Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sixamenos είπε

Σε ποιο σημείο είσαι να σου πω τι συναισθηματικό roller coaster σε περιμένει.

Spoiler

Πηγαινω προς τα μεγαλα κτηρια για να βρω την ταδε στην φωτογραφια(day one). Σε ενα semi open σημειο με exploration σε μαγαζια, διαμερισματα και μαχες.

προσοχη μη μου σκασεις σποιλερ :P

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, PDS13 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πηγαινω προς τα μεγαλα κτηρια για να βρω την ταδε στην φωτογραφια(day one). Σε ενα semi open σημειο με exploration σε μαγαζια, διαμερισματα και μαχες.

προσοχη μη μου σκασεις σποιλερ 😛

Spoiler δεν κάνω. Απλά δεν έχεις δει ακόμα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το τερμάτισα και εγώ από την Παρασκευή που το πήρα.. 

Δεν γράφω κάτι άλλο προς το παρών αλλά θα συμφωνήσω με όλους όσους το κράζουν για το στορυ!

Απο ένα σημείο και μετά με κούρασε απίστευτα πολύ και έλεγα αντε να τελειώσει... 

 

Υ. Γ Ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζω games day οne και ήταν η πρώτη φορά που το έκανα αλλά και η τελευταία.. 

Επεξ/σία από johnnyman
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οχι να μην τις διαβασεις.Δεν εχει γραφτει και τιποτα ουσιωδες,ειδικα αν σκεφτεις οτι σχολιαζει και κοσμος που δεν εχει παιξει το παιχνιδι και υπαρχουν πολλες διαφωνιες.

Εκανα τον κοπο και εγραψα τη γνωμη μου με αντικειμενικοτητα χωρις διαθεση μειωσης κανενος μελους και σποϊλαρισματος, καπου μεσα σε αυτες τις 10 σελιδες , χωρις να ειμαι ο μονος φυσικα, τουναντιον το εκαναν πολλοι, αλλα φυσικα καιγονται τα χλωρα μαζι με τα ξερα κατα την παγια τακτικη σου. Τελευταιες πρωτες και οποιον παρει ο χαρος.

1 ώρα πριν, vste είπε

Παιδια ξεκινησα να παιζω και εχω κανενα 3ωρο. Να διαβασω τις τελευταιες 10+ σελιδες που δεν εχω διαβασει η τα spoiler πεφτουν βροχη; Ας μου απαντησει καποιος με παραθεση πλζ να το δω.

Μεχρι τωρα παντως μου αρεσει παρα πολυ, αν και ειναι απο τα λιγα media (πχ τα μοναδικα αλλα ειναι οι ταινιες "A Serbian Film" & "Μη αναστρεψιμος") που η βια ειναι πραγματικα απωθητικη. 

Ολο και κατι μπορει να βρεις αν εχεις το χρονο. Υπαρχουν και μετριοπαθεις αποψεις. Στην πλειοψηφια τους τολμω να πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδες θελω να μου εξηγησετε σε ποιο σημειο του παιχνιδιου βλεπετε πολιτικη ατζεντα? Κατι μου διαφευγει,  δε μπορει...

 

Spoiler

μιλαμε για μια γαμημενη ιστορια εκδικησης...δεν υπαρχει τιποτα politically correct σε αυτο το πραγμα....

επισης αυτο που γραφετε περι διχασμου ειναι εντελως λαθος...το να γραψεις μια ιστορια που θα μεινει χαραγμενη στις μνημες του κοσμου, δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα...και στο 1ο παιχνιδι προκαλεσε...Δηλαδη πιστευει κανεις οτι θα ηταν το game of thrones αυτο που ηταν, χωρις αυτη την ωμοτητα προς τους χαρακτηρες του? Και εκει υπηρχε κοσμος που ειπε σταματαω να το βλεπω(οι λιγοι), οι πολλοι που το βλεπαν, εγιναν ακομα περισσοτεροι ομως γιατι καταλαβαν οτι μιλαμε για κατι ξεχωριστο, που σπαει τα κλισε....

 

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PDS13 είπε

κακως αφηνει καποιες που ειναι καθαρα ατζεντας hating. Account που εμφανιστηκαν ξαφνικα κτλ.  Εχει αρκετες εδω μεσα.

 

Τι εννοεις δεν σε καταλαβαινω..  🤣

 

XJUV8AI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xavier είπε

ρε παιδες θελω να μου εξηγησετε σε πιο σημειο του παιχνιδιου βλεπετε πολιτικη ατζεντα? Κατι μου διαφευγει,  δε μπορει...

  Απόκρυψη περιεχομένων

μιλαμε για μια γαμημενη ιστορια εκδικησης...δεν υπαρχει τιποτα politically correct σε αυτο το πραγμα....

