Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
10 λεπτά πριν, nick pap είπε

Αναφέρει κάπου το παιχνίδι ότι η Abby πήρε αναβολικά; Διότι αυτό το σώμα φυσικό δεν γίνεται για γυναίκα μόνο με διατροφή

Εάν το αναφέρει τότε μπράβο στην Naughty Dog 

Και είναι απόλυτα δικαιολογημένη η φυσική κατάσταση της Abby , αφού προετοιμαζόταν σωματικά και πνευματικά για την εκδίκηση της

Και δικαιολογεί την οργή της αν σκεφτούμε ότι τα αναβολικά στεροειδή επηρεάζουν και την ψυχολογική κατάσταση του χρήστη (roid rage)

 

 

Spoiler

Ειπα οτι τα παιχνιδια υπερβάλουν σχεδον παντα, το σώμα της ειναι πολυ γυμνασμένο για γυναικα ναι αλλα οχι κατι αδυνατο.. Το προβλημα δεν ειναι το physique της ομως το οποιο μαλλον σας χαλαει τοσο πολυ το immersion, αν ηταν καμια γκομενάρα με κωλο και βυζια θα ηταν πιο συμπαθής με αυτα που εκανε?? Ειλικρινής απορια..

Δεν ειναι και Chris Redfield να ριχνει μπουνιδια σε βραχους παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω παντως πρωτη φορα στην ζωη μου που αφηνω κριτικη σε παιχνιδι.

Μολις τελειωσα απο το metacritic και περασα το μνμ μου μηπως και καταφερουμε και γλυτωσουμε στο part3 περαιτερω ξεφτιλικια..

Κατά τη γνώμη μου 2 τρόποι υπάρχουν να σωθεί το franchise -μετα απο αυτον τον όλεθρο- σε ενα υποτιθέμενο part 3.

Πρωτος και καλύτερος: Στην εισαγωγή του part 3 παιζει το τελος του 2 και ξαφνικά η Ellie ανοίγει τα ματια της... 

Ναι... Ηταν ψέμματα.. ψέμματα.. Ενα αστειο χαζό.. Ενα όνειρο..

Δευτερος: prequel του part 2.

Προσωπικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι part 3 με συνεχεία της ιστορίας του 2 δεν πρόκειται να υπάρξει , γιατι δεν θα υπάρχουν καν αναμνήσεις απο αυτο το ανοσιούργημα.

Εκφραζω καθαρα προσωπικές απόψεις.

Επεξ/σία από Giannis1979GR
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ADHD είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ειπα οτι τα παιχνιδια υπερβάλουν σχεδον παντα, το σώμα της ειναι πολυ γυμνασμένο για γυναικα ναι αλλα οχι κατι αδυνατο.. Το προβλημα δεν ειναι το physique της ομως το οποιο μαλλον σας χαλαει τοσο πολυ το immersion, αν ηταν καμια γκομενάρα με κωλο και βυζια θα ηταν πιο συμπαθής με αυτα που εκανε?? Ειλικρινής απορια..

Δεν ειναι και Chris Redfield να ριχνει μπουνιδια σε βραχους παντως..

Spoiler

Η Abby μου φαίνεται πολύ ποιο συμπαθής σαν χαρακτήρας και ποιο ρεαλιστικός δεδομένου αυτών που προείπα. 

Δεν χρειάζεται να είναι γκόμεναρα με κώλο ενας θηλυκός χαρακτήρας για να είναι συμπαθής π.χ.  η Senua  από Hellblade 

Επίσης το σώμα της είναι μη ρεαλιστικό χωρίς τα  αναβολικά/στεροειδή εκτός άμα είναι genetic freak (που δεν είναι όπως έχουμε δει από τα flashback όταν ο πατέρας της ήταν ακόμη ζωντανός)

Ειναι επιστημονικά αποδεδειγμένο αυτό , δεν υπάρχει αρκετή τεστοστερόνη στο γυναικείο σώμα για τέτοια μυοαναπτυξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Giannis1979GR είπε

Κατά τη γνώμη μου 2 τρόποι υπάρχουν να σωθεί το franchise -μετα απο αυτον τον όλεθρο- σε ενα υποτιθέμενο part 3.

Πρωτος και καλύτερος: Στην εισαγωγή του part 3 παιζει το τελος του 2 και ξαφνικά η Ellie ανοίγει τα ματια της... 

