Προς το περιεχόμενο

Έχετε παράξενες φοβίες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μετρό/ηλεκτρικό φοβάμαι ότι θα του στρίψει κανενός και θα έρθει έτσι στο άκυρο από πίσω να με σπρώξει μέσα στις ράγες όπως έρχεται το τρένο, γι αυτό συνήθως κολλάω πίσω στο τοίχο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι το απόλυτο σκοτάδι, θέλω μια λάμπα ανοιχτή.

Δεν βγάζω το πόδι έξω από την κουβέρτα το βράδυ γιατί νομίζω ότι θα μου το αγγίξει κάποιο χέρι και θα μείνω στον τόπο.

Μόλις κάνει σεισμό, τρέμω μαζί με τα έπιπλα για κάποιον λόγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι τρέλα τα ζομπι αν και ξέρω πως δεν υπάρχουν αν είμαι σε τίποτα περίεργα μέρη και μου πούν για ζομπι κλανω πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμενα με επιασε μια φοβια τωρα που έμαθα οτι υπάρχουν καποιοι με πολλα χρήματα πανω τυος

ααχαχαχ καλά μην φανταστείς.

 

όταν λέω εγώ πολλά χρήματα εννοώ 50€ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα κατι που με ενδιεφερε και μου εκανε εντυπωση οτι στην κινα κορεα και ιαπωνια εχουν πολλοι την.. Τετραφοβια!

Φοβουνται τον αριθμο 4 γιατι στη διαλεκτο/γλωσσα τους αν προφερεις με αλλο τονο το 4 η λεξη που θα βγει σημαινει πεθαινω. Οπως εμεις λεμε πχ σηκω ρημα η συκο φρουτο.

Πολλα κτηρια δεν εχουν τεταρτο οροφο , οσων αφορα βεβαια την αναγραφη του στο ανσασερ κλπ. Επισης για τον ιδιο λογο η Nokia ποτε δεν εβγαλε μοντελο σειρας 4000. Οσα δε, κινητα αναγραφουν στο μοντελο τους τον αριθμο 4, τεινουν να πουλιουνται φθηνοτερα. Τι μαθαινει κανεις..

Εμενα περισσότερο με φοβιζουν τα threads σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα κατι που με ενδιεφερε και μου εκανε εντυπωση οτι στην κινα κορεα και ιαπωνια εχουν πολλοι την.. Τετραφοβια!

Φοβουνται τον αριθμο 4 γιατι στη διαλεκτο/γλωσσα τους αν προφερεις με αλλο τονο το 4 η λεξη που θα βγει σημαινει πεθαινω. Οπως εμεις λεμε πχ σηκω ρημα η συκο φρουτο.

Πολλα κτηρια δεν εχουν τεταρτο οροφο , οσων αφορα βεβαια την αναγραφη του στο ανσασερ κλπ. Επισης για τον ιδιο λογο η Nokia ποτε δεν εβγαλε μοντελο σειρας 4000. Οσα δε, κινητα αναγραφουν στο μοντελο τους τον αριθμο 4, τεινουν να πουλιουνται φθηνοτερα. Τι μαθαινει κανεις..

Tι πες τωρα, το 4 ήταν από πάντα ο αγαπημένος μου αριθμος , τον λατρευω χωρίς να ξέρω το γιατί !

Επίσης το 40 και το 44 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που στα κινέζικα (μάνταριν) είναι λίγο βλακεία καθώς η προφορά είναι διαφορετική (4 τόνος ο αριθμός, 3 ο θάνατος)...

Στα ιαπωνικά/κορεατικα είναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι το απόλυτο σκοτάδι, θέλω μια λάμπα ανοιχτή.

Δεν βγάζω το πόδι έξω από την κουβέρτα το βράδυ γιατί νομίζω ότι θα μου το αγγίξει κάποιο χέρι και θα μείνω στον τόπο.

Μόλις κάνει σεισμό, τρέμω μαζί με τα έπιπλα για κάποιον λόγο.

μια λαικη παραδοση νομιζω στην ελλαδα αλλα δεν θυμαμαι ακριβως λεει οτι δεν πρεπει να αφηνεις χερια η ποδια εξω απο το παπλωμα γιατι θα σε αρπαξει η μαγισα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του ότι έχω ξεχάσει πολλά πράγματα από την παιδικη/εφηβικη ηλικια μου ενώ διαφοροι φιλοι μου θυμούνται καποιες οραγματικα ωραιες στιγμες που έχουμε περασει, θα έλεγα ότι πλέον λόγω του ότι ένα δικο μου ατομο δεν είναι πια μαζι μου, ο μεγαλύτερος φοβος μου είναι να μην ξεχάσω.

