Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ilos είπε

Επιφυλάσσομαι γιατί δε μου απομένει ούτε μια ώρα μέχρι τον τερματισμό

Εγω θα σου προτεινα να το αφησεις για τωρα να παμε να δουμε το livestream του Cyberpunk που ξεκιναει σε λιγο γιατι θα ειναι πιο ενδιαφερον..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ilos είπε

what if ένα παιχνίδι σου άρεσε μέχρι την μέση πάρα πολύ και μετά πιάνεις τον εαυτό σου να κάνει αγγαρεία 1-2 μέρες μέχρι να ξαναπιάσει πάλι τα ίδια επίπεδα ενδιαφέροντος?😁

Στο bloodborne παράτησα στη μέση το witcher 3 playthrough μου για να το τελειώσω μονοκοπανιά σε 2-3 μέρες. Σε αυτό ήμουν στα πρόθυρα για uninstall μετά την Ellie Seattle day 3. Αν δε το έπαιζα 1-2 ώρες τη φορά κάθε μέρα αυτό το chapter θα το είχα παρατήσει τώρα το game, όσο καλό και αν ήταν μέχρι τότε.

Είπαμε γούστα είναι αυτά, απλά βρίσκω υπερβολικές τις αντιδράσεις, προφανώς ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρντ, και εγώ σε κάποια σημεία ένιωθα ότι πήγαινε πιο αργά άλλα δε βαρέθηκα σε κανένα σημείο που να θέλω να το αφήσω. Μόνο και μόνο για τον οπτικό τομέα χάζευα για ώρες τα γραφικά. το Bloodborne που ανέφερες το έπαιξα 4-5 ώρες και δεν το άντεξα, με κούρασε και το βαρέθηκα αφάνταστα το έκανα delete και ούτε θέλω να το ξαναδώ, για αυτό είπαμε γούστα είναι αυτά, ότι αρέσει στον καθένα, καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι ένα άνισο παιχνίδι, είχε ανέβει ο πήχης πάρα πολύ, ειδικά και με τα διθυραμβικά reviews άλλα οκ.....δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο όπως κάνουν οι περισσότεροι, διαβάζω reviews χρηστών ή σχόλια χρηστών που του βάζουν 0-1-2-3, έ όχι βρε παιδιά αν παίρνει αυτό το παιχνίδι 2 τότε το 90% των παιχνιδιών που κυκλοφορούν εκει έξω πρέπει να τους βάλουμε κάτω από 0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Είπαμε γούστα είναι αυτά, απλά βρίσκω υπερβολικές τις αντιδράσεις, προφανώς ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρντ, και εγώ σε κάποια σημεία ένιωθα ότι πήγαινε πιο αργά άλλα δε βαρέθηκα σε κανένα σημείο που να θέλω να το αφήσω. Μόνο και μόνο για τον οπτικό τομέα χάζευα για ώρες τα γραφικά. το Bloodborne που ανέφερες το έπαιξα 4-5 ώρες και δεν το άντεξα, με κούρασε και το βαρέθηκα αφάνταστα το έκανα delete και ούτε θέλω να το ξαναδώ, για αυτό είπαμε γούστα είναι αυτά, ότι αρέσει στον καθένα, καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι ένα άνισο παιχνίδι, είχε ανέβει ο πήχης πάρα πολύ, ειδικά και με τα διθυραμβικά reviews άλλα οκ.....δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο όπως κάνουν οι περισσότεροι, διαβάζω reviews χρηστών ή σχόλια χρηστών που του βάζουν 0-1-2-3, έ όχι βρε παιδιά αν παίρνει αυτό το παιχνίδι 2 τότε το 90% των παιχνιδιών που κυκλοφορούν εκει έξω πρέπει να τους βάλουμε κάτω από 0.

Μια απο τα ιδια με το bloodborne. Αν και ειχα μια συζητηση σε pm με ενα φιλο του φορουμ, που κατα καποιον τροπο μου εχτισε το hype για να το ξαναπιασω. Αφου το χω και free απο Plus. Θα περιμενω να δω μηπως στο PS5 δωσουν κανα patch για το frame pacing.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karamela693 είπε

Είπαμε γούστα είναι αυτά, απλά βρίσκω υπερβολικές τις αντιδράσεις, προφανώς ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρντ, και εγώ σε κάποια σημεία ένιωθα ότι πήγαινε πιο αργά άλλα δε βαρέθηκα σε κανένα σημείο που να θέλω να το αφήσω. Μόνο και μόνο για τον οπτικό τομέα χάζευα για ώρες τα γραφικά. το Bloodborne που ανέφερες το έπαιξα 4-5 ώρες και δεν το άντεξα, με κούρασε και το βαρέθηκα αφάνταστα το έκανα delete και ούτε θέλω να το ξαναδώ, για αυτό είπαμε γούστα είναι αυτά, ότι αρέσει στον καθένα, καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι ένα άνισο παιχνίδι, είχε ανέβει ο πήχης πάρα πολύ, ειδικά και με τα διθυραμβικά reviews άλλα οκ.....δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο όπως κάνουν οι περισσότεροι, διαβάζω reviews χρηστών ή σχόλια χρηστών που του βάζουν 0-1-2-3, έ όχι βρε παιδιά αν παίρνει αυτό το παιχνίδι 2 τότε το 90% των παιχνιδιών που κυκλοφορούν εκει έξω πρέπει να τους βάλουμε κάτω από 0.

