Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε παρακολουθώ δε κανουν review για worth to buy σου σποιλαρουν σε βίντεο όλα . Upper echelon έβλεπα αλλά τα βγάζει  κι αυτος φόρα τώρα . Τους εκανε DMC strike η σονυ και άνοιξε πόλεμο νομίζω με πολλούς .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, PDS13 είπε

μη κοιτας το insomnia(δεν καταλαβαινω γιατι συμβαινει αυτο εδω)

χθες σε ψηφοφορια του resetera για τα παιχνιδια της χρονιας μεχρι στιγμης. Απο οτι βλεπω η διαφορα θα αυξηθει κι αλλο απο τα υπολοιπα καθως οι περισσοτεροι ψηφιζουν παλι TLOUS2 καθως σιγα σιγα το τελειωνουν(η πολλοι δεν το εχουν παιξει ακομα καθως ειναι νεο παιχνιδι) .

The Last of Us Part II - 203
Final Fantasy VII Remake - 86
Half-Life: Alyx - 38
Animal Crossing: New Horizons - 31
DOOM Eternal - 28
Ori and the Will of the Wisps - 24
Persona 5 Royal - 20
Streets of Rage 4 - 13
Nioh 2 - 8
Resident Evil 3 - 5
Kentucky Route Zero - 5

Edit. Αυτο το Αlyx το θελω.

Εχω παίξει 7 από αυτά που έβαλες και εύκολα και για μένα το LOU2 είναι το καλύτερο, παιχνίδι της χρονιάς και για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αυτος επισης που δεν μπορω να παρω με τιποτα στα σοβαρα και απορω γιατι ειναι relevant το 2020 ειναι ο angry(μας φόβισε τωρα) Joe, οτι πιο σκουπίδι εχω δει.

Ο Joe ειναι παλιας κοπης gamer και απο τους πρωτους που εξεθεσαν τα loot boxes σε παιχνιδια.

Ειναι απο τους λιγους που στις συνενετευξεις του με developer εαν κατι δεν του αρεσει τους στριμωχνει και τους κανει ερωτησεις που αλλοι θα το ειχαν βουλωσει.

Αλλα ειπαμε παρωπιδες μας αρεσει να φοραμε και να κοιταμε μονο το καροτο μπροστα.

Sorry για το οφ τοπικ.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PDS13 είπε

μη κοιτας το insomnia.

χθες σε ψηφοφορια του resetera για τα παιχνιδια της χρονιας μεχρι στιγμης:

The Last of Us Part II - 203
Final Fantasy VII Remake - 86
Half-Life: Alyx - 38
Animal Crossing: New Horizons - 31
DOOM Eternal - 28
Ori and the Will of the Wisps - 24
Persona 5 Royal - 20
Streets of Rage 4 - 13
Nioh 2 - 8
Resident Evil 3 - 5
Kentucky Route Zero - 5

Απο οτι βλεπω η διαφορα θα αυξηθει κι αλλο απο τα υπολοιπα καθως οι περισσοτεροι ψηφιζουν παλι TLOUS2 καθως σιγα σιγα το τελειωνουν(η πολλοι δεν το εχουν παιξει ακομα καθως ειναι νεο παιχνιδι) .

Edit. Αυτο το Αlyx το θελω.

Εχω παιξει τα 9 απο αυτα και τελειωσει τα 7, το FFVIIR ειναι για εμενα με μεγαλη διαφορα το GOTY. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ADHD είπε

Εχω παιξει τα 9 απο αυτα και τελειωσει τα 7, το FFVIIR ειναι για εμενα με μεγαλη διαφορα το GOTY. :P 

Θα παιχτει και αυτο. :D

μπηκε στο ρανταρ μου και το streets of rage. Ηξερα οτι ειχε παει καλα σε κριτικες, αλλα το βλεπω να το ψηφιζουν και για goty. Οπως και το Kentucky Route Zero .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PDS13 είπε

μη κοιτας το insomnia.

