Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Αλλά νομίζω είναι εύκολο να υποθέσουμε ότι αν το game ακολουθούσε μιά πεπατημένη οδό, τώρα θα ήταν στο top-5 των best game ever για πολύ πολύ κόσμο.

Τώρα δεν ξέρω, είναι σε κάποιον από εσάς μέσα στο top-5 ever?

Για μένα είναι στο top-5 θεωρώ αν και η αλήθεια είναι 1ον) ότι δεν έχω παίξει πολλά παιχνίδια που για πολλους θα ανταγωνίζονταν για το top-5 και 2ον) μπορεί να έχω recency bias. 

Είμαι σχεδόν βέβαιος όμως ότι αν το παιχνίδι ακολουθούσε μια πεπατημένη οδό δεν θα ήταν ούτε στο top-20 μου. Αλλά δεν θα ξέρω ποτέ με σιγουριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παλι ενω ημουν επιφυλακτικος , εν τελει θεωρω πως ενα παιχνιδι δεν πρεπει μονο να σε παιρνει απο το χερι και να σε χαιδευει. Το βλεπω ενελως αντικειμενικα και νομιζω οτι αυτο που εκανε το Tlou2 δεν το χει κανει κανενα αλλο ουτε στον εαυτο του ουτε γενικα σαν παιχνιδι μεχρι στιγμης σε τετοιο βαθμο. Εγω ξανα λεω οτι ολως παραδοξως το σεναριο και γενικα ο κοσμος του παιχνιδιου μου αφησαν μια διψα για συνεχεια. Σεναριακα θα ηταν κλισε ειτε ακολουθουσε την πεπατημενη και ηταν καθαρη συνεχεια του 1ου ειτε οπως ειναι τωρα. Στην εποχη της πληροφορησης , του social justice κλπ δε νομιζω οτι το οτιδηποτε πλεον δεν θεωρειται κλισε απο οπιαδηποτε αποψη και αν το δουμε. Ομως για ολους τους παραπανω λογους και για τις λεπτομερειες οι οποιες ικανοποιουν ατομα οπως η sarkisian (νομιζω καλα το γραψα) , γιατι φαινεται απο αρκετα στοιχεια οτι παιζει με βαση την εποχη που διανυουμε τσιμπαει το 8.5 απο μενα.Προσπαθει εμμεσα να σου μεταδωσει μηνυματα και καταστασεις οι οποιες ναι μεν ειναι μεσα στη ζωη αλλα δεν θα πρεπε οταν η ιδια η ανθρωπινη ζωη δεν εχει σχεδον καμια αξια να μας νοιαζουν και τοσο πολυ οι προτιμησεις του καθενος.Ομως γι ανα κλεισω το εκανε με μαεστρια αυτο ο Druckmann και γι αυτο και μονο τον παραδεχομαι , γιατι εν ολιγης σου λεει οτι αν θες να λαβεις το οποιοδηποτε μηνυμα "ατζεντας" , μπορεις αλλα μπορεις επισης να θεωρησεις το ολο σεναριο και ενα παραμυθακι με εναλλακτικη οπτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου δωσει ενα παραδειγμα του τι δεν θα ηταν κλισε με τα κριτηρια που χρησιμοποιουμε;

Περνωντας απο μικροσκοπιο ολα κλισε ειναι. Και το πρωτο TLOU καρακλισε ειναι. Το θεμα ειναι πως αποδιδεται η ιστορια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Μπορει καποιος να μου δωσει ενα παραδειγμα του τι δεν θα ηταν κλισε με τα κριτηρια που χρησιμοποιουμε;

Περνωντας απο μικροσκοπιο ολα κλισε ειναι. Και το πρωτο TLOU καρακλισε ειναι. Το θεμα ειναι πως αποδιδεται η ιστορια. 

 

52 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Μπορει καποιος να μου δωσει ενα παραδειγμα του τι δεν θα ηταν κλισε με τα κριτηρια που χρησιμοποιουμε;

Περνωντας απο μικροσκοπιο ολα κλισε ειναι. Και το πρωτο TLOU καρακλισε ειναι. Το θεμα ειναι πως αποδιδεται η ιστορια. 

