Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

E εντάξει, σίγουρα θα είναι υποψήφιο και σίγουρα θα πάρει βραβεία.

Δεν νομίζω να αμφιβάλει κάποιος για αυτό.

Aμφιβαλουν καποιοι ,οταν  το επαιξαν και το ξεχασαν σε 1 βδομαδα σημαινει πως για αυτους ηταν ενας ασημαντος ,αδιαφορος τιτλος το λιγοτερο .

Btw  ελειπα για  διακοπες  οποτε ειχα 10 μερες κενο .Ειμαι 30 ωρες ηδη και αισθανονομαι πως το τελος πλησιαζει για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη .

Σε καθε περιπτωση δεν με εχει ενοχλησει τιποτα μεχρι στιγμης και δηλωνω ενθουσιασμενος με τον τιτλο τοσο στον τεχνικο  τομεα καθως με τα ματια παιζουμε δεν ειμαστε τυφλοι. Οσο και με το σεναριακο υφος και τροπο γραφης, τον οποιο βρισκω απολυτα ωριμο και μακρια απο τις γνωστες κλισε σαχλαμαρες   που βρισκουμε κατα κορον στην πλειονοτητα των τιτλων που κυκλοφορουν εκει εξω .

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει αρκετό rearing  το παιχνίδι ή είναι η ιδέα μου.

 

Το παίζω σε samsung 4k tv και κονσόλα ps4 slim και στους ανοιχτούς χώρους με έχει σκίσει στο tearing.

 

Ακόμα και σε μερικά βίντεο μου το κάνει που δεν παίζω καν.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Έχει αρκετό rearing  το παιχνίδι ή είναι η ιδέα μου.

Το παίζω σε samsung 4k tv και κονσόλα ps4 slim και στους ανοιχτούς χώρους με έχει σκίσει στο tearing.

Ακόμα και σε μερικά βίντεο μου το κάνει που δεν παίζω καν.

Εγώ κυρίως pop in έχω παρατηρήσει σε κάποια σημεία (ps4 pro). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DemiKit13 είπε

Εγώ κυρίως pop in έχω παρατηρήσει σε κάποια σημεία (ps4 pro). 

αναρωτιέμαι αν ένας ssd θα έκανε διαφορά στο pro

 

στο ps5 σίγουρα δεν θα υπάρχουν αυτά τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Paragontas-x δες μήπως έχεις θέμα με θερμοκρασία.

Tearing δεν έχω παρατηρήσει, Textures Pop in έμενα στο slim έχει αρκετά στα ανοιχτά περιβάλλοντα σε σημείο να χαλάει το immersion αν είσαι από τους παρατηρητικούς. Σε κάποια στιγμή έκανα μπρος πίσω και παρατηρούσα ολόκληρα κλαδιά από δένδρα να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται σε μικρή απόσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, logistoulis είπε

το rdr 2 είναι μια χαρά συνέχεια που για χρόνια θα συνεχίσει να θεωρείται ένα πολύ καλό παιχνίδι ακόμα και αν δεν είχε το impact του πρώτου

το tlou 2  είναι ένα παιχνίδι που ο κόσμος θα έχει ξεχάσει σε ένα 6μηνο καθότι αδιάφορο κυρίως, κάτι σαν το death stranding το οποίο επίσης με το ζόρι προσπαθούσαν να το βγάλουν καλό και παρεξηγημένο.. η μόνο διαφορά είναι ότι από το death stranding κανείς ήδη δεν θυμάται τίποτα από το tlou θα μείνει η ανάμνηση όλων αυτών των ανούσιων τσακωμών

Sorry, αλλά το Death Stranding ήταν απίστευτο παιχνίδι και θα το θυμάμαι για πολλά χρόνια προσωπικά. Αν κάτι ξέρει να κάνει καλά ο Kojima, είναι να προσφέρει mindfuck ιστορίες που σου μένουν!

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κονσόλα παντού είναι δροσερή.

 

Και μου το έχει κάνει ακόμα και μετά από μισάωρο αφού άνοιξα την κονσόλα.

 

Μ αρέσει που είναι από τα πιο σύγχρονα παιχνίδια του ps4 και έχει ακόμα βρεφικές ασθένειες.

 

Τι να  πει κανείς.

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

αναρωτιέμαι αν ένας ssd θα έκανε διαφορά στο pro

στο ps5 σίγουρα δεν θα υπάρχουν αυτά τα πράγματα 

Καλά μην ορκίζεσαι κιόλας.

Κανονικά ούτε σε αυτήν την γενιά έπρεπε να συμβαίνουν με τις τόσο σύγχρονες τηλεόρασης.

 

Κατά τ' άλλα το 4k μας μάρανε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, afragorn είπε

Sorry, αλλά το Death Stranding ήταν απίστευτο παιχνίδι και θα το θυμάμαι για πολλά χρόνια προσωπικά. Αν κάτι ξέρει να κάνει καλά ο Kojima, είναι να προσφέρει mindfuck ιστορίες που σου μένουν!

δεν διαφωνώ για την ιστορία, αλλά ένα παιχνίδι έχει και το gameplay στη μέση 

12 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

 

Καλά μην ορκίζεσαι κιόλας.

Κανονικά ούτε σε αυτήν την γενιά έπρεπε να συμβαίνουν με τις τόσο σύγχρονες τηλεόρασης.

Κατά τ' άλλα το 4k μας μάρανε.

