Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Φυσικα και εδειξαν αυτο που ηθελαν καποιοι/ καποιες απο το studio να δειξουν αδιαφοροντας για το τι θα ηθελαν οι gamers,καταστρεφοντας σε καποιους gamers την μαγεια που υπηρχε απο το προηγουμενο.

Οχι απλα αδιαφοροντας...

Spoiler

Εγω πιστευω οτι το φτυσιμο στον Joel εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια απο οσο νομιζουν καποιοι.

Αυτος ο Druckman ειναι υπεροπτης και ναρκισιστης,τον εχω δει εγω σε συνεντευξεις του ,το πως μιλαει,πως κοιταει.

Δεν πιστευω οτι δινει τσακιστη δεκαρα για τους fans..

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, PDS13 είπε

το λεω για να μην δινετε τροφη. Αυτοι που το παιζουν και τους αρεσει εχουν σταματησει να γραφουν. Και αν συνεχισει ετσι θα την κανω και εγω.

Αν θες τη γνώμη μου απλά μη δίνεις τόσο σημασία, παιξει την παιχνιδάρα να το απολαύσεις τερμάτισε το και μετα ελα να πεις την αποψη σου και να συζητήσουμε για το τέλος και οχι μονο αν θελεις. Εγω ειμαι σιγουρος οτι γενικα θα σου αρεσει και δεν νομίζω να πεσει κατω απο το 9.0-9.5 για εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, ADHD είπε

Αν θες τη γνώμη μου απλά μη δίνεις τόσο σημασία, παιξει την παιχνιδάρα να το απολαύσεις τερμάτισε το και μετα ελα να πεις την αποψη σου και να συζητήσουμε για το τέλος και οχι μονο αν θελεις. Εγω ειμαι σιγουρος οτι γενικα θα σου αρεσει και δεν νομίζω να πεσει κατω απο το 9.0-9.5 για εσένα.

Θα προσπαθησω να το κανω, αλλα ξερεις θες να μιλησεις λιγο για το παιχνιδι μπαινεις και βλεπεις οργια. Στο psforums εχουν πιει το αμιλητο νερο και στο ''παλιο φορουμ'', νομιζω δεν συμμετεχει κανεις νομιζω :P

εκει τουλαχιστον στις καλες εποχες θα μπορουσες να συζητησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε
14 λεπτά πριν, PDS13 είπε

δεν ειπα κατι παραπανω απο αυτο που επιβεβαιωσε ο γιαννης μονος του.

Giannis1979GR Ολοκληρο το παιχνιδι βαθμολογησαν και εκει που βρισκομαι το αξιζει και περισσοτερο απο αυτο που πηρε. Θα μου πεις ποσο περισσοτερο. Ε υπαρχουν παιχνιδια που εχουν παρει περισσοτερο και τα ειχα βρει αρκετα χειροτερο απο αυτο που βιωνω με το part 2.

Απο που κ ως που ρε συ Βαγγέλη πρεπει καποιος να εχει παιξει ενα παιχνίδι για να εχει άποψη ;

Δεν μιλαμε για γραφικά ουτε για gameplay μιλαμε για το ποιο βασικο στοιχείο ενός παιχνιδιού και ειδικά του συγκεκριμένου.

Την ιστορια του και πως αυτη ΔΕΝΕΙ με το πρωτο (επικό) μέρος.

Το παιχνίδι δεν ειναι call of duty ουτε deadrising που μπορεις στην τελική να αφήσεις την ιστορια στην ακρη για να απολαύσεις multiplayer η να τη δεις killing frenzy.

Η ουσία αυτού του παιχνιδιού ξεκινάει απο εκει. 
Απο την υπέροχη ιστορια του.

Δεν εχω την παραμικρη αμφιβολία οτι ΟΛΑ τα υπόλοιπα μπορει να ειναι 10/10, αλλα με αυτη την εξέλιξη και με αυτα τα γεγονότα εγω δεν ταυτίζομαι και άρα δεν παίζω.

