Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει επιλογη στο accessibility που σου δειχνει το βελακι για το ποιος ειναι ο σωστος δρομος,κοινως μπορεις να ψαξεις πρωτα ολη την περιοχη πριν προχωρησεις.

Ασε που ταιριαζει πολυ και με την ολη θεματολογια του post apocalyptic. Στα Uncharted πχ,απλα μαζευεις το οπλο των αντιπαλων και εισαι αρχοντας.Δεν εχεις τετοια θεματα.

Το προβλημα με το συστημα αυτο ειναι στην μεγαλη διαρκεια του παιχνιδιου. Και το πρωτο last of us ειχε τετοιο συστημα,αλλα δεν ενοχλουσε λογω της αισθητα μικροτερης διαρκειας.

Τελος παιζει ρολο και η ιδια η δυσκολια του παιχνιδιου(γιαυτο και οι μεγαλυτερες δυσκολιες προτεινονται κυριως σε 2ρο και 3ρο playthrough). Υπαρχει λογος που βγαινουν και οι μικροτερες δυσκολιες,ακριβως για οσους θελουν να δωσουν εμφαση στην ιδια την ιστορια,και να μην καθονται υποχρεωτικα να ψαχνουν και την καθε γωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

d4ydr33m3r Δεν θα χαλαγε ομως ετσι την οποια εξερευνηση? Btw υπαρχει επιλογη στα options να σου δειχνει ποιοι ειναι οι δρομοι εκτος του βασικου. Εγω δεν θα το εκανα αλλα πολλοι το κανουν(με προλαβε ο fulgore).

Αυτο που θα ηθελα ειναι να ξερεις με καποιον τροπο οτι σε σημεια που ειναι απλα να προχωρησεις, τρεξεις να ξεφυγεις η το attention σου να ειναι αλλου, να σε ενημερωνει οτι δεν υπαρχουν πραγματα να ψαξεις(αλλα και αυτο πως θα γινει χωρις να χαλα το immersion). Γιατι εκει χαλαω το immersion ψαχνοντας(εκ των πραγματων χρειαζεσαι και την μια σφαιρα που θα βρεις) resourses.

Καταλαβαινω τι λες σε γενικες γραμμες. Ισως να μπορουσαν να το βελτιωσουν με τετοιες επιλογες. Δηλαδη ναι ειναι ωραια να ψαχνεις οταν δεν υπαρχει κινδυνος αλλα οταν υπαρχει ειναι λιγο καπως.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Υπαρχει επιλογη στο accessibility που σου δειχνει το βελακι για το ποιος ειναι ο σωστος δρομος,κοινως μπορεις να ψαξεις πρωτα ολη την περιοχη πριν προχωρησεις.

Ασε που ταιριαζει πολυ και με την ολη θεματολογια του post apocalyptic. Στα Uncharted πχ,απλα μαζευεις το οπλο των αντιπαλων και εισαι αρχοντας.Δεν εχεις τετοια θεματα.

Το προβλημα με το συστημα αυτο ειναι στην μεγαλη διαρκεια του παιχνιδιου. Και το πρωτο last of us ειχε τετοιο συστημα,αλλα δεν ενοχλουσε λογω της αισθητα μικροτερης διαρκειας.

Τελος παιζει ρολο και η ιδια η δυσκολια του παιχνιδιου(γιαυτο και οι μεγαλυτερες δυσκολιες προτεινονται κυριως σε 2ρο και 3ρο playthrough). Υπαρχει λογος που βγαινουν και οι μικροτερες δυσκολιες,ακριβως για οσους θελουν να δωσουν εμφαση στην ιδια την ιστορια,και να μην καθονται υποχρεωτικα να ψαχνουν και την καθε γωνια.

Ταιριαζει ναι το εγραψα και εγω αλλα κουράζει. Η διαρκεια αν δεν υπήρχε αυτη η ανούσια εξερεύνηση θα ηταν πολύ πιο βατη για όσους το θεωρούν μεγαλο. Εγώ παράπονο για μεγάλη διάρκεια  δεν εχω πάντως  μου αρεσει 😁

Και ναι η δυσκολια παίζει τεράστιο ρολο για αυτο το ξεκίνησα στο hard που εχει καλη ισορροπία.. 

