Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, LeoTheAkuma είπε

Σαπίλα.... 4/10 με το ζορι..

Φοβερός ήχος πάνω απ όλα τρομερό gameplay,αλλά το να κόβεις και να πυροβόλας και να φεύγουν τα κοψίδια έτσι, το έχω δει και στο mortal kombat. Τρομερά physics και mechanics αλλά αρκετά επαναλαμβανόμενο... 

Απο τα χειρότερα στόρι που εχω δει, κακογραμμένο, Major plot holes, που κάποιοι μικρότεροι τίτλοι το πατάνε κάτω.

Neil DrugMan, είσαι ότι χειρότερο έχει βγάλει η βιομηχανία...

"κακογραμμένο"
"Major plot holes"

Πές δεν μου άρεσε και λύχτην.
Μην λες ασυναρτησίες που αντικειμενικά δεν ισχύουν αν δεν μπορείς να βρεις τις λέξεις που εκφράζουν σωστά , τι ακριβώς σε χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, panther_512 είπε

Υπάρχει κάποια φόρμουλα που καθορίζει τον βαθμό βαρύτητας των επί μέρους στοιχείων εντός παιχνιδιού, αναλόγως του genre του? Έτσι ώστε να υπολογίσεις ακριβοδικαιο μέσο όρο?

Αν η ιστορία σε ένα καθαρά story driven παιχνίδι δεν αρέσει καθόλου, τί βαθμό πρέπει να πάρει,αν τα υπόλοιπα στοιχεία του είναι καλά?

Εφόσον κάποιος μετάνιωσε για τον χρόνο που αφιέρωσε στο game, ή το παράτησε, τότε είναι λογικό για τον ίδιο το game να είναι κάτω του μετρίου.

Θα συμφωνησω απολυτα.

Εφοσον η μεγαλυτερη εμφαση ενος παιχνιδιου ειναι η ιστορια του και εφοσον το story ειναι συνεχεια in your face (αμετρητα cutscenes) που καθε τοσο σε αναγκαζει να τα κοιτας τοτε για μενα επηρεαζεται παρα πολυ η βαθμολογια του συνολικα σαν παιχνιδι.Τωρα με το last of us 2 με ολα αυτα που εχω δει,σε spoilers και εχω διαβασει καταλαβαινω οτι το story του ειναι στην καλυτερη μετριο προς κακο.Και οταν το μεγαλο selling point του παιχνιδιου ειναι οι χαρακτηρες-ιστορια ,γιαυτο το λογο το περιμενε ενα σωρο κοσμος και οχι για το gameplay του  ,λογικο ειναι για μενα να υπαρχουν αυτες οι αντιδρασεις.

Ερωτηση για τον χειρισμο,να φανταστω gyro aiming επιλογη δεν εχει σωστα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Θα συμφωνησω απολυτα.

Εφοσον η μεγαλυτερη εμφαση ενος παιχνιδιου ειναι η ιστορια του και εφοσον το story ειναι συνεχεια in your face (αμετρητα cutscenes) που καθε τοσο σε αναγκαζει να τα κοιτας τοτε για μενα επηρεαζεται παρα πολυ η βαθμολογια του συνολικα σαν παιχνιδι.Τωρα με το last of us 2 με ολα αυτα που εχω δει,σε spoilers και εχω διαβασει καταλαβαινω οτι το story του ειναι στην καλυτερη μετριο προς κακο.Και οταν το μεγαλο selling point του παιχνιδιου ειναι οι χαρακτηρες-ιστορια ,γιαυτο το λογο το περιμενε ενα σωρο κοσμος και οχι για το gameplay του  ,λογικο ειναι για μενα να υπαρχουν αυτες οι αντιδρασεις.

Ερωτηση για τον χειρισμο,να φανταστω gyro aiming επιλογη δεν εχει σωστα??

Μεγαλυτερη εμφαση στην ιστορια με την κυριολεκτικη εννοια εχουν τα παιχνιδια της Telltales ή του David Cage(βλεπε το προσφατο Detroit become human).Ακομα και σε αυτα τα παιχνιδια που στην ουσια δεν εχουν gameplay,εγω ακομα και απο οσους δεν τους αρεσε και πολυ το story,δεν ειδα να τους βαζουν 1,2 και 3/10.