Απο που κ ως που λοιπον δεν εχω δικαίωμα να το πω , ειδικά απο τη στιγμή που αυτο ειναι το προβλημα για τη μεγαλη πλειοψηφία;

Επεξ/σία από Giannis1979GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Kαλα αν κρινω απο το τι γινοταν πριν απο ανθρωπους που ισως δεν ειχαν δει καν το εξωφυλο του παιχνιδιου στο ιντερνετ, δεν περιμενα κατι διαφορετικο.

Οπως και εσυ δεν το εχεις παιξει και προτιμας να χαλασεις το θρεντ θαβοντας το.

Σταματα να μασας αυτη την καραμελα φιλτατε.δεν χρειαζεται καποιος να εχει παιξει το παιχνιδι για να καταλαβει την αποτυχια του σεναριου,της ιστοριας γενικοτερα και την αδιαφορη persona σχεδον ολων των χαρακτηρων του παιχνιδιου.

Σταματαω εδω γιατι εισαι πολυ πισω ακομα..

Καποιος που το εχει δει σε βιντεο μπορει να καταλαβει την εκταση της χυλοπιτας που φαγαμε εμεις που το παιξαμε..

Με το εμεις,εννοω εμας τους αταλαντους που δεν μας αρεσε καθολου..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιαννη πρεπει να το παιξει καποιος για να κρινει, γιατι το πως αποδιδεται ενα σεναριο εχει τεραστια διαφορα απο το σεναριο αυτο καθ'αυτο. 

Μεχρι στιγμης(οπως το περιμενα δηλαδη μετα το πρωτο) οι σεναριογραφοι δεν εχουν παρει θεση ποτε και για τιποτα.  Aυτο δεν ξερω πως θα μπορουσε να ενοχλησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Kαλα αν κρινω απο το τι γινοταν πριν απο ανθρωπους που ισως δεν ειχαν δει καν το εξωφυλο του παιχνιδιου στο ιντερνετ, δεν περιμενα κατι διαφορετικο.

Οπως και εσυ δεν το εχεις παιξει και προτιμας να χαλασεις το θρεντ θαβοντας το.

Ρε συ δεν ειχα κανεναν σκοπο να πω τιποτα για το game και ουτε και να μαθω ηθελα.και μαλιστα ηθελα να κρατηθω να το παιξω στο 5 με καλητερο perofmance, μολις ειδα μερικους και μιλουσαν για παιχνιδαρα και τετια

,ο αλλος γινοτανε σκνιπα στα μπακαρντια απο την χαρα του,αρχισα και ψηνομουν να το παιξω τωρα ,και μαλιστα ειχα ρωτησει αυτους που το ειχαν ξεκινησει αν ειναι καλητετα να ξαναπαιξω το 1  για καθαροτερη μνημη για δεσιμο ιστοριας κτλπ.

Μετα απο αυτο αρχισαν τα οργανα που λεει...

Αφου ειδα ολο αυτον τον σαματα το εψαξα φιλε.

Ειδα σχεδον τα παντα. Και η αληθεια ειναι με ειλικρίνεια οτι δεν ξερω αν θελω να το παιξω.

Πραγματικα δεν ξερω αν θελω να το παιξω.

Πολυ διχασμενος

Οσο και αν σου φενεται περιεργο περιμενω μολις το τελειωσεις να πεις την γνωμη σου

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Σταματα να μασας αυτη την καραμελα φιλτατε.δεν χρειαζεται καποιος να εχει παιξει το παιχνιδι για να καταλαβει την αποτυχια του σεναριου και την αδιαφορη persona σχεδον ολων των χαρακτηρων του παιχνιδιου.

Σταματαω εδω γιατι εισαι πολυ πισω ακομα..

Καποιος που το εχει δει σε βιντεο,ακομα και τα leaks μπορει να καταλαβει την εκταση της χυλοπιτας που φαγαμε εμεις που το παιξαμε..

Με το εμεις,εννοω εμας τους αταλαντους που δεν μας αρεσε καθολου..

Σου απαντησα και εσενα με το ποστ μου για τον Γιαννη. Δεν ειναι καραμελα το να χρειαζεται να παιξεις ενα παιχνιδι για να το κρινεις. Δεν σε ειπα αταλαντο καπου(αν ναι που?). Εντωμεταξυ αυτα που σε ενοχλουσαν που εκαναν στο αλλο θρεντ τα κανεις τωρα σε αυτο, σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

ο αλλος γινοτανε σκνιπα στα μπακαρντια απο την χαρα του,αρχισα και ψηνομουν να το παιξω τωρα

Οχι και σκνιπα ρε,δεν εχω τοση μικρη αντοχη στο πιοτο..

