Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική σόμπα προτάσεις για οικονομική λύση..


Skr1ll3x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγχωρείτε αν ειμαι σε λαθος section παιδια..

Τις επομενες μερες θα αγορασω θερμαντικο σωμα για ενα διαμερισμα studio λιγων τετραγωνικων..

Τοσα χρόνια είχαμε μικρες σόμπες αλογονου και δυστυχως δεν.. περα το οτι σε ζεσταινει μονο αν την εχεις μπροστα σου βαραει και στο λογαριασμο..

 

Κανα 2-3 γνωστοι μου ειπαν για την σομπα Zeus που εχει 65 ευρω και οτι ειναι οικονομικη η καταναλωση.. ισχυει κατι τετοιο? Κανει δουλεια η συγκεκριμενη ή πεταμένα λεφτα?

 

Η καλυτερη λυση θα ηταν κλιματιστικο αλλα δυστυχως θελουμε μια πιο οικονομικη λυση προς το παρων..

 

Τα φωτα σας και την εμπειρια σας όσοι είστε κατοχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως τις φοβάμαι αυτές τις ΖΕΥΣ και λοιπές σόμπες επειδή λένε καίνε λίγο και καίνε τελικά τα αντερα τους αν τις βάλεις λίγο παραπάνω να ζεσταθεί ο χωρος.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη σκεφτομαι για θερμοπομπους με Mica panel..

Και συγκεκριμενα μου γυαλισαν αυτα τα 2 που διαβαζω σχετικα καλες κριτικες..

 

Το πρωτο εχει και 5 χρονια εγγυηση..

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/convectors/035964-rohnson-r062?cmicc=skroutz

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/convectors/156306-united-uhm784-mica

 

 

Για την Zeus περα απο τα comments που την κατακραζουν στο youtube διαφημιστικο διαβασα και πολυ κακα σχολια και σε ενα forum που ειχαν ανοιξει ενα topic για θερμαντικα σωματα..

Κραταω πολλες πισινες για σομπες τυπου Kumtel Zeus και λοιπα τουρκικα προιοντα που απλα αλλαζουν αυτοκολλητο εταιρειας.. δεν ξερω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτού του είδους τις σόμπες είναι απλά τα πράγματα.

Είναι 2400 watt?Τόσα θα κάψει, είτε την λένε kumtel, είτε Zeus, είτε Arielle.

 

Δηλαδή δεν υπάρχουν οικονομικές ή τελοσπαντων αποδοτικότερες από άλλες, είτε είναι με αλογόνου,ειτε λαδιού, είτε με απλη αντισταση.

 

Μόνο τα κλιματιστικά καίνε αρκετά λιγότερο.

 

Οπότε περνά μία βόλτα από πρακτικερ κ τσιμπα μία απλή με θερμοστατη/ανεμιστηρακι και είσαι οκ.

 

Ενδεικτικά για καλα μονωμένο χώρο στα 35 τετραγωνικά χρειαζεσαι 3500-4000 watt για να το ζεσταίνει ολόκληρο.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φιλε μου παραγγειλα πριν λιγο τα 2 που ανεφερα στο τελευταιο μου post.. Θα δειξει τις επομενες μερες απο θεμα λειτουργιας, μιας και καταναλωση θα ειναι δεδομενη...
Σε σχεση με τις 2-3 αλογονου που αναβαμε τοσο καιρο για να μας ζεσταινουν ατομικα σιγουρα θα κανουν καλυτερη δουλεια αυτες..

Ουτως η αλλως μενουμε Κρητη οποτε δεν θα χρειαστουν για παρα πολυ καιρο εδω κατω, μιας και τα καλα κρυα ειναι μετρημενα..

Επεξ/σία από Skr1ll3x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ μια σόμπα χαλαζία της Kerosun για να ζεστάνω ένα δωμάτιο γύρω στα 20 τετραγωνικά. Κατανάλωση 400 watt την ώρα.

 

https://www.skroutz.gr/c/1502/Sompes-Alogonou-CHalazia/m/389/Kerosun.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αλογονου δεν ξαναπαω για κανενα λογο.. το σπιτι πρεπει να χει αριστη μονωση για να πεις οτι ισως ζεστανει τον χωρο, αλλιως την παιρνεις αγκαλια για να ζεσταθεις.. 3 ειχαμε τοσα χρονια και πραγματικα ηταν σαν ηταν ατομικες.. ο καθενας την δικια του οπου παει και το πολυ στο 1 μετρο αποσταση.. Και μιλαμε για κρυα Κρητης.. δεν θελω να φανταστω καν βορεια Ελλαδα ποσο πρεπει να καψεις με αυτες για να πεις οτι ζεσταθηκες..

Επεξ/σία από Skr1ll3x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λεφτά παίρνεις πάνελ υπέρυθρων. Κατανάλωση γύρω στο κιλοβάτ και ζέστη που συγκρίνεται μόνο με καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...