Όταν κάποιος βάζει τόσο χαμηλό score, απλά δε διαβάζεις και το review του. Για μένα αυτοί δεν είναι καν άξιοι αναφοράς. Cool kids που την βρίσκουν να κάνουν review bombing στο metacritic κραδαίνοντας υπερήφανα την σημαία των normies απέναντι στην λαίλαπά των sjw's. Με έχει πιάσει μια φαγούρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Μια απο τα ιδια με το bloodborne. Αν και ειχα μια συζητηση σε pm με ενα φιλο του φορουμ, που κατα καποιον τροπο μου εχτισε το hype για να το ξαναπιασω. Αφου το χω και free απο Plus. Θα περιμενω να δω μηπως στο PS5 δωσουν κανα patch για το frame pacing.

off topic λίγο, άλλα τι σου είπε μήπως και το πιάσω και εγώ??χαχα το έχω ακόμα και είχα κάποιες σκέψεις μήπως το ξαναπιάσω άλλα δεν ψήνομαι.....υπάρχουν γενικά παιχνίδια που ενώ τα παράτησα στην αρχή όταν τα ξανάπιασα μετά από καιρό τα βρήκα πολύ καλά έως αριστουργήματα...π.χ. το Shadow of the colossus που όταν το προτοέπαιξα στο ps2 το βρήκα χαζομάρα, ενώ τώρα το θεωρώ ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει.

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Όταν κάποιος βάζει τόσο χαμηλό score, απλά δε διαβάζεις και το review του. Για μένα αυτοί δεν είναι καν άξιοι αναφοράς. Cool kids που την βρίσκουν να κάνουν review bombing στο metacritic κραδαίνοντας υπερήφανα την σημαία των normies απέναντι στην λαίλαπά των sjw's. Με έχει πιάσει μια φαγούρα...

Είναι σίγουρα θέμα γούστου άλλα όχι σε καμία με καμία περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις σε ένα παινχίδι σαν το LOU2 2 ή 3....απλά ντροπή και ρεζιλεύεσαι και ο ίδιος. Και εγώ όπως είπα δεν μπόρεσα να παίξω το Bloodborne άλλα δεν θα του έβαζα 2 ή 3, προτιμώ να μην πω κάτι ή να δεχτώ την γνώμη κάποιον άλλων παρά να το θάψω έτσι για να προκαλέσω όπως κάνουν ορισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ilos είπε

what if ένα παιχνίδι σου άρεσε μέχρι την μέση πάρα πολύ και μετά πιάνεις τον εαυτό σου να κάνει αγγαρεία 1-2 μέρες μέχρι να ξαναπιάσει πάλι τα ίδια επίπεδα ενδιαφέροντος?😁

Στο bloodborne παράτησα στη μέση το witcher 3 playthrough μου για να το τελειώσω μονοκοπανιά σε 2-3 μέρες. Σε αυτό ήμουν στα πρόθυρα για uninstall μετά την Ellie Seattle day 3. Αν δε το έπαιζα 1-2 ώρες τη φορά κάθε μέρα αυτό το chapter θα το είχα παρατήσει τώρα το game, όσο καλό και αν ήταν μέχρι τότε.

δεν νομιζω να πετυχα ποτε τετοια περιπτωση, δηλαδη να μου αρεσει η να μην μου αρεσει μεχρι ενα σημειο και μετα το αντιθετο. Γ αυτο το λογο παιζω κ ενα συγκεκριμενο ειδος παιχνιδιων εδω και 20 χρονια, και δεν αναλωνομαι σε αλλα ειδη που ξερω οτι δεν θα με τραβηξουν πολυ. 

Πολλα παιχνιδια ας πουμε που ακουγα διθυραμβους τα βρηκα μετρια και "αναγκαστηκα" να τα παιξω λογω hype.metascore κτλπ. Πχ το witcher, που εχω τελειωσει το 1ο, το 3 δεν μου αρεσε καθολου λογω gameplay. Οπως και το 2. Το ιδιο επαθα και με το God of War, που αυτο το τελειωσα λογω μυθολογιας που ειμαι τρελο αρρωστακι, αν και το παιχνιδι το βρηκα μετριο γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, karamela693 είπε

off topic λίγο, άλλα τι σου είπε μήπως και το πιάσω και εγώ??χαχα το έχω ακόμα και είχα κάποιες σκέψεις μήπως το ξαναπιάσω άλλα δεν ψήνομαι.....υπάρχουν γενικά παιχνίδια που ενώ τα παράτησα στην αρχή όταν τα ξανάπιασα μετά από καιρό τα βρήκα πολύ καλά έως αριστουργήματα...π.χ. το Shadow of the colossus που όταν το προτοέπαιξα στο ps2 το βρήκα χαζομάρα, ενώ τώρα το θεωρώ ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει.