Το last of us part 2,παρολο που και σε αυτο υπαρχει εμφαση στην ιστορια και τους χαρακτηρες,δεν εχει καμια σχεση με τα παραπανω παιχνιδια,μιας και εχει κανονικο και μπολικο gameplay.

Τωρα οκ αν ο αλλος κατσει και δει μονο τα cutscenes στο youtube ή διαβασει την ιστορια στα leaks,λογικο ειναι να πει οτι το παιχνιδι ειναι κυριως η ιστορια και δεν εχει καθολου gameplay,αλλα δεν παει ετσι.

Γιαυτο και ορισμενοι λενε οτι ενω ειναι κατανοητο το να μην αρεσε σε καποιον το story,εαν το παιχνιδι το βρηκαν αψογο σε ολα τα υπολοιπα,ε δεν γινεται να του βαλουν 2 και 3/10 συνολικα. Βαλτου ξερω γω 6/10.

Καλως ή κακως στο Last of us part 2 εγιναν καποιες αλλαγες στην ιστορια του,που το εκαναν το παιχνιδι αμφιλεγομενο.

Αυτο προφανως σημαινει οτι σε καποιους θα αρεσει,και σε καποιους οχι.

Οτι ισχυει και με ολα τα παιχνιδια μεν,απλα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πιο εντονη η αντιδραση αυτων που δεν τους αρεσει,εξου και η ολη κατασταση.

Αρα με λιγα λογια το story του δεν ειναι στην καλυτερη μετριο προς κακο.

Εγω μια χαρα εχω πετυχει σε αλλα forum κοσμο που το επαιξε,το τελειωσε(φαινονται απο κατω και τα trophies)και του αρεσε το παιχνιδι συνολικα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Railyy είπε

"κακογραμμένο"
"Major plot holes"

Πές δεν μου άρεσε και λύχτην.
Μην λες ασυναρτησίες που αντικειμενικά δεν ισχύουν αν δεν μπορείς να βρεις τις λέξεις που εκφράζουν σωστά , τι ακριβώς σε χάλασε.

Μπορώ να σου πω κάλλιστα 3 σίγουρα σημεία που η ιστορία μπάζει. Δεν φταίω εγώ αν βάζεις παροπιδες η βλέπεις αυτό πιυ θέλεις να δεις. 

 

Δεν ξέρω εαν επιτρέπουν τα σποιλερ για να σου πω πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LeoTheAkuma είπε

Μπορώ να σου πω κάλλιστα 3 σίγουρα σημεία που η ιστορία μπάζει. Δεν φταίω εγώ αν βάζεις παροπιδες η βλέπεις αυτό πιυ θέλεις να δεις. 

Δεν ξέρω εαν επιτρέπουν τα σποιλερ για να σου πω πάντως. 

Δεν επιτρεπονται, οποτε ειτε με spoiler tag ειτε μεταξυ σας, για να μην την πληρωσουμε οι αμαχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό δεν έγραψα κάτι, ούτε σε σποιλερ ταγκ. Χεστο μωρέ τώρα, ο καθένας έχει την άποψη του και όλες οι γνώμες είναι σεβαστές. Παιχνίδι είναι όχι κάτι σημαντικό αλλά όχι και 10/10 ρε πουλημένοι reviewers... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μεγαλυτερη εμφαση στην ιστορια με την κυριολεκτικη εννοια εχουν τα παιχνιδια της Telltales ή του David Cage(βλεπε το προσφατο Detroit become human).Ακομα και σε αυτα τα παιχνιδια που στην ουσια δεν εχουν gameplay,εγω ακομα και απο οσους δεν τους αρεσε και πολυ το story,δεν ειδα να τους βαζουν 1,2 και 3/10.

Το last of us part 2,παρολο που και σε αυτο υπαρχει εμφαση στην ιστορια και τους χαρακτηρες,δεν εχει καμια σχεση με τα παραπανω παιχνιδια,μιας και εχει κανονικο και μπολικο gameplay.

