Προς το περιεχόμενο

Αθάνατη Ελλάς - Απεργία καράβια


The Void

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τετοια που κανουν χανουν και την συμπαρασταση του κοσμου.

 

κατι ακουσα οτι στα πολλα απο αυτα που αντιδρουν ειναι και ενα 3% ΦΠΑ. βρε! με αυτα που κανουν να τους γ@@##@σουν και να το πανε 5-10%!!!!

 

αντε δλδ. επρεπε να ειμαι ηδη στη μοναδα. Τεταρτη κανονικα απολυομαι και εγω ειμαι ακομα σπιτι μου! 

 

αυτη η ανευθυνοτητα που βγαζει τις ανακοινωσεις μεσημερι προς απογευμα!!! και δεν προλαβαινουμε αεροπορικα!

 

τωρα εγω απολυομαι Τεταρτη, και Τεταρτη απογευμα φτανω εκει. Ποτε θα ξεχρεωσω ποτε ποτε... 

 

ρε καλα τους κανει η κυβερνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Δεν πήγαν τελικά την απεργία μέχρι Πέμπτη 06:00 ξημερώματα ή θα πας με άλλο μεταφορικό μέσο?

 

Αν και βλέπω ότι την Πέμπτη στα καπάκια θα κάνουν κι οι ναυτεργάτες μια 24ωρη, οπότε Παρασκευή...

 

http://www.naftemporiki.gr/story/1180339/demena-ta-ploia-eos-kai-tin-pempti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγαν τελικά την απεργία μέχρι Πέμπτη 06:00 ξημερώματα ή θα πας με άλλο μεταφορικό μέσο?

 

Αν και βλέπω ότι την Πέμπτη στα καπάκια θα κάνουν κι οι ναυτεργάτες μια 24ωρη, οπότε Παρασκευή...

 

http://www.naftemporiki.gr/story/1180339/demena-ta-ploia-eos-kai-tin-pempti

 

Καράβι έχει μόνο Τρίτη και Πέμπτη.

 

Οπότε, το @#$λο αρμ!

 

δεν ξέρω τι θα κάνω... ελπίζω να ανακαλέσουν την απόφασή τους αύριο πρωι πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακόμα κι αν έφευγες Παρασκευή κι έφτανες απόγευμα υποθέτω ότι δεν θα μπορούσες να πάρεις το απολυτήριο απόγευμα ή Σαββατοκύριακο, οπότε από Δευτέρα. OUCH!

 

Τώρα βέβαια που είπες για Τρίτη/Πέμπτη πάει ακόμα πιο πέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δρομολόγιο που ήταν προγραμματισμένο για Παρασκευή 2/12 λόγω απεργίας μετατέθηκε 4/12.

3/12 μεσημέρι προς απόγευμα αποφασίζουν να επεκτείνουν την απεργία για άλλες 48 ώρες και να ακυρώσουν εντελώς το δρομολόγιο.

 

 

Σωστά μόνο στην Ελλάδα τέτοιες συμπεριφορές...oh wait, μόλις πριν δυο βδομάδες οι πιλότοι της Lufthansa έκαναν ακριβώς το ίδιο σε παγκόσμιο επίπεδο και επέκτειναν την 24ωρη απεργία τους για ένα 48ωρο ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν έφευγες Παρασκευή κι έφτανες απόγευμα υποθέτω ότι δεν θα μπορούσες να πάρεις το απολυτήριο απόγευμα ή Σαββατοκύριακο, οπότε από Δευτέρα. OUCH!

 

Τώρα βέβαια που είπες για Τρίτη/Πέμπτη πάει ακόμα πιο πέρα...

 

Η μονάδα δεν θα έχει θέμα; που θα απολυθώ πιο μετά;

Σωστά μόνο στην Ελλάδα τέτοιες συμπεριφορές...oh wait, μόλις πριν δυο βδομάδες οι πιλότοι της Lufthansa έκαναν ακριβώς το ίδιο σε παγκόσμιο επίπεδο και επέκτειναν την 24ωρη απεργία τους για ένα 48ωρο ακόμα.