Για το βελακι δεν το ηξερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παντως εγω μολις εμαθα οτι βρισκομαι στην μεση. Το παιχνιδι ετσι οπως το παω θα ειναι τεραστιο! Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου, τετοια games δεν μπορουν να ειναι πολυ μεγαλα. Το part 1 το ειχα τελειωσει στις 22-24 ωρες και ηταν τοσο οσο. Αυτο θα το παω 50αρα μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ταιριαζει ναι το εγραψα και εγω αλλα κουράζει. Η διαρκεια αν δεν υπήρχε αυτη η ανούσια εξερεύνηση θα ηταν πολύ πιο βατη για όσους το θεωρούν μεγαλο. Εγώ παράπονο για μεγάλη διάρκεια  δεν εχω πάντως  μου αρεσει 😁

Και ναι η δυσκολια παίζει τεράστιο ρολο για αυτο το ξεκίνησα στο hard που εχει καλη ισορροπία.. 

Για το βελακι δεν το ηξερα

Εχει και scanner σαν παλμογραφος ενα πραγμα που σου δειχνει τα αντικειμενα γυρω απο σενα. Γιατι και εγω μετα απο ενα σημειο βαρεθηκα να γυρναω στην καθε γωνια για να ψαχνω μπας και βρω υλικα για να φτιαξω ενα first aid ή μηπως βρω 1 σφαιρα.

Ο λογος που λεω την διαρκεια του μεγαλη ειναι πιο πολυ για το κομματι απο εκει που ειναι ο PDS και μετα που το τραβηξαν παρα πολυ σε διαρκεια. Επρεπε να ηταν δηλαδη πιο συντομο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το τελειωσα στις 29 ωρες.

Spoiler

 

το σεναριο μου αρεσε πολυ, ολο αυτο το δεν υπαρχουν καλοι, κακοι, οτι ολα ειναι θεμα οπτικης, με εκφραζει πολυ...Καταλαβαινω πολυ οσους γκρινιαζουν για το pacing μετα την αλλαγη χαρακτηρα στη μεση του παιχνιδιου...Εκει που εισαι στη τσιτα με την Ελι, το παιχνιδι ριχνει αποτομα το ρυθμο με την Αμπι και κανει λιγο παραπανω ωρα απο οση θα επρεπε για να παρει μπροστα...Αλλα και παλι μολις το κανει, κυλαει νερακι μεχρι το τελος και βλεπεις οτι ολο αυτο αξιζε... Επισης να ξαναγραψω οτι το παιχνιδι ειχε τεραστια βελτιωση στο gameplay οταν το γυρισα στο hard...Μόνο τοτε το scavenging που ειναι σημαντικο μερος του παιχνιδιου απεκτησε νοημα...

Απο τις πιο ξεχωριστες gaming στιγμες για μενα, στα 35 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα...

Θελω παρα πολυ να δω το επομενο προτζεκτ της naughty dog, θα ηθελα πολυ να παει midieval...να κανει κατι εντελως καινουριο για αυτην μια και νομιζω οτι το τερματισε...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωω μου αρέσει όπως το πάει. Γουστάρω. 

Μετά την μέση του παιχνιδιού. 

Spoiler

Δεν είναι μόνο η μαμημενη παρταρα μας. Με βάζει να δω την πλευρά από τα μάτια της Abby, η οποία πλευρά για την ώρα φαίνεται επίσης να κάνει justify τα οποία actions. Είναι κάτι που το βλέπαμε και στο part 1 σαν νοοτροπία αφηγησης(δεν υπάρχει καλό-κακό, ο joel ήταν τελικά αντιήρωας, αλλά τον γουστάραμε γιατί υπήρχε ταύτιση,  ήταν ο ήρωας που χειριζομασταν και βλέπαμε από τα μάτια του τα πάντα, γνωρίζαμε-αν μπορούσαμε να είμαστε αντικειμενικοι- ότι ήταν μαλακας στο τέλος αλλά είχαμε δει και την αρχη) . Εδώ όμως έχουν τα balls και σε βάζουν να το δεις και βιωματικά πως είναι να είσαι αντιήρωας τόσο όσον αφορά τον joel όσο και την Elie. Αποδομουν το οποίο bias εχεις λογο εγγύτητας, την οποία και είχες αναπτυξει για αυτούς τους χαρακτήρες στο part1(κάνοντας σε παράλληλα να νιώσεις άβολα που θα στο "σπάσει" όλο αυτο). Τολμηρό αλλά και ώριμο. Ειδικά όταν μιλάμε για διαδραση όχι ταινια. Χειρίζομαι όχι απλά βλέπω την πλευρά της Abby. Της οποία Abby ήθελα να βγάλω τα άντερα πριν από κάποιες ώρες... 

 

31 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εγώ έβαλα τη δυσκολία τελικά στο custom. Όλα στο hard, αλλά plenty resources. 

Συνήθως τα μειώνουν πάντως από ότι διαβάζω. Εμένα στο survivor είναι καλά. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εχει και scanner σαν παλμογραφος ενα πραγμα που σου δειχνει τα αντικειμενα γυρω απο σενα. Γιατι και εγω μετα απο ενα σημειο βαρεθηκα να γυρναω στην καθε γωνια για να ψαχνω μπας και βρω υλικα για να φτιαξω ενα first aid ή μηπως βρω 1 σφαιρα.

