Προς το περιεχόμενο

Η Mediatek κυκλοφόρησε τους νέους δεκαπύρηνους επεξεργαστές Helio x23 και x27


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ταϊβανέζικη εταιρία Mediatek λάνσαρε σήμερα δυο νέα chipsets, το Helio X23 και Helio X27. Πρόκειται για high-end chipsets, τα οποία έχουν αναβαθμιστεί από την ναυαρχίδα της Mediatek Helio X20.

Τα νέα chipsets φέρνουν βελτιωμένη απόδοση, βελτιωμένη ποιότητα λήψης video και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Τα νέα αυτά chips χρησιμοποιούν three-cluster αρχιτεκτονική και δέκα πυρήνες με 2 ARM Cortex-A72 και 8 ARM Cortex-A53.

 

Ο Helio X27 είναι συγχρονισμένος στα 2.6GHz και η GPU στα 875MHz. Σύμφωνα με τη Mediatek, υπάρχει έως και 20% βελτίωση σε σχέση με τον Helio X25. Επίσης, οι επεξεργαστές έχουν αναβαθμισμένο Imagiq επεξεργαστή σήματος εικόνας με ενισχυμένο full-pixel, dual-core fast focus (dual phase detection) για βελτιωμένα αποτελέσματα στις φωτογραφίες. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την καλύτερη ευκρίνεια, καλύτερο κορεσμό ενώ δίνεται η δυνατότητα και για υποστήριξη διπλής κάμερας.

 

Και τα δύο chipsets ενσωματώνουν Envelope Tracking Module προκειμένου να ρυθμίζεται αυτόματα η ισχύς, ανάλογα με την απόδοση του σήματος του ενισχυτή, με αποτέλεσμα η θερμότητα να ελέγχεται και να προσφέρεται εξοικονόμηση ενέργειας έως και 15%. Η Mediatek, προσθέτει πως smartphones βασισμένα στον Helio X23 και X27 θα είναι σύντομα διαθέσιμα.

 

Link.png Site: PhoneArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Moar cores,moar ghzzz.

Και παρε ξυλο απο επεξεργαστες με μισους πυρηνες.

Αν δε κανει custom επεξεργαστες,θα μεινει στα κινητα των 100Ε η ΜΤΚ(καλα μεταξυ μας εκει ειναι το ζουμι,αλλα επειδη το παλευει και για high καταστασεις το λεω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 20 πυρηνους να βγαλουν ποτε δεν θα ξαναπαρω συσκευη με τετοιους επεξεργαστες. Μια φορα πηρα και το μετανιωσα. Πηρα ενα tablet  lenovo με mediatek επεξεργαστη και τις μισες εφαρμογες του play store δεν τις υποστιριζει αρα για μενα ειναι σαν μην υπαρχουν..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχετε καιρο να δουλεψετε mediatek cpus. Οπως ειχα και γω κανα 2 χρονια, αλλα επειδη εχω εδω και λιγες μερες ξανα και συγκριμενα τον X20 επιβεβαιωνω οτι τα πραγματα εχουν βελτιωθει κατα πολυ - παρα πολυ θα ελεγα. Και απο αποψη τιμης/αποδοσης ειναι πραγματικα εκτος συναγωνισμου.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχετε καιρο να δουλεψετε mediatek cpus. Οπως ειχα και γω κανα 2 χρονια, αλλα επειδη εχω εδω και λιγες μερες ξανα και συγκριμενα τον X20 επιβεβαιωνω οτι τα πραγματα εχουν βελτιωθει κατα πολυ - παρα πολυ θα ελεγα. Και απο αποψη τιμης/αποδοσης ειναι πραγματικα εκτος συναγωνισμου.

Ισως να ειναι ετσι. Αλλα το tablet περσυ το αγορασα απο το mediamarkt. Τι να πω  σκετη αποτυχια . Επειδη λογω επαγγελματος ειχα κατεβασει επι πληρωμη μια εφαρμογη το I sailor και το δουλευα στο τηλεφωνο μου πηρα το tablet να το δουλευω απο εκει για μεγαλυτερη εικονα για προφανεις λογους. Αλλα δυστυχως η  συσκευη δεν το υποστιριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ειναι θεμα cpu? πιο συνηθισμενο ειναι να θελει μεγαλυτερη android εκδοση. τουλαχιστον στο κινητο μου

που ειχε 4.2 δεν δούλευαν εφαρμογες που θελανε 4.4 και πανω.

το εκανα root και εβαλα την 5 και τωρα τρεχουν ολα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου δεν ειναι ο ΜΤΚ που ειχε το ταμπλετ , αλλα το οτι προσπαθησες να καλυψεις την τσαμπατζιλα με την lenovo . 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλοί επεξεργαστές οι MTK. Έχω ένα Lenovo A3000-H tablet 3 ετών των 100€ που φοράει έναν Quad Core MTK 8389 1.2GHz 1GB ram και ακόμα τρέχει ομαλά. Μικρές οι διαφορές από τους Snapdragon σε ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ειναι ετσι. Αλλα το tablet περσυ το αγορασα απο το mediamarkt. Τι να πω  σκετη αποτυχια . Επειδη λογω επαγγελματος ειχα κατεβασει επι πληρωμη μια εφαρμογη το I sailor και το δουλευα στο τηλεφωνο μου πηρα το tablet να το δουλευω απο εκει για μεγαλυτερη εικονα για προφανεις λογους. Αλλα δυστυχως η  συσκευη δεν το υποστιριζει

Όχι ίσως να είναι έτσι ...έτσι είναι, και μιλάμε για Χ20 και πάνω, όχι ότι νάναι.

Γι αυτούς που μιλάνε για Snapdragon ας δούνε μερικά συγκριτικά στο youtube Helio Vs Snapdragon, για να δούμε αν δικαιολογούν οι δεύτεροι την τιμή τους. Αν οι διαφορές τους είναι απειροελάχιστες, τότε οι Helio είναι μονόδρομος.

Όσο για παιδικές ασθένειες των Helio ότι δεν τρέχουν κάποια προγράμματα, θέλω αποδείξεις ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το software ειναι γραμμενο να τρεχει για το εκαστοτε λειτουργικο. το τι συστημα υπαρχει κατω απο το λειτουργικο δεν ενδιαφερει τα applications!

μη ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...