Δεν ειμαι 15 χρονων να ζαλιζομαι με μερικα ποτηρακια...

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Εντωμεταξυ αυτα που σε ενοχλουσαν που εκαναν στο αλλο θρεντ τα κανεις τωρα σε αυτο, σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει.

Οχι φιλε μην με συγκρινεις με αυτους,μην την πας εκει την βαλιτσα.

Το παιχνιδι εχει βγει,εχει τερματιστει και μιλαμε.

Δεν φταιω εγω εαν εσυ ενοχλεισαι γιατι σου θιγω την υπερ παιχνιδαρα που ολοι νομιζαμε οτι θα παιζαμε.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Οχι φιλε μην με συγκρινεις με αυτους,μην την πας εκει την βαλιτσα.

Το παιχνιδι εχει βγει,εχει τερματιστει και μιλαμε.

Δεν φταιω εγω εαν εσυ ενοχλεισαι γιατι σου θιγω την υπερ παιχνιδαρα που ολοι νομιζαμε οτι θα παιζαμε.

Το μονο που με ενοχλει σε σενα ειναι οτι επιμενεις παρα πολυ να το θαψεις με bold σχολια και χαρακτηρισμους ενω εχεις πει την αποψη σου ηδη αρκετες φορες αφου το τελειωσες(μου θυμιζει την επιθεση στον SSD αν θυμασαι :P). Δεν εισαι απο τα χειροτερα ''μελη'' του θρεντ παντως. Αλλα δεν εισαι και το πιο ευχαριστο(σε αυτη τη φαση, οχι γενικα) για να ειμαι ελικρινης. Απο την αλλη δεν θεωρω οτι ειχες bias(αλλα δυστυχως σιγα σιγα μου φαινεται οτι το χτιζεις).

Δεν με εχουν ενοχλησει αλλες αποψεις που δεν γουσταρουν το παιχνιδι και δεν εχουν εμμονη. Γιατι να με ενοχλησουν αλλωστε. Θα ειχε αξια αυτο που λες στο τελος αν ειχε συμβει κατι τετοιο.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Το μονο που με ενοχλει σε σενα ειναι οτι επιμενεις παρα πολυ να το θαψεις με bold σχολια και χαρακτηρισμους ενω εχεις πει την αποψη σου ηδη αρκετες φορες αφου το τελειωσες. Δεν εισαι απο τα χειροτερα ''μελη'' του θρεντ παντως. Αλλα δεν εισαι και το πιο ευχαριστο(σε αυτη τη φαση, οχι γενικα) για να ειμαι ελικρινης. 

Δεν με εχουν ενοχλησει αλλες αποψεις που δεν γουσταρουν το παιχνιδι. Γιατι να με ενοχλησουν αλλωστε. Θα ειχε αξια αυτο που λες στο τελος αν με ειχαν ενοχλησει.

Το ξερω,με συγχωρεις εαν γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι αγανακτισμενος και εαν μπορω να αποτρεψω εστω και εναν που ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με εμενα να πληρωσει για να απογοητευτει ετσι και αυτος εγω θα ειμαι ευχαριστημενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο, ισα ισα μου αρέσει πια λιγότερο μετά το τέλος. Το game είναι υπέροχο, με απίστευτη λεπτομέρεια σε όλα, εκτος του story.Το προτείνω σε όλους ανεξάρτητος τι έχει γραφτεί, άμα γουστάρουν και το story τέλεια, αν όχι δεν πειράζει τα υπόλοιπα του game είναι απίστευτα.

Χωρίς πολλά, απλά δεν μου άρεσε πως φέρθηκαν στους πρωταγωνιστές που αγάπησα, και το πως με ανάγκασαν να παίξω το μεγαλύτερο, εάν δεν κάνω λάθος μέρος του game (η έστω έτσι μου φάνηκε),

Spoiler

με κάποιον που δεν ήξερα, ήθελα και ποτε δεν συμπάθησα,

κατά την προσωπική μου γνώμη.

