Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στις 6 ώρες παιχνιδιού περίπου, τρομερό gameplay, η κάθε λεπτομέρεια προσεγμένη και γενικώς είναι απόλαυση. Αν βγάλουν και ένα patch που να μπορείς να αφαιρέσεις το film grain το οποίο κατα την άποψή μου υπερβολικό, θα ήταν πολύ καλύτερα. Σε οθόνη 65' 4Κ με ενεργοποιημένο το HDR προσωπικά με ενοχλεί διότι είναι εμφανές τόσο πολύ που με έκανε να πιστεύω ότι είχα πρόβλημα με το HDMI και επι μία ώρα καθάριζα, αφαιρούσα και επανατοποθετούσα καλώδια.

Επεξ/σία από dimmeneidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, TsironakosMix είπε

Φαλίρισα επίσημα αλλα ***...

tlou2oled.jpg.52346dba466998032e39cc8f9bdf0b36.jpg

Πωπωπω τι overkill ήταν αυτό; Με γεια και τα 2, η τηλεόραση (από ό,τι έχω ακούσει, καθώς είναι απλησίαστη για μένα) είναι φοβερή!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Φαλίρισα επίσημα αλλα ***...

tlou2oled.jpg.52346dba466998032e39cc8f9bdf0b36.jpg

Ετσι παιζεται.. OLEDαρα και απολαυση.. 

Δεν ξερω τι λετε για την ιστορια αλλα οσο και να με χαλασει η ιστορια στο τελος (αν με χαλασει λεμε τωρα) αυτο το επος που ζω μεχρι το seattle day 3 εχω πολυ καιρο να το ζησω.. Το παιχνιδι απλα ειναι σε αλλο level..

Και γενικα πλεον 44 χρονων με 35 χρονια gaming στην πλατη μου παιχνιδι να με κρατησει κολλημενο για 8ωρο εχω να το ζησω πολυ καιρο.. Πιθανοτατα το προηγουμενο να ηταν το TLOU 1!!

A ρε ND εισαι μαγεια πραγματικα.. Οπτικοακουστικο υπερθεαμα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Φαλίρισα επίσημα αλλα ***...

tlou2oled.jpg.52346dba466998032e39cc8f9bdf0b36.jpg

Καλοθεατη εαν και δεν ξερω τι της βρηκες και την πηρες😉

Ρυθμισε καλα το Hdr απο τις ρυθμισεις του ps4 και μην το πειραξεις μεσα στο παιχνιδι,ασε το default.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι δεν το έχετε τερματίσει μην πάτε στα σχολια.Κοιτάξτε εδώ άτομο μετά από το τερματισμό του παιχνιδιού https://9gag.com/gag/amv7LAd?ref=android

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οχι κανεις μεγαλο λαθος.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Επειδη ακριβως δεν ειμαστε επαγγελματιες reviewers και αρα δεν υπαρχει θεμα για πληρωμενα reviews και τα σχετικα περιμενω να διαβαζω την αποψη του απλου κοσμου αρκει να εχει και 2-3 επιχειρηματα που να στεκουν. 

Ενα γρηγορο παραδειγμα

Επαιξα το TheOrder.

Μου αρεσε

  • ο οπτικος τομεας(πολυ ωραια γραφικα και μοντελα χαρακτηρων),
  • η μουσικη,
  • το gunplay του
  • και η ιστορια που εχει προοπτικες σε sequel για κατι καλυτερο αν δωθει παραπανω προσοχη
  • οπως και η ερμηνεια και ο χαρακτηρας του κεντρικου πρωταγωνιστή.

Δεν μου αρεσε

  • η διαρκεια του(γυρω στις 5-6ωρες για την ακριβεια),
  • τα ανουσια collectables,
  • το gameplay που εχει πολλα QTE και δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε οπλα,
  • το μετριο ΑΙ και τα bosses
  • το cliffhanger τελος και το οτι δεν εχει replay value
  • Α και η αρχικη τιμη των 60ευρω.