Τωρα οκ αν ο αλλος κατσει και δει μονο τα cutscenes στο youtube ή διαβασει την ιστορια στα leaks,λογικο ειναι να πει οτι το παιχνιδι ειναι κυριως η ιστορια και δεν εχει καθολου gameplay,αλλα δεν παει ετσι.

Γιαυτο και ορισμενοι λενε οτι ενω ειναι κατανοητο το να μην αρεσε σε καποιον το story,εαν το παιχνιδι το βρηκαν αψογο σε ολα τα υπολοιπα,ε δεν γινεται να του βαλουν 2 και 3/10 συνολικα. Βαλτου ξερω γω 6/10.

Καλως ή κακως στο Last of us part 2 εγιναν καποιες αλλαγες στην ιστορια του,που το εκαναν το παιχνιδι αμφιλεγομενο.

Αυτο προφανως σημαινει οτι σε καποιους θα αρεσει,και σε καποιους οχι.

Οτι ισχυει και με ολα τα παιχνιδια μεν,απλα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πιο εντονη η αντιδραση αυτων που δεν τους αρεσει,εξου και η ολη κατασταση.

Αρα με λιγα λογια το story του δεν ειναι στην καλυτερη μετριο προς κακο.

Εγω μια χαρα εχω πετυχει σε αλλα forum κοσμο που το επαιξε,το τελειωσε(φαινονται απο κατω και τα trophies)και του αρεσε το παιχνιδι συνολικα.

 Eκει κρυβεται για μενα ολη η αληθεια.Οτι δηλαδη η πλεοψηφια του κοσμου που αγορασε το παιχνιδι το εκανε μονο και μονο για να δει πως θα συνεχιστει η ιστορια των χαρακτηρων που δεθηκε απο το πρωτο παιχνιδι.

Αν ρωτησεις σχεδον ολο τον κοσμο που γουσταρε το 1ο παιχνιδι θα σου πουν ολοι πρωτα για τους χαρακτηρες και για το story.Το οποιοδηποτε gameplay θα το αναφερουν τελευταιο και αν.

Οποτε ξαναλεω οταν ολοι περιμενανε να δουν πως θα συνεχιστει η ιστορια απο το 1ο και πηραν αυτο απολυτως λογικο να βαλουν αυτοι βαθμολογια 2 ή 3.Με δεδομενο οτι το εχουν παιξει οπως λες.Για την ιστορια του game εχω διαβασει και εχω δει spoilers.Το θεωρω μετριο προς κακο.Προσωπικη αποψη.

Και προσεξε σχολιαζω την πλοκη-ιστορια.Για το gameplay δεν μπορω να μιλησω καθως δεν το εχω παιξει και ουτε προκειται.

Τωρα οτι παιζουν και αλλα πραγματα για τις τοσες κακες βαθμολογιες(ψεματα απο ND,SWJ βλακιες,crunch στην ND ) να το δεχτω.Υπαρχουν πολλοι δηλαδη που επηρεαστηκαν απο αυτα.

Aκομα και στα παιχνιδια του cage και τις telltale υπαρχουν βαθμολογιες 2-3 που λες.Λογικο ειναι καθως οταν πουλας ενα παιχνιδι που ειναι ξεκαθαρο story-driven προσελκευεις και αλλα ατομα ασχετως gaming ιστοριας που θα το παιξουν και θα κρινουν την ιστορια.Οπως γινεται και στις ταινιες.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα και εγω χθες αργα το βράδυ το παιχνιδι ειναι πολυ δυνατό σε όλους τους τομείς. Η ιστορία εμένα δεν με χάλασε καθόλου νταξει μικρα πραγματάκια μπορουσαν να ήταν διαφορετικά καλυτερα αλλα και παλι μια χαρα ήταν. Ηταν πολυ έντονο και σοκαριστικό και παρα πολύ βίαιο. Το μονο αρνητικό για μενα ειναι οτι δεν θέλω να το ξαναπαιξω δεν ειναι κάτι δλδ π παιζεις και ευχαρίστηεσε ειναι πολυ brutal και Dark βεβαια απο την αλλη ειναι θετικο γτ σ δημιουργεί εστω αυτα τα συναισθήματα αλλα ωπος ειπα εγω προσωπικα δεν νομίζω να το ξαναπαιξω. Θετικό απο την αλλη ειναι και τα περιβόητα θεματα π προβάλει με τα  Lgbt γτ ωπος και να κανουμε προβαλονται σε ενα game που συζητιέται και παίζετε απο όλους. Αυτα 8/10 παμε παρακάτω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Γιαυτο και ορισμενοι λενε οτι ενω ειναι κατανοητο το να μην αρεσε σε καποιον το story,εαν το παιχνιδι το βρηκαν αψογο σε ολα τα υπολοιπα,ε δεν γινεται να του βαλουν 2 και 3/10 συνολικα. Βαλτου ξερω γω 6/10.

