Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, ilos είπε

Η διαφορά είναι ότι ο πλανεμένος που έδωσε το 60ρι και έπαιξε την σαπουνόπερα ολκής το καλοκαίρι και έχει αυθυποβάλει τον εαυτό του ότι έπαιξε το goat και ότι πρέπει να το υπερασπιστεί πάσι θυσία μην τυχόν και το σπιλώσουν οι bigots και οι haters, θα ψηφίσει με 5-10 διαφορετικά account, θα βάλει και την γιαγιά του και τον σκύλο του να ψηφίσουν κλπ. Όλοι οι υπόλοιποι το έχουμε ήδη ξεχάσει και παίζουμε νέα καλύτερα games όπως το Demons Souls remake και οσονούπω Cyberpunk 2077. Το μεγαλύτερο βραβείο θα ήταν αν εμένα προσωπικά μου έδινε την αίσθηση ότι δε το γ@μησάν και ψόφησε στην μέση του παιχνιδιού. Οι υπόλοιποι εορταστικοί εμποροπανύγυροι που έπονται της κυκλοφορίας είναι μόνο για τις εντυπώσεις και για όσα νέα υποψήφια θύματα καταφέρουν να προσελκύσουν από το αγοραστικό κοινό τα "awards".

Πολλοι εδωσαν το 60αρι και πολλοι ανεφεραν πως δεν τους αρεσε. Αν σε καποιους αρεσε, δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ειναι απο αυθυποβολη, απο κομπλεξ, ουτε γιατι να κατσει να κανει ολη αυτη τη διαδικασια.

Με αυτο το σκεπτικο μπορουμε να πουμε πως αυτο θα κανουν και οι haters.

Θεμα αισθητικης ειναι. Στον καθενα αρεσει κατι διαφορετικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μαζι με τα god of war, botw, θα παλέψει και για το  game of the generation.   rdr, witcher φανταζομαι θα ειναι δημοφιλη επισης , αλλα προσωπικα μου αφησαν αναμικτες εντυπωσεις.

τα παιχνιδια της from software τα θεωρω αλλη κατηγορια απο  μονα τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

@ilos μην ξεχνάμε και τον μεγάλο ανταγωνισμό που είχε σε αυτά τα βραβεία 😱..... θα διαφωνήσω πάντως με την κριτική σου. Για μένα πήρε τα πάνω του στο δεύτερο μισό αν και προτιμούσα να γινόταν υπό άλλες συνθήκες, story και χαρακτήρες. Τεσπα με βάση τον αδυσώπητο ανταγωνισμό δικαιότατα πήρε το βραβείο. 

Το δεύτερο μισό έχει απλά τα καλύτερα action parts. Είναι σαν να φτιάχνω λαπά και να σου πω περίμενε θα στον κάνω πιο νόστιμο και να σου ρίξω μια στάλα χαλούμι από πάνω. Πάλι λαπά θα φας.😁 Γιατί τα άλλα παιχνίδια είναι άσχημα? Απλά είναι λιγότερο προβεβλημένα.

Το Hades έχει καλύτερο gameplay και άπειρο replayability αλλά είναι AA οιμέ.

To Ghost Of Tsushima είναι σχεδόν ισάξιο στον τεχνικό τομέα, έχει ένα normal story/pacing, καλύτερη θεματολογία (αν και είμαι biased λόγω ότι είμαι obsessed με old samurai movies), fun combat system και περισσότερο replayability από την στιγμή που βάλαν και το legends mp mode.

Το AC δεν έχω switch, αλλά βλέπω κόσμο να καίγεται πολύ παραπάνω ώρες από το TLOU2 που τρώει σκόνη στα ράφια.

Στο μόνο που εντυπωσιάζει το TLOU2 είναι στον τεχνικό τομέα και στις ερμηνείες, παρόλο που το σενάριο είναι μάπα δεν πρέπει να τιμωρηθεί ο VA. Αυτά είναι το ~20-30% ενός game imo, αν το 50% είναι καθαρά το gameplay/direction και εκεί έχει κάποια σημεία που παίρνει κάτω από την βάση. Τίτλος με 0 replayability, αμφιλεγόμενο story, κάκιστο pacing, ελάχιστες βελτιώσεις στην φόρμουλα του προκατόχου του, το ίδιο βαρετό γραμμικό gameplay και busy work να ψάχνεις προμήθειες σε κάθε δώμα, δε μπορεί να είναι goty για μένα, sorry.

