Προς το περιεχόμενο

Θα παρω δωρo χριστουγεννων?


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει, γκουκλαρα, αλλα πρεπει να εισαι εργατολογος για να βγαλεις ακρη αν τελικα περνω, και ποσο...

εχω βρει μια "δουλεια" και ξεκιναω 5 του μηνα, 4 ωρο 4 φορες την εβδομαδα, αοριστου χρονου κανονικα με ασφαλεια κλπ... περνω δωρο χριστουγεννων , και αν ναι ποσο? επισης πληρονομαι και υπερωριες μου ειπαν, το ποσοστο προσαυξησης αποτι καταλαβα ειναι 75%?

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως παρεις, απλα πολυ λιγο. Μην ελπιζεις κατι πανω απο 100 ευρω. Παει και με τον καιρο που δουλευεις. Πχ οι αδερφες μου, η μια που δουλευει φουλ καλοκαιρινη σεζον θα παρει σχεδον μισθο, ή αλλη που δουλευει 3 μηνες θα παρει μισο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα απο την κουραση εκανα λαθος στον τιτλο, σορρυ..

εγω ηλπιζα να παρω κανα 20ρικο, οχι 100 :P , 300 κοντα ειναι ο "μισθος¨" μου αλλωστε :P

 

το θεμα ειναι οτι ο μισθος μπαινει την 5η εργασιμη του επομενου μηνα, και λεει μια ανακοινωση οτι πρεπει να εχει καταβληθει το δωρο μεχρι τις 21 Δεκεμβρη... οποτε? εχει κανεις εμπειρια?

αν τελικα δεν δικαιουμαι , μην κανω "φασαρια" στην πρωτη μου μισθοδωσια ακομα δεν τους ηρθα κιολας :P

φανταζομαι ολα θα τηρηθουν By the book μιας και ειναι μεγαλη σοβαρη εταιρεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ρωτας καποιον λογιστη, οαεδ (ή οποιος μπορει να σου απαντησει)?

 

ειναι πολυ προσφατο σαν προσληψη, και θεωρω οχι τοσο επιτακτικο ωστε να ενοχλησω οαεδ/λογιστη.. ειδικα για λογιστη δεν ξερω πρεπει να τον ενημερωσω? οσο και να μεινω στην δουλεια παλι αφορολογητος θα ειμαι με βαση τα ορια...

γιαυτο ειπα να ρωτησω εδω, που πιθανοτατα καποιος θα εχει παρομοια εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δώρο Χριστουγέννων κάνουν κρατήσεις? Πχ σε έναν μεικτό μισθό 3500 το καθαρό βγαίνει 2067 με τις κρατήσεις, το δώρο θα είναι 2067 ή παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις δώρο.
εδώ για να υπολογίσεις. http://kepea.gr/aarticle.php?id=175

υπολόγισε τις εργάσιμες από το πάσχα του 2016 μέχρι τις 31/12/2016 (λογικά είναι 19 αν ακολουθείς σαββατοκύριακα και αργίες με βάση το ότι πιάνεις δουλειά στις 5/12 ).

πήγαινε στον αντίστοιχο πίνακα, βρες το ποσοστό μισθού και με το αποκάτω παράδειγμα υπολόγισε τα δικά σου.

ένας μισθός είναι αν δούλευες σερί από το πάσχα και μετά. το πάσχα ήταν αρχές μαΐου. άρα χοντρικά παίρνεις το 1/8,5 του μισθού.

ελάχιστα παραπάνω γιατί οι κρατήσεις του δώρου είναι λίγο λιγότερες από του μισθού.

 

 

========================================================================

εδώ το έχει πιο εύκολο. Αν και απ' ότι βλέπω είναι μικρότερο σε σχέση με αυτό που υπολόγισα εγώ.

 

http://kepea.gr/aarticle.php?id=171

 

λέει για 2/25 μισθού για κάθε 19 ημερολογιακές.

δηλαδή 300 * 2 / 25 = 24 ευρώ . συν κάτι ψιλά γιατί πρέπει να υπολογίσεις στα μικτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοση ωρα που το ψαχνεις ειναι σαν να εκανες ενα μερομακατο..τα λεφτα που θα παρεις στην καλυτερη δηλαδη..

 

κατσε να σε παρουν πρωτα στην δουλεια που λες γιατι με μισο ενσημο και 4 φορες την εβδομαδα και με 10 μεροκαματα μεχρι τα χριστουγεννα τι δωρο να παρεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοση ωρα που το ψαχνεις ειναι σαν να εκανες ενα μερομακατο..τα λεφτα που θα παρεις στην καλυτερη δηλαδη..

 

κατσε να σε παρουν πρωτα στην δουλεια που λες γιατι με μισο ενσημο και 4 φορες την εβδομαδα και με 10 μεροκαματα μεχρι τα χριστουγεννα τι δωρο να παρεις?

συμφωνουμε, η δουλεια εκατσε, και ειπα γιατι οχι, σιγα μην εχω αναγκη τα 300 τους ευρω(οχι οτι με χαλαν)...δεν φτανουν ουτε για καφε, απλα παω για την προυπηρεσια και τα ενσημα κυριως...

σορρυ! τωρα καταλαβα το λινκ σου, δεν ειχα δει οτι ξεκιναει απο την 1η μερα (τερμα αριστερα), τωρα που το εβαλε και αλλος φιλος το καταλαβα..

θενκς!

τοση ωρα που το ψαχνεις ειναι σαν να εκανες ενα μερομακατο..τα λεφτα που θα παρεις στην καλυτερη δηλαδη..

 

κατσε να σε παρουν πρωτα στην δουλεια που λες γιατι με μισο ενσημο και 4 φορες την εβδομαδα και με 10 μεροκαματα μεχρι τα χριστουγεννα τι δωρο να παρεις?

παντως το καλο ειναι οτι πληρονομαι υπερωριες, φανταζομαι με την νομιμη προσαυξηση, αλλα τα ενσημα την ημι απασχολησης παραδοξως δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο την πληρη... νομιζω στην πληρη ειναι 25, στην ημι απασχοληση βγαινουν 21..... υπαρχει νομος που προσθετει ενα ενσημο παραπανω αν δουλευεις παραπανω απο 4 μερες την εβδομαδα (παει 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε καλα εκανες αλλα μην ψαχνεις τωρα ψυλλους στα αχυρα...και να παρεις δωρο δεν θα ειναι πανω απο ενα μερομακαματο

τοσο το υπολογιζα με μπακαλιστικο τροπο και εγω απο μονος μου... οτι παρω ενταξει... απλα να εχω το νου μου στην μισθοδοσια φανταζομαι θα φανει, δεν ξερω αν δινουν αναλυτικη ή αν απλα βαζουν τα $$$ σε λογαριασμο, γιατι μου ζητησαν τραπεζα...

εντωμεταξυ δεν ξερω και σε τι καθεστως υπαγομαι, ημερομισθιο ή μισθο? στο συμβολαιο λεει μονο το ποσο θα περνω μικτα την ωρα... και απο κει εβγαλα οτι θα ειναι κοντα στα 300 (καθαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου λογικα....αν επαιρνες δωρο δεν θα σε επαιρναν τωρα, θα περιμεναν εναν μηνα και θα σε επαιρναν απο Ιανουαριο  :P 
Ειναι μεγαλοι γυφτοι και εκμεταλλευτες, οσες "μεγαλες και σοβαρες" εταιριες δεχονται να κανουν τετοια συμβαση σε εργαζομενο τους (μεσω θυγατρικων ή ενοικιασης προσωπικου βεβαιως βεβαιως).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...