 

οι δήθεν επαγγελματίες reviewers όμως γιατί να του βάλουν 1000/10 και να έχουν βγαίνουν λάδι?  αυτό που το βασίζουν; στην επιστημονική τους άποψη που απέκτησαν στη σχολή δημοσιογραφίας για gaming, ή έχουν κάποιον ειδικό μαθηματικό τύπο που εκμηδενίζει τη σημασία του σεναρίου σε ένα παιχνίδι που έκανε όνομα κατά κύριο λόγο για το σενάριο και όλα τα υπόλοιπα ήταν απλά οκ, τίποτα το αξιομνημόνευτο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι κανουν οι reviewers και να σου πω την αληθεια σε παιχνιδια τα οποια θα τα παιξω ο ιδιος,δεν με πολυ απασχολει.

Και ουτε θα ηταν η πρωτη φορα που θα διαφωνουσα με τις υψηλες βαθμολογιες των κριτικων σε ενα παιχνιδι.

Ουτε το Uncharted 4 ειναι για μενα προσωπικα για 93/10,ουτε το GTA V για 97/100,ουτε και το God Of War για 94.

Βασικα τα περισσοτερα παιχνιδια της Ubisoft και της ΕΑ για μενα προσωπικα ειναι overrated.

Και για μενα προσωπικα οπως εγραψα πιο πισω,το last of us part 2 ειναι overrated,αλλα δεν βγηκαν να το βγαλω για παιχνιδι του 2/10.

Βεβαια οκ ειπαμε για το εδω θεμα.Οποιος βγει και θαψει το last of us(ακομα και χωρις επιχειρηματα)εχει και υποστηρικτες,μιας και μαζευει μπολικα likes,ακομα και απο ατομα που δεν το εχουν παιξει καν γιατι.......internet.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μεχρι στιγμης ειμαι στο σημειο

Spoiler

Μολις απ οτι καταλαβα εχει φαει το flashback Με τα γενεθλια της

Φαινεται οτι ασχολειται εκτενως με συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων και πιανει και αλλα πραγματα 

Spoiler

Βρηκα σημειωσεις για την σεξουαλικοτητα ενος ο οποιος βρηκε ασχημο θανατο λογω των επιλογων του κλπ η ακομα μου αφησε λιγο κακη γευση το σημειο με την αιθουσα συναγωγης και του ολου διαλογου περι εβραικης θρησκειας

ομως ολα αυτα - ακομα - δεν επηρεασαν την ολη μου εμπειρια με το παιχνιδι. Δεν ειμαι συμφωνος γενικα αλλα συγχρονως δεν εχω την ορεξη και τον χρονο να ασχοληθω με τις "στυλιστικες" επιλογες του δημιουργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore

 

φίλε είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω, αλλά την άλλη φορά έφαγα ένα διβδόμαδο ban από το πουθενά, η κουβέντα μπορεί να στρέφεται μόνο γύρω από συγκεκριμένα θέματα και με συγκεκριμένο ύφος πάντα από ότι φαίνεται

