Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sixamenos είπε

Οκ, πρώτον wow που έχει τέτοια λεπτομέρεια, αλλά άμα είναι κάτσω να ακούσω τον ήχο του συνδυασμού για να το ανοίξω, προτείμώ να ανοίξω πραγματικά χρηματοκιβώτια. 

χαχα καλα ναι δεν διαφωνω ,ουτε εγω θα το εκανα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας πω και εγώ την άποψή μου.Το 1 απλά το λάτρεψα και οι λόγοι ήταν γνωστοί.Το 2 είχε την ευκαιρία να αφήσει πραγματικά εποχή.Παιρνουμε το 2 με ένα σενάριο τόσο καλοφτιαγμένο σα το 1 και απλά θα είχαμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

Δυστυχωςφρόντισαν να καταστρέψουν την εμπειρία.Ηθελε μεγάλη προσπάθεια για να συμβεί αλλά οι τύποι το κατάφεραν.Το παιχνίδι σαφώς και είναι πολύ καλό αλλά δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο επέλεξαν όλο αυτό το concept.

Νιώθω απογοητευμένος απλά επειδή είχα τον πήχη στον ουρανό.Ισως αν δεν είχα παίξει το πρώτο, αυτό να μου έμοιαζε masterpiece.Μπηκε, τερματίστηκε και τώρα θα κάνει βόλτα σε φίλους για να το παίξουν και αυτοί.Κριμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω παίξει ακόμα το παιχνίδι για 2 λόγους:

1)Εχω διαβάσει στο παρόν θέμα οτι η ιστορία είναι κακή.

2)Δεν θέλω να δώσω 50€+ για 1 campaign που θα παίξω 1-2 φορές.

Πιστεύω πως όλοι οι fans περίμεναν κάτι ανάλογα καλό ή και καλύτερο σε ιστορία σε σχέση με το LOU 1 λόγω της ND και δυστυχώς απογοητεύτηκαν.Η υπερβολική διαφήμιση που υπήρχε πρίν βγεί το παιχνίδι έπαιξε συμπληρωματικό ρόλο στις πωλήσεις, το παιχνίδι θα πουλούσε ούτως ή άλλως.

Οπως όλοι, όταν έμαθα πως θα βγεί το 2 σκέφτηκα:Πωωω θα είναι πολύ καλό.

Το LOU δεν είναι πλήρες παιχνίδι αν δεν έχει καλή ιστορία, δεν σε "τραβάει", αλλιώς παίζεις οτιδήποτε άλλο που σκοτώνει ζόμπι και τους πάντες.

Κατάφεραν αυτό που ήθελαν, εκατομμύρια πωλήσεις με preorders.

Εχω παίξει το πρώτο LOU 1 φορά και άξιζε, θα το παίξω κάποια στιγμή και 2η φορά.

Πιστεύω πως θα παίξω αργότερα και το 2 σε πολύ χαμηλότερη τιμή που μπορώ να το βρώ στις αγγελίες.Για τον τεχνικό τομέα που είναι βελτιωμένος και επειδή μου αρέσει το είδος του.

Απορία:

Το σενάριο το έβγαλαν διαφορετικά άτομα;

Δεν έχεις παίξει το παιχνίδι γιατί:

1) Διάβασες ότι η ιστορία είναι κακή. Όχι ότι απλά δεν άρεσε σε κάποιους ξέρω γω αλλά είναι κακή, για πέταμα.

2) Δεν θες να δώσεις 50€ για ένα campaign που θα σου πάρει από 25 ως 35 ώρες για το πρώτο playthrough και λίγο λιγότερες ίσως για το δεύτερο. Δηλαδή μάπα το καρπούζι και δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά θα το παίξουμε και δυο φορές. Δηλαδή πόσα πιστεύεις ότι αξίζει μια παραγωγή στην οποία εργάστηκαν εκατοντάδες άνθρωποι για χιλιάδες εργατοώρες ώστε να δημιουργηθεί κάτι τόσο ποιοτικό, είτε αρέσει το story είτε δεν αρέσει;

Πιστεύεις ότι όλοι οι fans απογοητεύτηκαν επειδή ο Johny Verikokos, o Alex Kidd και μια φωνακλάδικη μειοψηφία στο ιντερνετς βγαίνει και φωνάζει επειδή η ιστορία εκτυλλίσεται διαφορετικά από ότι θα ήθελαν. Όλοι όμως οι fans είναι απογοητευμένοι.