Ο λογος που λεω την διαρκεια του μεγαλη ειναι πιο πολυ για το κομματι απο εκει που ειναι ο PDS και μετα που το τραβηξαν παρα πολυ σε διαρκεια. Επρεπε να ηταν δηλαδη πιο συντομο.

Ναι αυτο το ειχα ξεχασει σωστος! Αν και θεωρω οτι ειναι σαν cheat αλλα οκ θα βοηθησει! Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cheat ειναι ο παλμογραφος που σου δειχνει την τοποθεσια των εχθρων ή κατι αλλες επιλογες του τυπου να εχεις απειρη ανασα κατω απο το νερο,να μην σε εντοπιζουν οι εχθροι ευκολα κλπ

Καποιοι ειδαν αυτες τις επιλογες και τις ονομασαν Journalist mode:P

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ilos είπε

"requiem for a dream had a happier ending than this shit".

QFT

Mονο αυτο προσεξες?

Δεν ειδες το σημειο που παρομοιασε την ιστορια με το παραδειγμα ενος σεναριου με τον Lando και τον ανεξαρτητο contractor στο Death Star?

Στο τελος που εβαλε την σκηνη

Spoiler

που αφηνει να σκοτωθει η ''αγαπημενη'' μας

ειναι σαν να του λεει απετυχες παταγωδως και αφου δεν μπορεσες εσυ το καναμε εμεις μονοι μας..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xavier είπε

εγω το τελειωσα στις 29 ωρες.

  Απόκρυψη περιεχομένων

το σεναριο μου αρεσε πολυ, ολο αυτο το δεν υπαρχουν καλοι, κακοι, οτι ολα ειναι θεμα οπτικης, με εκφραζει πολυ...Καταλαβαινω πολυ οσους γκρινιαζουν για το pacing μετα την αλλαγη χαρακτηρα στη μεση του παιχνιδιου...Εκει που εισαι στη τσιτα με την Ελι, το παιχνιδι ριχνει αποτομα το ρυθμο με την Αμπι και κανει λιγο παραπανω ωρα απο οση θα επρεπε για να παρει μπροστα...Αλλα και παλι μολις το κανει, κυλαει νερακι μεχρι το τελος και βλεπεις οτι ολο αυτο αξιζε... Επισης να ξαναγραψω οτι το παιχνιδι ειχε τεραστια βελτιωση στο gameplay οταν το γυρισα στο hard...Μόνο τοτε το scavenging που ειναι σημαντικο μερος του παιχνιδιου απεκτησε νοημα...

Απο τις πιο ξεχωριστες gaming στιγμες για μενα, στα 35 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα...

Θελω παρα πολυ να δω το επομενο προτζεκτ της naughty dog, θα ηθελα πολυ να παει midieval...να κανει κατι εντελως καινουριο για αυτην μια και νομιζω οτι το τερματισε...

Εγώ είμαι ακόμα με ellie, αλλά πιστεύω πως είμαι μια ανάσα από την αλλαγή χαρακτήρα. Στο hard και γω και  η δυσκολία σε συνδιασμο με την AI των εχθρών είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ . Όσον αφορά την εταιρία θα θελα και γω ένα καινούργιο IP, έρχεται και καινούργια γενιά, η ND μπορεί να κάνει παπάδες, αλλά πιστεύω πως θα πάει και για part 3... Εν τω μεταξύ θα πάει πάλι για Uncharted; Έλεγαν και καλά το τελευταίο, αλλά είναι η κότα με τα χρυσά αυγά και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Συνήθως τα μειώνουν πάντως από ότι διαβάζω. Εμένα στο survivor είναι καλά. 

To γρουσουσεψα. Εδω που το αφησα εχω μεινει με μια σφαιρα lol.

14 λεπτά πριν, ALIZEUS είπε

Εγώ είμαι ακόμα με ellie, αλλά πιστεύω πως είμαι μια ανάσα από την αλλαγή χαρακτήρα. Στο hard και γω και  η δυσκολία σε συνδιασμο με την AI των εχθρών είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ . Όσον αφορά την εταιρία θα θελα και γω ένα καινούργιο IP, έρχεται και καινούργια γενιά, η ND μπορεί να κάνει παπάδες, αλλά πιστεύω πως θα πάει και για part 3... Εν τω μεταξύ θα πάει πάλι για Uncharted; Έλεγαν και καλά το τελευταίο, αλλά είναι η κότα με τα χρυσά αυγά και αυτό. 

Διαβαζεις τα spoilerss??? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...