 

Τι συγκρίνεις 1 24αωρο με+48 . κλεινω κοντα 5 μερες , και με τα τωρινα δεδομενα θα κλεισω 1 βδομαδα + σπιτι μου αντι να εχω επιστρεψει στη μοναδα.

 

και 2ον, ποιος χ@#@#ε για την lufthansa. υπάρχουν και άλλες λύσεις. καράβια άλλα όμως δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα. Εκτέλεσε το δρομολόγιο και μετά από 1-2 μέρες κάνε πάλι απεργία.

 

Αυτές οι απεργίες αποτελούν μεγάλο πρόβλημα για τους στρατιώτες.

Οι απεργίες γίνονται μετά από συνελευσεις οπότε είναι λογικό να έκαναν συνέλευση όταν τελείωνε η πρώτη για να δουν αν συνεχίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 2ον, ποιος χ@#@#ε για την lufthansa. υπάρχουν και άλλες λύσεις. καράβια άλλα όμως δεν υπάρχουν.

 

με τετοια που κανουν χανουν και την συμπαρασταση του κοσμου.

 

κατι ακουσα οτι στα πολλα απο αυτα που αντιδρουν ειναι και ενα 3% ΦΠΑ. βρε! με αυτα που κανουν να τους γ@@##@σουν και να το πανε 5-10%!!!!

 

αντε δλδ. επρεπε να ειμαι ηδη στη μοναδα. Τεταρτη κανονικα απολυομαι και εγω ειμαι ακομα σπιτι μου! 

 

αυτη η ανευθυνοτητα που βγαζει τις ανακοινωσεις μεσημερι προς απογευμα!!! και δεν προλαβαινουμε αεροπορικα!

 

τωρα εγω απολυομαι Τεταρτη, και Τεταρτη απογευμα φτανω εκει. Ποτε θα ξεχρεωσω ποτε ποτε... 

 

ρε καλα τους κανει η κυβερνηση.

 

Καταλαβαινω το δραμα που ζεις, συμπασχω και γω μαζι σου. Το αξιζεις εξαλλου επειδη και συ πραγματικα νιωθεις τον πονο του αλλου σα δικο σου.

 

Ελπιζω να προλαβεις να ξεχρεωσεις κι αλλο κακο να μη σε βρει αγορι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω το δραμα που ζεις, συμπασχω και γω μαζι σου. Το αξιζεις εξαλλου επειδη και συ πραγματικα νιωθεις τον πονο του αλλου σα δικο σου.

 

Ελπιζω να προλαβεις να ξεχρεωσεις κι αλλο κακο να μη σε βρει αγορι μου.

 

Όντως όλα έχουν και το θετικό τους κομμάτι.

 

κέρδισα μερικές άγραφες μέρες. τώρα αν θα απολυθώ κανονικά ή με παράταση, δεν πειράζει! σπίτι μου θα μαι :P

 

ΥΓ: Όσο για τα καραβια, επιμένω να τους σκίσουν με πολύ χειρότερα μέτρα.

Όταν δεν σέβεσαι, μην περιμένεις να σε σεβαστούν! οπότε σκίστε τους και αφήστε τους να κάνουν απεργίες. Το δημόσιο θα χάσει χρήματα;;; οχι! οι ιδιώτες πίσω από τις εταιρείες αυτές.

 

υγ2: ξέρεις γιατί χαίρομαι; γιατί αυτή η κυβέρνηση δεν καταλαβαίνει. και με τους αγρότες τους άφησαν έξω 1μισο μήνα μέχρι που βαρέθηκαν!!!! χαχαχ!