Δεν έχεις παίξει το παιχνίδι αλλά είσαι σίγουρος ότι η ιστορία δεν τραβάει.

Κατάφεραν αυτό που ήθελαν οι αλήτες. Να πουλήσει το παιχνίδι. Άλλωστε τα λεφτά που ζητάνε είναι πολλά και έχουν και το θράσος να θέλουν να πληρωθούν. Έπρεπε να στοχεύουν στο να πουλήσουν όσο το δυνατό λιγότερο, ώστε να κυκλοφορήσουν οι λίγες κόπιες στις αγγελίες και να το παίξουν όλοι έτσι.

Έτσι, να τους τιμωρήσεις για τον βελτιωμένο τεχνικό τομέα και το είδος του, παίρνοντάς το αργότερα μεταχειρισμένο ώστε αυτοί να μην πάρουν φράγκο, και να παίξεις και καμιά 50αριά ώρες.

Η δική μου απορία είναι γιατί ασχολούμαι με το παρόν νήμα με αυτά που διαβάζω, αλλά μάλλον είμαι μαζόχας..

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Teras1 είπε

Η δική μου απορία είναι γιατί ασχολούμαι με το παρόν νήμα με αυτά που διαβάζω, αλλά μάλλον είμαι μαζόχας..

Δεν εισαι ο μονος.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ γιατί ακόμα ασχολούμαστε με το Metacritic. Όσο αξιόπιστα είναι τα user reviews με τις μηδενικές βαθμολογίες άλλο τόσο αξιόπιστα είναι τα πληρωμένα και καθοδηγούμενα από τις ίδιες τις εταιρίες critics reviews. Προφανώς το game δεν είναι του 1 και 2 αλλά δεν είναι και 10άρι καθαρό όπως έγραψαν πολλοί ''ανεξάρτητοι'' reviewers. Όσοι ασχολήθηκαν πραγματικά με το game, ξέρουν ότι το game δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο TLOU σε θέμα ποιότητας και γενικής εμπειρίας. Είναι ένα καλό και αξιόλογο game της τάξεως του 7 και 8. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Σε όσους άρεσε το πρώτο, σίγουρα θα τους αρέσει και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τους αφήσει την εμπειρία που τους άφησε το πρώτο δυστυχώς.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πλαισιο έχει μερικά κομμάτια της συλλεκτικής για όποιον ενδιαφέρεται αλλά μονο σε κατάστημα. https://www.plaisio.gr/gaming-zone/titloi-paixnidion/sony-the-last-of-us-part-ii-collector-s-edition-playstation-4_3318176

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilos είπε

Δυστυχώς αρχίζω τώρα και εγώ να αντιλαμβάνομαι γιατί το game έχει διφορούμενες κριτικές...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κρίμα γιατί μέχρι και το Seattle day 3, είχε δείξει στοιχεία που ίσως θα μιλάγαμε για ιστορικό game. Αν βέβαια κάποιος παραβλέψει τον παράγοντα exploration, κυνήγι του pixel για supplies και την πολύ κακή αναλογία μεταξύ καθαρού gameplay και flashbacks/cinematics/περπάτημα πέρα δώθε κλπ. Όλα αυτά τα είχα εθελούσια παραβλέψει έως τώρα, γιατί ήλπιζα ότι απλά το game "will pickup the pace" αργότερα και θα έχουμε περισσότερο δράση που είναι πραγματικά απίστευτη σε ότι είχα παίξει μέχρι στιγμής. Ειδικά τα grass maps με τους wlf και τα dogos και αργότερα με τους SCAR ήταν απίστευτα.

Και ΞΑΦΝΙΚΑ το game μας αποκαλύπτει ότι είναι η ώρα να παίξουμε με αυτόν τον ανούσιο, μονόχνοτο χαρακτήρα και να δούμε το storyline και από τη δική του οπτική των γεγονότων. Δεν έχω πρόβλημα με τον θηλυκό Σβαρτζενέϊγκερ, αλλά το όλο σκηνικό με την αντιπαλότητα των WLF και SCAR μου είναι παγερά ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Τώρα από τη στιγμή που έχει skill tree η abby υποπτεύομαι θα είναι και lengthy κιόλας, οπότε θα πρέπει να κάνω και τρελή υπομονή μέχρι να ξαναπάμε στα τεκταινόμενα μετά την Seattle day 3...

