Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνει triger την επίθεση για να προσαρμόσω ανάλογα την στρατηγική μου. Πάντα crouched είμαι εννοείται αλλά πχ ξέραμε πως οι clickers σε εντοπίζουν απ τον ήχο. Ε δεν γίνεται να κάθεσαι ακίνητος στα 5-6 μέτρα και ο clicker να σε εντοπίζει. Αυτό δεν γινόταν ούτε στο grounded mode του προηγούμενου

Σε κάποιες δυσκολίες στο πρώτο,  όχι απλά έπρεπε να είσαι crouched, αλλά έπρεπε και να αγγίζεις τον αριστερό αναλογικό ίσα--ίσα. Ο μόνος τρόπος για να ήσουν σίγουρος ότι περπατάς τόσο σιγά όσο πρέπει ήταν το trick με το aim (σημάδευες όσο ήσουν crouched κι, εγγυημένα, ήσουν στην μικρότερη δυνατή ταχύτητα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jerry banana είπε

 ρε φιλε και εσυ hard βάλε moderate να ευχαριστηθεις :P εγω hard για κανένα λόγο.Εδω το moderate που το ετρεξα,μου φανηκε δυσκολο.Αλλα ισως επειδη το ετρεξα γιατι με έτρωγε ο τερματισμος :( 

7 χρόνια τους πήρε να το φτιάξουν, αμαρτία να το τερματίσεις σε 48 ώρες ρε συ. Εγώ το πάω αργά αργά, σκέψου απ την πέμπτη τα μεσάνυχτα παίζω και

Spoiler

Τώρα πάω να βρω βενζίνη στα δικαστήρια

Πάντως αν κρίνω απ το πρώτο παιχνίδι σου προτείνω να το παίξεις και στο full επίπεδο δυσκολίας, θα δεις οτι είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Εκτός κι αν δεν είσαι την υπομονής :P

1 ώρα πριν, kosmsamo είπε

Σε κάποιες δυσκολίες στο πρώτο,  όχι απλά έπρεπε να είσαι crouched, αλλά έπρεπε και να αγγίζεις τον αριστερό αναλογικό ίσα--ίσα. Ο μόνος τρόπος για να ήσουν σίγουρος ότι περπατάς τόσο σιγά όσο πρέπει ήταν το trick με το aim (σημάδευες όσο ήσουν crouched κι, εγγυημένα, ήσουν στην μικρότερη δυνατή ταχύτητα).

Το θυμάμαι αυτό που λες.

Τελικά φαίνεται να είναι αυτό που είπα. Ανα δευτερόλεπτα οι clickers βγάζουν μια κραυγή. Αν είσαι μπροστά τους σε σημείο δίχως κάλυψη ακόμα και ακίνητος-crouched σε βρίσκουν. Αν είσαι ξαπλωμένος και ακίνητος φαίνεται να μην σε εντοπίζει. Το πήγαν ένα βήμα παραπέρα λοιπόν αφού στο προηγούμενο έπρεπε να προκαλέσεις εσύ κάποιον θόρυβο έστω και με το καλά περπάτημα σου. Αυτό ισχύει στο hard. Για τα υπόλοιπα επίπεδα δυσκολίας δεν ξέρω

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω θα το τελειωσω και θα εχω αποψη στις 50 ωρες υπολογιζω. 😛

καθομαι και παρατηρω την καθε λεπτομερια, καθε τετραγωνικο εκατοστο, καθε συζητηση, καθε ηχο. καθομουν και παρακολουθουσα μια που επεινε καφε και ακουγα το ''γλουγλουγλου'' στον λαιμο της.:P  (new gold headset)

Οπως καταλαβαινεται το απολαμβανω στο επακρο. Το παιχνιδι δειχνει πιο ομορφο απο τα περισσοτερα next gen games που εχω δει. Φοβερο HDR btw.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

7 χρόνια τους πήρε να το φτιάξουν, αμαρτία να το τερματίσεις σε 48 ώρες ρε συ. Εγώ το πάω αργά αργά, σκέψου απ την πέμπτη τα μεσάνυχτα παίζω και

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τώρα πάω να βρω βενζίνη στα δικαστήρια

Πάντως αν κρίνω απ το πρώτο παιχνίδι σου προτείνω να το παίξεις και στο full επίπεδο δυσκολίας, θα δεις οτι είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Εκτός κι αν δεν είσαι την υπομονής :P

Το θυμάμαι αυτό που λες.