3 κουβεντες για το παιχνιδι(πανω απο 4-5λεπτα δεν μου πηρε),ασχετως αν συμφωνει ή διαφωνει καποιος με αυτα. Ουτε να γραφεις 2-3 γεματες σελιδες εκθεση,ουτε τιποτα.

Παρολο που τα αρνητικα ειναι περισσοτερα απο τα θετικα,παλι δεν θα του εβαζα 2 /10. Μπορει να του εβαζα 6/10 ή 5/10 ή να ελεγα οτι αξιζει περισσοτερο σε μιση τιμη λογω των πολλων αρνητικων και παει λεγοντας.

Γιαυτο το λογο και μπαινουμε σε forum και ετσι μονο μπορει να γινει ενας διαλογος/κουβεντα για ενα παιχνιδι.

 Αλλιως αν ειναι ετσι,υπαρχει το skroutz στις αξιολογησεις που δεν χρειαζεται να γραψεις τιποτα και απλα διαλεγεις απο διαφορες κατηγοριες τι σου αρεσε και τι οχι και δεν γραφεις το παραμικρο. 

Μαλλον δεν με καταλαβες καλα.

Spoiler

Δεν ειπα οτι μια κριτικη του στυλ "το παιχνιδι δεν μου αρεσε 3/10" ειναι οκ και ολα καλα. Μπορεις να γραψεις 1000 λεξεις review αναλύοντας με καθε λεπτομερεια την εμπειρια σου, τι σου αρεσε και τι οχι, τι θα ηθελες να ειναι καλυτερο, τι ηταν "game breaking" για εσενα παντα με επιχειρήματα τα οποια ομως δεν ειναι αναγκη να ειναι ψυχρα και αντικειμενικα βασισμενα στις νορμες των reviewers. Γενικα γραψε τις σκεψεις σου οσο καλα μπορει να τις αποτυπωσει κανεις διοτι δεν το εχουμε ολοι το ιδιο καλα με τον γραπτο λογο. Η ενσταση μου ηταν οτι δεν χρειαζεται 1. Να δωσεις βαθμολογια η βαρος στα επιμέρους στοιχεια 2. Δεν χρειαζεται να δωσεις βαθμολογια γενικα.

Γραψε απλα την αποψη σου για το παιχνιδι σε μια μικρη παραγραφο, σε μια μεγαλη, σε 2-3-10 σελιδες δεν εχει σημασια.

Δεν ξερω αν διαφωνεις και με το παραπανω, δεκτο οπως και να εχει ομως.

  

4 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Φαλίρισα επίσημα αλλα ***...

tlou2oled.jpg.52346dba466998032e39cc8f9bdf0b36.jpg

Αν δεν σου αρεσει και εσενα τελικα αγοραζω την TV 50e.. :P 

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν ξερω τι λετε για την ιστορια αλλα οσο και να με χαλασει η ιστορια στο τελος (αν με χαλασει λεμε τωρα) αυτο το επος που ζω μεχρι το seattle day 3 εχω πολυ καιρο να το ζησω.. Το παιχνιδι απλα ειναι σε αλλο level..

Κάπου εκεί και εγώ και άμα εξαιρέσεις το 'τι έγινε ξέρεις που' τότε ναι, είναι παιχνιδάρα μέχρι τώρα. Έχει τρελες λεπτομέρειες που απλά παίζει να μην δεις, και άμα έχω ένα έτσι παράπονο είναι ότι έχει μονο ένα animation για το stealth, και άμα είσαι sneaky το βλέπεις πολύ συχνά, τουλάχιστον μπορείς να τους εκτελέσεις και με gun αλλα θέλει σιγαστήρα.