Ναι... Ηταν ψέμματα.. ψέμματα.. Ενα αστειο χαζό.. Ενα όνειρο..

Δευτερος: prequel του part 2.

Προσωπικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι part 3 με συνεχεία της ιστορίας του 2 δεν πρόκειται να υπάρξει , γιατι δεν θα υπάρχουν καν αναμνήσεις απο αυτο το ανοσιούργημα.

Εκφραζω καθαρα προσωπικές απόψεις.

και ολα αυτα χωρις να το εχεις αγγιζει γιαννη ετσι?

 

Θελω να δω που γινονται τα εκτρωματα παντως. 14 ωρες και ακομα δεν τα εχω βρει. Μπορει να ειναι παρακατω :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Giannis1979GR είπε

Κατά τη γνώμη μου 2 τρόποι υπάρχουν να σωθεί το franchise -μετα απο αυτον τον όλεθρο- σε ενα υποτιθέμενο part 3.

Πρωτος και καλύτερος: Στην εισαγωγή του part 3 παιζει το τελος του 2 και ξαφνικά η Ellie ανοίγει τα ματια της... 

Ναι... Ηταν ψέμματα.. ψέμματα.. Ενα αστειο χαζό.. Ενα όνειρο..

Δευτερος: prequel του part 2.

Προσωπικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι part 3 με συνεχεία της ιστορίας του 2 δεν πρόκειται να υπάρξει , γιατι δεν θα υπάρχουν καν αναμνήσεις απο αυτο το ανοσιούργημα.

Εκφραζω καθαρα προσωπικές απόψεις.

Γιαννη δεν κανεις ενα job apply στην Naughty Dog να πας να τους ριξεις καμια ιδεα γιατι εχουν κολλησει?

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Γιαννη δεν κανεις ενα job apply στην Naughty Dog να πας να τους ριξεις καμια ιδεα γιατι εχουν κολλησει?

Mα δεν το εχει παιξει καν ρε(οπως και τουλαχιστον 2-3 ακομα, λογικα ειναι πολυ περισσοτεροι). 

Εσυ τουλαχιστον το εχεις παιξει και απλα δεν εχεις γουστο :P

πλακα κανω φυσικα γιατι δεν το εχω τελειωσει ακομα. Δεν υπαρχει ολοκληρωμενη αποψη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PDS13 είπε

Mα δεν το εχει παιξει καν ρε. 

Εσυ τουλαχιστον το εχεις παιξει και απλα δεν εχεις γουστο :P

πλακα κανω φυσικα γιατι δεν το εχω τελειωσει ακομα.

Δεν ξερω εαν το εχει παιξει η οχι αλλα εχει πεσει μεσα ομως για μενα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Για να ισχύει αυτό που λες θα πρέπει να μου βρεις ένα παιχνίδι για το όποιο αποδείχθηκε ότι 100 reviewers του (του metacritic) τα πήραν. Μέχρι σήμερα νομίζω δεν έχει βρεθεί ουτε ένα μέσο να έχει πληρωθεί από κάποια εταιρία η κάτι. Θα είχε βουίξει ο τόπος. Αλλά και να βρεθεί(η εχει βρεθει) και πάλι θα είναι η εξαιρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα (η οποια και παλι δεν θα εχει αλλοιωσει το metascore). 

Wiki. " conspiracy theory is an explanation for an event or situation that invokes a conspiracy by sinister and powerful groups, often political in motivation, when other explanations are more probable. The term has a pejorative connotation, implying that the appeal to a conspiracy is based on prejudice or insufficient evidence"

Tο κανουν πολλές φορές οι γκειμερς που δεν μπορούν να αποδεχτούν ότι ένα παιχνίδι(η και ταινια) σπέρνει και απλά οι ίδιοι είτε δεν έχουν την ικανότητα να καταλάβουν το γιατί, είτε δεν θέλουν να το καταλάβουν, είτε απλά γνήσια δεν τους αρέσει προσωπικά οπότε δεν θα πρέπει να αρέσει σε κανεναν, είτε γιατί δεν θέλουν για Χ λόγους να θεωρείται καλό. Όπως 3-4 άτομα που εγώ γνωρίζω ότι δεν έχουν αγγίξει το Game, πριν κυκλοφορήσει το έκραζαν και βρίσκονται εδω συνεχίζοντας να το κράζουν. 

