Προς το περιεχόμενο

Θα παρω δωρo χριστουγεννων?


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοσο το υπολογιζα με μπακαλιστικο τροπο και εγω απο μονος μου... οτι παρω ενταξει... απλα να εχω το νου μου στην μισθοδοσια φανταζομαι θα φανει, δεν ξερω αν δινουν αναλυτικη ή αν απλα βαζουν τα $$$ σε λογαριασμο, γιατι μου ζητησαν τραπεζα...

εντωμεταξυ δεν ξερω και σε τι καθεστως υπαγομαι, ημερομισθιο ή μισθο? στο συμβολαιο λεει μονο το ποσο θα περνω μικτα την ωρα... και απο κει εβγαλα οτι θα ειναι κοντα στα 300 (καθαρα)

και πολλα λες 300 εγω θα ελεγα 200 μετα βιας... 22,83 το μεροκαματο ειναι στο 8ωρο για τον ανειδικευτο εργατη -16% οι ασφ.κρατησεις...

 

τωρα εσυ 4ωρο και 4 μερες την βδομαδα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκεψου λογικα....αν επαιρνες δωρο δεν θα σε επαιρναν τωρα, θα περιμεναν εναν μηνα και θα σε επαιρναν απο Ιανουαριο  :P 

Ειναι μεγαλοι γυφτοι και εκμεταλλευτες, οσες "μεγαλες και σοβαρες" εταιριες δεχονται να κανουν τετοια συμβαση σε εργαζομενο τους (μεσω θυγατρικων ή ενοικιασης προσωπικου βεβαιως βεβαιως).

αρα φιλε??

εγω αποτι το εβγαλα με τον πινακα που βαλανε τα παιδια παραπανω, περνω κανενα 15ρι ευρα περιπου :P

ουτε αυτα? :devil: :devil: :devil: :devil:

και πολλα λες 300 εγω θα ελεγα 200 μετα βιας... 22,83 το μεροκαματο ειναι στο 8ωρο για τον ανειδικευτο εργατη -16% οι ασφ.κρατησεις...

 

τωρα εσυ 4ωρο και 4 μερες την βδομαδα....

οχι φιλε, κανονικα υπεγραψα για 16 ωρες/βδομαδα με 5.43 μικτα /ωρα, με τις κρατησεις βγαινει περιπου 295-300 τον μηνα, μπακαλιστικα οπως το εβγαλα...

οποτε θεωρειται ""καλος"" μισθος σε σχεση με αλλους? αν υπολογισεις οτι ειμαι και κατω τον 25? Δεν νομιζω να ειναι διαφορετικα παντως, δεν ξερω αν μετραει οτι ειμαι με πτυχιο ΑΕΙ και δεν κατατασσομαι στους "ανειδικευτους"?

ναι ειμαι σκραπας το ξερω, απλα οτι λεω ειναι με βαση το συμβολαιο που υπογραψαμε :devil:

Ε στα 250 θα παιξει δυστυχως....μπουλγκαρια.

350 περιπου μικτα ειναι φιλε, 16 ωρες την εβδομαδα Χ 4 εβδομαδες χ 5,43 :unsure:

Θεωρουνται "καλα",  εχεις ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350 περιπου μικτα ειναι φιλε, 16 ωρες την εβδομαδα Χ 4 εβδομαδες χ 5,43 :unsure:

Θεωρουνται "καλα",  εχεις ιδεα?

Εσενα σου φαινονται καλα; Τραγικα ειναι γενικα, για την Ελλαδα του 2016 οκ ειναι νορμαλ αν εννοεις αυτο. Επειδη φανταζομαι περι τινος προκειται, γενικα σε αυτες τις συμβασεις ισχυει ο κανονας των 3,6 ευρω την ωρα καθαρα (τρεις και εξηντα που λεμε). Εφοσον δεν τα εχεις αναγκη και δεν περιμενεις να πληρωσεις νοικι ή να ταϊσεις στομα με αυτα τα λεφτα τοτε εισαι οκ, απο το μηδεν καλυτερο ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα σου φαινονται καλα; Τραγικα ειναι γενικα, για την Ελλαδα του 2016 οκ ειναι νορμαλ αν εννοεις αυτο. Επειδη φανταζομαι περι τινος προκειται, γενικα σε αυτες τις συμβασεις ισχυει ο κανονας των 3,6 ευρω την ωρα καθαρα (τρεις και εξηντα που λεμε). Εφοσον δεν τα εχεις αναγκη και δεν περιμενεις να πληρωσεις νοικι ή να ταϊσεις στομα με αυτα τα λεφτα τοτε εισαι οκ, απο το μηδεν καλυτερο ειναι.

για δεδομενα Ελλαδας και για τις αλλες δουλειες εννοουσα...οποτε ας μην κατσουφιασω απο τωρα για τον μισθο :P

ναι εξοδα δεν εχω καθολου, αν και με βλεπω το καλοκαιρι να φευγω γιατι εχω δουλεια σοβαρη και δεν νομιζω να τα χωρεσω ολα μαζι, και σιγα μην ασχοληθω με τα 300 που μου δινουν...

ευχαριστω...