 

υγ3: δεν υποστηριζω αυτη την κυβερνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η μονάδα δεν θα έχει θέμα; που θα απολυθώ πιο μετά;

Η δικιά μου δεν είχε πάντως, κάποιοι βαριόμασταν και πήγαμε 1-2 μέρες μετά. Ο μάγειρας 3... :P

Σωστά μόνο στην Ελλάδα τέτοιες συμπεριφορές...oh wait, μόλις πριν δυο βδομάδες οι πιλότοι της Lufthansa έκαναν ακριβώς το ίδιο σε παγκόσμιο επίπεδο και επέκτειναν την 24ωρη απεργία τους για ένα 48ωρο ακόμα.

Ναι αλλά διάλεγες άλλη εταιρεία κι έφευγες. Εδώ τι εναλλακτικές έχεις στα καράβια? ΤΠΤ...

 

Επίσης κάθε πότε κάνουν οι πιλότοι της Lufthansa και κάθε πότε η ΠΝΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα εμποδισαν τον φανταρο να κατσει σπιτι τ,τον λαθρομεταναστη να ρθει αθηνα και τις 5ημερες :P

Οποιος εχει ΣΟΒΑΡΗ δουλεια θα παρει αεροπλανο.

Τροφιμα κτλ τα βγαζουν περα για βδομαδες.

Υπηρχαν χειροτερες μερες με την απεργια των φορτηγων..

Και ναι ο πιο αδικημενος ειναι ο ερημος ο συνταξιουχος με 14 μειωσεις που δεν μπορει να διαμαρτυρηθει εντονως και το ξερουν οι κουφαλες..

Απεργιες που περασαν ειναι των ταξι,ενστολων στο συνολο τους,εισαγγελεων και δεν ξερω αν βρηκαν λυση και οι δικηγοροι/συμβολαιογραφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 2ον, ποιος χ@#@#ε για την lufthansa. υπάρχουν και άλλες λύσεις. καράβια άλλα όμως δεν υπάρχουν.

 

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, πες ότι απλά σε νοιάζει η πάρτη σου και η βόλεψη σου και τίποτα παραπάνω. Τι κάθεσαι και το αναλύεις.

 

Ναι αλλά διάλεγες άλλη εταιρεία κι έφευγες. Εδώ τι εναλλακτικές έχεις στα καράβια? ΤΠΤ...

 

Επίσης κάθε πότε κάνουν οι πιλότοι της Lufthansa και κάθε πότε η ΠΝΟ?

 

Το παράδειγμα της Lufthansa αναφέρθηκε απλά για να καταρρίψει την κλασική παπάτζα του "μόνο στην Ελλάδα αυτά", μιλάμε για απεργία η κλίμακα της οποίας δεν έχει καμία σχέση με αυτή των ναυτεργατών. Και όταν έχεις πάρει εισιτήριο το οποίο μπορεί να έχεις πληρώσει και 500 ευρώ δεν μπορείς να πάρεις άλλη εταιρεία και να φύγεις. Για να επιστρέψουμε το πολύ ρηχό επιχείρημα, αν στο νησί πάει αεροπλάνο τότε μπορείς να πας μέχρι το αεροδρόμιο και να πάρεις ένα αεροπλάνο να φτάσεις στον προορισμό σου.

 

Και για το δεύτερο ερώτημα που φυσικά δεν έχει σημασία πέρα από αρχειακή γνώση, παρακάμπτοντας τις μεγάλες απεργίες της Λουφτχάνσα του 14 και 15 (πάνω από μια βδομάδα συνεχόμενα το 15, πάνω από 10 διαφορετικές απεργίες μέσα σε διάστημα ενάμιση χρόνου), μόνο το 2016 η Λουφτχάνσα απέργησε τον Απρίλη, τον Αύγουστο, τον Οκτώβριο και η μεγάλη απεργία των 3 συνεχόμενων ημερών στο τέλος του Νοέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, πες ότι απλά σε νοιάζει η πάρτη σου και η βόλεψη σου και τίποτα παραπάνω. Τι κάθεσαι και το αναλύεις.

