Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή για gaming (1000 ευρώ)


elsaladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

[...]

Ζήτησε 1000€ μηχάνημα και του προτείναμε σύνθεση κάτω των 1000€,σε κατάστημα που συναρμολογεί (όπως ήθελε)-δεν μπορώ να του επιβάλλω να το φτιάξει μόνος του αν δεν θέλει,με το ζόρι;- σε κατάστημα που μπορεί να πληρώσει με δόσεις - και πάλι δεν μπορώ να του επιβάλλω να τα δώσει σε μετρητά - και σε κατάστημα ελληνικό (απ'την στιγμή που δεν αναφέρει για εξωτερικό,σημαίνει πως δεν θέλει-και στο έγραψε επίσης). Και όχι, ΔΕΝ είναι κακές επιλογές. Δικαίωμά σου φυσικά να τις κρίνεις, αλλά δεν εμπεριέχουν κάτι αντικειμενικά υπερβολικό για gaming - ούτε π.χ.  i7 6700k, ούτε μητρική h170 ή z170 που δεν χρειάζονται, ούτε τροφοδοτικό 850w platinum, ούτε κουτί 150€. Για τα δεδομένα του e-shop λοιπόν (γιατί σε αυτή την βάση μιλάμε με τις προθέσεις που έδειξε ο ts), είναι vfm επιλογές οι παραπάνω. Αντικειμενικά ο 6500, το xfx, η 1060 π.χ. ή η 470 είναι vfm επιλογές για αυτό το budget.

Για την οθόνη-NAI, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θα ήταν καλό να κοιτάξει να αγοράσει μια καινούργια. Μπορεί να έχει σκοπό στο άμεσο μέλλον να το πράξει, όμως. Μπερδεύεις την προτροπή από την επιβολή σε κάποιον. Εσύ λοιπόν πως πρότεινες από το mindfactory την 1070 (ακόμη δηλαδή δυνατότερη κάρτα) για μια οθόνη σαν αυτή; Και μιας υλοποίησης όχι και τόσο διαδεδομένης; Για το τροφοδοτικό που προτείνεις; Tριών μόλις χρόνων εγγύηση για ένα σύστημα 1000ευρώ, ενώ με τα ίδια χρήματα υπάρχει το xfx-αξιόπιστο και με 5 χρόνια εγγύηση; Αυτές είναι ''σοφές'' επιλογές, θεωρείς; Θα σου άρεσε να σε κρίνουν με τον τρόπο που το κάνεις αντίστοιχα εσύ; Τέλος πάντων, ξέχνα το.

Ας μην συνεχιστεί, όσοι διαβάζουν κρίνουν. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πάει ο άλλος για 1000€ σύστημα ενώ δεν έχει σαν λογικός πρέπει να τον φρενάρεις διότι θα του βγει 1200 και με τα ελληνικά e-Shops θα πάρει hardware αξίας 800€ δλδ βάλτε λίγο να δουλέψει και δώστε ρεαλιστικές προτάσεις.... πάει ο άλλος να πηδήξει από το γκρεμό και ρωτάει τριχιά ή μεταξωτό σκοινί; και συ δίνεις προτάσεις για σκοινί. Όταν μαζέψει το χιλιάρικο και κάνει σωστή αγορά θα χαρεί τα υλικά του... Με την 22 άρα επίσης οθόνη που πάει ακριβώς; σαν να βάζεις 300άλογα σε κάρο... προφανώς συμβουλές θέλει και όχι πρόταση... μα επιτέλους δλδ σε Form είστε αντέξτε λίγο πίεση....

Δεν εχω προσωπικά με κανέναν. Εντονα συζητώ και απο κοντά. Δεν βγάζω εμπάθεια ούτε χαρακτηρίζω επι προσωπικού. Απλα κακές επιλογές βλέπω... και χαμένους ts

Το μονο κακο ειναι οτι προτεινουν κλειδωμενο επεξεργαστη σε gaming pc, ενω με 30 ευρω παραπανω παιρνεις ξεκλειδωτο, οπου αργοτερα θα μπορεις να τον ανεβασεις αλλο  1ghz και να εχεις μια ανασα σε παιχνιδια που την χρειαζονται.

