Προς το περιεχόμενο

Θα παρω δωρo χριστουγεννων?


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δουλεύει πολύ κοντινό μου πρόσωπο 4ωρό σε εταιρεία κολοσσό στην Ελλάδα, που σημαίνει οτι ΟΛΑ γίνονται βάση νόμου οπότε αυτό που σου λέω ισχύει 101%.

 

Είναι η νέα μόδα το 4ωρο, σου κάνουν τέτοια σύμβαση και μετά το 4ωρο σε κρατάν όσο χρειάζεται να βγεί η δουλίτσα (χωρίς καμιά προειδοποίηση φυσικά), αν χρειάζεται, και απλά σε πληρώνουν κανονικά όπως λέει η σύμβαση σου. 

 

Γενικά μην τρελένεσαι, μικρός είσαι ακόμα, προσπάθησε οτι δουλειές κάνεις να προσθέτουν πράγματα στο βιογραφικό σου ακόμα και αν σου φαίνονται άσχετα.

Η προυπηρεσία που είχα πιτσιρικάς στην νύχτα δε μπορείς να φανταστείς πόσο έχει μετρήσει στις συνεντεύξεις που έχω δώσει για να έχω την δουλεία που έχω τώρα σε πολυεθνική....

δηλαδη λες να μην πληρωθω υπερωριες κλπ ? τοτε δεν νομιζω να κατσω για πολυ... θα φυγω νυκτα, και απροειδοποιητα , τουλαχιστον να τους αφησω στα κρυα του λουτρου :P ... η περιπτωση που ξερεις δεν πληρωνεται υπερωρειες? και δεν αντιδραει? δεν λουφαρει ετσι απο σπασιμο? ειναι το ιδιο αποδοτικος? δεν σκεφτεται να την κανει?

 

αν και ακομα εχω την (ψευδ) αισθηση οτι θα ειναι οπως μου τα ειπαν στην συνεντευξη και θα τηρησουν τον λογο τους?! :devil:

ενημερωσε μας αν σου βαλουν και δωρο να ξερουμε

σαφως, αλλα θα αργησει λιγο, γιατι με βαση συμβολαιου πληρονομαι την 5η εργασιμη του επομενου...

αν αργησω, PM :devil: :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ποσοστο για το δωρο χριστουγεννων ξεκιναει απο τον μαιο δηλαδη αν ξεκινησες 1μαιου περνεις ολοκληρο το δωρο.αν ξεκινησες νοεμβρη περνεις τα 2/8 του δωρου και παει λεγοντας αν εσυ που ξεκινησες δεκεμβρη αν παιρνεις 300 ευρω καθαρα δικαιουσαι νομιζω 37,5 ευρω δωρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσοστο για το δωρο χριστουγεννων ξεκιναει απο τον μαιο δηλαδη αν ξεκινησες 1μαιου περνεις ολοκληρο το δωρο.αν ξεκινησες νοεμβρη περνεις τα 2/8 του δωρου και παει λεγοντας αν εσυ που ξεκινησες δεκεμβρη αν παιρνεις 300 ευρω καθαρα δικαιουσαι νομιζω 37,5 ευρω δωρο

αν θυμηθω, θα ποσταρω εδω ποσο θα παρω, γιατι με τα δωρα και τις υπερωριες με εχετε φοβησει η αληθεια ειναι :P

το θεμα ειναι οτι θεωρητικα πρεπει να καταβληθει το δωρω μεχρι 21 δεκεμβρη>?? κατι τετοιο, και εγω ετσι οπως το βλεπω θα πληρωθω 6 γενάρη...

είδωμεν :fear: :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εχεις απολυθει απο τον σεπτεμβρη δικαιουσαι να παρεις δωρο χριστουγεννων? η στο δινουν κατα την απολυση?

Μπορούν να στο δώσουν ως τις 21 Δεκεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δω, η λογικη ειναι οπως το λετε..μεχρι τις 21 να παρω τα ¨"φραγκοδιφραγκα"

το θεμα ειναι οτι μου ζητησαν λογαριασμο στην γιουρομπανκ και δεν εχω, οποτε πρεπει να παω να φτιαξω αν ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη λες να μην πληρωθω υπερωριες κλπ ? τοτε δεν νομιζω να κατσω για πολυ... θα φυγω νυκτα, και απροειδοποιητα , τουλαχιστον να τους αφησω στα κρυα του λουτρου :P ... η περιπτωση που ξερεις δεν πληρωνεται υπερωρειες? και δεν αντιδραει? δεν λουφαρει ετσι απο σπασιμο? ειναι το ιδιο αποδοτικος? δεν σκεφτεται να την κανει?

 

αν και ακομα εχω την (ψευδ) αισθηση οτι θα ειναι οπως μου τα ειπαν στην συνεντευξη και θα τηρησουν τον λογο τους?! :devil:

σαφως, αλλα θα αργησει λιγο, γιατι με βαση συμβολαιου πληρονομαι την 5η εργασιμη του επομενου...

αν αργησω, PM :devil: :devil: :devil:

Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που δεν πληρώνονται καν οι υπερωρίες, στην περίπτωση των πολυεθνικών δεν παρατηρείται συχνά το φαινόμενο αλλά μη μπερδεύεις την υπερωρία με την προσαύξηση. Πολύ πιθανόν είναι να τις πληρώνεσαι αλλά όχι με +75%!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που δεν πληρώνονται καν οι υπερωρίες, στην περίπτωση των πολυεθνικών δεν παρατηρείται συχνά το φαινόμενο αλλά μη μπερδεύεις την υπερωρία με την προσαύξηση. Πολύ πιθανόν είναι να τις πληρώνεσαι αλλά όχι με +75%!

ναι αποτι καταλαβα προφανως θα τις πληρωνομαι με το ωρομισθιο που λεει το συμβολαιο...

κατι ειναι και αυτο...

θα δειξει λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτω από κάποιες ώρες δε παίζει προσαύξηση, νομίζω 5

 

επίσης για τις πολυεθνικές και τις υπερωρίες ας γελάσω.. 

 

επίσης υπερωρίες είναι πέρα του 8ωρου και πέρα της υπερεργασίας

 

δηλαδή στον 8ωρο 5νθημερο αν πούμε ότι θα τον πάει έτσι όλη η βδομάδα λόγω έκτακτων συνθηκών  είναι μία ώρα υπερεργασία, δύο ώρες υπερωρίες και μετά παράνομες υπερωρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάρεις δώρο και μην ρωτήσεις στη δουλειά γιατί θα ακουστεί άσχημα.

Του χρόνου θα πάρεις κανονικότατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...