Προς το περιεχόμενο

Η Mediatek κυκλοφόρησε τους νέους δεκαπύρηνους επεξεργαστές Helio x23 και x27


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτο το tablet εχω μπορει να μου πει κανεις γιατι οι περισσοτερες εφαρμογες δεν τρεχουν?

Και περισσοτερο με στεναχωρει που δεν τρεχει την εφαρμογη Isailor.

 

Lenovo Μοντέλο Tab 2 A10-70L-Android 10.1¨ FHD IPS-4G-16GB-Midnight Blue-2Y Part Number ZA010046BG Κατηγορία Tablet PCs - Smartphones CPU Arm Cortex A53 (MediaTek MT8732) Quad Core (1.50GHz) RAM 2048MB LPDDR3 HDD 16GB eMMC VGA Arm Mali T760 MP2 Οθόνη 10.1¨ Full HD (1920x1200), 10-points Capacitive IPS Multi-Τouch Screen Υποκατηγορία Tablet Software

Android 4.4 KitKat GR/EN (upgradable to 5.0 Lollipop)

Εγινε upgrade to 5.0 Lollipop

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1111&product=20233

Lenovo Μοντέλο Tab 2 A10-70L-Android 10.1¨ FHD IPS-4G-16GB-Midnight Blue-2Y Part Number ZA010046BG Κατηγορία Tablet PCs - Smartphones CPU Arm Cortex A53 (MediaTek MT8732) Quad Core (1.50GHz) RAM 2048MB LPDDR3 HDD 16GB eMMC VGA Arm Mali T760 MP2 Οθόνη 10.1¨ Full HD (1920x1200), 10-points Capacitive IPS Multi-Τouch Screen Υποκατηγορία Tablet Software Android 4.4 KitKat GR/EN (upgradable to 5.0 Lollipop)

 

χωρις να ξερω την εφαρμογη,μηπως χρησιμοποιει την πυξιδα της συσκευης και η συσκευη δεν εχει πυξιδα?Το χω παθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... κι άμα δεις αναβάθμιση να μου γράψεις...

Από αγάπη το κάνει η Huawei (Χουάουέι) κι όχι για να μπορεί να ελέγχει τις αναβαθμίσεις, αφού η ίδια βγάζει του drivers. Δε νομίζω να βρεις custom ROM σε Huawei με έκδοση μεγαλύτερη απο την τελευταία επίσημη του κατασκευαστή και να δουλεύει σωστά. Δε το έχω ψάξει, αλλά για κάποιο λόγο είμαι σίγουρος. Το ίδιο ισχύει και για συσκευές με exypnos της Samsung.

Έχουν καλύτερες επιδόσεις από πολλά του ανταγωνισμού και αυτό δίνει το κίνητρο στον χρήστη να αγοράσει τα κινητά της. Φυσικά και της εξασφαλίζει μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους, αφού τσεπώνει και τα κέρδη του SOC.

Αυτοί που ξέρουν από android συνήθως πειραματίζονται με ROMs.

 

