Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ADHD είπε

Μολις το τελείωσα λολ.. :P 

My body is ready για το part 2, η σύνδεση μου και ο σκληρός του ps4 δεν είναι όμως.. 🙃

Τελος και απο μενα το left behind. Μικρουλι ηταν. Πολυ καλο, δοκιμασαν καποια πραγματα. Εκει που το εχασα ειναι..

Spoiler

στο γιατι ο joel βρισκεται εκει και οχι στο σπιτι που τον ειχε παει τραυματισμενο η ellie. Ειναι μερος του παρτ 1 που δεν μας εδειξαν? Δλδ τον εραψε εκει και μετα τον πηγε στο αλλο σπιτι? Εντωμεταξυ η Riley ειναι η κοπελα για την οποια μιλαει στην τελευταια σκηνη του παρτ 1. Δεν θυμομουν τιποτα.

Θα βαλω λιγο να δω την εισαγωγη του Part 2 τωρα και θα το βαλω απο την αρχη ξανα αυριο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Τελος και απο μενα το left behind. Μικρουλι ηταν. Πολυ καλο, δοκιμασαν καποια πραγματα. Εκει που το εχασα ειναι..

  Απόκρυψη περιεχομένων

στο γιατι ο joel βρισκεται εκει και οχι στο σπιτι που τον ειχε παει τραυματισμενο η ellie. Ειναι μερος του παρτ 1 που δεν μας εδειξαν? Δλδ τον εραψε εκει και μετα τον πηγε στο αλλο σπιτι? Εντωμεταξυ η Riley ειναι η κοπελα για την οποια μιλαει στην τελευταια σκηνη του παρτ 1.

(spoiler για το πρώτο game και το left behind)

Spoiler

Το Left Behind, στο timeline του κυρίους παιχνιδιού (όχι τα flashback δηλαδή, που είναι ~2 βδομάδες πριν το κυρίως παιχνίδι), είναι ανάμεσα στο Πανεπιστήμιο και στο Θέρετρο. Αυτό το διάστημα είναι κενό στο κυρίως παιχνίδι. Όσο για την Riley, η Ellie κάνει συχνά αναφορές σ' αυτήν καθ' όλη τη διάρκεια. Το μόνο κενό που μένει κι από το dlc κι από το πρώτο παιχνίδι είναι αυτές οι 2 βδομάδες μεταξύ DLC-παιχνιδιού. Νομίζω καλύπτεται σε κάποιο comic, αλλά θα σε γελάσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Τελος και απο μενα το left behind. Μικρουλι ηταν. Πολυ καλο, δοκιμασαν καποια πραγματα. Εκει που το εχασα ειναι..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

στο γιατι ο joel βρισκεται εκει και οχι στο σπιτι που τον ειχε παει τραυματισμενο η ellie. Ειναι μερος του παρτ 1 που δεν μας εδειξαν? Δλδ τον εραψε εκει και μετα τον πηγε στο αλλο σπιτι? Εντωμεταξυ η Riley ειναι η κοπελα για την οποια μιλαει στην τελευταια σκηνη του παρτ 1. Δεν θυμομουν τιποτα.

Θα βαλω λιγο να δω την εισαγωγη του Part 2 τωρα και θα το βαλω απο την αρχη ξανα αυριο.

Spoiler

Το σπιτι που δειχνει στο main game ειναι αφου τελειώσει το left behind που τον μεταφέρει η Ellie με το άλογο στο τέλος. Ναι λεει για την Riley οτι εγιναν infected μαζι στο main game. Καλο ηταν γεμισε καποια κενα imo.

Το εχω ξεκινησει εδω και καμια ωρα το 2, δεν μπορω να πω πολλα μονο οτι τα animations και ο τεχνικος τομεας ειναι σε κορυφαία επιπεδα. Επειδή επαιξε συγκριση με RDR2 θα δωσω ενα μικρο edge στο δευτερο προσωπικα, αναφερομαι σε *minor spoiler *

Spoiler

χιονι και αλογα :P

 ο λογος ειναι οτι μιλαμε για καθαρα open world οποτε imo ειναι πιο εντυπωσιακό αλλα οκ λεπτομέρειες.. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους καταλαβα γιατι εβαλαν 0 οι πιο πολλοι στο metacritic..