οι τηλεοράσεις σε τι βοηθάνε στο pop up? το pop up έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα μπορεί να φορτωθεί κάτι , πόση μνήμη (και πόσο γρήγορη είναι αυτή) υπάρχει ώστε αυτό το κάτι να παραμένει φορτωμένο ή να φορτώνεται έγκαιρα και πόση επεξεργαστική ισχύς υπάρχει ώστε όλα αυτά να γίνονται γρήγορα

 

στο ps4 σε όλους τους τομείς η διαφορά θα είναι σημαντική σε όλα τα παραπάνω 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

14 ώρες πριν, logistoulis είπε

το tlou 2  είναι ένα παιχνίδι που ο κόσμος θα έχει ξεχάσει σε ένα 6μηνο καθότι αδιάφορο κυρίως, κάτι σαν το death stranding το οποίο επίσης με το ζόρι προσπαθούσαν να το βγάλουν καλό και παρεξηγημένο.. η μόνο διαφορά είναι ότι από το death stranding κανείς ήδη δεν θυμάται τίποτα από το tlou θα μείνει η ανάμνηση όλων αυτών των ανούσιων τσακωμών

Ναι, συμφωνώ κι εγώ ότι το παιχνίδι που έχει συγκεντρώσει τις περισσότερες σελίδες πχ σ' αυτό το φορουμ παιχνιδιού μετά το Bloodborne θα το έχει ξεχάσει ο κόσμος ως αδιάφορο. 

Αδιάφορο θα ηταν το Jackson Farming Simulator που φαίνεται ότι η πλειοψηφία των φανς του TLOU ήθελε ως συνέχεια της σειράς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

 

Αδιάφορο θα ηταν το Jackson Farming Simulator που φαίνεται ότι η πλειοψηφία των φανς του TLOU ήθελε ως συνέχεια της σειράς.

Έχει μεγάλη διαφορά να περιγράφεις την προσωπική σου άποψη για το game, με το να βάζεις ταμπέλες σε αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη και ήθελαν κάτι διαφορετικό.

Ακόμα χειρότερα, κάνεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που προσπαθεί να μας περάσει το παιχνίδι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να θυμίσω ότι δεν πρόκειται για point and click adventure, ούτε καν καθαρόαιμο stealth όπως τα metal gear. Είναι παιχνίδι ΜΑΚΕΛΕΙΟΥ (μετά τη πρώτη μισή ώρα τουλάχιστον). Γενικά σχεδόν όλα τα ΑΑΑ είναι έτσι. Δεν το κατακρίνω, άλλωστε και εγώ τα τελευταία χρόνια κυρίως τέτοια παιχνίδια παίζω. Αλλά ρε παιδιά, ΕΛΕΟΣ, όχι και αριστούργημα (ειδικά από τη στιγμή που το φινάλε δεν δικαιολογεί τη προηγειθησα σφαγή επί της οθόνης!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Έχει μεγάλη διαφορά να περιγράφεις την προσωπική σου άποψη για το game, με το να βάζεις ταμπέλες σε αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη και ήθελαν κάτι διαφορετικό.

Ακόμα χειρότερα, κάνεις ακριβώς το αντίθετο από αυτό που προσπαθεί να μας περάσει το παιχνίδι.

Εχεις δικιο. Να πω την αληθεια αυτο για το Jackson Farming Simulator το εβαλα γιατι το ειδα καπου και μου φανηκε αστειο. 

Την τελευταια πρόταση σου δεν την επιασα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vironas04 είπε

(ειδικά από τη στιγμή που το φινάλε δεν δικαιολογεί τη προηγειθησα σφαγή επί της οθόνης!).

Δεν είναι μόνο αυτό.

 

H Ellie έσφαξε τόσους πολλούς αθώους, που δεν βλέπω κανένα άλλο μονοπάτι στην ιστορία της(αν ποτέ βγεί Νο3), από το να θυσιάζεται, πιθανότατα οικιοθελώς, για να εξευρεθεί εμβόλιο για τον ιό. Είναι η μόνη οδός για την προσωπική της λύτρωση

Υοu can quote me on that.

1 λεπτό πριν, Babis_allos είπε

Εχεις δικιο. Να πω την αληθεια αυτο για το Jackson Farming Simulator το εβαλα γιατι το ειδα καπου και μου φανηκε αστειο. 

Την τελευταια πρόταση σου δεν την επιασα. 

Αποδοχή της διαφορετικότητας (φύλο, ράτσα, σεξουαλική ταυτότητα, άποψη)🙂

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Aμφιβαλουν καποιοι ,οταν  το επαιξαν και το ξεχασαν σε 1 βδομαδα σημαινει πως για αυτους ηταν ενας ασημαντος ,αδιαφορος τιτλος το λιγοτερο .

Btw  ελειπα για  διακοπες  οποτε ειχα 10 μερες κενο .Ειμαι 30 ωρες ηδη και αισθανονομαι πως το τελος πλησιαζει για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη .

Σε καθε περιπτωση δεν με εχει ενοχλησει τιποτα μεχρι στιγμης και δηλωνω ενθουσιασμενος με τον τιτλο τοσο στον τεχνικο  τομεα καθως με τα ματια παιζουμε δεν ειμαστε τυφλοι. Οσο και με το σεναριακο υφος και τροπο γραφης, τον οποιο βρισκω απολυτα ωριμο και μακρια απο τις γνωστες κλισε σαχλαμαρες   που βρισκουμε κατα κορον στην πλειονοτητα των τιτλων που κυκλοφορουν εκει εξω .

Εγώ πάντως το ξαναθυμήθηκα τώρα που έπρεπε να ελευθερώσω κάποια GB για το ghost of Tsushima. Ορίστε δε ξεχάστηκε και εντελώς.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...