Για το οποίο story έχω και εκεί μεγάλες ενστάσεις, άλλα επιφυλάσσομαι μέχρι να τελειώσω το game. Η κύρια ένστασή μου είναι ότι και καλά σε κάνει να αισθάνεσαι συνέχεια άσχημα για τις πράξεις σου σαν Ellie, ΑΛΛΑ ταυτόχρονα δε σου δίνει και το περιθώριο επιλογής. Είναι hardcoded να γίνουν όλα αυτά τα γεγονότα. Και εντάξει στην περίπτωση του last of us 1 το καταλαβαίνω με το ending του (που σαν Joel πάλι δεν σου άφηνε περιθώριο επιλογής). Αλλά αυτό ήταν κάτι που έγινε μόνο στο τέλος. Και έβγαζε και απόλυτο νόημα, αν έκανες ψυχογράφημα στον Joel και σκεφτόσουν το παρελθόν του, ότι θα αντιδρούσε έτσι. Εδώ βλέπουμε η Ellie να κάνει πράγματα και να παίρνει αποφάσεις εντελώς θερμόαιμες και έξω από τον χαρακτήρα της. Σίγουρα μπορεί να είναι τυφλωμένη για εκδίκηση, αλλά δε παρατάς πχ μόνο του τον Jessie να βρει τον Tommy, για να πας πιο γρήγορα στο ενυδρείο. Μα ο Tommy ήταν ο κύριος λόγος που πήγες μέχρι εκεί ffs. Makes no freaking sense. Ειδικά από τη στιγμή που όλοι φτάνετε εκεί με διαφορά μερικών λεπτών κυριολεκτικά. Απλά ήταν gimmick για να κάνει ότι κάνει μόνη της στο ενυδρείο και να μη μπορεί να ρίξει το "φταίξιμο" στους άλλους 2. Μεγάλο foul αυτό από εμένα, φτηνό τέχνασμα. Ελπίζω η συνέχεια να είναι καλύτερη...

Και για να ευθυμήσουμε. Abby things a lady should do playlist. Spoiler free και cringe/meme worthy.😁

Μια από τα ίδια αλλα είμαι σχεδόν τερματισμό και το έχω αφήσει γιατί κανένας δεν ψήνεται να το συνεχίσει γιατί φαίνεται πως πάει. Ειλικρινά θα κουραστεί η ψυχή να παίζεις μαζί της. Πιο ανούσιου playthough δεν υπάρχει, την παρομοιάζουν τόσο πολύ με

Spoiler

Ellie, και μετά τις δίνουν και πιτσιρικα companion Joel φάση. ’σε που αρχίζει και μιλάει σαν την Ellie από ένα σημείο και μετά. Καλά για τα guns τα λόγια περιττά είναι ο Absjoel, ο Joel reborn! Δώσε μπουνίδια τα zombie λέμε, σουτια και μπουνίδια. Do you even lift bro?! Abby Smash! 🤮 Ο Joel εντωμεταξύ σκότωνε με τουλάχιστον 6-7 μπουνίδια, αλλα η Abby smash ρε, one shot. ’μα καταπίνεις τρία κοτόπουλα την ημερα post-apocalyptic λογικό... 🤬

Κανονικά όπως έφτυσε ο

Spoiler

Manny (Neil) τον Joel

, το ίδιο κάνει και στους fans. Θα το τελειώσω το γαμ*δη σήμερα να δω και τον εμετικό τερματισμό γιατί φαίνεται από χιλιόμετρα πια, εκτος άμα ανάστησαν τον Hemingway να γράψει το τέλος.

  

7 ώρες πριν, PDS13 είπε

Κρατα την αποψη σου για σενα και μη τσουβαλιαζεις. Το στορυ μαμει και δερνει. Ακου εκει θα πρεπει να μας αρεσει το στορυ που σου αρεσει (χαπινες) αλλιως κοροιδευουμε τους εαυτους μας...

Dude ξέρεις ότι respect αλλα come on, γίνεσαι χωρίς λόγο υπερβολικός, υπάρχουν αποφάσεις και plot holes που make 0 fuckin sense. Μπορώ να δεχτώ ότι σου αρέσει το story, οι chars  και το πως εξελίσσεται εννοείτε, αλλα όχι ότι είναι τέλειο και αψεγάδιαστο. Γιατί δεν είναι και δεν έχει να κάνει με γνώμη. Έχει πέσει κακό γράψιμο σε κάποια σημεία και άμα δεν το βλέπεις τότε έχεις επηρεαστεί αντίθετα. No offense εννοείτε you know ;)

14 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Σε όσους άρεσε το πρώτο, σίγουρα θα τους αρέσει και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τους αφήσει την εμπειρία που τους άφησε το πρώτο δυστυχώς.

