Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αρχικά επειδή κάποιος προσπάθησε να να κάνει κάτι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι απευθείας αποφεύγει την οποιαδήποτε κριτική. 
Παράδειγμα το death stranding , αν και προσωπικά το λάτρεψα , πολύς κόσμος είχε θέμα .Δεκτο 

Τωρα για το last of us 2 συγκεκριμένα , ο περισσότερος κόσμος πιστευω ανάμεσα τους και γω δεν έχουν θέμα με την πλοκή καθαυτήν αλλά τον τρόπο που δείχνει την ιστορία . Τα προβλήματα που υπάρχουν είναι αντικειμενικής φύσης όσο και αν το αρνιούνται μερικοί .

Συνεχείς "από μηχανής θεός " στιγμές , πράξεις χαρακτήρων που δεν αντιπροσωπεύουν καθόλου τα προσωπικά  τους  χαρακτηριστικά και απλά γίνονται για να προσχωρήσει το σενάριο χωρίς λογική εξήγηση, τελείως "φτηνές" και κλισέ σκηνές για σε κάνουν να αγαπήσεις η να μισήσεις ορισμένους χαρακτήρες,ελάχιστο η αδύναμο character development σε δευτερεύοντες χαρακτήρες , αφαίρεση του highlight του πρώτο παιχνιδιού , που το έκανε τόσο καλό , δηλαδή η σχέση και οι διάλογοι μεταξύ Joel και Ellie χωρίς την αντικατάσταση του με κάτι παρόμοιο στο δεύτερο. Τελείως ανορθόδοξος τρόπος αφηγήσεις την ιστορίας με το 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

να ξεκινάς με τον θάνατο του Joel από την αντικειμενικά ψυχασθενή και evil Abby , όταν φτάσεις στο σημείο να παίξεις με αυτήν έχεις χάσει το ενδιαφέρον και οποιαδήποτε συμπάθεια γιαυτην. Αν έπαιζες πρώτα με αυτήν και μετά κατέληγε το παιχνίδι στον θάνατο του Joel θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πραγματα 

Ολα τα παραπάνω και αρκετά αλλά που δεν ανέφερα είναι αντικειμενικά ελαττώματα του παιχνιδιού . Επειδή κάποιοι τα παραβλέπετε η δεν σας ενοχλούν δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν .

Πολλα πραγματα που θεωρεις αντικειμενικα ειναι υποκειμενικα.. Επισης αν βαλουμε τοσο στο μικροσκοπιο τις επιλογες των χαρακτηρων στο πρωτο οσο εχουμε βαλει στο δευτερο, μπορουμε να βρουμε αντιστοιχα παραδειγματα μη λογικων κινησεων. 
 

8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Προσωπικά δεν θα είχα θέμα να χρησιμοποιήσουσε το ip του την last of us , αλλά ρε φίλε αν πραγματικά πιστεύεις στο δημιούργημα σου διαφήμισε το όπως πραγματικά είναι και μην προσπαθείς να κανείς mislead το κοινό σου με το να δείχνεις κάτι που δεν είναι . 

Σε αυτο θα συμφωνησω. Δεν θεωρω λαθος να προσπαθουν να αποκρυψουν την πλοκη στα τρεηλερ κλπ (πχ δεν θεωρω οτι θα οφειλαν στο τρεηλερ ή στο advertising να σου δειχνουν ντε και καλα κατι απο το δευτερο μισο του παιχνιδιου) αλλα θεωρω οτι δεν επρεπε να χουν βαλει την επιμαχη παραπλανητικη σκηνη στο τελος ενος απ τα τρεηλερ. Και θα επρεπε να αποφευγουν να κανουν καποιες δηλωσεις που κανανε αντι να κανουν παραπλανητικες δηλωσεις. Απλα να ελεγαν “no comment, you’ll see once the game is out”.
 