 Τωρα, το εισαι τεχνικος οπως λες και κρινεις τις αγορες με δοσεις,εαν εισαι τεχνικος υπολογιστων προφανως δουλευεις σε μαγαζι που δεν κανει δοσεις, η εχεις δικο σου που κανει το ιδιο.Το παλικαρι θελει ΤΩΡΑ υπολογιστη που κανει 1000 ευρω, ενω δεν τα εχει και μπορει να πληρωνει απο το εισοδημα του  50-70 η παραπανω ευρω  το μηνα.Οσες φορες προσπαθησα να μαζεψω χρηματα, παντα κατι γινοταν και τα ετοιμα μεχρι εκεινη την στιγμη φευγανε.Οι αγορες με δοσεις(σπιτι-αυτοκινητο-υπολογιστης κ.α)εαν εχεις σωστη διαχειρηση ειναι οτι καλυτερο.Μαλιστα υπαρχουν περιπτωσεις που θελω κατι, ας πουμε στα 1200 ευρω και εαν εινα ατοκα η με πολυ μικρη επιβαρυνση, το παιρνω με 12 δοσεις των 100 και δεν δινω ζεστα 1200, παντελονατα-συρταρατα-τραπεζατα και ας. τα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μια σημείωση εδώ ότι ο ξεκλείδωτος επεξεργαστής δεν είναι μόνο 30 ευρώ επάνω γιατί θέλει και 30-40 ευρώ για μια καλή αερόψύκτρα καθότι έρχεται χωρίς ψύκτρα. Να μου πεις και στον κλειδωμένο μπορεί να βάλει καλύτερη ψύκτρα από την μαμά κάποιος για λίγο καλύτερη απόδοση και αρκετά λιγότερο θόρυβο...όμως μπορεί να μείνει και με την μαμά...Εγώ έχω επεξεργαστή 10 χρονών με την μαμά επάνω και κάθε χρόνο αλλάζω πάστα...την παλεύει μια χαρά χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο (Core 2 E6600 αρχαίος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις. Το λειτουργικό βγαίνει off από το budget.

Όσον αφορά το πως θα το πληρώσω αυτό είναι δικό μου θέμα :) εννοείται ότι θα πάει σε δόσεις ένα μικρό μέρος.

Δεν υπάρχει περίπτωση να το στήσω μόνος μου γιατί έχω επίγνωση της ασχετοσυνης μου.

Προτιμάω ελληνικό site για να έχω και το οποίο Support σε περίπτωση προβληματος.

 

Αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό με την αφαίρεση του λειτουργικού θα το εκτιμούσα να μου το κοινοποιουσατε :)

 

Και πάλι παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

πολυ καλα κανεις και δεν το στηνεις μονος σου πολλα μπορουν να πανε στραβα οπως πχ να στραβωσουν πινακια της μητρικης μην ακους το καθε πικραμενο εδω μεσα

εγω εχω 5 10 γνωσεις αλλα το συστημα της υπογραφης επειδη εδωσα πολλα το αφησα να το κανει το καταστημα μονο τη καρτα γραφικων και τους δισκους εβαλα δεν εινια να παιζεις με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλα κανεις και δεν το στηνεις μονος σου πολλα μπορουν να πανε στραβα οπως πχ να στραβωσουν πινακια της μητρικης μην ακους το καθε πικραμενο εδω μεσα

εγω εχω 5 10 γνωσεις αλλα το συστημα της υπογραφης επειδη εδωσα πολλα το αφησα να το κανει το καταστημα μονο τη καρτα γραφικων και τους δισκους εβαλα δεν εινια να παιζεις με αυτα

ναι γιατί θα το βαράς με σφυρί και είσαι ανίκανος να βάλεις απαλά μια cpu μέσα στο socket τις μητρικής.... πικραμένος καλύτερα απο ανίκανος.... Αγαπητέ το ότι εσύ δεν είσαι ικανός να βάλεις τα componets σωστά δεν είναι όλοι έτσι.... πάνω απο 30 pc συναρμολογημένα  χωρίς κανένα πρόβλημα.... έχει και manual... να αυτά τα βιβλιαράκια.... για τους πικραμένους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί θα το βαράς με σφυρί και είσαι ανίκανος να βάλεις απαλά μια cpu μέσα στο socket τις μητρικής.... πικραμένος καλύτερα απο ανίκανος.... Αγαπητέ το ότι εσύ δεν είσαι ικανός να βάλεις τα componets σωστά δεν είναι όλοι έτσι.... πάνω απο 30 pc συναρμολογημένα  χωρίς κανένα πρόβλημα.... έχει και manual... να αυτά τα βιβλιαράκια.... για τους πικραμένους

μετρα ρε φιλε ποσα ατομα ανοιγουν θεμα επειδη ανοιξαν για καθαρισμα η για παστα λαπτοπ η σταθερους αβερτα και δημιουργηθηκε προβλημα ασε να σου πω εγω, καθε μερα

οχι φιλε μου δεν ειναι ολοι ικανοι ουτε αξιζει και το ρισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού βγάλετε τα κοντάρια ρωτήστε λίγο τον εξαφανισμένο ts άν έχει πιστωτική για την αγορά του με δόσεις, γιατί αν δεν έχει, η μόνη του επιλογή είναι ο δοσοκωτσόβολας και αυτό άν και εφόσον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζουμε κοντάρια.... Εντονη κουβέντα γίνεται. δεν είναι επι προσωπικού φυσικά... Διαφωνούμε έντονα απλά. Καλα ναι ο ts εριξε το ποστ και αφησε εμας να "μαλωνουμε"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου θα μπορούσες να γράψεις αυτά που θες χωρίς να προσβαλεις τα παιδιά που έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν αλλιώς εκτός από 2 με 3 άτομα όλοι οι άλλοι είτε θα παραμείνουν ερασιτέχνες είτε θα προτιμησουν να μην βοηθήσουν για να αποφύγουν το γιου χάρισμα.