Τελικά φαίνεται να είναι αυτό που είπα. Ανα δευτερόλεπτα οι clickers βγάζουν μια κραυγή. Αν είσαι μπροστά τους σε σημείο δίχως κάλυψη ακόμα και ακίνητος-crouched. Αν είσαι ξαπλωμένος και ακίνητος φαίνεται να μην σε εντοπίζει. Το πήγαν ένα βήμα παραπέρα λοιπόν αφού στο προηγούμενο έπρεπε να προκαλέσεις εσύ κάποιον θόρυβο έστω και με το καλά περπάτημα σου. Αυτό ισχύει στο hard. Για τα υπόλοιπα επίπεδα δυσκολίας δεν ξέρω

Φίλε τι 48?Περίπου στις μισές είχε τερματιστει.Δυστυχως δεν θα μπορέσω να το ξαναπαίξω γιατί το έδωσα σε φίλο έναντι φυσικά χρημάτων .Όμως το καλό είναι ότι μένουμε κοντά και είμαστε παιδικοί φίλοι οπότε μελλοντικά μπορεί να το παίξουμε παρέα .Πρώτα θα το τερματίσουμε ξεχωριστά για άλλη εμπειρία και μετά παρέα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Eγω θα το τελειωσω και θα εχω αποψη στις 50 ωρες υπολογιζω. 😛

καθομαι και παρατηρω την καθε λεπτομερια, καθε τετραγωνικο εκατοστο, καθε συζητηση, καθε ηχο. καθομουν και παρακολουθουσα μια που επεινε καφε και ακουγα το ''γλουγλουγλου'' στον λαιμο της.:P  (new gold headset)

Οπως καταλαβαινεται το απολαμβανω στο επακρο. Το παιχνιδι δειχνει πιο ομορφο απο τα περισσοτερα next gen games που εχω δει. Φοβερο HDR btw.

αυτα τα facial animations τι απιστευτα ρε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, xavier είπε

αυτα τα facial animations τι απιστευτα ρε...

Nαι...σε καποια φαση με εναν τυπο, λεω αυτο δεν παιζει, για λιγο με ''ειχε'' οτι ηταν πραγματικος ανθρωπος 😛

Spoiler

ειμαι αρχη αρχη αλλα παιζω πολυ αργα, μιλαω για τον τυπο που η γυναικα του εγκυος και βγηκαν με μια αλλη για να της δειξει την καραντιν ζοουν. Οι εκφρασεις του φακ. Οχι οτι οι αλλοι ειναι πισω, αλλα αυτος που εκανε εντυπωση πολυ.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Nαι...σε καποια φαση με εναν τυπο, λεω αυτο δεν παιζει, για λιγο με ''ειχε'' οτι ηταν πραγματικος ανθρωπος 😛

Spoiler

Όταν λες "τύπο " εννοείς μια σκηνή με backdoor?Το λέω έμμεσα αλλά πιστεύω καταλάβες .

 

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εβαλα σε spoiler tag ειναι πολυ νωρις και νομιζω οτι το εχεις δει . Δεν ηταν τοσο ο τυπος ο συγκεκριμενος(οτι δειχνει πιο καλα απο τους αλλους), αλλα ηταν η φαση που ''τερματησε'' στο μυαλο μου το ποσο λεπτομερη ειναι τα προσωπα, πρεπει να ηταν η φαση που μονολογουσα ''wtf'' και τετοια. 😛

Δεν ειναι μονο η λεπτομερια στα προσωπα, αλλα οι εκφρασεις τους, η αμηχανια, ενθουσιασμος κτλ. Καταλαβαινεις οτι ταιριαζει με αυτο που λενε η θελουν να πουν η ειπαν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

το εβαλα σε spoiler tag ειναι πολυ νωρις και νομιζω οτι το εχεις δει . Δεν ηταν τοσο ο τυπος ο συγκεκριμενος(οτι δειχνει πιο καλα απο τους αλλους), αλλα ηταν η φαση που ''τερματησε'' στο μυαλο μου το ποσο λεπτομερη ειναι τα προσωπα, που πρεπει να ηταν η φαση ελεγα μονος μου ''wtf'' και τετοια. 😛

Α οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ο συμφορουμιτης πιο πανω λεει οτι το παιχνιδι ειναι για 3/10 λογω του neil. Για να παρει ενα παιχνιδι 3/10 σημαινει οτι μπαζει σε ολους τους τομεις και πολυ ασχημα.

