Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2020 στις 9:51 ΜΜ, labrosviz είπε

Τέλος και από εμένα ....είχα επηρεαστεί κάπως με όλη αυτή την αρνητικότητα που έβγαζαν μερικοί για το παιχνίδι και είχα πολύ χαμηλές προσδοκίες γενικότερα.. αυτό με βοήθησε αρκετά γιατί το παιχνίδι ήταν πραγματικά εντυπωσιακό σε όλους τους τομείς ακόμα και στο σενάριο με αποτέλεσμα  να το απολαύσω ακόμα ποιο πολύ...10 αρι καθαρό από εμένα

Έτσι ακριβώς.

Οι προσδοκίες μας καθορίζουν την τελική ποιότητα. Και οι προσδοκίες μας καθορίζονται σε τεράστιο βαθμό από το εξωτερικό περιβάλλον. Όσο χαμηλώνουν οι προσδοκίες μας, τόσο αυξάνεται η εκλαμβανόμενη ποιότητα του προϊόντος.

Οπότε χρωστάς ένα ευχαριστώ σε αυτούς που χαμήλωσαν τις προσδοκίες σου, διότι σε αντίθετη περίπτωση δεν θα έβαζες 10άρι.😉

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Malthador said:

Όταν το έπαιξα έψαξα να βρω την ρύθμιση, αλλά δεν υπήρχε. Το πρόσθεσαν μετά με update; 

Αυριο βγαίνει το patch με gyro mode! 🎯

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε μπας και πλεον στο ps5 θα το βγαζουν σαν επιλογη το gyro aiming ολες οι 1st party,και day one ομως.Εννοειται και απο τις αλλες το θελουμε.Ειναι απλα αστειο παντως που πολλες εταιριες δεν το βγαζουν σαν επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως θυμάμαι πριν το launch κάτι δηλώσεις του τύπου "στο TLoU2 θα μπορείς να παίξεις με όποιον τρόπο θέλεις, με gyro, με touchpad κλπ"

Δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσαν πως θα προστεθούν μήνες μετά με patches. Βασικά προγραμματιστικά είναι απλούστατο να αντικατασταθεί το analogue από motion ή από touchpad, δεν κατανοώ γιατί δεν υπήρχε η επιλογή εξαρχής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Malthador είπε

Εγώ πάντως θυμάμαι πριν το launch κάτι δηλώσεις του τύπου "στο TLoU2 θα μπορείς να παίξεις με όποιον τρόπο θέλεις, με gyro, με touchpad κλπ"

Δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσαν πως θα προστεθούν μήνες μετά με patches. Βασικά προγραμματιστικά είναι απλούστατο να αντικατασταθεί το analogue από motion ή από touchpad, δεν κατανοώ γιατί δεν υπήρχε η επιλογή εξαρχής. 

Ισως γι'αυτο αρχικα ειχε αναβληθει η κυκλοφορια του και υστερα λογω των λικς αναγκαστηκαν να το κυκλοφορησουν με αυτες τις ελλειψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το τερματίσαμε, πού να βρεθεί χρόνος για 2ο playthrough........

Δυστυχώς ισχύει ο κανόνας ότι την καλύτερη version του παχνιδιού την παίζει αυτός που θα κάνει υπομονή λίγους μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Τώρα το τερματίσαμε, πού να βρεθεί χρόνος για 2ο playthrough........

Δυστυχώς ισχύει ο κανόνας ότι την καλύτερη version του παχνιδιού την παίζει αυτός που θα κάνει υπομονή λίγους μήνες.

2o στο PS5..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρχισα και γω το παιχνίδι. Σαν πρώτες εντυπώσεις μου κάνει περισσότερο ταινία, παρά παιχνίδι δράσης όπως πχ το 1ο ή το uncharted. Απο κει και πέρα ο ήχος ειναι σούπερ και τα γραφικά αρκετά καλά (ιδίως στα cut scenes), αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν αυτά του RDR2, όπου η Rockstar κυριολεκτικά το τερμάτισε για το PS4. Μόλις μπω και στο σοβαρό gameplay θα σας πω και εκεί γνώμη. Προς το παρόν πάντως φαίνεται ότι ακολουθεί την πατημένη του 1ου παιχνιδιού. Σίγουρα αξίζει να το πάρει κάποιος, αλλα με τίποτα στα 60 ευρώ. Εγώ ευτυχώς το βρήκα μεταχειρισμένο στα 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 20 μέρες βυθισμένος στο κόσμο του TLOU2, σήμερα το τερμάτισα! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση χολή για την ιστορία. Είναι μια χαρά. Σίγουρα πιο κινηματογραφική σε σχέση με την πρώτη. Ίσως είναι αυτό που χάλασε κάποιους, αλλά σίγουρα οι κακές κριτικές σε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι υπερβολικές. Όπως και το τέλος όπου πολλοί το κράζουν και λένε ότι είναι απότομο. Απότομο τέλος είχε το Seven 😋, αυτό μια χαρά μου φάνηκε.

Στα του παιχνιδιού τώρα, ο χειρισμός ίδιος με το πρώτο. Απλά νομίζω δεν μπορείς πλέον να αποφύγεις μάχες κλπ. Τα γραφικά πολύ καλά, ΑΛΛΑ δεν είναι στο επίπεδο του Red Dead 2. Είναι 1, μην πω 2 σκαλιά πιο χαμηλά. Μιλάω πάντα για τα γραφικά ενώ παίζεις και όχι τα cut scenes. Εκεί που έχει γίνει απίστευτη δουλειά κατά την διάρκεια του παιχνιδιού είναι στην χρήση της κάμερας. Πραγματικά αυτό δεν το έχω ξαναζήσει πουθενά! Είναι λες και βλέπεις ταινία, ενώ παράλληλα πετάγεσαι πάνω αρκετές φορές (ειδικά στο σκοτάδι με φακό όταν ξαφνικά σου σκάνε μπροστά σου μολυσμένοι).

Προσωπικά στο 1ο παιχνίδι είχα δώσει 10/10 λόγω ιστοριας/gameplay/γραφικών/ατμόσφαιρας. Σε αυτό θα δώσω 9/10 κυρίως λόγω των γραφικών.

Τέλος, δεν αξίζει στα 60 παίδες. Περιμένετε να πέσει η τιμη ή πάρτε το μεταχειρισμένο. Κρίμα είναι τόσα λεφτά για ένα παιχνίδι που βασίζεται κυρίως στην ιστορία και δεν έχει να ασχοληθείς και μετά τον τερματισμό όπως το Read Dead ή το GTA. Για μένα το παίζεις 1 φορά και τέλος. Άντε 2 για τις λεπτομέρειες γιατί οπως είπα βασίζεται κυρίες στην ιστορία, αν την ξέρεις μετά δεν έχει τόσο νόημα.

Επεξ/σία από Gkostas2007
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...