 

Σχολίασε την σύνθεση και όχι το μαγαζί αν έχεις διορθώσεις, ο ts ζήτησε δόσεις και όλα από ένα μαγαζί, είναι σωστή η δική σου απάντηση που του λες να το φτιάξει μόνος του?

και μετα ο TS θα ρθει εδω να κλαιγεται οτι του χαλασε το pc και το e-shop του το βγαλε εκτος εγγυησης γιατι ειχε παρει υγρασια η γιατι ειχε στραβωσει τα πινακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώσουμε το θέμα των δόσεων. Ναι έχω πιστωτική. Σκοπό έχω να δώσω 600 ευρώ προκαταβολή και να το σπάσω το υπόλοιπο σε 4 δόσεις.

 

Οθόνη δεν έχω σκοπό να αλλάξω προς το παρόν και τα παιχνίδια που παίζω επειδή ρώτησε κάποιος είναι τα :

 

1) World of tanks

2) World of warships

3) Dark souls 3 ( το οποίο στο χαλασμένο pc δεν έτρεχε)

4) For honor (όταν βγει)

 

Ούτε εμένα με τρελαίνει το eshop αλλά δε βλέπω να υπάρχει άλλη ορατή λύση με βάση αυτά που ζητάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

Στη θέση σου θα έπαιρνα τη σύνθεση που σου έκανε ο jeandoumpier με αυτή τη μητρική έναντι της bazooka .

Άν δώσεις κάτι παραπάνω, πας σε καλύτερο κουτί και 16gb ram.

Τέλος άν έχεις κάποιο γνωστό που μπορεί να σου βάλει την κάρτα και τα drivers, βλέπεις αυτά που σου πρότεινε ο cpttony απο skroutz όπως επίσης και αυτή αγνοώντας το φθηνότερο μαγαζί ή επιλέγοντάς το με δική σου ευθύνη.(βλέπε σχόλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει και το Πλαίσιο που στον συναρμολογεί και στον στέλνει έτοιμο. Έφτιαξα αυτές τις μέρες ένα παρόμοιο μηχάνημα, λίγο καλύτερο από αυτό που προτείνουν τα παιδιά. 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να βρεις μια μητρική με το Ζ170 intel chipset πάνω που ταιριάζει πιο πολύ σε gaming μηχάνημα. Το Β150 είναι πιο πολύ για business αν κι έχουν βγει και κάποιες gaming εκδόσεις. 

Ο 6500 επεξεργαστής είναι πολύ καλός κι ας είναι κλειδωμένος. Τον HDD δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί στον προτείνουν. Πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να τα δώσεις για καλύτερη μητρική να έχεις γερή βάση. 

 

Το Dark Souls είναι κόλλημα γερό. Προς το παρόν παίζω το 2 στο PS3 μιας και το έχω ξεκινήσει και είμαι στο 45%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το Πλαίσιο που στον συναρμολογεί και στον στέλνει έτοιμο. Έφτιαξα αυτές τις μέρες ένα παρόμοιο μηχάνημα, λίγο καλύτερο από αυτό που προτείνουν τα παιδιά. 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να βρεις μια μητρική με το Ζ170 intel chipset πάνω που ταιριάζει πιο πολύ σε gaming μηχάνημα. Το Β150 είναι πιο πολύ για business αν κι έχουν βγει και κάποιες gaming εκδόσεις. 

Ο 6500 επεξεργαστής είναι πολύ καλός κι ας είναι κλειδωμένος. Τον HDD δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί στον προτείνουν. Πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να τα δώσεις για καλύτερη μητρική να έχεις γερή βάση. 

 

Το Dark Souls είναι κόλλημα γερό. Προς το παρόν παίζω το 2 στο PS3 μιας και το έχω ξεκινήσει και είμαι στο 45%.

Το πλαίσιο είναι πάμφθηνο μου είχε διαφύγει και έχει επίσης απίστευτη ποικιλία.

Σίγουρα τα παλικάρια εκεί έχουν γνώση και φυσικά δεν νοείται gaming μηχάνημα χωρίς z μητρική πολύ σωστά στα είπαν. Β150 μπλιάχ. hdd χαζομάρα ποιος ο λόγος να έχουμε storage τα έχουμε όλα στον ssd  κι άν χαλάσει δε μας νοιάζει που θα χαθούν όλα νέοι είμαστε πάμε γι'άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...