Οχι μονο για δικο μας καλο αλλα και για δικο τους καλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Σε αυτο θα συμφωνησω. Δεν θεωρω λαθος να προσπαθουν να αποκρυψουν την πλοκη στα τρεηλερ κλπ (πχ δεν θεωρω οτι θα οφειλαν στο τρεηλερ ή στο advertising να σου δειχνουν ντε και καλα κατι απο το δευτερο μισο του παιχνιδιου) αλλα θεωρω οτι δεν επρεπε να χουν βαλει την επιμαχη παραπλανητικη σκηνη στο τελος ενος απ τα τρεηλερ. Και θα επρεπε να αποφευγουν να κανουν καποιες δηλωσεις που κανανε αντι να κανουν παραπλανητικες δηλωσεις. Απλα να ελεγαν “no comment, you’ll see once the game is out”.
 

Οχι μονο για δικο μας καλο αλλα και για δικο τους καλο. 

Ας την κάναν τότε έτσι την δουλειά και να λέγαν και την αλήθεια και με όλα τα υπόλοιπα social crap στοιχεία που πραγματεύεται το story (muscle fem πρωταγωνίστρια, lesbian/transgender bullying, PTSD syndrome, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, θρησκόληπτες κάστες, ερωτικά τριγωνάκια κλπ) απλά για να είναι "διαφορετικό", ενώ στην ουσία μπήκαν για να διχάσουν "ευαίσθητο" κόσμο και να γίνει τζέρτζελο/τζάμπα διαφήμιση γιατί δεν προσφέρουν κάτι στην πεζή πλοκή που έχει το main story όπως παρουσιάζεται με τα φτηνά plot devices, τα shockers και τις γκριντζιές. Να δω πόσοι θα κάναν preorder τότε, ειδικά στο murica που είναι κάργα διχασμένη κοινωνία σε αυτά τα θέματα. Το πήραμε γιατί λέγεται last of us part 2 και είχε πρωταγωνιστές την Ellie και τον Joel από το πρώτο παιχνίδι ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ, και όχι όπως του μετάλλαξε σε αυτό ο Drunkman.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελείωσα το game μετά από 30 ώρες περίπου. Πριν γράψω την άποψή μου, θέλω το λινκ με τα leaks για να δω ποιά σημεία του σεναρίου τσάντισαν την fanbase πριν καν παίξει το game. Αν το έχει κάποιος εύκαιρο ας το δώσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Τελείωσα το game μετά από 30 ώρες περίπου. Πριν γράψω την άποψή μου, θέλω το λινκ με τα leaks για να δω ποιά σημεία του σεναρίου τσάντισαν την fanbase πριν καν παίξει το game. Αν το έχει κάποιος εύκαιρο ας το δώσει. 

https://www.resetera.com/threads/the-last-of-us-part-ii-spoiler-thread-part-ii.235504/

Τα εχουν σβησει αλλα αν μπεις απο το wayback machine θα δεις τα bulletpoints με τα leaks

Καλο κουραγιο μιλαμε για 340 σελιδες comments

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 6:46 ΜΜ, kostiger είπε

Εντυπωσιακα νουμερα πραγματικα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Τελείωσα το game μετά από 30 ώρες περίπου. Πριν γράψω την άποψή μου, θέλω το λινκ με τα leaks για να δω ποιά σημεία του σεναρίου τσάντισαν την fanbase πριν καν παίξει το game. Αν το έχει κάποιος εύκαιρο ας το δώσει. 

βρε γράψε πώς σου φάνηκε και άσε τα leaks, αυτά είναι περσινά ξινά σταφύλια πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι πωλήσεις στο launch window δείχνουν την επιτυχία και απήχηση στο κοινό που είχε το πρώτο παιχνίδι.