Αυτό το λέω μη έχοντας μπει ποτέ στην θέση αυτού που προσπαθεί να μειώσει τους reviewers επειδή δεν του αρέσει ένα παιχνίδι. Έχει τύχει αρκετές φορές όλα τα χρόνια να μη μου αρέσει ένα παιχνίδι που έχει καλά reviews. Συμβαίνει. Αλλά δεν θα προσπαθήσω να αποδομησω ένα σύστημα ολόκληρο. Αποδέχομαι ότι κάτι δεν βλέπω που βλέπουν οι υπόλοιποι. 

Για αυτό και προσωπικά με κάτι threads σαν το παρόν  εχω σταματήσει να εμπιστεύομαι την κρίση των gamers(το bias κάνει party), όταν θέλω να καταλήξω σε συμπέρασμα συναίνεσης. Ούτε εμενα εμπιστεύομαι για κάτι τέτοιο. :) 

Εγώ αναφέρομαι για τον εαυτό μου. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν αυτοί που δεν το έπαιξαν. Όπως επίσης δεν με ενδιαφέρουν και οι reviewers που δεν τερματίζουν καν τα games και βαθμολογούν ανάλογα. Επίσης, αυτό που κάνουν πολλές φορές οι gamers δεν το έχω κανεί και δεν έχω δει κάποιον να το κάνει, τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο. Επίσης, δες την απάντησή μου στον xavier. Τις περισσότερες φορές μιλάμε για έμμεση χρηματοδότηση με άλλους τρόπους. Κάνε ένα google search να καταλάβεις. Δες π.χ. την υπόθεση ενός reviewer από το Gamespot αν θυμάμαι καλά, ο οποίος απολύθηκε από το site την επόμενη ημέρα του review του Kane and Lynch επειδή έδωσε χαμηλή βαθμολογία στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν ξερω εαν το εχει παιξει η οχι αλλα εχει πεσει μεσα ομως για μενα..

το λεω για να μην δινετε τροφη. Αυτοι που το παιζουν και τους αρεσει εχουν σταματησει να γραφουν. Και αν συνεχισει ετσι θα την κανω και εγω.

1 λεπτό πριν, maniacos93 είπε

Εγώ αναφέρομαι για τον εαυτό μου. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν αυτοί που δεν το έπαιξαν. Όπως επίσης δεν με ενδιαφέρουν και οι reviewers που δεν τερματίζουν καν τα games και βαθμολογούν ανάλογα. Επίσης, αυτό που κάνουν πολλές φορές οι gamers δεν το έχω κανεί και δεν έχω δει κάποιον να το κάνει, τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο. Επίσης, δες την απάντησή μου στον xavier. Τις περισσότερες φορές μιλάμε για έμμεση χρηματοδότηση με άλλους τρόπους. Κάνε ένα google search να καταλάβεις. Δες π.χ. την υπόθεση ενός reviewer από το Gamespot αν θυμάμαι καλά, ο οποίος απολύθηκε από το site την επόμενη ημέρα του review του Kane and Lynch επειδή έδωσε χαμηλή βαθμολογία στο παιχνίδι.

Οκ υπαρχει χαος στο πως σκεφτομαστε, δεν θα βρουμε κοινο σημειο οποτε δεν συνεχιζω. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Mα δεν το εχει παιξει καν ρε(οπως και τουλαχιστον 2-3 ακομα, λογικα ειναι πολυ περισσοτεροι). 

Εσυ τουλαχιστον το εχεις παιξει και απλα δεν εχεις γουστο :P

πλακα κανω φυσικα γιατι δεν το εχω τελειωσει ακομα. Δεν υπαρχει ολοκληρωμενη αποψη.

Βαγγο το παιχνίδι αυτο ηταν καψουρα μου απο τις λίγες.

Το πρωτο το εχω παιξει 2 φορες σε ps3 και αλλες 2 σε PS4.

Για το συγκεκριμενο -και επειδη η πιάτσα βρωμεσε νωρίς και αρκετά πριν τα leaks- εκανα ενδελεχή έρευνα για το αν πρεπει να το στηρίξω με τα λεφτα μου .

Και όσο ανακάλυπτα τοσο ξενέρωνα.

Το παιχνίδι δεν το εχω παιξει γιατι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αγγίξω αυτο το πραγμα.

Το εχω δει ομως απο την αρχη ως το τελος στο twitch και αισθάνομαι απολύτως δικαιωμένος για την επιλογή μου .

