Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω παντως ακομα γελαω με σχολια τυπου '' το last of us δεν εχει καθολου gameplay''.

Ειδικα το part 2 gameplay wise ειναι κατα πολυ ανωτερο απο πολλα αλλα 3ου προσωπου shooter.

Σαν συνολικη δραση ειναι πολλες σκαλες πανω ακομα και απο τα καινουργια tomb raider πχ και απο τα uncharted .

Επισης εννοειται τρελη λεπτομερεια σε καποια πραγματα,με προσωπικη αγαπημενη οταν εισαι στο workbench και αναβαθμιζεις τα οπλα.

Δηλαδη πραγματικα οσο πιο πολυ πλησιαζω προς τον τερματισμο(και ας εχω και εγω καποια πραγματακια που με εχουν χαλασει),τοσο πιο πολυ απορω με αυτα που γραφτηκαν πιο πισω για ανυπαρκτο gameplay και 2/10.

Δε θα εκφέρω πλήρη γνώμη γιατί το παίζω από σύστημα συγγενή και είμαι ακόμα στις πρώτες 3 με 4 ώρες. Θα συμφωνήσω όμως περί gameplay, σχεδιασμούς περιβαλλόντων, λεπτομέρειες όπως αυτή με τον πάγκο αναβάθμισης όπλων, πόσο ζωντανές και καλοσχεδιασμένες είναι οι πόλεις αλλά και το κάθε δωμάτιο που μπαίνεις έχει κάτι να σου διηγηθεί, δείχνει "ζωντανό". Επίσης με εντυπωσίασε η λεπτομέρεια ακόμα και εκεί με τα άλογα που αλλάζει ο καιρός και γεμίζει με χιόνι η ράχη τους, το χιόνι που ρίχνεις κάτω όταν περνάς κοντά από κωνοφορα δέντρα και τα ακουμπάς κτλπ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Κάνα video review από ανεξάρτητο reviewer που λέει καλά λόγια για το story έχει βρει κανεις?!

Περιπου 100 reviews στο metacritic? Και αυτοι ανεξαρτητοι ειναι οπως ο καθε youtuber. Απλα ο τελευταιος δεν θα εμπαινε ποτε στο metacritic. Δεν νομιζω οτι θα πληρουσε τις προυποθεσεις. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, PDS13 said:

Oλοι αυτοι που δεν υπηρχατε πουθενα και εμφανιστηκατε για το συγκεκριμενο παιχνιδι, εχετε περασει σε αλλα επιπεδα το trolling.

Σε έναν που τα έχει δώσει όλα στο παρόν νήμα μπήκα από περιέργεια στο προφίλ του και πρόσεξα ότι δεν είχε ξαναγράψει τίποτα για video games παρά  μιλούσε για ατζέντες στο last of us, στο star wars και κάτι άλλα άσχετα 😂 Να ναι καλά τα παιδιά γιατί παίζει να μην το έπαιρνα day one το παιχνίδι αν δεν γινόταν όλος αυτός ο χαμός 😀

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gRim είπε

Σε έναν που τα έχει δώσει όλα στο παρόν νήμα μπήκα από περιέργεια στο προφίλ του και πρόσεξα ότι δεν είχε ξαναγράψει τίποτα για video games παρά  μιλούσε για ατζέντες στο last of us, στο star wars και κάτι άλλα άσχετα 😂 Να ναι καλά τα παιδιά γιατί παίζει να μην το έπαιρνα day one το παιχνίδι αν δεν γινόταν όλος αυτός ο χαμός 😀

Ε ναι για αυτο το ειπα 😅

Εκανα και εγω καποια τσεκαρισματα.

Εχει κουρασει ομως. Θελω να ακουσω αποψεις αρνητικες/θετικες απο ανθρωπους χωρις ατζεντα. Ειμαι οριακα να σταματησω να μπαινω εδω, η να αρχισω να μιλαω με pm μονο με αυτους που με ενδιαφερουν και σεβομαι την αποψη τους(θετικη/αρνητικη).