χθες σε ψηφοφορια του resetera για τα παιχνιδια της χρονιας μεχρι στιγμης:

The Last of Us Part II - 203
Final Fantasy VII Remake - 86
Half-Life: Alyx - 38
Animal Crossing: New Horizons - 31
DOOM Eternal - 28
Ori and the Will of the Wisps - 24
Persona 5 Royal - 20
Streets of Rage 4 - 13
Nioh 2 - 8
Resident Evil 3 - 5
Kentucky Route Zero - 5

Απο οτι βλεπω η διαφορα θα αυξηθει κι αλλο απο τα υπολοιπα καθως οι περισσοτεροι ψηφιζουν παλι TLOUS2 καθως σιγα σιγα το τελειωνουν(η πολλοι δεν το εχουν παιξει ακομα καθως ειναι νεο παιχνιδι) .

Edit. Αυτο το Αlyx το θελω.

Το Alyx σαν εμπειρία VR και σαν HL είναι το μόνο που στέκεται εκεί ψηλά για εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ADHD είπε

Σε σχεση με οτι εχει ποσταριστει ο συγκεκριμενος δεν ειναι κακος, το video δεν το εχω δει ακομα απλα το λέω γιατι εχω δει 5-6 video του για ταινιες περισσοτερο και μου φανηκε γενικα σωστος. Καποια αλλα "my honest opinion" που εχουν μπει στο θεμα ειναι σκουπιδια εντελως και bait για views. Ενας μαλιστα λεει οτι το παιχνιδι του δημιουργει ψυχολογικα δεν μπορει να το συνεχισει επειδη βρισκεται σε περιεργη ψυχολογικη κατασταση αυτη τη στιγμη και κατι τετοια, δεκτο και θεμιτο ομως δεν μπορω να παρω τη γνωμη του για το παιχνιδι στα σοβαρα απλα ας μην ανεβαζε τιποτα.

Αυτος επισης που δεν μπορω να παρω με τιποτα στα σοβαρα και απορω γιατι ειναι relevant το 2020 ειναι ο angry(μας φόβισε τωρα) Joe, οτι πιο σκουπίδι εχω δει.

Απιστευτο σκουπιδι ο angry, συμφωνω απολυτα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mhlogiatros είπε

Το Alyx θέλει VR ,  το Nioh2 χάπια  , το FF είναι εκτός ανταγωνισμού σαν all time classic . Oπότε μένει το Last of Us :P

offtopic αλλα το Nioh 2 ειναι εξαιρετικο παιχνιδι απλα αρκετοι δεν εχουν πιασει οτι παιζει περιπου σαν RPG, το build και το gear σου ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικα σε σχεση με ενα soulsborne τιτλο και κανουν το λαθος να πηγαινουν brute-force και να τρωνε τα μουτρα τους. Για εμενα ειναι ευκολοτερο απο ολα τα soulsborne απο τη στιγμη που φτιαξεις build, επισης το combat system ειναι εξαιρετικο.

To FFVII εχω soft spot ειμαι fanboy, καταφερε οχι μονο να μη με απογοητεύσει με τις προσδοκιες στο θεο αλλα να με ενθουσιασει σε αρκετα σημεια οποτε για εμενα ειναι game of the decade ευκολα. :P 

/offtopic 

Επιστροφη στον θυμωμένο Joe, δικαιωμα σου optimus να τον θεωρεις παιχτουρα παλαιάς κοπής εγω προσωπικα τον θεωρω ασχετο ολκής, θεωρω οτι ακομα και στο παρον νημα εχουμε αρκετα καλυτερους gamers με μεγαλυτερη εμπειρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Καλυτερα ο Jeremy εχει πεσει παρα πολυ, και ανεβαζει μονο αρνητικα reviews τα τελευταια 2 χρονια. Εγω δεν μπορω να καταλαβω γτ ανθρωποι που δεν τους αρεσε το παιχνιδι συνεχιζουν και γραφουν. Δεν προσφερουν τιποτα στο νημα

Αν το αγόρασαν και έπαιξαν κάποιες σοβαρές ώρες έχουν δικαίωμα να γράψουν ότι θέλουν. Προσωπική τους άποψη είναι. Επίσης τι σημαίνει "δε τους άρεσε"? Για μένα δεν είναι καλύτερο από bloodborne, god of war, RDR2 και horizon zero dawn. Συνολικά επίσης δεν είναι καλύτερό ούτε και από το TLOU1. Αυτό δε λέει από μόνο του κάτι γιατί τα συγκεκριμένα games είναι από τα καλύτερα της τελευταίας 10ετίας.