επισης αυτο που γραφετε περι διχασμου ειναι εντελως λαθος...το να γραψεις μια ιστορια που θα μεινει χαραγμενη στις μνημες του κοσμου, δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα...και στο 1ο παιχνιδι προκαλεσε...Δηλαδη πιστευει κανεις οτι θα ηταν το game of thrones αυτο που ηταν, χωρις αυτη την ωμοτητα προς τους χαρακτηρες του? Και εκει υπηρχε κοσμος που ειπε σταματαω να το βλεπω(οι λιγοι), οι πολλοι που το βλεπαν, εγιναν ακομα περισσοτεροι ομως γιατι καταλαβαν οτι μιλαμε για κατι ξεχωριστο, που σπαει τα κλισε....

Spoiler

Το ότι είναι η Ellie με την Dina υποθέτω. Το ότι νόμιζαν στην αρχή ότι η Abby είναι trans, ενώ απλά είναι ντούκι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί θα μας τρελανετε εντελώς. Δηλαδή εσείς παίξατε το παιχνιδι και σας φάνηκε τόσο έντονα μια gay agenda η οποία σας απωθει από το να παίξετε. Ρε παιδιά είναι πιο τίμιο να πείτε δε γουστάρω να βλέπω gay  στα video games ή όπου αλλού. Εγώ πάλι ούτε κάτι τραβηγμένο είδα ούτε κάτι ενοχλητικό. Δηλαδή το να θεωρείται agenda η ισότητα και η ισοτιμη αντιμετώπιση όλων των ανθρώπων με ξεπερνάει. Μιλάμε για βασικά ανθρώπινα δικαιώματα!! Χωνεψτε το! 

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kostiger είπε

Εκανα τον κοπο και εγραψα τη γνωμη μου με αντικειμενικοτητα χωρις διαθεση μειωσης κανενος μελους και σποϊλαρισματος, καπου μεσα σε αυτες τις 10 σελιδες , χωρις να ειμαι ο μονος φυσικα, τουναντιον το εκαναν πολλοι, αλλα φυσικα καιγονται τα χλωρα μαζι με τα ξερα κατα την παγια τακτικη σου. Τελευταιες πρωτες και οποιον παρει ο χαρος.

Ε δεν πειραζει,ας γυρισεi στις τελευταιες 10σελιδες να διαβασει αυτα που γραφτηκαν που οδηγησαν και σε λουκετο του εδω θεματος για κατι ωρες...τι οχι?

Γιατι αλλη ορεξη δεν εχει ο αλλος που ξεκιναει τωρα ενα παιχνιδι που πρωτο αγορασε,απο το να βλεπει ατομα να τσακωνονται,ακομα και ατομα που δεν εχουν παιξει το παιχνιδι και να καθεται να ψαχνει στις σελιδες ποιος θα εχει γραψει ενα σοβαρο σχολιο.

Μια απο τα ιδια ισχυουν και για τα περι παγιων τακτικων στις οποιες αναφερεσαι ,λες και δεν ειναι λιγο πολυ γνωστη εδω και καιρο η κατασταση που επικρατει.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που εχει το παιχνίδι ειναι ο τρόπος που εξελίσσεται η πλοκή. Ολα τα άλλα άπλα θα χρησιμοποιηθουν απο τους δημιουργούς του παιχνιδιού για να σταματήσουν τη λογοκρισία όσων δεν τους άρεσε, δηλαδη τα κλασικα "αμα δεν σου αρέσει το παιχνίδι που φτιάξαμε είσαι -φοβικός και -ιστης."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε δεν πειραζει,ας γυρισεi στις τελευταιες 10σελιδες να διαβασει αυτα που γραφτηκαν που οδηγησαν και σε λουκετο του εδω θεματος για κατι ωρες...τι οχι?

Γιατι αλλη ορεξη δεν εχει ο αλλος που ξεκιναει τωρα ενα παιχνιδι που πρωτο αγορασε,απο το να βλεπει ατομα να τσακωνονται,ακομα και ατομα που δεν εχουν παιξει το παιχνιδι και να καθεται να ψαχνει στις σελιδες ποιος θα εχει γραψει ενα σοβαρο σχολιο.

Βεβαια οκ το ξερω οτι καθε φορα απλα ψαχνεις αφορμη για να ειρωνευτεις.

Ναι αλλη δουλεια δεν ειχα, ηταν η πρωτη προτεραιοτητα στην ατζεντα μου. Τσουβαλιαζεις τον κοσμο αδιακριτως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τυχαιο οι 10αδες απολυσεις παραιτησεις απο το προτζεκτ.και η προσληψη της annita sarkeesian που διατηρει καναλια φεμινιστικης επιρροης. Και λεγοντας οτι τα βιντεοπαιχνιδια πρεπει να εχου  female πρωταγωνιστες. Με λιγα λογια τα εκαναν σαν τα μουτρα τους. Δεν ειναι τυχαιο παιδια που πολυ κοσμος κραζει.τι ειναι ολοι haters?