Εδώ διαφωνούμε. Δεν γίνεται να δεις τμηματικά ένα παιχνίδι που θέλει να έχει όλα τα κομμάτια του σε αρμονία. Πάρε παράδειγμα το Witcher 3, ένα παιχνίδι που τμηματικά είναι στην καλύτερη μέτριο (με εξαίρεση την παρουσίαση και το story telling), αξίζει να του βάλω 5/10 επειδή στο κομμάτι gameplay είναι μάπα; Τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα παίρνεις ολόκληρα και όπως δίνονται χωρίς να κάνεις διαχωρισμούς. Σκέψου το σαν ένα σουβλάκι ρε παιδί μου, αντί να τα έχεις όλα μέσα ωραία τυλιγμένα με την σως, τις πατατούλες, την σαλατούλα στο δίνει να το φας ξεχωριστά το ένα από το άλλο. Δεν γίνεται λοιπόν, πρέπει να κάνεις σούμα και η σούμα πρέπει να βγαίνει βάση αυτού με το οποίο έμεινες στο τέλος του παιχνιδιού. Αν σε άφησε άσχημη γεύση στο στόμα τότε έχει καλώς γιατί προφανώς και δεν σ΄άρεσε και ας ήταν το κρέας η καλύτερη ποιότητα που έβαλαν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Εδώ διαφωνούμε. Δεν γίνεται να δεις τμηματικά ένα παιχνίδι που θέλει να έχει όλα τα κομμάτια του σε αρμονία. Πάρε παράδειγμα το Witcher 3, ένα παιχνίδι που τμηματικά είναι στην καλύτερη μέτριο (με εξαίρεση την παρουσίαση και το story telling), αξίζει να του βάλω 5/10 επειδή στο κομμάτι gameplay είναι μάπα; Τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα παίρνεις ολόκληρα και όπως δίνονται χωρίς να κάνεις διαχωρισμούς. Σκέψου το σαν ένα σουβλάκι ρε παιδί μου, αντί να τα έχεις όλα μέσα ωραία τυλιγμένα με την σως, τις πατατούλες, την σαλατούλα στο δίνει να το φας ξεχωριστά το ένα από το άλλο. Δεν γίνεται λοιπόν, πρέπει να κάνεις σούμα και η σούμα πρέπει να βγαίνει βάση αυτού με το οποίο έμεινες στο τέλος του παιχνιδιού. Αν σε άφησε άσχημη γεύση στο στόμα τότε έχει καλώς γιατί προφανώς και δεν σ΄άρεσε και ας ήταν το κρέας η καλύτερη ποιότητα που έβαλαν. 

Φιλε ειλικρινά το καλύτερο παράδειγμα και επετρεψε μου να στο κλέψω για μελλοντική αναφορά σε συζητησεις με φιλους,.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εδώ διαφωνούμε. Δεν γίνεται να δεις τμηματικά ένα παιχνίδι που θέλει να έχει όλα τα κομμάτια του σε αρμονία. Πάρε παράδειγμα το Witcher 3, ένα παιχνίδι που τμηματικά είναι στην καλύτερη μέτριο (με εξαίρεση την παρουσίαση και το story telling), αξίζει να του βάλω 5/10 επειδή στο κομμάτι gameplay είναι μάπα; Τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα παίρνεις ολόκληρα και όπως δίνονται χωρίς να κάνεις διαχωρισμούς. Σκέψου το σαν ένα σουβλάκι ρε παιδί μου, αντί να τα έχεις όλα μέσα ωραία τυλιγμένα με την σως, τις πατατούλες, την σαλατούλα στο δίνει να το φας ξεχωριστά το ένα από το άλλο. Δεν γίνεται λοιπόν, πρέπει να κάνεις σούμα και η σούμα πρέπει να βγαίνει βάση αυτού με το οποίο έμεινες στο τέλος του παιχνιδιού. Αν σε άφησε άσχημη γεύση στο στόμα τότε έχει καλώς γιατί προφανώς και δεν σ΄άρεσε και ας ήταν το κρέας η καλύτερη ποιότητα που έβαλαν. 