 

Να μην σβησουν μελλοντικα αναμνησεις των προηγούμενων ετων που έχω μαζι του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι απο εμας δεν εχουμε κατσει σε καγγελο υψους ενος μετρου περιπου οπου κρατιωμαστε και με τα δυο χερια για ισορροπια και με τα ποδια βαζουμε αντισταση πχ. Και απο κατω υπαρχει το πατωμα της αυλης. Σιγα το πραγμα.

 

Εχω δει τυπο σε παρτυ δευτερας λυκειου οταν ημουν ,να καθετε ετσι σε καγκελο ταρατσας τριοροφου σπιτιου, απο την μια πλευρα να γινεται το παρτι και απο την αλλη το χαος... Και ηταν και βραδυ. Το παιδι που εκανε το παρτι του ειπε να φυγει απο εκει.

Μετα απο τοσα χρονια οταν κανω αυτη τη σκεψη μου κοβονται ακομα τα ποδια. Τρομαζω στο ενδεχομενο να ειχε χασει την ισορροπια και να ειχε πεσει, ακομα και που ξερω οτι πχ εγω αν καθομουν ετσι σε καγγελο και απο κατω μου ηταν μονο το πατωμα κα απο τις δυο πλευρες, δεν θα επεφτα.

 

Επισης φοβαμαι οταν βγαινω στο μπαλκονι ενος σπιτιου και βλεπω τις κολονες της δεη να ειναι πιο κατω απο εμενα. Αν ειναι στο υψος μου η πιο πανω δεν εχω υψοφοβια.

 

Αυτο με τα φυκια στη θαλασσα και τον πυθμενα το εχω και εγω, αλλα δεν ξερω αν θα το ειχα αν δεν εβλεπα συγκεκριμενες ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι απο εμας δεν εχουμε κατσει σε καγγελο υψους ενος μετρου περιπου οπου κρατιωμαστε και με τα δυο χερια για ισορροπια και με τα ποδια βαζουμε αντισταση πχ. Και απο κατω υπαρχει το πατωμα της αυλης. Σιγα το πραγμα.

 

Εχω δει τυπο σε παρτυ δευτερας λυκειου οταν ημουν ,να καθετε ετσι σε καγκελο ταρατσας τριοροφου σπιτιου, απο την μια πλευρα να γινεται το παρτι και απο την αλλη το χαος... Και ηταν και βραδυ. Το παιδι που εκανε το παρτι του ειπε να φυγει απο εκει.

Μετα απο τοσα χρονια οταν κανω αυτη τη σκεψη μου κοβονται ακομα τα ποδια. Τρομαζω στο ενδεχομενο να ειχε χασει την ισορροπια και να ειχε πεσει, ακομα και που ξερω οτι πχ εγω αν καθομουν ετσι σε καγγελο και απο κατω μου ηταν μονο το πατωμα κα απο τις δυο πλευρες, δεν θα επεφτα.

 

Επισης φοβαμαι οταν βγαινω στο μπαλκονι ενος σπιτιου και βλεπω τις κολονες της δεη να ειναι πιο κατω απο εμενα. Αν ειναι στο υψος μου η πιο πανω δεν εχω υψοφοβια.

 

Αυτο με τα φυκια στη θαλασσα και τον πυθμενα το εχω και εγω, αλλα δεν ξερω αν θα το ειχα αν δεν εβλεπα συγκεκριμενες ταινιες.

Εννοειται πως δε μπορώ να βλέπω να καθονται πολύ στην ακρη σε καγκελα ή πεζούλια και από κατω το χάος... Περιέργως με πιάνει τρόμος για τους άλλους όχι για μένα.

 

Για τον πυθμένα, δεν εχω δει θρίλερ με τέρατα κλπ., απλά νομίζω φταίει που με ανατρίχιαζε η γλίτσα όταν σου χαιδεύουν τα φυκια τα πόδια από παιδί, είναι εφιαλτική αίσθηση. Και η ιδέα οτι στα βράχια καραδοκεί κάποιο καμουφλαρισμένο ψάρι που θα με τσιμπήσει με την πρωτη ευκαιρία (σκορπινα νομίζω λεγεται; το χα διαβάσει σε παιδικό βιβλίο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υψοφοβία. Για παράδειγμα στον εργοστάσιο που έχω φύλαξη, έχει σκάλες μεταλικές με τρύπες σε ύψος 30-35 μέτρα. Εκεί όταν κοιτάω κάτω στο κενό κόβονται τα πόδια μου. Παρόλα αυτά δε φοβάμαι να μπω σε αεροπλάνο.

 

Δε μπορώ να κολυμπάω ενώ ο βυθός είναι σκοτεινός. Δε με φοβίζει το βάθος αλλά θέλω το νερό να είναι διάφανο για να βλέπω κάτω.

 

Όταν οδηγάω τη μηχανή, φοβάμαι μήπως σπάσει η αλυσίδα και γυρίσει πάνω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...