Προς το περιεχόμενο

Διαφορα καταναλωσης ρευματος λαπτοπ - σταθερου


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι η διαφορα τους σε καταναλωση ρευματος ;  Ας πουμε ενος  υπολογιστη 4πυρηνου 6 γεννεας ιντελ με ενα λαπτοπ ι5 αντιστοιχης εκδοσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι CPU στα λάπτοπ ειναι χαμηλής κατανάλωσης συνήθως από 45w και κάτω.Ενω στα κανονικά σταθερά PC είναι περισσότερα τα Watt.

Αλλά για περισσότερη ακρίβεια πες συγκεκριμενα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τυπικό λάπτοπ έχει μέγιστη κατανάλωση 100-150 Watt.

 

Σε ένα τυπικό σταθερό τα 100-150 είναι η ελάχιστη κατανάλωση

Με βατομετρο αναθεμα αν ειδα πανω απο 75-80 στο λαπτοπ της υπογραφης. Τα πιο απλα (i5 πχ) χωρις egpu καπου στα 40-45.

 

Ο σταθερος απο την αλλη idle 120-150 και load 500-600. Χεσε μεσα. Αν σε νοιαζει η καταναλωση και δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις, παρε λαπτοπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής (λ.χ. λαπτοπ) με κατανάλωση 100W για 8 ώρες την ημέρα: 0.8kWh*0.15*30=  3.6€/μήνα

Ένας σταθερός υπολογιστής με κατανάλωση 500W για 8 ώρες την ημέρα: 0.8kWh*0.15*30=        18€/μήνα (και το παραφούσκωσα)

 

Εν τέλη όμως περισσότερη κατανάλωση --> περισσότερη υπολογιστική ισχύς --> κάνεις τη δουλειά σου πιό γρήγορα/εύκολα αποδοτικά

 

Και δεδομένου ότι οι μοντέρνοι υπολογιστές έχουν ελάχιστη κατανάλωση σε αναμονή, δεν χρειάζεται καν να σε νοιάζει.

Η κατανάλωση μετράει κυρίως για datacenters, υπερυπολογιστές και ίσως για μεγάλα workstations που τρέχουν 24/7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής (λ.χ. λαπτοπ) με κατανάλωση 100W για 8 ώρες την ημέρα: 0.8kWh*0.15*30=  3.6€/μήνα

Ένας σταθερός υπολογιστής με κατανάλωση 500W για 8 ώρες την ημέρα: 0.8kWh*0.15*30=        18€/μήνα (και το παραφούσκωσα)

 

Εν τέλη όμως περισσότερη κατανάλωση --> περισσότερη υπολογιστική ισχύς --> κάνεις τη δουλειά σου πιό γρήγορα/εύκολα αποδοτικά

 

Και δεδομένου ότι οι μοντέρνοι υπολογιστές έχουν ελάχιστη κατανάλωση σε αναμονή, δεν χρειάζεται καν να σε νοιάζει.

Η κατανάλωση μετράει κυρίως για datacenters, υπερυπολογιστές και ίσως για μεγάλα workstations που τρέχουν 24/7.

Και σε idle έχουν διαφορά κατανάλωσης και σε performance/watt τα λάπτοπ υπερέχουν ξεκάθαρα.

 

Πχ ο (μέχρι πρώτινος) τοπ 4πύρηνος i7 σε σταθερό (6700K) έχει 91watt tdp και ο τόπ σε λάπτοπ (6970HQ) έχει κάτω απο την μισή κατανάλωση (45watt) και μόλις ~20% λιγότερη ισχύ.

 

Αυτό γίνεται γιατί για λάπτοπ επιλέγονται parts με πολύ χαμηλότερο leakage ;)

 

Φυσικά αν θες πας σε 6700T κτλ, με παρόμοια κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το διάβασα και αυτό. Επιλογή ανάμεσα σε σταθερό / φορητό με βάση την κατανάλωση!!!!

Και μετά αναρωτιέμαι που βαδιζουμε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το διάβασα και αυτό. Επιλογή ανάμεσα σε σταθερό / φορητό με βάση την κατανάλωση!!!!

Και μετά αναρωτιέμαι που βαδιζουμε :(

Προφανως θα αναφερεται εαν μπορει να κανει ακριβως την ιδια δουλεια και με τους 2.Ας πουμε δουλειες γραφειου.Δεν βρισκω καπου το παραξενο να επιλεξει τον λιγοτερο ενεργοβορο. Ειδικα εαν:

Πληρωνει τον λογαριασμο ο ιδιος και οχι ο μπαμπας.

Δεν ειναι δημοσιος υπαλληλος με σιγουρο εισοδημα στο τελος του μηνα.