Πρέπει να περάσουν κάποιοι μήνες για να διαφανεί η συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν, ας τα πάρω ένα ένα:

Τεχνικά, το game είναι ότι πιο εξελιγμένο έχω δει σε αυτή την γενιά. Δεν έχω ξαναδεί τόσο εκφραστικά πρόσωπα και τόση έμφαση στη λεπτομέρεια. Σίγουρα θα γίνει re-visit στο PS5, στα 60 καρέ θα είναι ακόμα πιο όνειρο. Ο ήχος επίσης εξαιρετικός, έβγαζε την western-ίλα που όφειλε να βγάζει. Η AI επίσης ότι καλύτερο έχω συναντήσει μέχρι τώρα, το εντελώς αντίθετο από αυτό που είχα κράξει στο GoW: στα μεγαλύτερα επίπεδα δυσκολίας τα mobs γίνονται εξυπνότερα, δεν τους φορτώνουν απλά δέκα κουβάδες hit points παραπάνω και αυτό είναι όλο. Να γίνει μάθημα αυτό στους υπόλοιπους devs, έτσι φτιάχνονται σωστά τα games.

Gameplay-wise, δυστυχώς το game έχει μείνει στο 2013, μάλλον κόλλησε Cordyceps infection κι αυτό. Ήταν σα να ξαναπαίζω ένα DLC του πρώτου, η μόνη ουσιαστική διαφορά που εντόπισα ήταν το Hold Breath skill, τα υπόλοιπα ήταν ψιλο-σούπα, λίγες παραπάνω μπόμπες, σφαίρες που σκάνε, σαχλαμάρες. Λίγο OP η Ellie με την πεταλούδα, σε σπρώχνει λίγο περισσότερο απ' όσο πρέπει στο stealth μονοπάτι. Ενδιαφέροντα και τα διαφορετικά difficulty settings, αλλά μέχρι εκεί. Με άλλα λόγια, το gameplay καλό, αλλά μέχρι εκεί.

Σε ότι αφορά το στόρι, θα επανάλαβω ότι αν περιμένατε σοβαρό σενάριο σε action game με zombies, τότε μάλλον κάνατε λάθος επιλογή, δεν ήταν για εσάς το game. Το σενάριο είναι καρακλισέ του κερατά όπως ήταν και στο πρώτο game. Το game είναι ύμνος στην σκηνοθεσία του και είναι character drama κατά βάση και επομένως ως τέτοιο πρέπει να κρίνεται. Καταρχάς, σκηνοθετικά δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που στήνει ο Druckman κάθε φορά. Αυτό το καρδιοχτύπι όταν τρέχεις να ξεφύγεις ενώ τα πάντα γκρεμίζονται γύρω σου, δεν νομίζω ότι το καταφέρνει καλύτερα άλλο game του είδους. Και γενικότερα, τεράστια λεπτομέρεια στα σκηνικά, από τον πλανήτη που έχει αρχίσει να επιστρέφει στην φυσική του μορφή 25 χρόνια μετά την Outbreak Day μέχρι τα σπίτια που έχουν μείνει κολλημένα στο 2013 (κάπου σε κάποιο σπίτι είδα και ένα phat PS3 παρατημένο).

Σε ότι αφορά σενάριο, πλοκή και χαρακτήρες:

 

Αρχικά, ας φύγει το θέμα της agenda από τη μέση: δεν υπάρχει agenda στο σενάριο. Έβαλαν μέσα μερικές γερές δόσεις diversity για να τονίσουν την ανθρώπινη φύση των χαρακτήρων (character drama and all that). Γενικά εγώ που ενοχλούμαι από πολιτικορεκτίλες και τέτοια, εδώ δεν με ενόχλησαν, γιατί ο Druckman ήθελε να μας περάσει αυτό που όλοι φανταζόμαστε ότι θα ισχύει: ακόμα και μετά το τέλος του κόσμου, θα είμαστε μισάνθρωπα υπο-όντα που θα συμπεριφερόμαστε σαν σκουπίδια στο διαφορετικό και στους συνανθρώπους μας.