Σώθηκε λίγο στο τέλος που ξανά έπαιζες

Spoiler

με Ellie

μετά από πόσες ώρες, και η μάχη φυσικά που παίζεις με

Spoiler

Abby,

που εκεί δεν το έπαιξα εγώ και το απόλαυσα μιας και ο κολλητός πέθανε αρκετές φορες από υπέροχα executions που έκανε η

Spoiler

Ellie.

Δεν ξέρω άμα θα το ξανά παίξω, αλλα σίγουρα δεν θα το ξανά παίξω τις ίδιες φορες που έπαιξα το πρώτο αριστούργημα. Το game τα σπάει από επιλογές και settings και μόλις είδα ότι έχει όλα τα encounters replayable από το main menu, οποτε λέω να λιώσω λίγο με αυτά και το απίστευτο combat/gore system. Όπως πάντα αυτή είναι η γνώμη μου και ζηλεύω όσους δεν χαλάστηκαν με τίποτα, γιατί μάλλον για αυτούς είναι το καλύτερο game στην γενιά. ✌️

ps. Τα spoilers είναι light αλλα καλύτερα να μην τα ανοίξετε πριν τελειώσετε το game. ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Το ξερω,με συγχωρεις εαν γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι αγανακτισμενος και εαν μπορω να αποτρεψω εστω και εναν που ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με εμενα να πληρωσει για να απογοητευτει ετσι και αυτος εγω θα ειμαι ευχαριστημενος.

Εγω σου εχω ετοιμη λυση..κανεις τρισαγια προσευχες ευχελαια μετανιες γενικα να εισαι καλυμενος σε ολους του θεους😄

Να βγει τo game στο pc και τοτε οι modder να κανουν την δουλεια τους! Παπαδες κανουν

😄😄

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Το ξερω,με συγχωρεις εαν γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι αγανακτισμενος και εαν μπορω να αποτρεψω εστω και εναν που ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με εμενα να πληρωσει για να απογοητευτει ετσι και αυτος εγω θα ειμαι ευχαριστημενος.

Δεν προστατευεις ουτε εσυ,ουτε οι υπολοιποι κανενα με αυτα που γραφετε εδω μεσα.

Ισα ισα το μονο που πετυχαινετε ειναι να χαλατε τελειως το θεμα και να μην πατανε ακομα και αυτοι που το εχουν αγορασει και τους αρεσε το παιχνιδι,ποσο μαλλον ενας υποψηφιος αγοραστης.

Πηρες και εσυ και ολοι οι υπολοιποι ενα παιχνιδι το οποιο τελικα δεν σας αρεσε?Βαλτε το στις αγγελιες και παμε παρακατω,για το Θεο δηλαδη.

Αλλιως συνεχιστε ετσι μεχρι να πεσει μονιμο λουκετο στο θεμα,γιατι για εκει παει η κατασταση.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν προστατευεις ουτε εσυ,ουτε οι υπολοιποι κανενα με αυτα που γραφετε εδω μεσα.

Ισα ισα το μονο που πετυχαινετε ειναι να χαλατε τελειως το θεμα και να μην πατανε ακομα και αυτοι που το εχουν αγορασει και τους αρεσε το παιχνιδι.

Θυμασαι ολοι αυτοι που ανεβαζαν φωτογραφιες την Πεμπτη/Παρασκευη απο την αγορα τους και ολως τυχαιως εχουν εξαφανιστει?

Πηρες και εσυ και ολοι οι υπολοιποι ενα παιχνιδι το οποιο τελικα δεν σας αρεσε?Βαλτε το στις αγγελιες και παμε παρακατω,για το Θεο δηλαδη.

Αλλιως συνεχιστε ετσι μεχρι να πεσει μονιμο λουκετο στο θεμα,γιατι για εκει παει η κατασταση.

Ρε συ ενταξει, ο ανθρωπος ειπε ''σορρυ'' μη του την πεφτεις! κακο momentum :P :P

δεν ειναι οτι διαφωνω ακριβως με οτι λες(το εγραψα και εγω), απλα ας ηρεμισει λιγο το thread. Εγραψε και το τελικο συμπερασμα ο {TDi}Dj2k..infcτο εχω κρατησει για οταν τελειωσω το game..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...