Σίγουρα?! Κανένα game δεν με έχει εκνευρίσει τόσο, ούτε με έχει πληγώσει τόσο. Με λίγα λόγια το γράψιμο αντί να μου βγάλει αντιπάθεια προς τον villain, μου έβγαλε αντιπάθεια για το game.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει τερματίσει το παιχνίδι μπορεί να γράψει ό,τι θέλει για το παιχνίδι. Όποιος επίσης έχει δει τα leaks(Αφού μιλάμε για story-driven παιχνίδι), πάλι μπορεί να γράψει ό,τι θέλει αφού ξέρει τι γίνεται. Όποιος δεν το έχει παίξει αλλά δεν έχει δει ούτε τα leaks, προφανώς δεν μπορεί να πει τίποτα και σίγουρα τα 0 και 1 και 2 σαν βαθμολογίες είναι τρολιές.

Πάντως το ψάξιμο δεν έχει τόσο νόημα, στο Uncharted έβρισκες θησαυρούς, εδώ πας σε πολλές γωνίες και τις περισσότερες φορές δεν βρίσκεις απολύτως τίποτα. Θεωρώ ότι αυτό το semi open-world δεν του ταιριάζει όπως το έχουν κάνει. Καλύτερα να ήταν εντελώς linear.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγωνισμός απο την Razer με χειριστήριο και το παιχνιδακι μαζι :) 


 

Razer

20 Ιουνίου στις 6:00 μ.μ. · 

Στη μάχη για την επιβίωση θα χρειαστείς όλα τα εφόδια που μπορείς να βρεις. Γιορτάζουμε την κυκλοφορία του The Last of Us Part II της Naughty Dog και σε συνεργασία με το PlayStation δίνουμε 3 σετ Razer Raiju Ultimate μαζί φυσικά με το πολυαναμμενόμενο game (σε game code)

Συμμετοχή εδώ: http://rzr.to/rzrtlou2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Dude ξέρεις ότι respect αλλα come on, γίνεσαι χωρίς λόγο υπερβολικός, υπάρχουν αποφάσεις και plot holes που make 0 fuckin sense. Μπορώ να δεχτώ ότι σου αρέσει το story, οι chars  και το πως εξελίσσεται εννοείτε, αλλα όχι ότι είναι τέλειο και αψεγάδιαστο. Γιατί δεν είναι και δεν έχει να κάνει με γνώμη. Έχει πέσει κακό γράψιμο σε κάποια σημεία και άμα δεν το βλέπεις τότε έχεις επηρεαστεί αντίθετα. No offense εννοείτε you know ;)

Είναι όλα αντικειμενικά. Εγώ προσωπικά βρήκα την ιστορία πολύ δυνατή (αψεγάδιαστο δεν είναι τίποτα, ποτέ). Αλλά και πάλι εγώ δεν πιστεύω ότι έχει πέσει κακό γράψιμο, απλά ακολουθούν μια λογική και πορεία που απλά αφήνει πολλούς παίχτες εκτός. Και αντικειμενικά, σε ένα στούντιο όπως η ND δεν καταλογίζεις το κακό γράψιμο. Το να μην σε άγγιξε ή να μη συμφωνείς το δέχομαι.

Το λέω επειδή (σε twitter ειδικά) κράζουν αβέρτα για ότι μπορείς να φανταστείς, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Για εμένα είναι καθαρά θέμα γούστου και προσωπικής άποψης αν θα σου αρέσει/ ευχαριστηθείς το παιχνίδι και θα το βαθμολογήσεις αντίστοιχα. 

Επεξ/σία από sixamenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Lar_el είπε

Το Πλαισιο έχει μερικά κομμάτια της συλλεκτικής για όποιον ενδιαφέρεται αλλά μονο σε κατάστημα. https://www.plaisio.gr/gaming-zone/titloi-paixnidion/sony-the-last-of-us-part-ii-collector-s-edition-playstation-4_3318176

Περιμενω να πεσει λιγο κραξιμο ακομα να πεσει στα ταρταρα η τιμη για να το παρω. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, sixamenos είπε

Αλλά και πάλι εγώ δεν πιστεύω ότι έχει πέσει κακό γράψιμο, απλά ακολουθούν μια λογική και πορεία που απλά αφήνει πολλούς παίχτες εκτός. Και αντικειμενικά, σε ένα στούντιο όπως η ND δεν καταλογίζεις το κακό γράψιμο. Το να μην σε άγγιξε ή να μη συμφωνείς το δέχομαι.