το μόνο που θα πω για αυτό το παιχνίδι, και δεν ψήνομαι να ξανασχοληθώ μαζί του, είναι ότι τα 2/10 είναι η αντίδραση στα 10/10 (γιατί πρακτικα μιλάμε για ένα παιχνίδι του 6, από τη στιγμή που η ιστορία παίζει τραγικά σημαντικό ρόλο)

επίσης θα ήταν αρκετά καλό αν οι πολιτικές ατζέντες της  όποιας απόχρωσης (όχι η πολιτική άποψη, πχ του kojima που κριτικάρει τον πόλεμο, μιλάω μόνο για πρακτικά προπαγάνδα της κακιά ώρας) έπαιρναν λίγο περισσότερο πόδι από τα video games, ώστε να μην καταλήξουν και αυτά νερόβραστα ως διασκέδαση όπως οι ταινίες και οι σειρές..

εγώ προσωπικά θέλω να αποτυγχάνουν κάποια  παιχνίδια (και ας είναι άδικο από πολλές απόψεις) προκειμένου να σωθεί όλο το είδος της συγκεκριμένης διασκέδασης και στο επόμενό της παιχνίδι η naughty dog να φτιάξει απλά ένα διασκεδαστικό παιχνίδι και τέλος χωρίς ίχνος κατήχησης και ανούσιου δράματος

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@logistoulis θα το τελειωσω με το καλο και θα επανελθω αν και προβλεπεται να με παρει και αυτη τη βδομαδα (ειναι αρκετα βαρυ παιχνιδι γενικα) , οποτε ισως να τα πω και γω α δικα μου απο βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αδιαφορω παγερα πλεον για τις αποψεις του καθενος γιατι οπως ειπε και ο Fulgore για να σχηματισω αποψη πρεπει να παιξω κατι.. Το παιχνιδι πουλησε σαν ζεστο ψωμι. Και για εμενα οποιος δεν το παιξει απλα χανει.. Χανει ενα τεραστιο τιτλο και κακο δικο του imho.. just my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

@Fulgore

φίλε είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω, αλλά την άλλη φορά έφαγα ένα διβδόμαδο ban από το πουθενά, η κουβέντα μπορεί να στρέφεται μόνο γύρω από συγκεκριμένα θέματα και με συγκεκριμένο ύφος πάντα από ότι φαίνεται

Εγω μια χαρα ειδα παντως ορισμενοι που μπηκαμε στον κοπο να γραψουμε 2 λογια για το τι μας αρεσε και τι οχι προφανως σε spoilers να μην τρωμε κανενα ban.

Και ουτε εγω στο εδω θεμα ειμαι για να διαφωνησω με το αν δεν του αρεσε το παιχνιδι,και να του πω να του αρεσει με το ζορι.

Με τα αστεια και πολλες φορες ανυπαρκτα επιχειρηματα ειναι που διαφωνω που οδηγουν και σε κουλες βαθμολογιες.

Οπως διαφωνω και με ορισμενους οι οποιοι για ενα παιχνιδι που δεν θελουν ουτε να το βλεπουν(και δεν εχουν παιξει κιολας οπως εχουν παραδεχτει και οι ιδιοι),περιμενουν ποτε θα πεταχτει καποιος να το θαψει για να του βαλουν likes''για να στηριξουν''την αρνητικη του αποψη.

Αναθεμα στο θεμα αυτο των 180+σελιδων να καθησαμε συνολικα να γραψουμε(σε ενα forum τρομαρα μας)πανω απο 5-6ατομα που οντως το τελειωσαμε,ειτε μας ενθουσιασε,ειτε οχι το συγκεκριμενο παιχνιδι,3 κουβεντες για αυτο με επιχειρηματα που να στεκουν.

Μετα ειναι που καποιοι θελανε να γινει και διαλογος/αντιλογος.

Δηλαδη τι σοι διαλογος να γινει οταν την πλειοψηφια των φορων διαβαζουμε το παρακατω

''το παιχνιδι ειναι τελειο σε ολους τους τομεις,εκτος απο την ιστορια που μπαζει απο παντου και ο Neil ειναι για κλωτσιες''.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...