Το σενάριο είναι μεν κλισέ, αλλά οι χαρακτήρες δεν είναι. Το arc της Abby έπρεπε να είναι στημένο έτσι, ήθελε να μας δείξει ότι δεν είναι μόνο κυνική στρατιώτης που σκοτώνει χωρίς δισταγμό, αλλά ότι είχε και ανθρώπινα πάθη, ergo το σεξάκι, η συμπόνοια στα Scarόπαιδα και η επιλογή της να μην σκοτώσει την Ellie και την Dina. Αντίστοιχα, η επιλογή που κάνει η Ellie στο φινάλε, δείχνει έναν συναισθηματισμό που ποτέ της δεν ξεπέρασε, μας επιβεβαίωσε ότι αν και είναι μια αδυσώπητη μηχανή που σκορπάει το θάνατο γύρω της, κατά βάθος (θα ήθελε να) είναι μονάχα ένα ανέμελο κοριτσάκι που της αρέσει να διαβάζει κόμικς, χαμένο μέσα στην θλίψη και στον πόνο της απώλειας και η οποία κατανοεί την ύστατη στιγμή ότι όσα κόκαλα της Abby και να σπάσει, ο πατέρας της δεν θα έρθει ποτέ πίσω, it is what it is με λίγα λόγια.

Τέλος, θέλω να σταθώ στη βία του game. Γενικά είναι ένα game δυσάρεστο στο παίξιμό του, πολύ splatterιά, αλλά σωστά δομημένη splatterιά. Ενώ ένιωσα άβολα σε μερικά σημεία, ήθελα να συνεχίζω να παίζω, γιατί ένιωθα ένα προς ένα τα χτυπήματα που κατάφερνα στους αντιπάλους, όπως τα ένιωθα στο GoW. Γενικά θέλω να το δω και σε άλλα games αυτό το melee ξυλίκι, να φεύγουν δόντια και αίματα στον αέρα τόσο ρεαλιστικά.

Είναι must-play; Αδιαμφισβήτητα ναι. Είναι το καλύτερο game του PS4; Για μένα όχι, το GoW συνεχίζει να είναι το #1 στην καρδιά μου. Αν έπρεπε να δώσω βαθμό στο TLoU2 θα του έδινα γύρω στο 8,5/10, αλλά αυτό είναι λόγω του παλιακού gameplay, όχι λόγω του σεναρίου του.

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Λοιπόν, ας τα πάρω ένα ένα:

Τεχνικά, το game είναι ότι πιο εξελιγμένο έχω δει σε αυτή την γενιά. Δεν έχω ξαναδεί τόσο εκφραστικά πρόσωπα και τόση έμφαση στη λεπτομέρεια. Σίγουρα θα γίνει re-visit στο PS5, στα 60 καρέ θα είναι ακόμα πιο όνειρο. Ο ήχος επίσης εξαιρετικός, έβγαζε την western-ίλα που όφειλε να βγάζει. Η AI επίσης ότι καλύτερο έχω συναντήσει μέχρι τώρα, το εντελώς αντίθετο από αυτό που είχα κράξει στο GoW: στα μεγαλύτερα επίπεδα δυσκολίας τα mobs γίνονται εξυπνότερα, δεν τους φορτώνουν απλά δέκα κουβάδες hit points παραπάνω και αυτό είναι όλο. Να γίνει μάθημα αυτό στους υπόλοιπους devs, έτσι φτιάχνονται σωστά τα games.

Gameplay-wise, δυστυχώς το game έχει μείνει στο 2013, μάλλον κόλλησε Cordyceps infection κι αυτό. Ήταν σα να ξαναπαίζω ένα DLC του πρώτου, η μόνη ουσιαστική διαφορά που εντόπισα ήταν το Hold Breath skill, τα υπόλοιπα ήταν ψιλο-σούπα, λίγες παραπάνω μπόμπες, σφαίρες που σκάνε, σαχλαμάρες. Λίγο OP η Ellie με την πεταλούδα, σε σπρώχνει λίγο περισσότερο απ' όσο πρέπει στο stealth μονοπάτι. Ενδιαφέροντα και τα διαφορετικά difficulty settings, αλλά μέχρι εκεί. Με άλλα λόγια, το gameplay καλό, αλλά μέχρι εκεί.