Υπερέχει βέβαια σε επιμέρους στοιχεία αισθητά (τεχνικός τομέας, level design, συνολική διάρκεια - αν και αυτό γυρνάει μπούμερανγκ, combat mechanics, aim assist) σε σχέση με τον προκάτοχο. Παρόλα αυτά πάσχει στα 2 στοιχεία που παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο μετά το gameplay και είναι το pacing (να μη κάνει "κοιλιά" σε κάποια φάση έστω και αν είναι 1.5-2 chapters) και η συσσωρευμένη fatigue που αποκομίζεις όσο παίζεις από το scavenging busy work και τα υπερβολικά αλλεπάλληλα unskipable cinematics/flashbacks/walking simulator sessions. Κάποια flashbacks είναι όμορφα σκηνοθετημένα και ενδιαφέροντα (στο πρώτο μισό του game), μετά όμως αλλάζει το "σκηνικό" και γίνονται από νερόβραστα και αδιάφορα εώς cringeworthy. Ευτυχώς προς το  τέλος το παιχνίδι αποκτά ξανά σφυγμό και ενδιαφέρον.

Επιφυλάσσομαι γιατί δε μου απομένει ούτε μια ώρα μέχρι τον τερματισμό, αλλά πάνω από 8 δε θα έβαζα σε αυτό το σύνολο και αυτό πιο πολύ γιατί έχει πέσει τόσο πολύ δουλειά πάνω του που θα είναι αδικία να πάρει λιγότερο τόσο polished game. Άσχετα αν έγιναν εγκλήματα κατά τον σχεδιασμό του από το συγκεκριμένο άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry κ ολας, αλλα οταν ενα παιχνιδι δεν μου αρεσει το ξεχναω και δεν ασχολουμαι μαζι του για 10 20 30 μερες και κραζω σε ενα φορουμ. Το βρισκω ανουσιο 2-3 ατομα συγκεκριμενα να γεμιζουν σελιδες αυτο το νημα και να βγαζουν εναν αρνητισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

sorry κ ολας, αλλα οταν ενα παιχνιδι δεν μου αρεσει το ξεχναω και δεν ασχολουμαι μαζι του για 10 20 30 μερες και κραζω σε ενα φορουμ. Το βρισκω ανουσιο 2-3 ατομα συγκεκριμενα να γεμιζουν σελιδες αυτο το νημα και να βγαζουν εναν αρνητισμο

Δες έχεις και άδικο, αν δεν σου αρέσει κάτι απλά πας παρακάτω, υπάρχουν άπειρα παιχνίδια εκει έξω, επίσης δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, προσωπικά το LOU2 το βρήκα υπέροχο και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό τον αρνητισμό....γούστα είναι αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

sorry κ ολας, αλλα οταν ενα παιχνιδι δεν μου αρεσει το ξεχναω και δεν ασχολουμαι μαζι του για 10 20 30 μερες και κραζω σε ενα φορουμ. Το βρισκω ανουσιο 2-3 ατομα συγκεκριμενα να γεμιζουν σελιδες αυτο το νημα και να βγαζουν εναν αρνητισμο

what if ένα παιχνίδι σου άρεσε μέχρι την μέση πάρα πολύ και μετά πιάνεις τον εαυτό σου να κάνει αγγαρεία 1-2 μέρες μέχρι να ξαναπιάσει πάλι τα ίδια επίπεδα ενδιαφέροντος?😁

Στο bloodborne παράτησα στη μέση το witcher 3 playthrough μου για να το τελειώσω μονοκοπανιά σε 2-3 μέρες. Σε αυτό ήμουν στα πρόθυρα για uninstall μετά την Ellie Seattle day 3. Αν δε το έπαιζα 1-2 ώρες τη φορά κάθε μέρα αυτό το chapter θα το είχα παρατήσει τώρα το game, όσο καλό και αν ήταν μέχρι τότε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ilos στο day three εκανε για σενα κοιλια? Α σορρυ το εγραψες. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...