Παω να συνεχισω σχολιαστικα τον υπερπαιχνιδαρο.:D Ηρθε και η σημερινη ωρα!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Περιπου 100 reviews στο metacritic?

Τα έχω δει buddy, για video review ρώτησα ;) Επίσης μην ξεχνάς ότι κανένα από αυτά τα reviews δεν μιλάει για το δεύτερο part του game επειδή το απαγόρευσε η ND. Και μην μου πεις ότι ήταν για να μην χαλάσει αυτή την υπεροχη έκπληξη γιατί στο δίωρο καταλαβαίνεις ότι

Spoiler

είναι playable

ο χαρακτήρας.

Την ίδια ακριβώς φάση έζησα και εγώ δυστυχώς. Είναι μετά την μέση του game οποτε spoiler.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Oλοι αυτοι που δεν υπηρχατε πουθενα και εμφανιστηκατε μονο για το συγκεκριμενο παιχνιδι, εχετε περασει σε αλλα επιπεδα το trolling.

Όλοι εσείς σαν εσένα που πετάνε εξυπνάδες για φθηνό εντυπωσιασμό και γράφουν σε φόρουμ νομίζουντας ότι κάνουν κάτι σημαντικό.............

Όσο για το παιχνίδι είχα γράψει ότι είχε απίστευτο potential να είναι εξαιρετικό και δεν έγινε. (άποψη μου πάντα)

Επίσης σχολίασα θετικά κάποια στοιχεία 

Όσο για το ότι θα τελειώσεις την πσιχνιδαρα σου μπράβο σου και χαίρομαι που σου άρεσε αλλά μάθε να μην προσβάλεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις

Επεξ/σία από nick pap
  • Like 5
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τα έχω δει buddy, για video review ρώτησα ;) Επίσης μην ξεχνάς ότι κανένα από αυτά τα reviews δεν μιλάει για το δεύτερο part του game επειδή το απαγόρευσε η ND.

Μάντεψε ποια video reviews έχουν περισσότερα views και συνδίασέ το με το τι επιδιώκουν οι youtubers. Ακόμη και ο AJ τον οποίο τον παρακολουθώ ως διασκεδαστή και όχι ως reviewer τα περισσότερα views του τα έχει όταν κράζει.

Όλοι αυτοί που βάλαν 95/100 δε το βάλαν για το πρώτο μισό αλλά συνολικά άσχετα αν μίλησαν για το δεύτερο μέρος ή όχι.

Μπράβο πάντως στα παιδιά και στο thread και στο metacritic που με τα 0/10 και 2/10 τους καλύπτουν με τις γκαρίδες τους καλύπτουν όλους τους υπόλοιπους που συμφωνούν με το 95/100. Ωραίο πράγμα η ελευθερία του λόγου (αυτό δε πάει στον TDi άσχετα με την παράθεση)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Γέλασα thanks buddy! Προσωπικά για διευκρίνιση όπως έχω ξανά πει μου είναι αδιάφορη η φάση τις Ellie's και όπως είπα και σε παλιότερο posts ας τα φτιάξει και με clicker δεν με νοιάζει. Το πρόβλημα μου είναι από το πουθενά γεια σας με λένε

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Abby and I smash

(spoiler του τρίωρου). Πριν έκανα πολλές φορες restart τα encounters για να ξανά μοιράσω πόνο με το απίστευτο combat, τώρα απλά παρακαλάω να τελειώσει να δω το τέλος.Anyways το game είναι τεράστιο έχω περάσει τις 30 ώρες, λογικά αύριο τέλος.

Βλέποντας λίγο από το stream του AJ φαίνεται ότι θα με καλύψει απόλυτα, όπως και ο SkillUp τα είπα καλά αλλα διαφωνώ σε μερικά όπως περί gameplay που είναι απίστευτο imho. Σύντομα βγαίνει και του Karak (ACG) να δούμε και αυτόν.