Σε ότι αφορά το στόρι, θα επανάλαβω ότι αν περιμένατε σοβαρό σενάριο σε action game με zombies, τότε μάλλον κάνατε λάθος επιλογή, δεν ήταν για εσάς το game. Το σενάριο είναι καρακλισέ του κερατά όπως ήταν και στο πρώτο game. Το game είναι ύμνος στην σκηνοθεσία του και είναι character drama κατά βάση και επομένως ως τέτοιο πρέπει να κρίνεται. Καταρχάς, σκηνοθετικά δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που στήνει ο Druckman κάθε φορά. Αυτό το καρδιοχτύπι όταν τρέχεις να ξεφύγεις ενώ τα πάντα γκρεμίζονται γύρω σου, δεν νομίζω ότι το καταφέρνει καλύτερα άλλο game του είδους. Και γενικότερα, τεράστια λεπτομέρεια στα σκηνικά, από τον πλανήτη που έχει αρχίσει να επιστρέφει στην φυσική του μορφή 25 χρόνια μετά την Outbreak Day μέχρι τα σπίτια που έχουν μείνει κολλημένα στο 2013 (κάπου σε κάποιο σπίτι είδα και ένα phat PS3 παρατημένο).

Σε ότι αφορά σενάριο, πλοκή και χαρακτήρες:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αρχικά, ας φύγει το θέμα της agenda από τη μέση: δεν υπάρχει agenda στο σενάριο. Έβαλαν μέσα μερικές γερές δόσεις diversity για να τονίσουν την ανθρώπινη φύση των χαρακτήρων (character drama and all that). Γενικά εγώ που ενοχλούμαι από πολιτικορεκτίλες και τέτοια, εδώ δεν με ενόχλησαν, γιατί ο Druckman ήθελε να μας περάσει αυτό που όλοι φανταζόμαστε ότι θα ισχύει: ακόμα και μετά το τέλος του κόσμου, θα είμαστε μισάνθρωπα υπο-όντα που θα συμπεριφερόμαστε σαν σκουπίδια στο διαφορετικό και στους συνανθρώπους μας.

Το σενάριο είναι μεν κλισέ, αλλά οι χαρακτήρες δεν είναι. Το arc της Abby έπρεπε να είναι στημένο έτσι, ήθελε να μας δείξει ότι δεν είναι μόνο κυνική στρατιώτης που σκοτώνει χωρίς δισταγμό, αλλά ότι είχε και ανθρώπινα πάθη, ergo το σεξάκι, η συμπόνοια στα Scarόπαιδα και η επιλογή της να μην σκοτώσει την Ellie και την Dina. Αντίστοιχα, η επιλογή που κάνει η Ellie στο φινάλε, δείχνει έναν συναισθηματισμό που ποτέ της δεν ξεπέρασε, μας επιβεβαίωσε ότι αν και είναι μια αδυσώπητη μηχανή που σκορπάει το θάνατο γύρω της, κατά βάθος (θα ήθελε να) είναι μονάχα ένα ανέμελο κοριτσάκι που της αρέσει να διαβάζει κόμικς, χαμένο μέσα στην θλίψη και στον πόνο της απώλειας και η οποία κατανοεί την ύστατη στιγμή ότι όσα κόκαλα της Abby και να σπάσει, ο πατέρας της δεν θα έρθει ποτέ πίσω, it is what it is με λίγα λόγια.

Τέλος, θέλω να σταθώ στη βία του game. Γενικά είναι ένα game δυσάρεστο στο παίξιμό του, πολύ splatterιά, αλλά σωστά δομημένη splatterιά. Ενώ ένιωσα άβολα σε μερικά σημεία, ήθελα να συνεχίζω να παίζω, γιατί ένιωθα ένα προς ένα τα χτυπήματα που κατάφερνα στους αντιπάλους, όπως τα ένιωθα στο GoW. Γενικά θέλω να το δω και σε άλλα games αυτό το melee ξυλίκι, να φεύγουν δόντια και αίματα στον αέρα τόσο ρεαλιστικά.