Και εγώ γενικα έτσι βάζω βαθμολογίες αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω βασικά στοιχεία ενός παιχνιδιού όπως πχ το gameplay. Βέβαια το νόημα ενός "παιχνιδιού" είναι να περάσεις καλά και να διασκεδάσεις και τίποτα παραπάνω.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εδώ διαφωνούμε. Δεν γίνεται να δεις τμηματικά ένα παιχνίδι που θέλει να έχει όλα τα κομμάτια του σε αρμονία. Πάρε παράδειγμα το Witcher 3, ένα παιχνίδι που τμηματικά είναι στην καλύτερη μέτριο (με εξαίρεση την παρουσίαση και το story telling), αξίζει να του βάλω 5/10 επειδή στο κομμάτι gameplay είναι μάπα; Τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα παίρνεις ολόκληρα και όπως δίνονται χωρίς να κάνεις διαχωρισμούς. Σκέψου το σαν ένα σουβλάκι ρε παιδί μου, αντί να τα έχεις όλα μέσα ωραία τυλιγμένα με την σως, τις πατατούλες, την σαλατούλα στο δίνει να το φας ξεχωριστά το ένα από το άλλο. Δεν γίνεται λοιπόν, πρέπει να κάνεις σούμα και η σούμα πρέπει να βγαίνει βάση αυτού με το οποίο έμεινες στο τέλος του παιχνιδιού. Αν σε άφησε άσχημη γεύση στο στόμα τότε έχει καλώς γιατί προφανώς και δεν σ΄άρεσε και ας ήταν το κρέας η καλύτερη ποιότητα που έβαλαν. 

Σωστος. Βεβαια τα επιμερους, τα κομματια, εχουν αμεση σχεση και με το τελικο αποτελεσμα. Αλλα συμφωνω στο να μην παρασσυρομαστε μονο απο τα τμηματα γιατι χανουμε την ουσια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα αυτό είναι χιλιοειπωμένο και θα το ξαναδούμε άπειρες φορές.

Βασικά είναι η χημεία που δημιουργείται μεταξύ του gamer και του παιχνιδιού. Αν το παιχνίδι καταφέρει να σε βάλει στον κόσμο του, το οποίο προϋποθέτει ότι και εσύ είσαι δεκτικός, τότε αντιλαμβάνεσαι το παιχνίδι ώς σύνολο και συνήθως τα καλά υπερτερούν και έχεις μιά ικανοποιητική εμπειρία.

Αν δεν ταιριάξει αυτή η χημεία, τότε ο gamer συνήθως μπαίνει σε μία διαδικασία αποδόμησης του παιχνιδιού στα επιμέρους κομμάτια του, εστιάζοντας σε αυτά που τον χαλάνε. Η τελική εμπειρία σε καμία περίπτωση δεν είναι καλή.

Αν με ρωτήσει κάποιος για το πρώτο παιχνίδι τί μου άρεσε, δεν μπορώ να διαχωρήσω το κάθε κομμάτι του (gameplay, ιστορία κλπ). To παιχνίδι πραγματικά το βίωσα ώς ένα εννιαίο σύνολο και το ευχαριστήθηκα όσο λίγα games στη ζωή μου. Τα όποια αρνητικά υπήρχαν τα πήρε μαζί του ο χείμαρρος του υπόλοιπου παιχνιδιού.

Αυτά θέλω να βιώσω και στο 2ο παιχνίδι, οπότε  θα προσπαθήσω να μπώ στον κόσμο του και να βιώσω την ιστορία που θέλουν να μας πούν.

Για την ώρα το βάζω να κατεβαίνει και την Πέμπτη 25/6 ξεκινάμε στις 10:00 το βράδυ.🙂

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...