Σου ζήτω Ειλικρινά συγνωμη που δεν πετάω τα λεφτα που βγάζω με ιδρώτα με βάση reviews των  10/10 που αφορούν το μισο παιχνίδι (αυτο που επέτρεπε η Sony να γινει review τελος πάντων).

Αληθεια αναρωτήθηκες ποτε γιατι δεν επέτρεπε να το κρίνουν και να το παρουσιάσουν συνολικά ολοι αυτοί οι εκστασιασμένοι reviewers?

Σου ευχομαι να το απολαύσεις παντως (no offence).

Επεξ/σία από Giannis1979GR
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PDS13 είπε

το λεω για να μην δινετε τροφη. Αυτοι που το παιζουν και τους αρεσει εχουν σταματησει να γραφουν. Και αν συνεχισει ετσι θα την κανω και εγω.

Μην συμπεριφερεσαι ετσι φιλε ,δεν ειναι σωστο.

Εγω οπου διαβαζω κατι το οποιο θεωρω οτι με καλυπτει θα απανταω,δεν με νοιαζει εαν ο αλλος ειναι μελος 10 χρονια εδω μεσα η μπηκε χτες..

Αρκει να μην ειναι τρολολο σαν αυτα που εμπαιναν πριν βγει το παιχνιδι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μην συμπεριφερεσαι ετσι φιλε ,δεν ειναι σωστο.

Εγω οπου διαβαζω κατι το οποιο θεωρω οτι με καλυπτει θα απανταω,δεν με νοιαζει εαν ο αλλος ειναι μελος 10 χρονια εδω μεσα η μπηκε χτες..

Αρκει να μην ειναι τρολολο σαν αυτα που εμπαιναν πριν βγει το παιχνιδι.

δεν ειπα κατι παραπανω απο αυτο που επιβεβαιωσε ο γιαννης μονος του.

Giannis1979GR Ολοκληρο το παιχνιδι βαθμολογησαν και εκει που βρισκομαι το αξιζει και περισσοτερο απο αυτο που πηρε. Θα μου πεις ποσο περισσοτερο. Ε υπαρχουν παιχνιδια που εχουν παρει περισσοτερο και τα ειχα βρει αρκετα χειροτερα απο αυτο που βιωνω με το part 2.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπεις στο fb σε καθε διαφημιση του last of us ,απο κατω γινεται ολεθρος.μονο οπλα δεν εχουν βγαλει οι τυποι.

Μην μου πει κανεις haters ,γιατι σε οτιδηποτε αλλο παιχνιδι-κονσολα sony οποιος πεταγε ενα αρνητικο σχολιο τον επερνε ο διαολος και τον σηκωνε.τωρα ξαφνικα στα 100 σχολια τα 98 ειναι για κραξιμο.

Το παιχνιδι οπως και να το κανουμε ειναι για λιγα ατομα. Δεχομαι οτι αυτα τα ατομα το γουσταρουν ,δεν δεχομαι ομως οτι οι 5 7 8 στους 10 ειναι προβληματικοι επειδη δεν γουσταρουν αυτη την τροπη της ιστοριας και ξενερωσαν αφανταστα.

σε μερικους ισως τους χαλασαν και την βδομαδα τους.

Αν διαβασει καποιος τι εγινε μεσα στην nd θα καταλαβει γιατι αυτη η ανατροπη της ιστοριας.

Φυσικα και εδειξαν αυτο που ηθελαν καποιοι/ καποιες απο το studio να δειξουν αδιαφοροντας για το τι θα ηθελαν οι gamers,καταστρεφοντας σε καποιους gamers την μαγεια που υπηρχε απο το προηγουμενο.

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Μην μου πει κανεις haters ,γιατι σε οτιδηποτε αλλο παιχνιδι-κονσολα sony οποιος πεταγε ενα αρνητικο σχολιο τον επερνε ο διαολος και τον σηκωνε.τωρα ξαφνικα στα 100 σχολια τα 98 ειναι για κραξιμο.

Kαλα αν κρινω απο το τι γινοταν πριν απο ανθρωπους που ισως δεν ειχαν δει καν το εξωφυλο του παιχνιδιου στο ιντερνετ, δεν περιμενα κατι διαφορετικο.

Οπως και εσυ δεν το εχεις παιξει και προτιμας να χαλασεις το θρεντ θαβοντας το.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...