Μόλις τώρα, xavier είπε

μαζι με τα god of war, botw, θα παλέψει και για το  game of the generation.   rdr, witcher φανταζομαι θα ειναι δημοφιλη επισης , αλλα προσωπικα μου αφησαν αναμικτες εντυπωσεις.

τα παιχνιδια της from software τα θεωρω αλλη κατηγορια απο  μονα τους...

Μετά το bloodborne το χάος.

6 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Πολλοι εδωσαν το 60αρι και πολλοι ανεφεραν πως δεν τους αρεσε. Αν σε καποιους αρεσε, δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ειναι απο αυθυποβολη, απο κομπλεξ, ουτε γιατι να κατσει να κανει ολη αυτη τη διαδικασια.

Με αυτο το σκεπτικο μπορουμε να πουμε πως αυτο θα κανουν και οι haters.

Θεμα αισθητικης ειναι. Στον καθενα αρεσει κατι διαφορετικο.

Αν σου άρεσε δε θα κάτσεις να ψηφίσεις 10 φορές με διαφορετικά accounts. Πολύ πιθανό να μη κάτσεις να ψηφίσεις καν. Ομοίως και αν δε σου άρεσε. Ο φανατισμός αρχίζει από την μία και την άλλη πλευρά όταν ο άλλος κάθεται και φτιάχνει smurfs για να ψηφίζει. Αυτό υποδηλώνει κάτι για τον ψυχισμό του. Μια educated guess είναι ότι την πραγματικότητα δεν του άρεσε, αλλά για τον οιοδήποτε λόγο δεν έχει το θάρρος να το παραδεχτεί στον περίγυρο. Το ίδιο συμβαίνει και με τους haters. Μπορεί σε κάποιους να άρεσε, αλλά λόγω κοινωνικόπολιτικών πεποιθήσεων να συντάσσονται με την άλλη ομάδα. Ο διπολισμός σε όλο το μεγαλείο του. Και μόνο για αυτό, έχω σιχαθεί αυτό το game. Δε χρειαζόμαστε gamergate v2, νισάφι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν αποκλείονται τα fan bois να βγήκαν παγανιά και να ψηφίσαν με πολλαπλά accounts κλπ. Ή άτομα που δεν έχουν παίξει καν και απλά ψήφισαν με κοινωνικοπολιτικά κριτήρια; Αλλά, δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τους αντίστοιχους haters/με αντίθετα κοινωνικοπολιτικά "αισθήματα" που το θάψαν (ενδεχομένως χωρίς καν να το παίξουν) π.χ. στο metacritic; Τώρα πού πήγαν; Ή ξεχάστηκαν και δεν ψήφισαν κάποιο από τα άλλα για να το σαμποτάρουν; 😀Από τα αρνητικά τέτοιων βραβείων που βγαίνουν εξ' ολοκλήρου από το κοινό, αν και συνήθως η μια ομάδα εξισορροπεί την άλλη. Στο διαφημιστικό πανηγύρι του Keighley πάντως, το κοινό μετράει μόνο για το 10%.

Σε πολλούς (μας) άρεσε, τι να κάνουμε; Όπως και σε πολλούς, όντως δεν άρεσε. Χωρίς κοινωνικοπολιτικά θέματα, χωρίς τίποτα στην μέση. Απλώς σαν παιχνίδι/ιστορία, αυτό καθ' αυτό. Πάντως, κάτι χαρακτηρισμούς όπως "σκουπίδι", "ακατανόμαστο" κλπ τους βρίσκω υπερβολικούς (γενικά για οποιοδήποτε παιχνίδι).