Το έπαιξες το game?! Χωρίς να μπούμε βαθιά πέσμου πως δεν είναι κακό γράψιμο

Spoiler

η Abby και ότι την αφήνουν ζωντανή?! Αφού σκότωσαν 500 άτομα αποφάσισαν ok enough is enough?! Η Abby γιατί είναι η μοναδική πρησμένη τύπισσα στο game με κοφτη μπλούζα? Γιατί έτσι επιβιώνεις post-apocalyptic? Makes sense I guess, ειδικά αφού έχουν αν endless supply of meat, άσχετα ότι τρώνε ένα μπουρίτο την ημερα, ενώ θες τουλάχιστον 40-50 γραμμάρια protein την ημερα για να κανεις τέτοια χερια. Τι λογική έχει αυτό όταν η Ellie είναι πετσί και κόκκαλο και σκοτώνει δεκάδες και η Abby δίνει μπουνίδια zombies? Fuck Ellie, fuck Joel, we want Abby! Who the fuck is Abby? Θέλω να δω στο part 3 που θα παίζεις μονο μαζί τις τι θα λέτε.

Αυτά και αλλα είναι τεράστιο middle finger στον grounded realistic game που ήταν το TLOU, ότι καινούργιο φέραν το έκανε αδιάφορο, ψεύτικο και εκνευριστικό (story/char wise).

ps. Επίσης κάτι που απορώ...necks don't snap. No matter how big your guns arwww...

Spoiler

c6e

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το έπαιξες το game?! Χωρίς να μπούμε βαθιά πέσμου πως δεν είναι κακό γράψιμο

  Απόκρυψη περιεχομένων

η Abby και ότι την αφήνουν ζωντανή?! Αφού σκότωσαν 500 άτομα αποφάσισαν ok enough is enough?! Η Abby γιατί είναι η μοναδική πρησμένη τύπισσα στο game με κοφτη μπλούζα? Γιατί έτσι επιβιώνεις post-apocalyptic? Makes sense I guess, ειδικά αφού έχουν αν endless supply of meat, άσχετα ότι τρώνε ένα μπουρίτο την ημερα, ενώ θες τουλάχιστον 40-50 γραμμάρια protein την ημερα για να κανεις τέτοια χερια. Τι λογική έχει αυτό όταν η Ellie είναι πετσί και κόκκαλο και σκοτώνει δεκάδες και η Abby δίνει μπουνίδια zombies? Fuck Ellie, fuck Joel, we want Abby! Who the fuck is Abby? Θέλω να δω στο part 3 που θα παίζεις μονο μαζί τις τι θα λέτε.

Ναι το έπαιξα και το τερμάτισα. 

Spoiler

Το ότι την αφήνει ζωντανή η ellie έχει να κάνει με το flashback της με τον Joel, που το δειχνει μετά πιο αναλυτικά. Στο οποίο συγχώρεσε τον Joel, και πρακτικά αυτό την έκανε να σταματήσει να ψάχνει για εκδίκηση (γιατί έτσι σπάει ο κύκλος της εκδίκησης κλπ). Στο ότι σκότωσαν 500 άτομα ήδη, ναι εκεί είναι η ουσία. Οτι πάτησαν επι πτωμάτων για να φτάσουν εκεί, ώστε να δουν πως τελικά η εκδίκηση τους έκανε τους ίδους τα "τέρατα" που σκότωσαν τους δικούς τους.
Για την Abby, πρώτον απο το πρώτο flashback με Fireflies την έλεγες νταρντάνα (και το έβλεπες και πως ήταν όταν την κατέβασε απο τον στύλο η Ellie, Που ήταν μήνες εκεί όπως είπαν οι άλλοι φυλακισμένοι αλλά ήταν ακόμα ντούκι), και πρακτικά η διαφορά αυτή στον όγκο έγινε σε 2 χρόνια που ήταν στο WLF και "ετοιμαζόταν" για την εκδίκηση της. Και ναι οκ, στην αρχή μου έκανε εντύπωση η ντουλάπα που ήταν. αλλά έτσι και στους Rattlers ο άλλος που ήταν στρογγυλός και ωραίος τι έτρωγε δηλαδή, Taco bell καθε μέρα;
Τέλος, εγώ ήμουν, είμαι, και θα είμαι δεμένος στο παιχνίδι με την ellie. Η όλη πορεία της στο 1 & 2 είναι αυτό που με έδεσε και με κράτησε. Αν βγει 3 πχ με Abbie & Lev, δεν θα το προτιμήσω day 1.Αλλά θα ήθελα να το δω ναι, γιατί και οι δυο είναι χαρακτήρες που περάσανε τα χίλια μύρια και αυτοί, όπως και οι υπόλοιποι. 