Το auto-aim είναι λίγο διαφορετικό από το προηγούμενο και το auto-camera θέλει να είναι off οπωσδήποτε γιατί σε μικρούς χώρους με evade ειδικά γίνετε το shooting πονοκέφαλος. Γενικά το gameplay είναι απόλαυση. :)

Παρόλα αυτά ακόμα δεν

Spoiler

το έχω χωνέψει, ήταν απίστευτα forced και ανούσιο αυτό που έγινε,

μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο το encounter με μολυσμενους νομιζω ηταν το καλυτερο που εχω βιωσει/παιξει ποτε σε game. Οσον αφορα δλδ την ενταση, το combat(απιθανο), τον ηχο(με ακουστικα είναι σε αλλο level). Ενιωθες πραγματικα την απειλη. Ρεαλιστικη απειλη.

Ευτυχως που εχει την επιλογη για επαναληψη των videos γιατι απο την υπερενταση συχνα χανω τα πρωτα 10-20 δευτερολεπτα του επερχομενου cut scene.

Μεχρι στιγμης το σεναριο με κραταει στην τσιτα, αλλα οτι και να κανουν στην πορεια βλεπω το παιχνιδι στα δικα μου ματια να πηγαινει ολοταχως για 10ρακι. 

Τι να πω, εκτος αν βγει η Εllie στην οθονη με κοιταξει στα ματια και με βρισει με ονοματεπωνυμο.

Fuck it παλι για 10 το βλεπω.

Προφανως κανενα παιχνιδι δεν γινεται να αρεσει σε ολους και ολες οι αποψεις ειναι και θα ειναι σεβαστες, αλλα προσωπικα ειμαι ενθουσιασμενος.

Τελος για σημερα. Αυριο παλι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aυτο το encounter με μολυσμενους νομιζω ηταν το καλυτερο που εχω βιωσει/παιξει ποτε σε game. Οσον αφορα δλδ την ενταση, το combat(απιθανο), τον ηχο(με ακουστικα είναι σε αλλο level). Ενιωθες πραγματικα την απειλη. Ρεαλιστικη απειλη.

Ευτυχως που εχει την επιλογη για επαναληψη των videos γιατι απο την υπερενταση συχνα χανω τα πρωτα 10-20 δευτερολεπτα του επερχομενου cut scene.

Μεχρι στιγμης το σεναριο με κραταει στην τσιτα, αλλα οτι και να κανουν στην πορεια βλεπω το παιχνιδι στα δικα μου ματια να πηγαινει ολοταχως για 10ρακι. 

Τι να πω, εκτος αν βγει η Εllie στην οθονη με κοιταξει στα ματια και με βρισει με ονοματεπωνυμο.

Fuck it παλι για 10 το βλεπω.

Προφανως κανενα παιχνιδι δεν γινεται να αρεσει σε ολους και ολες οι αποψεις ειναι και θα ειναι σεβαστες, αλλα προσωπικα ειμαι ενθουσιασμενος.

Τελος για σημερα. Αυριο παλι.

Περίπου που είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, jerry banana είπε

Περίπου που είσαι ?

Το παω αργα αργα οπως ειπα οποτε πρεπει να ειμαι σχετικα αρχη

Spoiler

στην πρωτη συναντηση με Joel/tommy που σκανε ολα τα ζομπια μαζι με την αλλη κοπελα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγω μολις το εκλεισα,αυριο συνεχιζω ακαθεκτος..

Οπως εγραψε και ο φιλτατος,το παιχνιδι με ακουστικα χτυπαει κοκκινο το immersion.

Oσο καλα ηχεια και να εχει καποιος,υπαρχουν κατι ηχοι που μονο με τα ακουστικα τους ακους..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Οπως εγραψε και ο φιλτατος,το παιχνιδι με ακουστικα χτυπαει κοκκινο το immersion.

Oσο καλα ηχεια και να εχει καποιος,υπαρχουν κατι ηχοι που μονο με τα ακουστικα τους ακους..

Iσχυει και φαινεται η δουλεια που εχει πεσει. Εισαι virtual surround? 

Φανταζομαι στο ps5 πως θα ακουγεται.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...