Προσωπικά, μόνο το TLOUP2 και Ori and the Will of the Wisps (που το έχουν ψιλοσνομπάρει) έχω παίξει από φετινές GOTY-worth κυκλοφορίες (σόρρυ, Ghost of Tsushima, αλλά θα πας, λογικά, για το 21, λόγω Cyberpunk 😆), οπότε δεν ψήφισα (και δεν θα ψηφίσω, σε επόμενα awards) τίποτα. Όχι ότι και τις προηγούμενες χρονιές έχω παίξει πάνω από δύο υποψήφιες κυκλοφορίες της εκάστοτε χρονιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosmsamo είπε

Σε πολλούς (μας) άρεσε, τι να κάνουμε; Όπως και σε πολλούς, όντως δεν άρεσε. Χωρίς κοινωνικοπολιτικά θέματα, χωρίς τίποτα στην μέση. Απλώς σαν παιχνίδι/ιστορία, αυτό καθ' αυτό. Πάντως, κάτι χαρακτηρισμούς όπως "σκουπίδι", "ακατανόμαστο" κλπ τους βρίσκω υπερβολικούς (γενικά για οποιοδήποτε παιχνίδι).

Όσο ζω και αναπνέω, ακατανόμαστο θα ονομάζω την φούσκα του Drunkman, μέχρι να μας βάλει να παίξουμε clicker στο TLOU3.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φάνηκε το RDR2 πολύ καλύτερο και απο άποψη γραφικών και απο άποψη στόρυ; Μόνο στο gameplay ήταν κάπως καλύτερο το TLOU2

Γενικά αν δεν υπήρχε το 1ο TLOU, νομίζω το 2ο θα ήταν ένα παιχνίδι επιπέδου Days Gone, Detroit κλπ. Αρκετά καλό, αλλά όχι τόσο τρομερό.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η αρχή ήταν το 2ο μέρος σύμφωνα με τον συνθετη του παιχνιδιού, το βραβευμένο με oscar Gustavo Santaolalla. Παλι θα σφαζομαστε σε κάνα 7αρι χρόνια 🤣

https://gamingbolt.com/the-last-of-us-composer-says-part-2-was-just-the-beginning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostiger είπε

Μόνο η αρχή ήταν το 2ο μέρος σύμφωνα με τον συνθετη του παιχνιδιού, το βραβευμένο με oscar Gustavo Santaolalla. Παλι θα σφαζομαστε σε κάνα 7αρι χρόνια 🤣

https://gamingbolt.com/the-last-of-us-composer-says-part-2-was-just-the-beginning

Ναι το διαβασα εχθες. Καλα ας βγει το επομενο οταν βγει να το παιξουμε και ολα τα αλλα ας τα αναγουν σε αγαπημενο σπορ αυτοι που ενδιαφερονται και ας τρωγονται στην πρωτη ευκαιρια να αποδειξουν την εγκυροτητα των αποψεων τους.. Λες και ειχα μια φαγουρα αν αρεσε στον Τακη το Last Of Us II ή οχι.. Εγω το επαιξα το καταχαρηκα το θεωρω αριστουργηματικο για αυτο που θελει να κανει και εκει τελειωνει καθε περαιτερω συζητηση για εμενα πλεον. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι το διαβασα εχθες. Καλα ας βγει το επομενο οταν βγει να το παιξουμε και ολα τα αλλα ας τα αναγουν σε αγαπημενο σπορ αυτοι που ενδιαφερονται.. Λες και ειχα μια φαγουρα αν αρεσε στον Τακη το Last Of Us II ή οχι.. Εγω το επαιξα το καταχαρηκα το θεωρω αριστουργηματικο για αυτο που θελει να κανει και εκει τελειωνει καθε περαιτερω συζητηση για εμενα πλεον. 

 

E καλα ητο ενα μικρο χιουμοριστικο exaggeration.

Δεν αισθανθηκα ποτε προδομενος απο την ND.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostiger είπε

E καλα ητο ενα μικρο χιουμοριστικο exaggeration.

Δεν αισθανθηκα ποτε προδομενος απο την ND.

Προφανως και δεν αναφερομουν σε εσενα ετσι; :D

Εχω καταληξει εδω και καιρο οτι καποια ζητηματα δεν μπορουν να τεθουν υπο το καθεστως διαλογου, ποσο μαλλον πισω απο μια οθονη, οταν συντρεχουν ριζικες διαφορες στον τροπο αντιληψης των πραγματων. Ποσο μαλλον οταν αφορουν τοσο "σοβαρα" ζητηματα οσο ενα παιχνιδι ακομη και αν αυτο αποτελει τεραστιο θεμα συζητησης. Προφανως και μονο το οτι αποτελει τοσο σοβαρο θεμα συζητησης το κανει απο μονο του σπουδαιο. 