Θα σου στειλω σε pm 2 πραγματα. Καλα το SOTC το ειχα λατρεψει και στο PS2. Ειναι στο τοπ 5 μου ever.

najinblue3 To witcher το παρατησα και εγω. Δεν την παλεψα με το πως επαιζε. Σε μια μαχη θυμαμαι το εκλεισα και δεν το ξαναβαλα. Θα δωσω και σε αυτο ευκαιρια καποια στιγμη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

δεν νομιζω να πετυχα ποτε τετοια περιπτωση, δηλαδη να μου αρεσει η να μην μου αρεσει μεχρι ενα σημειο και μετα το αντιθετο. Γ αυτο το λογο παιζω κ ενα συγκεκριμενο ειδος παιχνιδιων εδω και 20 χρονια, και δεν αναλωνομαι σε αλλα ειδη που ξερω οτι δεν θα με τραβηξουν πολυ. 

Πολλα παιχνιδια ας πουμε που ακουγα διθυραμβους τα βρηκα μετρια και "αναγκαστηκα" να τα παιξω λογω hype.metascore κτλπ. Πχ το witcher, που εχω τελειωσει το 1ο, το 3 δεν μου αρεσε καθολου λογω gameplay. Οπως και το 2. Το ιδιο επαθα και με το God of War, που αυτο το τελειωσα λογω μυθολογιας που ειμαι τρελο αρρωστακι, αν και το παιχνιδι το βρηκα μετριο γενικα.

Ετσι είναι, μια από τα ίδια και εγώ, π.χ. rpg και soul games τα σιχαίνομαι, οπότε όποιες φορές έχω πιάσει κάποιο συνήθως το παρατάω στην μέση. Πλέον το έχω κόψει να παίζω παιχνίδια που δεν μου αρέσουν όσο καλές κριτικές και να έχουν. Παίζουμε για να περνάμε καλά και όχι για trophies και για να λέμε ότι τελειώσαμε και αυτό το παιχνίδι ανεξάρτητα τις κριτικές που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα τις εξετάσεις μου, και ξεκινάω. 

Μου εύχομαι να περάσω καλά με το παιχνίδι. 

Δεν συνηθίζω να παίζω 2 παιχνίδια ταυτόχρονα ( είμαι στο τέλος του Divinity original sin 2) αλλά έχω όρεξη για κουβεντούλα στο παρών τόπικ 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aggelos87 είπε
Spoiler

Nα φαμε και τον Drake τοτε στο Uncharted γιατι σε τοσα που τον εχουμε παιξει τον εχουμε βαρεθει,σωστα?

Εαν εσυ βαρεθηκες τον Joel μετα απο ενα παιχνιδι που τον χειριστηκες δεν σημαινει οτι επρεπε να φαμε και εμεις στην μαπα αυτη την πατατα για σεναριο που σκεφτηκε και τον τροπο που τον εφαγε..

  Απόκρυψη περιεχομένων

Να τον αναστήσουμε τον Joel λοιπόν επειδή σε κάποιους δεν άρεσε που πέθανε ο αγαπημένος χαρακτήρας τους.

Και πρακτικά να το δούμε... 60+ χρονών είχε φτάσει, δεν είχε να προσφέρει κάτι άλλο σεναριακά. Εκτός κι αν σκοτώναμε κλίκερς στο επόμενο με λεπίδες στην μαγκούρα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Μόλις τελείωσα τις εξετάσεις μου, και ξεκινάω. 

Μου εύχομαι να περάσω καλά με το παιχνίδι. 

Δεν συνηθίζω να παίζω 2 παιχνίδια ταυτόχρονα ( είμαι στο τέλος του Divinity original sin 2) αλλά έχω όρεξη για κουβεντούλα στο παρών τόπικ 😄

Έμπλεξες.. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

 

Spoiler

Δεν είπα οτι τον βαρέθηκα. Είπα οτι ενδεχομένως δεν θα είχε μελλοντικά να προσφέρει πολλά νέα πράγματα σεναριακά.

 

Spoiler

Ε βεβαια εαν ο σεναριογραφος εχει καταφερει εσενα να σε κανει να πιστευεις οτι παιζεις ενα post apocalyptic παιχνιδι οπου ο βετερανος πεθαινει σαν νουμπας και εσυ βρισκεσαι σε ενα σεναριο με εγκυμονουσες που βγαινουν περιπολιες,ενω εισαι στο μονοπατι της υπερτατης εκδικησης οπου καταληγεις να σου δαγκωνουν τα δαχτυλα και να μην την παιρνεις κιολας,ε τοτε με συγχωρεις αλλα αυτο δεν ειναι Last of us ειναι μια ταινια low budget που εχει χασει την ταυτοτητα της.

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, zxemporium είπε

απιστευτο stealth...απιστευτο πραγματικα !

Για να το λες πρεπει να ειμαστε στο ιδιο σημειο. Γιατι ενω ειχα γραψει οτι δεν ειχε τρομερες βελτιωσεις, αρχιζει και με διαψευδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι το stealth ειναι πολυ καλο παιδια,και immersion γαματο για να το υποστηριξει..

Εγω ειχα γινει ninja,αερινος δολοφονος..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...