Και πάλι, μην το πάρεις ότι πάω να σου αλλάξω γνώμη, δεν σκοπεύω ούτε είναι η ουσία σε ένα διάλογο. Απλά προσπαθώ να σου πω πως έχουν μια λογική οι επιλογές του παιχνιδιού, στην οποία προφανώς και ο κάθε gamer κρίνει αν του αρέσουν/ συμφωνεί ή όχι.

Τέλος, είχαν δηλώσει πως το main theme του πρώτου παιχνιδιού ήταν η αγάπη (που δημιουργείται μεταξύ Joel & Ellie), και στο δεύτερο είναι το μίσος. Προφανώς και το δεύτερο είναι κάτι που σηκώνει αντιδράσεις γιατί οι επιλογές που θα πρέπει να πάρεις για τέτοιο μοτίβο δεν είναι μονόδρομος. Και ειδικά με την απόφαση ότι δεν εφτιαξαν ένα παιχνίδι να δώσουν Fan Service, αλλά για να προχωρήσουν την ιστορία του συγκεκριμένου κόσμου/ χαρακτήρων, να βάλουν νέους κλπ.

Επεξ/σία από sixamenos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, sixamenos είπε

Ναι το έπαιξα και το τερμάτισα. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το ότι την αφήνει ζωντανή η ellie έχει να κάνει με το flashback της με τον Joel, που το δειχνει μετά πιο αναλυτικά. Στο οποίο συγχώρεσε τον Joel, και πρακτικά αυτό την έκανε να σταματήσει να ψάχνει για εκδίκηση (γιατί έτσι σπάει ο κύκλος της εκδίκησης κλπ). Στο ότι σκότωσαν 500 άτομα ήδη, ναι εκεί είναι η ουσία. Οτι πάτησαν επι πτωμάτων για να φτάσουν εκεί, ώστε να δουν πως τελικά η εκδίκηση τους έκανε τους ίδους τα "τέρατα" που σκότωσαν τους δικούς τους.
Για την Abby, πρώτον απο το πρώτο flashback με Fireflies την έλεγες νταρντάνα (και το έβλεπες και πως ήταν όταν την κατέβασε απο τον στύλο η Ellie, Που ήταν μήνες εκεί όπως είπαν οι άλλοι φυλακισμένοι αλλά ήταν ακόμα ντούκι), και πρακτικά η διαφορά αυτή στον όγκο έγινε σε 2 χρόνια που ήταν στο WLF και "ετοιμαζόταν" για την εκδίκηση της. Και ναι οκ, στην αρχή μου έκανε εντύπωση η ντουλάπα που ήταν. αλλά έτσι και στους Rattlers ο άλλος που ήταν στρογγυλός και ωραίος τι έτρωγε δηλαδή, Taco bell καθε μέρα;
Τέλος, εγώ ήμουν, είμαι, και θα είμαι δεμένος στο παιχνίδι με την ellie. Η όλη πορεία της στο 1 & 2 είναι αυτό που με έδεσε και με κράτησε. Αν βγει 3 πχ με Abbie & Lev, δεν θα το προτιμήσω day 1.Αλλά θα ήθελα να το δω ναι, γιατί και οι δυο είναι χαρακτήρες που περάσανε τα χίλια μύρια και αυτοί, όπως και οι υπόλοιποι. 

Και πάλι, μην το πάρεις ότι πάω να σου αλλάξω γνώμη, δεν σκοπεύω ούτε είναι η ουσία σε ένα διάλογο. Απλά προσπαθώ να σου πω πως έχουν μια λογική οι επιλογές του παιχνιδιού, στην οποία προφανώς και ο κάθε gamer κρίνει αν του αρέσουν/ συμφωνεί ή όχι.