Κάνα video review από ανεξάρτητο reviewer που λέει καλά λόγια για το story έχει βρει κανεις?!

Δεν τους ήξερα καν αυτούς τους reviewer. Ειδικά ο πρώτος με εξέπληξε με το πόσο ώριμα και ουδέτερα αντιμετωπίζει τα αμφιλεγόμενα σημεία του παιχνιδιού. Σύντομος, περιεκτικός και στο ψητό. Thanks! 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@{TDi}Dj2k..infc μολις εβγαλε ο dunkey το review του.Ειχε μονο καλα λογια να πει για το game παντως.Βαζω το video σε spoiler γιατι μιλαει αναλυτικα για την ιστορια.

Spoiler

 

Τωρα ειναι θεμα γουστου βεβαια το παιχνιδι και πως θα το δεις.Εγω προσωπικα δεν θα το παιξω οπως δεν επαιξα το πρωτο.Παντως απ'οτι βλεπω πολυ βια ρε παιδια.Τοση πολυ χρειαζοταν για να πουν αυτην την ιστορια??Μου φαινεται υπερβολικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το story ξενερωνει τους μισους fans του tlou.

Και η αληθεια ειναι οτι ξενερωνει ολους τους fans του tlou. Απλα οι μισοι το παραδεχονται και οι αλλοι μισοι μαχονται με κονταρια γιατι απλα δεν θελουν να το παραδεχτουν.

Οποιος πραγματικα γουσταρει μεσα του αυτο το story απο ενα αλλο happiness  story πραγματικα πρεπει να το κοιταξει το θεμα.

Το game θα μπορουσε να ειχε κανει ολη την gaming κοινοτητα να παραμιλαει,και οποιος ελεγε κατι αρνητικο να τον λιθοβολουσαν στην πραγματικοτητα

Αλλα εδω μιλαμε για διαφορετικα κεφαλια απο αυτα που εφτιαξαν το tlou 1. Δεν ξερω τι νοηματα πανε να περασουν και τι ψυχολογικα προβληματα εχουν  

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 Και θα κλειδωθεί το thread 

Ισως ειναι και για καλυτερο γιατι διαλογος δεν προκειται να γινει ετσι.

Το βλεπεις εδω και ποσες σελιδες πως παει το πραγμα.

Και εγω αν και πλησιαζω προς τον τερματισμο και εχω πετυχει και καποια πραγματακια που με ενοχλουν ως τωρα,μαλλον δεν θα γραψω καθολου αποψη,γιατι δεν υπαρχει νοημα με βαση αυτα που γραφονται,ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ακρα.

 

 

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

 

Γενικα θα πετυχεις πολλες τετοιες λεπτομερεις στο παιχνιδι μεχρι τον τερματισμο γιατι ειναι τεραστιο(για το ειδος του)σε διαρκεια και εχει και παρα πολλες μαχες. Βεβαια θα πετυχεις και πραγματακια που δεν θα σου αρεσουν και τοσο. Δεν ειναι παιχνιδι χωρις ψεγάδια δηλαδη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Και εγω αν και πλησιαζω προς τον τερματισμο και εχω πετυχει και καποια πραγματακια που με ενοχλουν ως τωρα,μαλλον δεν θα γραψω καθολου αποψη

Και εγώ το ίδιο με βλέπω μάλλον να κάνω βασικά, ειδικά που τώρα που βλέπω τα reviews και οι περισσότεροι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα. Μέχρι και ο Pew τα κλάματα θα έβαζε στο δίωρο σκηνικό.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, optimus prime είπε

To εχω πει απο την 1η ημερα..

Μια απο τις μεγαλυτερες απατες που εχει γινει στο συγχρονο gaming..

Σύμφωνω φίλε optimus. 

Για πιο λόγο όμως να κάνουν αυτό ρε γαμωτο? 

Κατέστρεψαν αδίκως το παιχνίδι χωρίς λογο... 

Θα μπορούσαν να κάνουν παπάδες πράγματικα....

 

 

Επεξ/σία από johnnyman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...