Spoiler

Και μπορω να πω οτι τους καταλαβαινω απολυτα..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, optimus prime είπε

Επιτελους καταλαβα γιατι εβαλαν 0 οι πιο πολλοι στο metacritic..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και μπορω να πω οτι τους καταλαβαινω απολυτα..

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το συστημα του upgrade  στα οπλο και τα animations  ,εχουν κανει πολυ καλη δουλεια .

Εκπληκτικο σεναριο μεχρι το σημειο που ειμαι ,σοβαρη ,στιβαρη γραφη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, optimus prime είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Aρα εσυ ειδες τι εκανε ο αλητης

..

Spoiler

Αληταράς . Σε κάποια θέματα μου φάνηκε μέχρις στιγμής επανειλλημένα forced ! Αυτό δε μου πολύ άρεσε και πιστεύω  δεν ταιριάζει στο ύφος και το setting 

 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματίστηκε παιδιά .Βιάστηκα αρκετά αλλά ήθελα να δω πόσο δίκιο έχουν οι κριτικές κλπ.(Δεν έχω ξαναλιωσει τόσο παιχνίδι ).Σχεδόν 2 δωδεκάωρα άυπνος (μου αρέσει που έλεγα ότι θα κοιμηθώ εχθές αλλά το hype δεν με αφηνε).Δεν θέλω να πω πολλά ούτε θα γράψω εμπειρία στο άλλο νήμα για το τι τερμάτισα ,αλλά απλώς θα πω ότι συμφωνώ με τον optimus και δυστυχώς όπως είχε πει και ο fulgore θα δωθεί σε φίλο για να βγάλουμε τα σπασμένα για το μελλοντικό ghost of Tsushima.Γενικα έλεγα για άλλους και έγινα ίδιος στο θέμα μεταπώλησης :) .Θα μείνω στο νήμα για να δω αντιδράσεις από τους συμφορουμητες.Πιστευω μόνο αυτό αξίζει πλέον.Παω να κοιμηθώ δεν την παλεύω .Στο τερματισμό ήμουν ακριβώς έτσι:(εγω οχι καποιος χαρακτηρας).Guess I'll Die Meme - Guess Ill Die - Pin | TeePublic

 

ΥΓ:Πιστεύω πως από θέμα γραφικών ,ήχου ,gameplay άριστο .Στην Ιστορία έχανε και ειδικά όσο υπάρχει πρόοδος στο παιχνίδι .Και όχι δεν μιλάω για τα controversial θέματα που διαπραγματεύεται .Αλλά την ιστορία αυτούσια .Εάν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω εάν επιτρέπεται να πω πχ τι με χάλασε κλπ πιο συγκεκριμένα.Μπορω να βάλω spoiler tag ?Η καλύτερα καθόλου ?Γιατί μερικοί δεν το έχουν τερματίσει .

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, masterchief117 είπε

στο παλιο ps4 το δοκιμασε κανεις να πει εντυπωσεις για τον θορυβο που κανει σε αυτο το μηχανημα, κανει περισσοτερο θορυβο απο το god of war?

να σου πω παιζω με ακουστικα και δε με ενοχλει, αλλα μετα απο κανα 5ωρο παιξιμο, το εβαλα σε λειτουργια αδρανειας και οι ανεμιστηρες δουλευαν ακομα....πρωτη φορα το βλεπω αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jerry banana είπε

Στην Ιστορία έχανε και ειδικά όσο υπάρχει πρόοδος στο παιχνίδι

Ah ναι?! Well fuck. Εγώ περιμένω να στρώσει όσο πάει το game αλλα από ότι λέτε μάλλον κακός περιμένω. Fuck. Anyways δεν θα κράξω πριν το τελειώσω αλλα ξύπνησα και είμαι ακόμα τσατισμένος. 🤬 

Ευτυχώς ευτυχώς δεν μπορώ να βρω άλλο σοβαρό πρόβλημα με το game, η λεπτομέρεια είναι τρελή. Προσέξατε ότι τα αναλογικά αλλα και τα ψηφιακά ρολόγια λειτουργούν κανονικά και μετράν real time λεπτά?! Είναι τρελοί οι τύποι! :D Επίσης το gore είναι θεσπέσιο, ένα σκαλί πάνω από το gore του RΕ2R. Sooooo good και μάλλον το καλύτερο σε game ever! :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ah ναι?! Well fuck. Εγώ περιμένω να στρώσει όσο πάει το game αλλα από ότι λέτε μάλλον κακός περιμένω. Fuck. Anyways δεν θα κράξω πριν το τελειώσω αλλα ξύπνησα και είμαι ακόμα τσατισμένος. 🤬 