Είναι must-play: αδιαμφισβήτητα ναι. Είναι το καλύτερο game του PS4: για μένα όχι, το GoW συνεχίζει να είναι το #1 στην καρδιά μου. Αν έπρεπε να δώσω βαθμό στο TLoU2 θα του έδινα γύρω στο 8,5/10, αλλά αυτό είναι λόγω του παλιακού gameplay, όχι λόγω του σεναρίου του.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω. Για το σεναριο, ιδιως του 1ου διαφωνω, θεωρω πως ηταν πολυ ποιοτικο με βαση το setting του παιχνιδιου παντα και διαφωνω εν μερει για τους μηχανισμους, με την εννοια οτι ειναι αρκετα καλα εκτελεσμενοι, εχουν γινει και καποιες μικρες προσθηκες, το συστημα καλυψης χωρις πληκτρο λειτουργει αψογα π.χ,  αλλα σε γενικες γραμμες οπως προανεφερα, οσα γραφεις αντανακλουν και τη δικη μου εμπειρια απο το παιχνιδι. Εχω παιξει 30 ωρες και βρισκομαι στο Seattle Day 3. Πλησιαζω στο τελος κοινως απο τη στιγμη που εχω ασχοληθει με περι τα 35 chapters..

H πλοκη του 2ου παντως οντως επιδεχεται κριτικης, σε καμια περιπτωση ομως τετοια ωστε να μου καταστραφει η εμπειρια.

Ακομα και ετσι ομως, συγκεκριμενες αμφισβητουμενες σεναριακες επιλογες, εχουν δωσει εξοχως αγωνιωδεις σεκανς, οποτε ναι, το προσημο εξακολουθει να ειναι θετικο.

Οσες ενστασεις κι αν υπαρχουν για την πλοκη ωστοσο, αυτη η εμφαση στη λεπτομερεια, ειναι το στοιχειο που κλεβει την παρασταση κατα τη γνωμη μου. Το παιχνιδι σε ''ρουφαει'' στον κοσμο του, ακριβως λογω αυτης της σχεδον εμμονικης προσηλωσης του Druckman και στην παραμικρη λεπτομερεια. Δεν υπαρχει επιστολη απο τις πολλες διασκορπισμενες στο χαρτη του παιχνιδιου που να μην αποδιδει την απογνωση του εκαστοτε γραφοντος απο τη ματαιη προσπαθεια επιβιωσης. Και πολλα αλλα, απο φθαρμενες αφισες φανταστικων και μη ταινιων και δισκων μουσικης στους τοιχους, οπως και απο αλλα αντικειμενα, επιπλα κλπ. Τα παντα ειναι κολλημενα στο 2013..

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostiger said:

To θεμα ειναι τι συνεχεια θα υπαρξει μετα απο ολο το ντορο..

Σε 1-2 άρθρα που διάβασα τα οποία είχαν δηλώσεις/tweets κτλ από συντελεστές του παιχνιδιού σχετικά με τον "χαμό" που έγινε φάνηκε να τους γράφουν όλους στα @@ τους 😆. Φαντάζομαι θα αναφερόταν καθαρά στα trolls.