Ενώ ας πούμε πχ η ΠΝΟ νοιάζεται για τους υπόλοιπους, LOL!

Και όταν έχεις πάρει εισιτήριο το οποίο μπορεί να έχεις πληρώσει και 500 ευρώ δεν μπορείς να πάρεις άλλη εταιρεία και να φύγεις.

Δλδ δεν παίζουν ασφαλιστικές αποζημειώσεις, νέο ticket με άλλη εταιρεία or something? Πληροφοριακά ρωτάω, όχι ειρωνικά κι έτσι...

Και για το δεύτερο ερώτημα που φυσικά δεν έχει σημασία πέρα από αρχειακή γνώση, παρακάμπτοντας τις μεγάλες απεργίες της Λουφτχάνσα του 14 και 15 (πάνω από μια βδομάδα συνεχόμενα το 15, πάνω από 10 διαφορετικές απεργίες μέσα σε διάστημα ενάμιση χρόνου), μόνο το 2016 η Λουφτχάνσα απέργησε τον Απρίλη, τον Αύγουστο, τον Οκτώβριο και η μεγάλη απεργία των 3 συνεχόμενων ημερών στο τέλος του Νοέμβρη.

Κι οι ναυτεργάτες πόσες τα τελευταία 6 χρόνια? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά μόνο στην Ελλάδα τέτοιες συμπεριφορές...oh wait, μόλις πριν δυο βδομάδες οι πιλότοι της Lufthansa έκαναν ακριβώς το ίδιο σε παγκόσμιο επίπεδο και επέκτειναν την 24ωρη απεργία τους για ένα 48ωρο ακόμα.

 

Φτου σου.

Προσπαθείς να χαλάσεις αγαπημένες ατάκες κλισέ που χρησιμοποιούν πολλοί τον τελευταίο καιρό.

Όπως "μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά", "δεν θα γίνουμε ποτέ άνθρωποι", "γι' αυτό φτάσαμε εδώ" και άλλα πολλά.

Οι οποίες βέβαια ατάκες προστίθενται στις κλασσικές των media όπου σε κάθε αναφορά για κινητοποίηση της αστυνομίας είναι πάντα "δρακόντεια τα μέτρα" ή μόλις βρέξει πάνω από 5έπτο είναι η ακριβής περιγραφή των "ακραίων καιρικών φαινομένων" τα οποία πάντα προκαλούν "βιβλικές καταστροφές".

Εντάξει, ανέβηκε το μορφωτικό επίπεδο μας σε σχέση με το '60. Δεν χρειάζεται όμως να προσπαθούμε να το μοστράρουμε σε κάθε ευκαιρία

Ενώ ας πούμε πχ η ΠΝΟ νοιάζεται για τους υπόλοιπους, LOL!......................

 

Σοβαρά τώρα, πίστεψες ποτέ ότι η όποια κινητοποίηση ομοσπονδίας (υπαλλήλων, εργατών, γιατρών, κλπ) είχε σαν στόχο την βελτίωση των συνθηκών για σένα και για μένα; (άσχετα από το τι προτάσουν στις ανακοινώσεις τους).

Πάντα ανάμεσα στις αιτιάσεις για καλύτερη εξυπηρέτησης του κοινού και τα ρέστα, υπάρχει και η "κεντρική ιδέα" που αφορά οικονομικά και ασφαλιστικά θέματα.

 

υγ Δεν το παρακολύθησα πολύ το θέμα των ναυτεργατών αλλά σε 1-2 συνενετεύξεις που είδα να παίρνουν στο λιμάνι δεν άκουσα πουθενά να προφασίζονται ενδιαφέρον για "κοινό καλό" ή οτιδήποτε άλλο αλτρουϊστικό αλλά (προς τιμήν τους για μένα) έλεγαν αυτό που τους ένοιαζε πραγματικά (εισφορές. συντάξεις , κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...