, διορθώσεις, παρεμβάσεις όσον αφορά στις συνθέσεις. Αυτό όμως διαφέρει αρκετά από το να υποτιμάς την πρόταση μελών του forum και εν συνεχεία τους ίδιους που ''γνωρίζεις''-όπως γράφεις κατά πρόσωπο; Γνωρίζεις όσους κάνουμε συνθέσεις δηλαδή; Δεν νομίζω. Δεν γνωριζόμαστε. 

Όσον αφορά στο ''καπέλο'', άν ο άλλος επιθυμεί να πληρώσει με δόσεις-και τον βολεύει για δικούς του λόγους ή θέλει να συναρμολογηθεί από το κατάστημα το pc του, μπορείς να του προτείνεις μια εναλλακτική - αλλά όχι όμως να μειώνεις τις προτάσεις που έγιναν με βάση όσα ζητάει/και φυσικά όσα διαθέτει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πάει ο άλλος για 1000€ σύστημα ενώ δεν έχει σαν λογικός πρέπει να τον φρενάρεις διότι θα του βγει 1200 και με τα ελληνικά e-Shops θα πάρει hardware αξίας 800€ δλδ βάλτε λίγο να δουλέψει και δώστε ρεαλιστικές προτάσεις.... πάει ο άλλος να πηδήξει από το γκρεμό και ρωτάει τριχιά ή μεταξωτό σκοινί; και συ δίνεις προτάσεις για σκοινί. Όταν μαζέψει το χιλιάρικο και κάνει σωστή αγορά θα χαρεί τα υλικά του... Με την 22 άρα επίσης οθόνη που πάει ακριβώς; σαν να βάζεις 300άλογα σε κάρο... προφανώς συμβουλές θέλει και όχι πρόταση... μα επιτέλους δλδ σε Form είστε αντέξτε λίγο πίεση....

Δεν εχω προσωπικά με κανέναν. Εντονα συζητώ και απο κοντά. Δεν βγάζω εμπάθεια ούτε χαρακτηρίζω επι προσωπικού. Απλα κακές επιλογές βλέπω... και χαμένους ts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...