Η αιτιολογία "είναι κλισέ το σενάριο" είναι κλισέ από μόνη της 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο τα πρωτα του βιντεο στο gametrailers, ο bosman παντοτε ηταν on point για εμενα. Συμφωνω απολυτα με το βιντεο του

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είδα την Ellie να λέει "I am gonna kill every last one of them". Έχασα cinematic ή το αφαίρεσαν από το game; 

Είναι στα πρώτα τρέιλερ. Πάνε στο 3:20

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2020 στις 6:06 ΠΜ, xavier είπε

απο τα πρωτα του βιντεο στο gametrailers, ο bosman παντοτε ηταν on point για εμενα. Συμφωνω απολυτα με το βιντεο του

+1  και για εμενα, συμφωνω απολυτα σε ολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα και εγώ το παιχνίδι σε περίπου 33 ώρες. Δεν έχω λόγια να το περιγράψω, απλά αριστούργημα. 10 σε όλους τους τομείς (και ειδικά στην ιστορία).

Ευτυχώς διάβασα όλα τα αρνητικά σχόλια (non-spoilers) πριν το παίξω και κρατούσα μικρό καλάθι και αυτό βοήθησε να το απολαύσω ακόμα περισσότερο.

Το 3ό αν/όταν βγει θα φύγει προπαραγγελία μήνες πριν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2020 στις 4:39 ΜΜ, Fulgore είπε

Καθησε να δεις τι συμμετοχη θα εχει το ghost of tsushima αυτο τον μηνα και αν σε διαστημα 2 εβδομαδων απο την κυκλοφορια του θα εχει εστω το 1/4 των σελιδων/συμμετοχη που εχει το last of us.

Καπως ετσι εφτασε και το θεμα του Death Stranding τις 100σελιδες,παρολο που αν ριξεις μια ματια ζητημα 7-8 ατομα να το τερματισαν και να εγραψαν για αυτο :)

Οπως ειχα γραψει και πριν 1 μηνα(και επεσα κλασσικα μεσα),αυτα ειναι τα καλα των αμφιλεγομενων παιχνιδιων.

Last Of Us part 2 209 σελιδες.

Ghost of tsushima μετα απο 2 εβδομαδες ουτε καν 30σελιδες στο διπλα θεμα του. Και οχι δεν παιζει τοσο ρολο οτι ειναι νεο IP το Ghost γιατι πουλησε παρα πολυ καλα,καλυτερα και απο το Death Stranding(100σελιδες).

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Τελείωσα και εγώ το παιχνίδι σε περίπου 33 ώρες. Δεν έχω λόγια να το περιγράψω, απλά αριστούργημα. 10 σε όλους τους τομείς (και ειδικά στην ιστορία).

Ευτυχώς διάβασα όλα τα αρνητικά σχόλια πριν το παίξω και κρατούσα μικρό καλάθι και αυτό βοήθησε να το απολαύσω ακόμα περισσότερο.

Το 3ό αν/όταν βγει θα φύγει προπαραγγελία μήνες πριν..

Νομίζω οτι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην βγει 3ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 Best PlayStation Exclusive Boss Fights..

 

Δυνατο Boss οντως...

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εχω τελειωσει το game  επιτελους ,εδω και αρκετο καιρο  αλλα βαριομουν να γραψω .

Συνοπτικα το θεωρω   μεσα στα 3 καλυτερα της γενιας  και μεσα στα τοπ 10 ολων των εποχων.Κυριως σε οτι εχει να κανει με το σεναριο ,το υφος του και τον τεχνικο τομεα.Τομεις που  το κανουν να ξεχωριζει .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και από εμένα ....είχα επηρεαστεί κάπως με όλη αυτή την αρνητικότητα που έβγαζαν μερικοί για το παιχνίδι και είχα πολύ χαμηλές προσδοκίες γενικότερα.. αυτό με βοήθησε αρκετά γιατί το παιχνίδι ήταν πραγματικά εντυπωσιακό σε όλους τους τομείς ακόμα και στο σενάριο με αποτέλεσμα  να το απολαύσω ακόμα ποιο πολύ...10 αρι καθαρό από εμένα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...