Άσχετο, αλλά άκουσα ότι κυκλοφόρησαν και ψεύτικα leaks και πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό που μιλάει περί ατζέντας επηρεάστηκε από αυτά. Υπάρχουν βέβαια και οι άλλοι που βλέπουν μαύρο πρωταγωνιστή ή λεσβία πρωταγωνίστρια και αρχίζουν και φωνάζουν ατζέντα. Όσες φορές ρώτησα πάντως τι είδους ατζέντα υπάρχει στο παιχνίδι δεν πήρα απάντηση παρά μόνο ότι γενικά η sony στηρίζει κομουνιστικές οργανώσεις όπως το κίνημα black live matters (το οποίο είναι κομουνιστική οργάνωση σύμφωνα με αυτούς και το στήριξαν όλες οι μεγάλες εταιρίες όπως Microsoft, Apple κτλ). Σίγουρα από τέτοια άτομα δε νομίζω να επηρεαστούν και πιστεύω θα προτιμούσαν να κλείσουν το μαγαζί παρά να λάβουν υπόψιν την γνώμη τέτοιων ατόμων 🙂

Και κάτι τελευταίο επειδή διαβάζω περί false advertising. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι έγινε  ή να στείλει κάποιο link που να εξηγεί; Δεν παρακολούθησα trailers ή δηλώσεις πριν το τερματίσω και έχω περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gRim είπε

Και κάτι τελευταίο επειδή διαβάζω περί false advertising. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι έγινε  ή να στείλει κάποιο link που να εξηγεί; Δεν παρακολούθησα trailers ή δηλώσεις πριν το τερματίσω και έχω περιέργεια.

Δεν ξερω πολλα για τις δηλωσεις κι δεν εχω κανα λινκ επειδη ειμαι απο κινητο αλλα πχ (ισως το βαλει), ενα απ τα τρεηλερ δειχνει 

Spoiler

Καποιος να πιανει την Ελλη ξαφνικα απο πισω και να της φιμωνει το στομα και οταν γυρναει να του λεει αυτη «what are you doing here?” και τοτε γυρναει η καμερα και δειχνει τον Τζοελ που της λεει «you think id let you do this on your own?»  Η σκηνη αυτη χρησιμοποιηθηκε για να δωσει την εντυπωση οτι η Ελλη παει σε ενα revenge quest στο οποιο ο Τζοελ θα την ακολουθησει. Η σκηνη υπαρχει στο παιχνιδι αλλα με τον Τζεση αντι για Τζοελ. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Δεν ξερω πολλα για τις δηλωσεις κι δεν εχω κανα λινκ επειδη ειμαι απο κινητο αλλα πχ (ισως το βαλει), ενα απ τα τρεηλερ δειχνει 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καποιος να πιανει την Ελλη ξαφνικα απο πισω και να της φιμωνει το στομα και οταν γυρναει να του λεει αυτη «what are you doing here?” και τοτε γυρναει η καμερα και δειχνει τον Τζοελ που της λεει «you think id let you do this on your own?»  Η σκηνη αυτη χρησιμοποιηθηκε για να δωσει την εντυπωση οτι η Ελλη παει σε ενα revenge quest στο οποιο ο Τζοελ θα την ακολουθησει. Η σκηνη υπαρχει στο παιχνιδι αλλα με τον Τζεση αντι για Τζοελ. 

Καλά και οι 2 πεθαμένοι είναι, οπότε δεν ήταν false advertising.😁

Drunkman ez death ez fix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλά και οι 2 πεθαμένοι είναι, οπότε δεν ήταν false advertising.😁

Drunkman ez death ez fix.

Οτι εχει κανει και η ΜΑΡΒΕΛ με το Αβεντζερς IW στο τρειλερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και από μένα. Εξαιρετικό παιχνίδι... Σε αργό τέμπο βάρεσα 26 ώρες. 

 

Αυτό όλο το σκηνικό με τα σποιλερ και τους άσσους στο metacritic τελικά τι ήταν??. δεν ασχολήθηκα καθόλου απέφευγα τις συζητήσεις και τελικά δεν κατάλαβα τι σπάστηκε ο κόσμος. 

 

Spoiler

Ότι ο Joel δεν είναι playable character σαν το πρώτο???Γιαυτό σπάστηκαν όλοι.?? Η γραφή και το σενάριο πάντως ήταν εξίσου εξαιρετικά. Ίσα ίσα για μένα η abbie έκλεψε την παράσταση ειδικά με τα πιτσιρίκια. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...