Τέλος, είχαν δηλώσει πως το main theme του πρώτου παιχνιδιού ήταν η αγάπη (που δημιουργείται μεταξύ Joel & Ellie), και στο δεύτερο είναι το μίσος. Προφανώς και το δεύτερο είναι κάτι που σηκώνει αντιδράσεις γιατί οι επιλογές που θα πρέπει να πάρεις για τέτοιο μοτίβο δεν είναι μονόδρομος. Και ειδικά με την απόφαση ότι δεν εφτιαξαν ένα παιχνίδι να δώσουν Fan Service, αλλά για να προχωρήσουν την ιστορία του συγκεκριμένου κόσμου/ χαρακτήρων, να βάλουν νέους κλπ.

Δεν μπορώ να συμφωνήσω και ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν πήρα το game για να παίξω

Spoiler

το μισό και ίσος παραπάνω με έναν χαρακτήρα που τον κράτησαν κρυφό και ποτε δεν ζήτησα.

Παρόλα αυτά μπράβο για το ύφος σου και ότι κανεις συζήτηση με ανταλλαγή απόψεων ανθρώπινα. ;) Σε μερικές ώρες θα το πιάσω να το τελειώσω και άμα έχω την δύναμη θα επανέλθω να τα πούμε καλύτερα που θα έχω full άποψη.

Βασικά όλο αυτό το arc θα έπρεπε να είναι DLC σαν του Uncharted 4.

Spoiler

Το ταξίδι αυτό έπρεπε να είναι της Ellie και του Tommy.

Λίγοι θα είχαν θέμα και θα ήξερες τι αγόραζες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μια από τα ίδια αλλα είμαι σχεδόν τερματισμό και το έχω αφήσει γιατί κανένας δεν ψήνεται να το συνεχίσει γιατί φαίνεται πως πάει. Ειλικρινά θα κουραστεί η ψυχή να παίζεις μαζί της. Πιο ανούσιου playthough δεν υπάρχει, την παρομοιάζουν τόσο πολύ με

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ellie, και μετά τις δίνουν και πιτσιρικα companion Joel φάση. ’σε που αρχίζει και μιλάει σαν την Ellie από ένα σημείο και μετά. Καλά για τα guns τα λόγια περιττά είναι ο Absjoel, ο Joel reborn! Δώσε μπουνίδια τα zombie λέμε, σουτια και μπουνίδια. Do you even lift bro?! Abby Smash! 🤮 Ο Joel εντωμεταξύ σκότωνε με τουλάχιστον 6-7 μπουνίδια, αλλα η Abby smash ρε, one shot. ’μα καταπίνεις τρία κοτόπουλα την ημερα post-apocalyptic λογικό... 🤬

Κανονικά όπως έφτυσε ο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Manny (Neil) τον Joel

, το ίδιο κάνει και στους fans. Θα το τελειώσω το γαμ*δη σήμερα να δω και τον εμετικό τερματισμό γιατί φαίνεται από χιλιόμετρα πια, εκτος άμα ανάστησαν τον Hemingway να γράψει το τέλος.

  

Dude ξέρεις ότι respect αλλα come on, γίνεσαι χωρίς λόγο υπερβολικός, υπάρχουν αποφάσεις και plot holes που make 0 fuckin sense. Μπορώ να δεχτώ ότι σου αρέσει το story, οι chars  και το πως εξελίσσεται εννοείτε, αλλα όχι ότι είναι τέλειο και αψεγάδιαστο. Γιατί δεν είναι και δεν έχει να κάνει με γνώμη. Έχει πέσει κακό γράψιμο σε κάποια σημεία και άμα δεν το βλέπεις τότε έχεις επηρεαστεί αντίθετα. No offense εννοείτε you know ;)

Σίγουρα?! Κανένα game δεν με έχει εκνευρίσει τόσο, ούτε με έχει πληγώσει τόσο. Με λίγα λόγια το γράψιμο αντί να μου βγάλει αντιπάθεια προς τον villain, μου έβγαλε αντιπάθεια για το game.

Bro όλοι οι fans κάπως έτσι αισθανόμαστε αυτή τη στιγμή. Άντε να μου βγει η γκριντζίλα μετά από αυτό.

Αφιερωμένο από τον Neil σε όλους τους Μίστες του muscle fem porn.😍

Για τον θεό δηλαδή.😁

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...