Εχει εικονομικη δυσπραγια, και κυνηγαει τους πελατες με το τουφεκι.Οποτε καθε μειωση εξοδων καλοδεχουμενη.

Και τελος κατι που κανουν λαθος οι περισσοτεροι.Δεν ειναι απλως οι Kwh επι την τιμη.Ετσι παραμυθιαζουν και τα μαγαζια για τις ηλεκτρικες σομπες και μετα ερχονται τα 500αρικα στο τετραμηνο.Αλλα οσο πιο πολλα kwh  στο συνολο, τοσο πιο πολυ αυξανενται το κοστος τις kwh γιατι παιρνας σε αλλη κλιμακα.Αλλαζουν και οι ρυθμιζομενες χρεωσεις, που αυξανονται αναλογικα και αυτες+  που πανε επι των kwh.+ τα δημοτικα τελη+ ενα σωρο Κινεζικα.Ερχεται μετα και το ΦΠΑ  και αντε γεια.Αλλο 13% ΦΠΑ στα 50 ευρω, αλλο στα στα 600%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το διάβασα και αυτό. Επιλογή ανάμεσα σε σταθερό / φορητό με βάση την κατανάλωση!!!!

Και μετά αναρωτιέμαι που βαδιζουμε :(

πρέπει να βαδιζουμε σε ένα πιο ενεργειακα σωστό μέλλον. ένα λιθαρακι να βάλει ο καθένας στην κατασπαταληση ενέργειας που κάνουμε το θεωρώ σημαντικό απέναντι στον γιο μου και τα παιδιά του κάποτε.

 

παλιά άφηνα τα 300 watt του pc να δουλεύουν συνέχεια για να ακούω μουσική και να κατεβάζω torrent... Τώρα μπορώ να ακούω από το κινητό μου και το Router μου με 5 watt να τρέχει transmission όλη μέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μου σε παρακαλώ i5 6ης γενιάς πόσο κοστίζει;

Να διαβάζουμε πριν απανταμε, εκτός αν βάλει 48 δόσεις και πει να κάνει οικονομία στο ρεύμα....

πρέπει να βαδιζουμε σε ένα πιο ενεργειακα σωστό μέλλον. ένα λιθαρακι να βάλει ο καθένας στην κατασπαταληση ενέργειας που κάνουμε το θεωρώ σημαντικό απέναντι στον γιο μου και τα παιδιά του κάποτε.

 

παλιά άφηνα τα 300 watt του pc να δουλεύουν συνέχεια για να ακούω μουσική και να κατεβάζω torrent... Τώρα μπορώ να ακούω από το κινητό μου και το Router μου με 5 watt να τρέχει transmission όλη μέρα...

Άλλο τα 5 με τα 300 και άλλο αυτό, άσε που δεν έχουν καμία σχέση.

Φορητό παίρνεις για 1002 άλλους λόγους περαν της κατανάλωσης για οικονομία.

Με βατομετρο αναθεμα αν ειδα πανω απο 75-80 στο λαπτοπ της υπογραφης. Τα πιο απλα (i5 πχ) χωρις egpu καπου στα 40-45.

 

Ο σταθερος απο την αλλη idle 120-150 και load 500-600. Χεσε μεσα. Αν σε νοιαζει η καταναλωση και δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις, παρε λαπτοπ.

Βγάλε το Sli με τις 470 εσύ ρίξε και το OC που είναι στο Θεό και μέτρα ξανά.

Αλήτη ε αλήτη ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και 500w ο σταθερος.

 

Με το συστημα της υπογραφης οταν δεν παιζω παιχνιδια, σε σερφαρισμα δηλαδη και κανενα office ειναι κατω απο 100w. Στα παιχνιδια χτυπαει 300αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο τα 5 με τα 300 και άλλο αυτό, άσε που δεν έχουν καμία σχέση.

Φορητό παίρνεις για 1002 άλλους λόγους περαν της κατανάλωσης για οικονομία.

 

 

 

Δεν μίλησα για οικονομία..έχω λεφτά να πληρώσω την ΔΕΗ. Μίλησα για περιβαλλοντική σκέψη. Είναι μια γενική μανία που κατατρώει την γη και σύντομα και όλους αυτούς που θα έχουν απομείνει.

 

Σαν τους αμερικανούς που επειδή έχουν αστείρευτα αποθέματα πετρελαίου παίρνουν όλοι πεντάλιτρα αμάξια μόνο και μόνο για το δήθεν. Λες και με ένα μικρό 1000αράκι diesel δεν γίνεται η δουλειά.

 

εγώ προσωπικά για σερφάρισμα και άλλες δουλίτσες ανοίγω το Laptop. (n2850 , 2gb ram , ssd) 

όταν κάνω video processing και android studio ανοίγω τον σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...