Οπως ειπα ας βγει το επομενο ας κανει και τη μουσικη επενδυση ο Σανταολαγια και ας λεει ο καθενας οτι θελει .. 

edit Αυτη η επεξεργασια ολο με μπερδευει και κανω quote τον εαυτο μου γιατι το αλλαξαμε αυτο τωρα.. 😕

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Προφανως και δεν αναφερομουν σε εσενα ετσι; :D

Εχω καταληξει εδω και καιρο οτι καποια ζητηματα δεν μπορουν να τεθουν υπο το καθεστως διαλογου, οταν συντρεχουν ριζικες διαφορες στον τροπο αντιληψης των πραγματων. Ποσο μαλλον οταν αφορουν τοσο "σοβαρα" ζητηματα οσο ενα παιχνιδι ακομη και αν αυτο αποτελει τεραστιο θεμα συζητησης. Προφανως και μονο το οτι αποτελει τοσο σοβαρο θεμα συζητησης το κανει απο μονο του σπουδαιο. 

Οπως ειπα ας βγει το επομενο ας κανει και τη μουσικη επενδυση ο Σανταολαγια και ας λεει ο καθενας οτι θελει .. 

 

Εγινε αντιληπτο φιλτατε. Προφανως και εμενα πρωτιστως με ενδιαφερει η εμπειρια την οποια εγω αποκομιζω απο καθε εργο ξεχωριστα, απο εκει περα τεκμηριωμενες, οχι προσβλητικες, αντιθετες αποψεις τις συζητω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τακης Γκοτζιλα εδω με φωναξε κανεις?

:lol:

Παντως μεγαλο φαουλ που δεν εχει patch για 60 καρε για το ps5 απο την πρωτη μερα..

Ελπιζω να μην κανουν καμια χαζομαρα και το αφησουν ετσι, μιλαμε θα ειναι μεγαλο κριμα για ενα τετοιο παιχνιδι.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Τακης Γκοτζιλα εδω με φωναξε κανεις?

:lol:

Παντως μεγαλο φαουλ που δεν εχει patch για 60 καρε για το ps5 απο την πρωτη μερα..

Ελπιζω να μην κανουν καμια χαζομαρα και το αφησουν ετσι, μιλαμε θα ειναι μεγαλο κριμα για ενα τετοιο παιχνιδι.

Και γιατι να βγαλουν πατς ενω μπορουν να κανουν ενα remaster δηλαδης και να κονομησουν περαιτερω; Λεω εγω τωρα.. Εκτος και αν εχουν ανακοινωσει οτι θα βγει μονο patch για 60fps για το PS5 και μου εχει διαφυγει, μιας και ειναι τοσο κοντα η κυκλοφορια του παιχνιδιου με της νεας κονσολας..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Και γιατι να βγαλουν πατς ενω μπορουν να κανουν ενα remaster δηλαδης και να κονομησουν περαιτερω; Λεω εγω τωρα.. Εκτος και αν εχουν ανακοινωσει οτι θα βγει μονο patch για 60fps για το PS5 και μου εχει διαφυγει, μιας και ειναι τοσο κοντα η κυκλοφορια του παιχνιδιου με της νεας κονσολας..

Remaster μονο για το 60αρι καρε νομιζω θα ειναι τραγικο.Τωρα να αναβαθμισουν γραφικα και πες να βαλουν μεσα rtx, καπως οκ... αν η τιμη ειναι αναλογη και οχι full..Το λιγοτερο που εχουν να κανουν σε οσους πηραν το παιχνιδι στο 4 θα ειναι να βαλουν τσαμπε το 60αρι δεν νομιζω να χρειαζεται ιδιαιτερο γραψιμο στον κωδικα.Αλλα και να θελει λιγη δουλεια νομιζω ηθικα το λιγοτερο που εχεις να κανεις σε οσους τιμησαν το παιχνιδι σου και δεν ειναι λιγοι οι αγοραστες ειναι να δειξεις και εσυ με την σειρα σου οτι τους τιμας με το support σου.Στην τελικη ειναι παιχνιδι που δεν εχει κλεισει ουτε μισο χρονο δεν μιλαμε για ενα παιχνιδι 2-3 ετων.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...