Προς το περιεχόμενο

Κολλάει το VirtualBox


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

 

Έχω Ubuntu 16.10 και ένα virtualbox με windows 10 που έκανα import από το παλιό μου λάπτοπ. Όταν ανοίγω την εικονική μηχανή κολλάει αρκετά, μετά από λίγο είναι οκ αλλά μερικές στιγμές μπορεί να φάει κάτι κολλήματα. Με το παλιό μου λάπτοπ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα και ας ήταν λάπτοπ 6 χρονών. Όπως είπα και πιο πάνω το virtualbox το έκανα import και δεν έχω πειράξει τπτ. 

 

Υ.Γ. το παλιό λάπτοπ έτρεχε Ubuntu gnome 16.10 και Kubuntu  16.10

 

Y.Γ. έχω κάνει εγκατάσταση τα guest additions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νέο λάπτοπ έχει i5-72000U, 8gb ram, Kingston SSD και geforce 940mx. Αυτό μετα cores πως το κάνω; Σε τι θα με βοηθήσει;

Βλέπω υποστηρίζει και vt-x και vt-d.. μήπως πρέπει να τα ενεργοποιήσεις απο το BIOS? (το vt-d έστω).  Αυτό με τα cores το ρυθμίζεις μέσα απο το virtualbox με δεξί click πάνω στα windows και settings -> processor. Σε συγκεκριμένους CPU βοηθάει: http://www.mihaimatei.com/virtualbox-performance-issues-multiple-cpu-cores/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bios δεν μου έχει τέτοια επιλογή

ναι λογικά δεν σου κολάει απο αυτό, απλά το είπα σαν επιπλέον τσεκ. Λογικά το πρόβλημα απο τα cores δημιουργείται. Το δοκίμασες? 10 δευτερόλεπτα υπόθεση ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω υποστηρίζει και vt-x και vt-d.. μήπως πρέπει να τα ενεργοποιήσεις απο το BIOS? (το vt-d έστω).  Αυτό με τα cores το ρυθμίζεις μέσα απο το virtualbox με δεξί click πάνω στα windows και settings -> processor. Σε συγκεκριμένους CPU βοηθάει: http://www.mihaimatei.com/virtualbox-performance-issues-multiple-cpu-cores/

 από ότι διαβάζω αυτό λέει για κολλήματα στο guest os, τα περισσότερα κολλήματα τα εχω στο host os.

 

Τι settings έχεις δώσει στο vm?

έχω δώσει 5 από τα 8 gb ram, επεξεργαστή έχω δώσει 1 με 100% όριο εκτέλεσης. Γενικά το μόνο που έχω πειράξει σε θέμα "hardware" είναι η μνήμη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σήμερα άνοιξα το παλιό μου λάπτοπ και έτρεξα το virtualbox και htop 

παλιό λάπτοπ: επεξεργαστές και ram full(5gb guest, 3gb host), κανένα κόλλημα 

νέο λάπτοπ: επεξεργαστές και ram full(4gb guest, 4gb host), κάθε μερικά λεπτά θα παγώσει το σύστημα για μερικά λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από πολλές ώρες ψάξιμο νομίζω βρήκα την λύση....

 

Έκανα εγκατάσταση το Vmware Player και μετέφερα την εικονική μηχανή εκεί, όταν το άνοιξα για πρώτη φορά μου είπε ότι δεν έχω αρκετό χώρο στον σκληρό μου και έπρεπε να ελευθερώσω 700 ΜΒ, ενώ είχα 5-8 GB ελεύθερα. Μετέφερα και την εικονική μηχανή του vmware και του virtualbox στον άλλο σκληρό μου που έχει χώρο. Μέχρι στιγμής όλα φαίνονται να είναι μια χαρά. 

 

Λέτε να παίζει ρόλο που τώρα οι εικονικές μηχανές είναι σε HDD και όχι σε SSD; Θα είναι πιο αργές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...