αποτι καταλαβα βεβαια αυτη η συμβαση δεν ειναι μερικης απασχολησης , αλλα ειδικοτερα ονομαζεται εκ περιτροπης? αν καταλαβα καλα διαβαζοντας καποια site-forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται στην περιπτωση που παρεις αυξηση μεσα στο διαστημα που υπολογιζεται το δωρο? Απο 1/10 υπεγραψα καινουρια συμβαση με σχεδον διπλασιασμο στα μικτα , τι δωρο μπορω να περιμενω? Στην εταιρεια ειμαι απο Ιουλιο του 15 αν παιζει ρολο. Και οι δυο συμβασεις ηταν αοριστου 8ωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συμβασεις γραφουν οτι θελουν μην δινεις και πολυ βαση...το θεμα ειναι τι ισχυει στην πραγματικοτητα

φιλε να συμφωνησω, αλλα ειναι απλη συμβαση, 4ωρο 4 φορες την βδομαδα με ωρομισθιο 5,43... αν δεν ειναι ετσι και στην μισθωδωσια μου εχω φυγει κατευθειαν, αν και δεν νομιζω οτι θα παιξουν "πουστια" , γιατι νομικα μπορω να εχω αξιωσεις φανταζομαι (λεμε τωρα).... εκτος και αν ειμαι τοσο αμαθος και μου ξεφευγει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερωρίες με προσαύξηση πληρώνεσαι μόνο όταν υπερβαίνεις το 8ωρο σε μια μέρα.
Παρακάλα να πληρώνεσαι τις εξτρά ώρες που θα δουλεύεις πέραν του 4ώρου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερωρίες με προσαύξηση πληρώνεσαι μόνο όταν υπερβαίνεις το 8ωρο σε μια μέρα.

Παρακάλα να πληρώνεσαι τις εξτρά ώρες που θα δουλεύεις πέραν του 4ώρου....

ειμαι ο μονος αισιοδοξος οτι θα τις πληρωθω κανονικα? αυτο οτι η προσαυξηση μετραει μετα το 8ωρο της κανονικης απασχολησης που το ξερεις, ειναι σιγουρο? δεν εχω διαβασει κατι...

παντως πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα..ακουγονται καλα λογια στην "πιατσα" και ειναι μεγαλη πολυεθνικη και οχι το μαγαζι του κυρ μητσου για να κανει κουτσουκελα πιστευω... λογικα πανε By the book απο το λογιστηριο κλπ οι υπερωριες ... ΥΠΟΘΕΤΩ :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν εχεις καταλαβει πως λειτουργει η πιατσα που λες αδερφε...ξερεις ποσοι κανουν κρα για δουλεια? υπαρχει μεγαλη προσφορα και σχεδον μηδενικη ζητηση με οτι συνεπαγεται αυτο..

 

σιγα μην πληρωνουν υπερωρια στο 4ο και υπερεργασια...

 

και αν δεν σε πληρωσουν τι θα κανεις? θα πας στον εποπτη εργασιας η θα πληρωσεις δικηγορο?

 

αξιζει πιστευεις?

 

ξερουν τι κανουν αυτοι δεν ειναι τυχαιοι...

 

την συμβαση την διαβασες καλα? εχεις αντιτυπο? για διαβασε μηπως εχει καμια παγιδα μεσα  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν εχεις καταλαβει πως λειτουργει η πιατσα που λες αδερφε...ξερεις ποσοι κανουν κρα για δουλεια? υπαρχει μεγαλη προσφορα και σχεδον μηδενικη ζητηση με οτι συνεπαγεται αυτο..

 

σιγα μην πληρωνουν υπερωρια στο 4ο και υπερεργασια...

 

και αν δεν σε πληρωσουν τι θα κανεις? θα πας στον εποπτη εργασιας η θα πληρωσεις δικηγορο?

 

αξιζει πιστευεις?

 

ξερουν τι κανουν αυτοι δεν ειναι τυχαιοι...

 

την συμβαση την διαβασες καλα? εχεις αντιτυπο? για διαβασε μηπως εχει καμια παγιδα μεσα  :devil:

την διαβασα πολλακις, εχω τελειωσει φιλοσοφικη και ξερω αν ειχε παγιδες, φαινεται οκ, εχω αντιγραφο... θα ενημερωσω οταν μπουν τα χρηματα και εχω κανει υπερωριες για το αν πληρωθηκα αυτες... πιστευω πως θα πληρωθω οπως πρεπει, αλλα και να μην πληρωθω που δεν νομιζω γιατι ξαναλεω φαινονται "επαγγελματιες" , κλαιν, το καλοκαιρι βγαζω περιπου 1500 τον μηνα, απλα τωρα καθομαι που καθομαι , γιαυτο και ειπα γιατι οχι....

 

και σιγα μην κατσω να σκασω για τα 300 -350 τους ευρω, λες και τους εχω και αναγκη  :devil:  :devil:  :devil: 

 

απλα ειναι συν τα ενσημα , η ασφαλεια, και η προυπηρεσια σε μια μεγαλη ιδιωτικη πολυεθνικη ... για οτιδηποτε μελλοντικο... απο εκει κρατηθηκα και ειπα ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει πολύ κοντινό μου πρόσωπο 4ωρό σε εταιρεία κολοσσό στην Ελλάδα, που σημαίνει οτι ΟΛΑ γίνονται βάση νόμου οπότε αυτό που σου λέω ισχύει 101%.

Είναι η νέα μόδα το 4ωρο, σου κάνουν τέτοια σύμβαση και μετά το 4ωρο σε κρατάν όσο χρειάζεται να βγεί η δουλίτσα (χωρίς καμιά προειδοποίηση φυσικά), αν χρειάζεται, και απλά σε πληρώνουν κανονικά όπως λέει η σύμβαση σου. 

Γενικά μην τρελένεσαι, μικρός είσαι ακόμα, προσπάθησε οτι δουλειές κάνεις να προσθέτουν πράγματα στο βιογραφικό σου ακόμα και αν σου φαίνονται άσχετα.
Η προυπηρεσία που είχα πιτσιρικάς στην νύχτα δε μπορείς να φανταστείς πόσο έχει μετρήσει στις συνεντεύξεις που έχω δώσει για να έχω την δουλεία που έχω τώρα σε πολυεθνική....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...