Ευτυχώς ευτυχώς δεν μπορώ να βρω άλλο σοβαρό πρόβλημα με το game, η λεπτομέρεια είναι τρελή. Προσέξατε ότι τα αναλογικά αλλα και τα ψηφιακά ρολόγια λειτουργούν κανονικά και μετράν real time λεπτά?! Είναι τρελοί οι τύποι! :D Επίσης το gore είναι θεσπέσιο, ένα σκαλί πάνω από το gore του RΕ2R. Sooooo good και μάλλον το καλύτερο σε game ever! :D

Φίλε είναι το παιχνίδι πολύ καλό σε όλα εκτός από την ιστορία για εμένα πάντα.Προσπαθησα να δικαιολογήσω ορισμένα σκεπτικα πχ στους χαρακτήρες κυρίως ανάμεσα σε 2.Ειδικα προς το κλείσιμο ,αλλά δεν τα κατάφερνα .Είναι σαν να περιμένεις κάτι εκπληκτικό και να παθαίνεις ένα "αυτό ήταν ?" .Δεν μπορώ να το εξηγήσω.Αισθανθηκα όπως όταν περιμένεις κάτι και δεν είχες αποτέλεσμα ή ότι όλα θα συνδεθουν-θα έχεις ένα σωστό κλείσιμο αλλά τίποτα. Παντως ότι ανέφερες ισχύει δεν παίζεται η δουλειά που έχει ριχτεί .Χαλάλι τα λεφτά αλλά ο τομέας της ιστορίας που σε αυτό βασίζεται ο τίτλος δεν αντιπροσωπεύει ούτε τα άτομα που το φτιάξανε και ρίξανε κόπο .Ίσως γι'αυτό μερικοί φύγανε κατά η διάρκεια της παραγωγής .Είδα στο internet ότι μερικά άτομα φύγανε επειδή ήταν λέει απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα .Τώρα που το τελείωσα τους καταλαβαίνω.Ειναι σαν από ένα σημείο και μετά του παιχνιδιού (που στα μάτια μου η ιστορία είχε νόημα και συνοχή ) να έπεσε βόμβα .Τώρα δεν ξέρω που οφείλεται .Παίχτηκε κάτι ανάμεσα στα άτομα που το φτιαγνανε .?...τι να πω.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 

Ευτυχώς ευτυχώς δεν μπορώ να βρω άλλο σοβαρό πρόβλημα με το game, η λεπτομέρεια είναι τρελή. Προσέξατε ότι τα αναλογικά αλλα και τα ψηφιακά ρολόγια λειτουργούν κανονικά και μετράν real time λεπτά?! Είναι τρελοί οι τύποι! :D Επίσης το gore είναι θεσπέσιο, ένα σκαλί πάνω από το gore του RΕ2R. Sooooo good και μάλλον το καλύτερο σε game ever! :D

Ειναι απιστευτες οι λεπτομερειες που εχουν κανει στον κοσμο και θελει να εισαι ανετος απο χρονο να γυρνας και να τα παρατηρεις .Η  βια το splatter και ο  τροπος που δινεται ειναι σε αλλο επιπεδο .

20 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Φίλε είναι το παιχνίδι πολύ καλό σε όλα εκτός από την ιστορία για εμένα πάντα.Προσπαθησα να δικαιολογήσω ορισμένα σκεπτικα πχ στους χαρακτήρες κυρίως ανάμεσα σε 2.Ειδικα προς το κλείσιμο ,αλλά δεν τα κατάφερνα .Είναι σαν να περιμένεις κάτι εκπληκτικό και να παθαίνεις ένα "αυτό ήταν ?" .Δεν μπορώ να το εξηγήσω.Αισθανθηκα όπως όταν περιμένεις κάτι και δεν είχες αποτέλεσμα ή ότι όλα θα συνδεθουν-θα έχεις ένα σωστό κλείσιμο αλλά τίποτα. Παντως ότι ανέφερες ισχύει δεν παίζεται η δουλειά που έχει ριχτεί .Χαλάλι τα λεφτά αλλά ο τομέας της ιστορίας που σε αυτό βασίζεται ο τίτλος δεν αντιπροσωπεύει ούτε τα άτομα που το φτιάξανε και ρίξανε κόπο .Ίσως γι'αυτό μερικοί φύγανε κατά η διάρκεια της παραγωγής .Είδα στο internet ότι μερικά άτομα φύγανε επειδή ήταν λέει απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα .Τώρα που το τελείωσα τους καταλαβαίνω.Ειναι σαν από ένα σημείο και μετά του παιχνιδιού (που στα μάτια μου η ιστορία είχε νόημα και συνοχή ) να έπεσε βόμβα .Τώρα δεν ξέρω που οφείλεται .Παίχτηκε κάτι ανάμεσα στα άτομα που το φτιαγνανε .?...τι να πω.