Και που κολλάει αυτο με τις επιδόσεις ένος SOC? Άρχισες να μιλάς για αναβαθμίσεις και περιθώρια κέρδους τα οποια ειναι ασχετα με το thread. Και επειδη εσυ αλλάζεις ROM συνεχώς δεν σημαινει ότι οι άλλοι δεν ξέρουν γιατι επέλεξαν Android. Και επίσης όσοι έχουν χρησιμοποιήσει Huawei ξέρουν πόσο καλοδουλεμένες ROM έχουν τα κινητά της και τι εμπειρία χρήσης έχουν Out Of The Box. Προσωπικά το EMUI της Hua το συγκρίνω μόνο με το HTC Sense σε smoothness. Λειτουργικότατο, υπερπλήρες και αλαγκάριστο. Βέβαια αυτά είναι γούστα και υποκειμενικό το θεμα τι αρέσει σε κάποιον. Αντικειμενικά πάντως αυτη τη στιγμή έχει το καλύτερο SOC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας να μου απαντήσει για ποιο λόγο έχει 2 συστάδες Α53; Η συχνότητα των πυρήνων δεν είναι μεταβλητή; Δηλαδή, οι πυρήνες των 2GHz δεν μπορούν να παίξουν και στα 1.4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που κολλάει αυτο με τις επιδόσεις ένος SOC? Άρχισες να μιλάς για αναβαθμίσεις και περιθώρια κέρδους τα οποια ειναι ασχετα με το thread. Και επειδη εσυ αλλάζεις ROM συνεχώς δεν σημαινει ότι οι άλλοι δεν ξέρουν γιατι επέλεξαν Android. Και επίσης όσοι έχουν χρησιμοποιήσει Huawei ξέρουν πόσο καλοδουλεμένες ROM έχουν τα κινητά της και τι εμπειρία χρήσης έχουν Out Of The Box. Προσωπικά το EMUI της Hua το συγκρίνω μόνο με το HTC Sense σε smoothness. Λειτουργικότατο, υπερπλήρες και αλαγκάριστο. Βέβαια αυτά είναι γούστα και υποκειμενικό το θεμα τι αρέσει σε κάποιον. Αντικειμενικά πάντως αυτη τη στιγμή έχει το καλύτερο SOC.

Το software ζωντανεύει το hardware. Επίσης υπάρχει και κάτι που λέγεται "υποστήριξη" και η Huawei επέδειξε ότι έχει πολύ δρόμο μπροστά της. Αυτό:

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/huawei/h-huawei-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%af%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%b5-%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%b1-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%84%ce%b1-%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%b7%cf%84%ce%ac-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b8%ce%b1-%ce%b1-r13106

ενισχύει και την άποψή μου. Τέλος οι αναβαθμίσεις δε γίνονται μόνο για να προστεθούν νέες δυνατότητες, αλλά και για να καλυφθούν κενά ασφαλείας. ΕΚΕΙ μένει εκτεθειμένος ο χρήστης που την επέλεξε σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα πάρε αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/9141650/Intel-Core-i7-6900K-Box.html

βάλτον σε σύστημα με windows 98 και πες μου πόσο καλά πάει και πόσο smooth είναι... Το παράδειγμα είναι επίτηδες ακραίο για να τονίσω ότι το hardware δεν αξίζει τίποτα από μόνο του. Απολύτως τίποτα.

Η Huawei και η Samsung το έκαναν για να μπορούν να "θανατώσουν" όποτε θελήσουν αυτές ένα προϊόν. Το ίδιο πρόβλημα είχε και η mediatek. Τώρα δε γνωρίζω, αλλά διαβάζω ότι τα πράγματα έχουν βελτιωθεί.

Το δικό σου σχόλιο ήταν πέρα για πέρα άσχετο. Τί σχέση έχει η Huawei με το θέμα με τους mediatek:....

Φυσικά και δεν τα εγραψα όλα αυτά για να πάω κόντρα ή για να κατηγορήσω τη Huawei. Τη δουλειά της κάνει και έχει τα θετικά και τα αρνητικά του το να βάζεις δικό επεξεργαστή με το να βάζεις έναν επεξεργαστή τρίτου που υπάρχει και σε άλλα μοντέλα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και το τελικό νόημα είναι η εμπειρία χρήσης και όχι ποιος την έχει μεγαλύτερη (την επίδοση). :-D

Ξέρει κανένας να μου απαντήσει για ποιο λόγο έχει 2 συστάδες Α53; Η συχνότητα των πυρήνων δεν είναι μεταβλητή; Δηλαδή, οι πυρήνες των 2GHz δεν μπορούν να παίξουν και στα 1.4;

Σωστό, αλλά πήγαινε τη λογική ένα βήμα παραπέρα: δε θα ήταν ακόμα καλύτερα για την κατανάλωση αν μπορούσαν ταυτόχρονα με τη μεταβλητή συχνότητα, να απενεργοποιούνταν μέρη του επεξεργαστή, ή πιο σωστά να ενεργοποιούνταν μέρη του επεξεργαστή ανάλογα με το φόρτο εργασίας;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...