Κοσμος που περιμενε το game πως και πως.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bblaw20 είπε

Το μόνο πρόβλημα που εχει το παιχνίδι ειναι ο τρόπος που εξελίσσεται η πλοκή. Ολα τα άλλα άπλα θα χρησιμοποιηθουν απο τους δημιουργούς του παιχνιδιού για να σταματήσουν τη λογοκρισία όσων δεν τους άρεσε, δηλαδη τα κλασικα "αμα δεν σου αρέσει το παιχνίδι που φτιάξαμε είσαι -φοβικός και -ιστης."

οχι ρε συ, δεν εχω προβλημα με το καθενα που δεν του αρεσε το παιχνιδι...Το γουστο ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος...Απλα γραφεται πολυ "το δεν μου αρεσε, γιατι εχει πολιτικη ατζεντα". Αυτο δεν καταλαβαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, kaklas13 είπε

Μερικοί θα μας τρελανετε εντελώς. Δηλαδή εσείς παίξατε το παιχνιδι και σας φάνηκε τόσο έντονα μια gay agenda η οποία σας απωθει από το να παίξετε. Ρε παιδιά είναι πιο τίμιο να πείτε δε γουστάρω να βλέπω gay  στα video games ή όπου αλλού. Εγώ πάλι ούτε κάτι τραβηγμένο είδα ούτε κάτι ενοχλητικό. Δηλαδή το να θεωρείται agenda η ισότητα και η ισοτιμη αντιμετώπιση όλων των ανθρώπων με ξεπερνάει. Μιλάμε για βασικά ανθρώπινα δικαιώματα!! Χωνεψτε το! 

Δεν το εχω τελειωσει το παιχνιδι αλλα πιστευω οτι το ποστ σου θα γερασει καλα.

Γνωριζοντας οτι η ND δεν πηρε ποτε θεση τοσο στο πρωτο παιχνιδι οσο και στο δευτερο μεχρι εκει που ειμαι, θεωρω δυσκολο να αλλαξει κατι στην συνεχεια. Οποτε υποθετω για την ωρα οτι το προβλημα ειναι στα ιδια τα ατομα. Μπορει και να αλλαξω αποψη, αλλα χλωμο.

39 λεπτά πριν, xavier είπε

ρε παιδες θελω να μου εξηγησετε σε πιο σημειο του παιχνιδιου βλεπετε πολιτικη ατζεντα? Κατι μου διαφευγει,  δε μπορει...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

μιλαμε για μια γαμημενη ιστορια εκδικησης...δεν υπαρχει τιποτα politically correct σε αυτο το πραγμα....

επισης αυτο που γραφετε περι διχασμου ειναι εντελως λαθος...το να γραψεις μια ιστορια που θα μεινει χαραγμενη στις μνημες του κοσμου, δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα...και στο 1ο παιχνιδι προκαλεσε...Δηλαδη πιστευει κανεις οτι θα ηταν το game of thrones αυτο που ηταν, χωρις αυτη την ωμοτητα προς τους χαρακτηρες του? Και εκει υπηρχε κοσμος που ειπε σταματαω να το βλεπω(οι λιγοι), οι πολλοι που το βλεπαν, εγιναν ακομα περισσοτεροι ομως γιατι καταλαβαν οτι μιλαμε για κατι ξεχωριστο, που σπαει τα κλισε....

Για την δικη τους μιλουν μαλλον.

 

30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε δεν πειραζει,ας γυρισεi στις τελευταιες 10σελιδες να διαβασει αυτα που γραφτηκαν που οδηγησαν και σε λουκετο του εδω θεματος για κατι ωρες...τι οχι?

Γιατι αλλη ορεξη δεν εχει ο αλλος που ξεκιναει τωρα ενα παιχνιδι που πρωτο αγορασε,απο το να βλεπει ατομα να τσακωνονται,ακομα και ατομα που δεν εχουν παιξει το παιχνιδι και να καθεται να ψαχνει στις σελιδες ποιος θα εχει γραψει ενα σοβαρο σχολιο.

Μια απο τα ιδια ισχυουν και για τα περι παγιων τακτικων στις οποιες αναφερεσαι ,λες και δεν ειναι λιγο πολυ γνωστη εδω και καιρο η κατασταση που επικρατει.

Η αληθεια ειναι οτι εμφανιστηκαν πολλα νεα προφιλ τελευταια.

βεβαια  εχει δικιο και ο kostiger. Γιατι υπαρχουν και οκ αποψεις, ειτε τους αρεσει η πλοκη ειτε οχι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Η αληθεια ειναι οτι εχει δικιο και ο kostiger. Γιατι υπαρχουν και οκ αποψεις, ειτε τους αρεσει η πλοκη ειτε οχι.

Γιατι που εγραψα εγω το αντιθετο?

Ο συμφορουμιτης πιο πισω,ρωτησε το συνολο των σχολιων στις τελευταιες σελιδες τι περιεχομενο ειχαν για να ξερει αν αξιζει να τις διαβασει ή οχι,τωρα που ξεκινησε το παιχνιδι.

Δεν εγραψε αν πχ εχει γραψει καποιος μια ''οκ'' αποψη για το παιχνιδι,αλλιως δεν θα ρωτουσε.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...