Jerry  εισαι κατω απο 25?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

.Στην Ιστορία έχανε και ειδικά όσο υπάρχει πρόοδος στο παιχνίδι .

Ουτε στο πρωτο last of us,αν βγαλεις ολο το υπολοιπο παιχνιδι απεξω και πιασεις μονη της την ιστορια ηταν τιποτα το ιδιαιτερο παντως. Μιλαω για την ιστορια αυτη καθαυτη,χωρις τους χαρακτηρες.

Δεν ξερω ακομα για το Part 2 μιας και μαλλον Κυριακη ή Δευτερα θα το ξεκινησω το παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ειναι απιστευτες οι λεπτομερειες που εχουν κανει στον κοσμο και θελει να εισαι ανετος απο χρονο να γυρνας και να τα παρατηρεις .Η  βια το splatter και ο  τροπος που δινεται ειναι σε αλλο επιπεδο .

Jerry  εισαι κατω απο 25?

Είμαι αρκετά μεγάλος για να καταλαβαίνω όλα τα μηνύματα που περνάει αλλά εάν το τερματίσεις θα με καταλάβεις .Απλώς άφησα το σχόλιο για να το διαβάσουν μερικοί πριν το τερματίσουν ώστε να γίνει σωστή συζήτηση .Επίσης η ηλικία δεν έχει σχέση  με τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει -μεταδιδει το παιχνίδι.Αλλα ο χαρακτήρας και η προσωπική πνευματική ανάπτυξη ώστε να γίνουν αντιληπτά αυτά τα μηνύματα .Πχ και ένα 15 χρόνο μπορεί να τα καταλάβει εάν δεν είναι επηρεασμένο από άλλους παράγοντες αλλά και ένας 35χρονος εάν είναι αρνητικός ως προς συγκεκριμένες κοινότητες και καταστάσεις με το που παίξει στις 7 πρώτες ώρες θα το πετάξει .Εγω μίλησα καθαρά για την ιστορία φίλε .Τερμάτισε το και έλα να το ξανασυζητήσουμε :) .

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ουτε στο πρωτο last of us,αν βγαλεις ολο το υπολοιπο παιχνιδι απεξω και πιασεις μονη της την ιστορια ηταν τιποτα το ιδιαιτερο παντως. Μιλαω για την ιστορια αυτη καθαυτη,χωρις τους χαρακτηρες.

Δεν ξερω ακομα για το Part 2 μιας και μαλλον Κυριακη ή Δευτερα θα το ξεκινησω το παιχνιδι.

Καλά ναι ,καλή αρχή και σίγουρα μην το πάρεις μονομιάς όπως εγώ :) .Το θετικό όμως είναι ότι βρήκα φιλαράκι να το πασάρω στα 40 ευρώ Οπότε μικρή η ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Socratis_g είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει..??

Το παιζεις αυτη την στιγμη και εαν ναι που εισαι περιπου?

Εγω παιδια δεν το εχω τερματισει ακομα,δεν εχω μπει καν στο τελευταιο δεκαωρο που δεν αφησαν τους reviewers να γραψουν για αυτο,αλλα μπορω να πω οτι προκειται για το μεγαλυτερο false advertising που εχω συναντησει ποτε σε παιχνιδι.

Για μενα θα πρεπει να βρεθουν καποιοι και να κανουν μηνυση στην  Νaugty Dog και την Sony και να τους παρουν και ενα καρο λεφτα .Και οχι δεν ειμαι υπερβολικος ουτε hater,το παιχνιδι ειναι αριστουργημα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...